Co warto odwiedzić będąc na Litwie?

Litwa to nizinny kraj o powierzchni pooranej jeziorami i rzekami. Jest też „jak zdrowie”… (liczne uzdrowiska). Uwodzi urokiem wsi i ufortyfikowanymi zamkami, z których niejeden pamięta najświetniejsze dzieje oręża Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Średniowieczna architektura miast – jedna z atrakcji turystycznych, zadziwia doskonałym stanem zachowania. Bałtyk oferuje piękne wydmy i jantarowe wybrzeże. Litwa jest jednak przede wszystkim celem podróży sentymentalnych, poszukiwań zaginionych dworków, śladów Mickiewicza, zamków Radziwiłłów, serca Piłsudskiego, natchnień Miłosza…

Wilno i jego okolice to obszar o funkcjach krajoznawczych i wypoczynkowych. Stolica Litwy jest miastem pełnym polskich akcentów. W przeszłości było prężnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. W okresie międzywojennym Było jednym z ważniejszych miast Polski, drugim co do znaczenia centrum pielgrzymkowym kraju. Funkcja to związana była z cudownym obrazem matki Boskiej Miłosiernej, tzw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wilno jest miastem cennych i licznych zabytków architektury sakralnej i świeckiej: Dolny i Górny Zamek, kościół Św. Anny, katedra Św. Stanisława, cerkwie Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, kościół Św. Jana. Zabytkowe centrum Wilna zostało wpisane na na listę UNESCO w 1994 r. Miejscem szczególnym dla Polaków jest cmentarz na Rossie, przed którym znajduje się Mauzoleum Serca Józefa Piłsudskiego i jego matki. Na cmentarzu spoczywają wybitne osobistości polskiej kultury i nauki.

Kerneve (Kiernów) nazywany jest litewską Troją. To pierwsza stolica Litwy z pozostałościami zespołu średniowiecznych grodzisk. Obecnie urządzono tu rezerwat archeologiczny (199 ha) i muzeum. Obiekt ten został wpisany na listę UNESCO w 2004 r.

Kolejnym ośrodkiem turystycznym w pobliżu Wilna są Troki (Trokai), które do 1329 r. Słyną z imponującego Zamku Trockiego na jeziorze Galvė, największej warowni na wyspie w Europie Wschodniej. Zewsząd otoczony przez wody jezior Zamek Trocki i znajdujące się w nim muzeum z dumą przypominają chwalebne dni największego litewskiego władcy Witolda Wielkiego (XV w.). W Trokach w charakterystycznych drewnianych domkach z trzema oknami od szczytu mieszkają Karaimi, których sprowadził książę Witold

Kowno (Kaunas), które w okresie międzywojennym pełniło funkcję stolicy kraju leży w niezwykle malowniczej okolicy. Turyści najchętniej odwiedzają kameralną starówkę usytuowaną w widłach Niemna i Wilii. Na wschód od Starego Miasta ciągnie się słynna aleja Wolności (Laisvės alėja).

Góra Krzyży, zwana także Świętą Górą, miejsce pielgrzy¬mek i uroczystości religijnych oraz jedna z największych atrakcji turystycz¬nych położona koło Szawle jest miejscem masowego stawiania krzyży dziękczynnych. Obecnie ich liczba szacowana jest na ok. 200 tysięcy. Krzyże to unikalna gałąź litewskiej sztuki ludowej, w 2001 r. wpisana na listę arcydzieł niematerialnego i słownego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Jantarowe wybrzeże Morza Bałtyckiego przyciąga turystów już od 100 lat. Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc jest m.in. Kłajpeda, Połąga (Polanga), Swentoji.

Kłajpeda nie olśniewa bogactwem zabytków (resztki zamku krzyżackiego), ale jest za to jedynym portem w tej części Morza Bałtyckiego, który nie zamarza. Jest jednocześnie wielkim ośrodkiem przemysłu morskiego oraz miejscem produkcji i handlu biżuterii z bursztynu.

Niezwykle ciekawym obszarem na wybrzeżu jest wpisana w 2000 r. na listę UNESCO Mierzeja Kurońska z parkiem Narodowym Kuršių Nerija. Park ma powierzchnię 26,4 ha i chroni najwyższe w Europie wydmy o wysokości do 60 m n.p.m. wraz z roślinnością nadmorską. Największymi miejscowościami turystycznymi w tym obszarze są Neringa i Nida. Poza PN Mierzei Kurońskiej na Litwie są jeszcze 4 inne parki narodowe (Auksztocki, Dzukijski, Historyczny Trocki i Żmudzki) oraz 30 regionalnych.

Druskienniki to obok Połągi najpopularniejsze litewskie uzdrowisko. Słyną z wód solankowych. To wymarzone miejsce dla osób szukających spokoju i wypoczynku. Największą atrakcją miejscowości jest park zdrojowy z maleńkimi fontannami, rzeźbami i pomnikami. W parku zlokalizowane są najważniejsze sanatoria.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Co warto odwiedzić będąc na Litwie?, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć na litwie
  • litwa co warto zobaczyć
  • co warto zwiedzic na litwie
  • co zwiedzić na litwie
  • litwa co warto zwiedzić

Comments are closed.