Co warto zobaczyć na wakacjach w Kambodży?

Z czasów świetności Kambodży tj. Wielkiego Imperium Khmerskiego na terenie tegoż państwa zachowało się wiele cennych zabytków – w tym wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO wspaniały kompleks Angkor.

Angkor – położony 10 km północ od jeziora Tonle Sap, to jeden z najbardziej interesujących archeologicznych parków archeologicznych w Azji Południowo- Wschodniej. Park ten rozciąga się na obszarze 400 km2, a na jego terenie odnajdziemy jeden z największych na świecie kompleks świątynny oraz pozostałości po stolicy Imperium Khmerów z IX do XV wieku. Prawdopodobnie, w XI wieku, Angkor zamieszkany przez około milion mieszkańców, był największym miastem ówczesnego świata. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, w XV miasto zostało opuszczone przez jego mieszkańców i na kilka wieków zapomniane. Dopiero w 1860 roku europejski badacz przypadkiem natknął się na
wspaniałe ruiny ukryte w środku dżungli. Piękno kompleksu doceniła w 1992 roku komisja UNESCO, wpisując go na Listę Światowego Dziedzictwa. Najpopularniejszą i największą z budowli w Parku Archeologicznym Angkor jest Angkor Wat. Świątynia ta stała się swego rodzaju symbolem Kambodży, a jej przedstawienie odnaleźć można na fladze narodowej państwa. Kolejna popularna świątynia słynie z gigantycznych kamiennych twarzy, których w całej świątyni jest 216. Twarze przedstawiają prawdopodobnie Buddę, albo Avalokiteśwarę, buddyjskiego Boddhisatwę Współczucia. Z kolei obiekt Ta Prohm zadziwia bardzo efektownym zasymilowaniem z dżunglą. Konary wielkich drzew wrastają i przeplatają się z kamiennymi murami tworząc niesamowite wrażenie.

Preach Vihear – prowincja w północnej Kambodży, na terenie której w górach Dangrek położona jest wspaniała, wpisana na listę UNESCO, hinduistyczne świątynia Śiwy z XI i XII w. za panowania Surjawarmana II. Dawniej należała do imperium Angkor.

Phnom Penh –  czyli stolica Kambodży, jest położona w południowo-zachodniej części kraju, w tak zwanych czterech ramionach, czyli przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Miasto bardzo interesujące nie tylko ze względu na liczne zabytki, lecz także z powodu jego mieszkańców. 2 milionowa osada jest bardzo żywa, głośna, pełna riksz i motorów, a codzienne życie jej mieszkańców toczy się na ulicy. Dodatkowego uroku dodaje Phnom Penh wyczuwalna atmosfera kolonijnego francuskiego miasta. Cennym zabytkiem w Phnom Penh jest Pałac Królewski, zbudowany w 1870 roku. W skład zespołu pałacowego wchodzą m.in. Rezydencja Królewska, Sala Tronowa oraz Srebrna Pagoda. Srebrna Pagoda należy do największych atrakcji miasta, ze względu na przechowywaną w niej bogatą kolekcję bezcennych przedmiotów, takich jak „Szmaragdowy Budda”, statuetki z okresu Angkor czy królewska lektyka. Lepszemu zrozumieniu sztuki i architektury Kambodży z okresu jej największego rozkwitu słuŜy Muzeum Narodowe. Zebrano w nim ponad 5000 przedmiotów, wśród których są m.in. posągi i inne przedmioty z okresu Angkor, w tym słynna statua „Trędowatego Króla” z Angkor Thom. Kolejną atrakcją turystyczną Phnom Penh jest Pomnik Niepodległości, odsłonięty w 1958 roku, dla upamiętnienia niezależność Kambodży od państw kolonialnych. Także niechlubne panowanie Czerwonych Khmerów ma w mieście swój wydźwięk. W dawnym więzieniu utworzonym przez krwawych władców utworzono Muzeum Toul Sleng. Można w nim zobaczyć cele i sale tortur pozostawiono w stanie, w którym porzucili je „Czerwoni Khmerzy”. Ponadto w muzeum znajduje się prowadzona przez oprawców dokładna dokumentację więźniów, która zawiera m.in. tysiące zdjęć ofiar jak i obrazy tortur, namalowane przez Vann Nath, jednego z siedmiu ludzi, którzy przeżyli Toul Sleng. Tutaj znajduje się także równie słynna, co kontrowersyjna mapa Kambodży wykonana z ludzkich czaszek. Z Czerwonymi Khmerami związane są także Pola Śmierci, miejsce gdzie z ich rąk zginęło 17 tys.ludzi. Obecnie znajduje się tam memorialna stupa, w której zgromadzono tysiące czaszek ofiar Pol Pota i jego reżimu. Atrakcja Phnom Penh są takŜe tradycyjne rynki funkcjonujące w mieście, gdzie można kupić niemal wszystko. Miasto zachwyca także piękną panoramę rzek Tonle Sap i Mekong oraz kusi licznymi restauracjami i pubami.

Tuol Seng – muzeum ludobójstwa. Memorial Stapa, w kształcie szklanego sarkofagu, zawiera 8 tys. czaszek ludzi zamordowanych na tzw. Polach Śmierci (Choeung Ek).

Kampon Som – główne miasto portowe Kambodży i największy kurort morski. Atrakcją są tutejsze plaże, m.in. Ochatial Beach, Independence Beach), kasyna oraz możliwość uprawiania sportów podwodnych w wodach wokół licznych wysepek.

Udong – dawna stolica Kambodży położona nad rzeką Tonle Sap. Wiele z istniejących tam zabytków zniszczono w latach 70. Do dnia dzisiejszego przetrwały m.in. ruiny meczetu Ta San, świątynie buddyjskie (pagody) oraz budynki wykorzystywane przez Pol Pota jako więzienie.

Ban Lung – stolica prowincji Ratanakiri oraz baza wypadowa dla wypraw trekingowych w pobliskie góry zamieszkane przez liczne odcięte od świata plemiona. Niedaleko Ban Lung znajduje się przepiękne, malowniczo położone wulkaniczne jezioro Yak Lom.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Kambodży?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • Kambodza Co Warto Zobaczyć
  • góry w kambodzy

Comments are closed.