Co warto podczas wakacji na Malewidach?

Male – jednym z najciekawszych miejsc archipelagu. To stolica i jednocześnie największe miasto na wyspie o tej samej nazwie (Fot.2.). Jest to jedyne prawdziwe miasto na Malediwach. Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne. Tylko tutaj można zobaczyć wysokie budynki takie jak w krajach europejskich. Niestety z powodu szybkiego rozwoju urbanistycznego miasto to zatraca swoją oryginalną atmosferę. Znajdują się tu siedziby najważniejszych instytucji państwowych, sklepy z rzemiosłem artystycznym, a w pobliżu portu i wschodniego bazaru koncentruje się życie mieszkańców.

Charakterystycznym punktem Male jest olbrzymia budowla Wielkiego Meczetu Piątkowego, z pozłacaną kopułą. Został zbudowany w 1656 r. za panowania sułtana Ibrahim Iskandar. Meczet symbolizuje znaczenie islamu. Może pomieścić nawet 5000 ludzi. Znajduje się w nim również biblioteka, sala konferencyjna, sale i biura. Godny uwagi jest również Mulee Age – pałac sułtana (obecnie prezydencki), Park Sułtana z Muzeum Narodowym oraz targ rybny.

W kilkudziesięciu kąpieliskach na archipelagu można uprawiać narciarstwo wodne, surfing, żeglarstwo oraz plażowanie. Istnieją tu również doskonałe warunki do wędkarstwa, podwodnych łowów oraz obserwacji życia na rafach koralowych. Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie

Północny i Południowy Atol Male znajdują się na barierze rafy i przyciągają rzesze turystów. Najlepszym czasem do nurkowania w ciągu roku jest zima w Europie. Dla entuzjastów odkrywania podwodnych wraków czeka Lady Christina, statek, który zatonął w 1974 r., i Seagull, który znajduje się na północy na Atolu Gaafaru. Te dwa statki mogą być oglądane tylko podczas spokojnej pogody ze względu na silne prądy. Północny i Południowy Atol Male zostały otwarte dla turystów dopiero od 1970 r. i dzisiaj stanowi główne centrum turystyczne wraz z najbardziej znanymi wyspami. Na Północnym Atolu Male znajduje się stolica Malediwów Male.

Atol Ari jest najbardziej wysuniętym atolem na archipelagu i wraz z Atolem Male stanowi serce strefy turystycznej z dużą liczba hoteli. Usytuowana we wschodniej części rafy stolica tego atolu Mahidabhoo, jest ważnym centrum rybołówstwa. Praktykowane są tu tradycyjne metody połowów z użyciem ogromnych rozciągniętych sieci w łuk prze 5 lub 10 łodzi dhoni. Na południu tego atolu znajduje się niezamieszkała wyspa Ariadhoo, na której niegdyś mieszkali Redins, malediwscy legendarni przodkowie. Czcili oni słońce i pozostawili na wyspie relikty. Południowe Kulturalne Centrum Ari – w małym rybackim muzeum na świeżym powietrzu zrekonstruowana jest tradycyjna malediwska wioska. Możemy tutaj poznać życie mieszkańców. Znajduje się tu również najpiękniejsza rafa Fish Head (Mushimasmigili), będąca jednocześnie pod ochroną.

Atol Baa położony jest 120 km na północ od Male. W stolicy atolu Eydhafushi można zobaczyć starszych mieszkańców, którzy noszą feyli. Jest to tradycyjny sarong wykonany z grubej białej bawełny przeplatany czarnymi i brązowymi paskami. Z kolei obok Coco Palm znajduje się wyspa Thulhaadhoo, która słynie z wyrobów lakierowanego drewna. Rzemieślnicy wykonują tu okrągłe pudełka, pudełeczka na biżuterię oraz wielkie talerze, które są wykorzystywane do składania darów podczas festiwali. Wyroby te są ozdabiane kolorami z naturalnych pigmentów: czerwonym, czarnym, brązowym i lakierowane żywicą. Atol Raa oddzielony jest od Atolu Baa wąskim kanałem. Od czerwca 2000 r. jest został otwarty dla turystyki wraz z otwarciem hotelu Meedhupparu. Tylko południowa część tego atolu jest wliczana do strefy turystycznej. Pozostała jego część nie jest dostępna dla turystów. Atol znany jest z produkcji łodzi w tym z najsłynniejszą z nich dhoni.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.