Co warto zobaczyć będąc na Islandii?

Stolica Islandii stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Plac Austurvollur, gmach parlamentu Althing i kościół luterański z chrzcielnicą dzieła Bertila Thorvaldsena stanowią tu centrum miasta. Z nowych budowli na uwagę zasługuje Perlan czyli wielkie zbiorniki źródlanej wody służącej do ogrzewania domów w mieście. Znajduje się tu piękny ogród zimowy oraz fascynująca fontanna imitującą gejzer, z której co 5 minut wytryskuje woda na wysokość 15 metrów. W Rejkiawiku jest około 30 różnych muzeów i galerii jednak do najciekawszych należą, Muzeum Narodowe (z eksponatami z dziejów Islandii, począwszy od okresu Wikingów), a także muzeum sztuki ludowej. Ponadto Rejkiawik znany jest w świecie ze swojego nocnego życia. „Runtur” to cotygodniowa wędrówka tłumu rozbawionej młodzieży po pubach, barach i nocnych lokalach w centrum miasta. Rejkiawik nie jest administracyjnym regionem Islandii, lecz w aspekcie turystycznym, stolicę i przyległe jej aglomeracje, należy rozpatrywać jako odrębny region. Jego populacja stanowi ponad 62% ludności kraju. Pod względem kulturalnym Rejkiawik to miasto nastawione na młodych, w którym odbywa się wiele imprez artystycznych i muzycznych, działają liczne bary i restauracje, kwitnie życie towarzyskie. Niewątpliwą atrakcją są tu plaże i kąpieliska geotermalne. W Nautholsviku urządzono małą plażę nad jeziorkiem zasilanym wodą ze sztucznego gorącego źródła. Błękitna Laguna to termalne kąpielisko i uzdrowisko. Położona jest między rozlewiskami czarnej lawy przy drodze z Keflaviku do Grindaviku. Na terenie laguny znajdują się gorące oczka wodne, drewniane pomosty, sztuczne wodospady z ciepłą wodą wykorzystywane do hydromasaży.

Akureyri. Drugie co do wielkości miasto w Islandii (15 tys. mieszkańców). W tym rejonie znajdują się najlepsze narciarskie tereny w kraju. Stanowi bazę wypadową do zwiedzania fiordu Eyjafiordur. W pobliżu miasta na uwagę zasługują: Húsavík – ośrodek turystyczny w którym można podziwiać wieloryby i delfiny, oraz 2 wodospady Dettifoss i Godafoss.

Geysir. Od tej nazwy pochodzi miano nadane wszystkim tego typu źródłom na świecie. Na obszarze Geysir gorąca woda trysnęła w górę po raz pierwszy w XIV wieku. Największy gejzer wyrzucał wodę na wysokość 80 m, niestety w XX w. to stare źródło przestało być aktywne. Obok niego pojawił się nowy gejzer – Strokkur, który codziennie mniej więcej co 10 minut wyrzuca wodę na wysokość 35 m.

Fiordy. Fantazyjnie ukształtowane tereny i ze strzelistymi górami i wspaniałymi fiordami. Latem można tu obserwować maskonury na ptasich klifach, zimą jeździć na nartach. W miasteczku Isafjordur, którego centrum pozostaje niezmienne od XVIII w., można podziwiać panoramę fiordów.

Wyprawy konne. Varmahlid to najważniejszy ośrodek hodowli unikalnej islandzkiej rasy koni.

Pola lawowe. W okolicach góry Krafla dominuje wulkaniczny krajobraz. Turystów przyciągają księżycowe widoki.

Park Narodowy Skaftafell. Największy i najbardziej popularny park narodowy w Islandii. Znajduje się w pobliżu największego lodowca Vatnajokull, na który organizowane są piesze wyprawy, wspinaczka, czy jazda skuterem śnieżnym.

Interior. Jeden z największych europejskich dzikich obszarów. Nie ma tu hoteli, sklepów, mostów, ani zasięgu dla telefonów komórkowych, nie można też liczyć na pomoc w razie wypadku. Tu amerykańscy astronauci ćwiczyli przed lotem na Księżyc. Dla niektórych przeprawa przez Interior jest zbyt przygnębiająca, inni upajają się samotnością.
Południowo – Zachodnia Islandia

Najsłynniejsze islandzkie cuda natury są skoncentrowane na stosunkowo niewielkim obszarze w południowo – zachodniej części kraju. Większość czynnych wulkanów, bulgoczących źródeł siarkowych, gejzerów i czap lodowych jest oddalona od Rejkiawiku o kilka godzin jazdy samochodem. Na tereny leżące w obrębie tzw. „Złotego Kręgu” przybywają tłumy uczestników jednodniowych wycieczek, aby zobaczyć trzy największe atrakcje: Park Narodowy Thingvellir, Geysir i Gullfoss.

Zachodnia Islandia

Skaliste zachodnie wybrzeże tworzą zróżnicowane pod względem formy fiordy i półwyspy dochodzące do skraju Zachodnich Fiordów. Najbardziej atrakcyjnym miejscem regionu jest półwysep Snajfellsnes z przykrytym lodową czapą Snajfellskjokull. Po całym północnym wybrzeżu półwyspu są rozrzucone liczne osady rybackie. Lodowcowy krajobraz wzdłuż wybrzeża robi ogromne wrażenie, a potoki zastygłej lawy w okolicach Husafell uformowały wspaniałe lawowe jaskinie i wodospady.

Zachodnie Fiordy

Półwysep Zachodnie Fiordy to fantazyjnie ukształtowany i odległy region ze strzelistymi górami i wspaniałymi fiordami, połączony z lądem wąskim przesmykiem. Obszar ten zamieszkuje 8 tys. osób utrzymujących się głównie z rybołówstwa. Półwysep Hornstrandir na północy Zachodnich Fiordów, opuszczony w latach 50. XX wieku, teraz stał się popularnym celem letnich pieszych wycieczek.

Północno – Zachodnia Islandia

Region ten składa się z trzech wcinających się w wody Oceanu Arktycznego skalistych półwyspów. Eyjafjordur to najdłuższy fiord Islandii. Na odcinku Ring Road pomiędzy Bru a Akureyri nie ma zbyt wielu atrakcji. Ciekawsze są bardziej odległe zakątki, oddalone od autostrady i rzadko odwiedzane przez turystów. Dzika przyroda Vatnsnes, historyczne Holar, wyspy i cyple Skagafjordur, czy odizolowana od cywilizacji wioska rybacka Siglufjordur to ciekawsze miejsca tego regionu. Ta część Islandii to najlepsze tereny w kraju do spływu tratwami po górskich rzekach, na przejażdżki konne i piesze wędrówki, a w zimie do jeżdżenia na nartach.

Północno – Wschodnia Islandia

Jedne z najciekawszych miejsc tej części kraju to jezioro Myvatn z otaczającymi je polami lawowymi i gorącymi źródłami. Równie dobrze prezentuje się wioska rybacka Husavik – islandzka stolica przemysłu turystycznego nastawionego na obserwację wielorybów – oraz malownicze wodospady, kaniony i skalne formacje Parku Narodowego Jokulsargljufur.
Wschodnia Islandia

Region ten należy do najmniej odwiedzanych w kraju, mimo że wschodnie fiordy są bardzo malownicze. Brakuje tu jednak typowych wielkich atrakcji turystycznych. Poza wybrzeżem wschodnia Islandia szczyci się największym zwartym terenem leśnym w kraju – wielką chlubą cierpiących z powodu braku drzew Islandczyków – oraz najdłuższym jeziorem ciągnącym się w kierunku południowo-zachodnim, do Egilsstadir.

Południowo – Wschodnia Islandia

Nad południowo-wschodnią częścią Islandii dominuje trzecia (po Antarktydzie i Grenlandii) największa czapa lodowa na świecie – Vatnajokull. Park Narodowy Skaftafell, nieskalana enklawa pomiędzy południowymi krańcami lodowca to bardzo popularny cel wakacyjnych wyjazdów. Atrakcję stanowi też samo Vatnajokull, które przyciąga narciarzy i alpinistów, jak i amatorów pieszych wycieczek po lodowcu czy jazdy skuterem śnieżnym.

Interior

Rozległy islandzki interior to jeden z największych europejskich dzikich obszarów i chociaż nie jest pustynią to przypomina ją najbardziej ze wszystkich zakątków Europy. Nawet dziś infrastruktura turystyczna jest tu bardzo słabo rozwinięta. Często brakuje nawet drogi. Ten obszar Islandii zwiedzają tylko najbardziej wytrwali turyści, toteż większego zainteresowania tym regionem nie ma.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

Comments are closed.