Co warto zobaczyć na wakcjach na Saint Lucia?

Regionami koncentracji ruchu turystycznego są głównie zachodnie wybrzeża Saint Lucii, ale także rezerwaty przyrody (Fregate Islands, Maria Islands) oraz krater czynnego wulkanu Mount Soufriere. Rodney Bay to malownicza zatoczka nad sztuczną laguną. Jej okolice słyną z licznych hoteli, restauracji i modnych klubów. Miejscowa przystań jachtowa należy do najważniejszych ośrodków sportów wodnych na Karaibach. W grudniu każdego roku odbywa się tu Atlantycki Zlot Jachtów.

Marigot Bay to zatoka zaliczana do najpiękniejszych na Karaibach. Na porośniętym palmami wybrzeżu nie ma zbyt wielu zabudowań, przez co staje się idealnym miejscem na piknik. Z jednego brzegu zatoki na drugi przez całą dobę kursuje prom.

Miejscem godnym uwagi jest również Soufriere- druga, co do wielkości miejscowość na wyspie (po stolicy- Castries). To nad nią górują dwa wzniesienia: Petit Piton (738m n.p.m.) i Gros Piton (786m n.p.m.). Są to nieczynne stożki wulkaniczne- symbole Saint Lucii. Powstały z lawy i skał, a dziś częściowo pokryte są roślinnością. Obie góry wystają z morza i są widoczne z wielu kilometrów. Wspinać można się jedynie na Gros Piton, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia.

Niedaleko Soufriere znajduje się czynny wulkan Mount Soufrier, do którego krateru można wjechać samochodem. Spacerując już wewnątrz natkniemy się na poletka bulgoczącego błota i szczeliny, z których wydobywają się opary siarki. W kraterze wulkanu znajdziemy również źródła czarnej wody, występującej tylko w kilku miejscach na Karaibach. Na terenie Ogrodu Botanicznego Diamond (w pobliżu Soufriere) warto zobaczyć Łaźnie Mineralne Diamond oraz wodospad Diamond, który jest jedną z największych atrakcji geologicznych wyspy. Woda wypływa z siarkowych źródeł i kilka razy w ciągu dnia zmienia kolor, od żółtego i zielonego po czarny i szary.

Fregate Islands to grupa skał, rosną na nich wyłącznie wysokie trawy odporne na słoną wodę morską. Nazwa wysp pochodzi od fregat wielkich, mających tu swój okres lęgowy. Tworzone przez nie piękne klucze można obserwować od maja do lipca. Na wyspach napotkamy również morskie jaskinie, wyschnięte jary, w porze deszczowej wodospady oraz niewielkie mokradło namorzynowe.

Maria Islands- wyspy nieustannie wystawione na działanie wiejących od równika wiatrów, niosących słoną mgiełkę. Cechuje je bogactwo fauny i flory. Dwie największe: Maria Major- porośnięta kaktusami oraz Maria Minor, mają łącznie 12ha powierzchni. Spotkać na nich można ponad 120 gatunków roślin, jaszczurek, motyli i węży, niewystępujących w innych zakątkach świata. Najbardziej interesującymi na wyspie zwierzętami są: jaszczurka Zandolite oraz niejadowity, żerujący nocą wąż- Dromicus ornatus. Obie wyspy są również ostoją ptaków. Występują tu czarnogrzbiete i brunatnogrzbiete, jaskólczaki antylskie, faetony białosterne i rybitwy brunatne.

Castries- stolica wyspy, położona wokół portu, zajmującego krater wygasłego wulkanu. Można w nim podziwiać łodzie czarterowe i jachty oraz wielkie statki z całego świata. Obecnie w mieście znajdują się głównie nowoczesne budynki ze szkła, betonu i stali-zamiast kolonialnych domów, a wszystko to z powodu licznych pożarów, które strawiły starą zabudowę.

W Castries warto wybrać się na targ przy Peynier Street. Handel odbywa się codziennie, oprócz niedziel. Można spotkać tam miejscowe kobiety w tradycyjnych strojach i bawełnianych nakryciach głowy- umieszczone na nich węzły informują o stanie cywilnym ich właścicielek.

Na południe o Castries wznosi się Mount Fortune- Wzgórze Szczęścia. Godnymi uwagi są: cmentarz wojskowy, muzeum i stara prochownia oraz „Bateria Czterech Apostołów” (cztery działa ładowane od przodu). Warto również zobaczyć Government House, w którym urzęduje gubernator generalny Saint Lucii. Jest to wiktoriański dom, który jako jeden z niewielu ocalał z pożarów. W ogrodach można podziwiać szkarłatną i fioletową bugenwillę.

Saint Lucia daje również możliwość skorzystania z różnych form turystyki aktywnej np.:związana z uprawianiem sportów wodnych (przejażdżka na nartach wodnych, windsurfing), wspinaczką, wędrówkami pieszymi (w rezerwacie leśnym jest wyznaczonych kilka szlaków, z których największą popularnością cieszy się łatwy- Barre de l’Isle Trail), wędkarstwem pełnomorskim (wody wokół St. Lucii słyną z obfitości ryb, takich jak: marliny błękitne, żaglice, rekiny mako i barrakudy, także tuńczyki i wachy), jazdą konną (przejażdżki szlakami, wycieczki na plaże, wyprawy powozami na Pigeon Island), nurkowaniem z akwalungiem (w niewielkiej odległości od plaży Anse Chastanet, na głębokości 3-6 m ciągną się rafy koralowe zaliczane do najpiękniejszych na wyspie), czy grą w golfa (pole golfowe z 18 dołkami rozciąga się na terenie St. Lucia Golf and Country Club, na północnym krańcu wyspy).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.