Co warto zobaczyć będąc na wakacjach na Jamajce?

Kingston- tętniąca życiem i dynamiczna stolica Jamajki, posiada ponad 1 mln mieszkańców. Miasto zostało założone przez Anglików w 1693 roku i obecnie jest to największe anglojęzyczne miasto Karaibów a także jeden z największych kulturalnych i politycznych centrów regionu. Kingston posiada 7 co do wielkości port na świecie co wpłynęło na jego rozwój. W północnej stronie miast wznosi się Ward Theatre- teatr narodowy oraz Gordon House-budynek senatu. Warto zobaczyć National Gallery w której znajduje się słynna rzeźba „Obudzony Murzyn”, oraz National Heroes Park-park poświęcony narodowym bohaterom Jamajki. Jednak najpopularniejszym miejscem w mieście jest muzeum Boba Marleya, znajdują się w nim pamiątki po artyście oraz pomnik Marleya z jego ulubiona gitarą. Inna atrakcją jest Devon House- piękna posiadłość pierwszego czarnoskórego milionera wyspy w stylu gregoriańskim. Hope Botanical Garden to największy ogród botaniczny Karaibów, znajdują się w nim malownicze ścieżki, jeziorka, krzewy, drzewa oraz atrakcje dla dzieci.

Port Royal- Do XVII wieku był jednym z najzamożniejszych portów Morza Karaibskiego, jednak po trzęsieniu ziemi w 1692 roku stracił swoje znaczenie i obecnie jest to mała wioska rybacka z pozostałościami fortów obronnych, Fort Charles jest największym z 5 pozostałych obwarowań, w nim mieści się Maritime Museum(Muzeum Morskie). Inne ciekawe miejsca w Port Royal to Old Naval Hospital -stary szpital Morski oraz Kościół St. Peter’s z nagrobkiem z zapisem dziejów Lewisa Gaddy’ego.

Port Antonio- w przeszłości znane miejsce z załadunku bananów oraz wytwornej miejscowości wypoczynkowej, obecnie jest celem wypraw samodzielnych turystów oraz punkt wypadowy do poznawania okolicznych atrakcji przyrodniczych. W mieście można zwiedzić Boundbrook Wharf, Fort Geogre oraz Christ Church –kościół neoromański. W odległości 6,5 km na południe znajdują się Nonsuch Caves- spektakularne jaskinie oraz

Athenry Gardens-Ogród Ateny. W okolicy Port Antonio znajduje się popularna atrakcja turystyczna -Reach Falls, są to wodospady na rzece Driver umiejscowione w pięknym krajobrazie. Dolina rzeki Rio Grande w której organizowane są spływy tratwami tez cieszą się dużą popularnością.

Błękitna Laguna – miejsce położone nieopodal Port Antonio w Górach Błękitnych. Znajdujące się tam jezioro o szmaragdowych wodach i wapiennym podłożu oraz pięknie położone domy są atrakcją turystyczną. Niedaleko laguny znajduje się także najwyższy szczyt wyspy Blue Mountain Peak, skąd można oglądać panoramę okolicy.

Ochio Rios – jest drugim co do wielkości ośrodkiem wypoczynkowym Jamajki po Montego Bay. Miasto to słynie także z dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie czy żeglarstwo, centrum tych sportów jest Turtle Beach. Atrakcją jest także lokalny rynek, gdzie można kupić świeże warzywa czy owoce, oraz zaopatrzyć się pamiątki z wyspy, które sprzedawane są przez lokalnych artystów. Znajdują się tutaj także jedne z bardziej ekskluzywnych hoteli na Jamajce. Nieopodal znajduje się słynny wodospad na rzece Dunn gdzie woda opada z wysokości 183 m po skalnych progach i następnie rozlewa się tworząc leżącą u stóp skał plaże.

Montego Bay –jest drugim co do wielkości miastem Jamajki (125 000 mieszkańców ), jest tu największa oferta miejsc noclegowych (ponad 50 hoteli) niż w jakimkolwiek innym miejscu wyspy. Montego Bay to także przystań dla wielkich statków rejsowych podróżujących po Karaibach, które cumując do portu przywożą setki turystów szukających rozrywek i pragną zwiedzić okolicę jak i spędzić swój dzień na morskich kąpielach. Doctor’ Cave to największa atrakcja miasta, jest to plaża z dobrymi warunkami dopływania i z doskonałym zapleczem. Plaże Montego Bay otoczone są szeroką rafą koralową wchodząca w skład. parku morskiego Montego Bay Marine Park o powierzchni 23 km². Jest to doskonałe miejsce do nurkowania, rejsów statkami, nart wodnych oraz innych sportów wodnych.

Negril –ośrodek położony na zachodnim wybrzeżu Jamajki, uchodzi za liberalny, gościnny i pobłażliwy. Popularna wśród turystów jest plaża Long Bay na której zlokalizowana jest większość dyskotek, hoteli, barów i sklepów. Niedaleko znajduje się Great Morass, drugie co do wielkości mokradło Jamajki, zajmuje obszar 2300ha i daje schronienie krokodylom, krabom, papugą i wielu innych zwierzętom. Negril znany jest także z ze swej reputacji jako miasto zabawy, nieskromnych obyczajów, lejącego się alkoholu, śpiewu, muzyki reggae i palenia marihuany dlatego jest tłumnie odwiedzany przesz turystów z całego świata.

Mandeville – założone w XIX miasto wieku stanowi ośrodek przemysłu wydobywczego boksytów. W mieście znajdują sie ciekawe budowle takie jak kościół St. Mark z 1819, gmach sądu czy Mandeville Hotel, można zwiedzić także fabrykę kawy High Moutain Coffee Factory lub Pioneer Chocolate Factory (fabryka czekolady).

Południowe wybrzeże- leży poza głównymi trasami turystycznymi i jest uboższe niż reszta kraju, dzięki temu można tutaj znaleźć spokojna atmosferę oraz miłą gościnę. Głównym miastem jest Black River z Hendrick’s Building z 1813 roku w którym obecnie mieści się Izba handlowa i biuro organizacji turystycznej Jamajki. W okolicach Black River znajdują się licznie odwiedzane Wodospady YS, można także odbyć wodne safari wzdłuż rzeki Black River.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć będąc na wakacjach na Jamajce?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • jamajka co warto zobaczyć

Comments are closed.