Co warto zobaczyć na wakacjach w Kenii?

Fauna Kenii jest niezwykle zróżnicowana i bardzo bogata. Występuje tu około 10 000 gatunków roślin stąd znajdują się tu jedne z najpiękniejszych kwietnych ogrodów. Występuje tu również krajobraz rolniczy- uprawa kukurydzy, ziemniaków, drzew cytrusowych, kawy i herbaty. Wiele lasów i wrzosowisk, ale przede wszystkim trawiasta sawanna, wzbogacona akacjami. „W licznych parkach narodowych: Masai mara, Kenia, Elgon, Meru, Tsavo West, Tsavo East i rezerwatach przyrody występuje fauna typowa dla afrykańskiej sawanny oraz świetlistych lasów podzwrotnikowych : słoń afrykański, nosorożec czarny, bawół afrykański, Żyrafa, zebra, lew, lampart, gepard, wiele gatunków antylop, w sąsiedztwie wód – hipopotam. Bogata ornitofauna, m.in.: sekretarz, sęp, marabut, perlica, czapla, ibis, bogactwo gatunków leśnych, zróżnicowana i bogata fauna bezkręgowców, zwłaszcza owadów”.8 Tak wielkie bogactwo przyrodnicze stwarza idealne warunki dla rozwoju wielu form turystyki w Kenii. Kenię można podzielić na 6 regionów koncentracji ruchu turystycznego. Każdy z nich ma bogatą ofertę turystyczną.

Nairobi- pełni rolę turystycznego centrum Kenii, stanowi symbol lepszego życia, jest najnowocześniejszym miastem czarnej Afryki. Warte zobaczenia są tu: Muzeum Narodowe z eksponatami geologicznymi, prehistorycznymi(szkielet chłopca sprzed 1,6 mln lat) i przyrodniczymi, Meczet Jamia, Galeria Watatu, gdzie można obejrzeć i kupić prawdziwe afrykańskie dzieła sztuki, Muzeum Kolejnictwa poświęcone historii budowy Szalonej Linii- z Mombasy w głąb lądu- do Nairobi, która przyczyniła się do kolonizacji Kenii oraz Archiwum Narodowe- tu znajdują się fascynujące dzieła sztuki z prywatnej kolekcji wiceprezydenta: obrazy, afrykańskie maski, bębny z całego kontynentu. Po zwiedzaniu można odpocząć w Parku Miejskim, o bujnej roślinności i wspaniałym Ogrodzie Orchideim, a także w Parku Węży z bogatą kolekcją wschodnioafrykańskich węŜy i gadów- od pytona po żółwie i krokodyle. Okoliczne miasteczka wokół Nairobi oferują wiele atrakcji.

Langata- znajduje się tu Ośrodek żyraf( można karmić stadko), Trasa spacerowa Nairobi
Safari- gdzie ujrzymy rzadkie i trudne do zobaczenia gatunki zwierząt:hipopotamy, gepardy i lamparty i Park Strusi. Thika- z wodospadami Chania i Czternaście Wodospadów(27m wys.) oraz Park Narodowy
Ol Doinyo Sabuk- z olbrzymią liczbą gatunków ptaków i stada bawołów.

Wielki Rów- wypiętrzony ok. 500 mln lat temu, z ciekawymi zjawiskami geologicznymi: Jeziora Baringo(przejażdżki łodzią, z ornitologiem, na wielbłądach i sporty wodne), Bogoria, Elementeita i Nakuru- wszystkie sodowe, z brodzącymi w przybrzeżnych płyciznach flamingami i pelikany, kratery, wulkany(Longonot) i rezerwaty zwierząt.

Płaskowyż Centralny- rolniczy raj. Warte zobaczenia są tu: plantacje ananasów Del Monte, dzikie pasmo górskie Aberdare- pokryte różną formacją roślinną- od dżungli, poprzez gęsty, bambusowy las do alpejskich roślin, gdzie spotkać można słonie, nosorożce, bawoły i antylopy bongo; szczyt masywu Kenia- drugi co do wielkości szczyt Afryki, ma 5199m n.p.m., uważany przez lud kikuju za siedzibę bogów. Jest stożkiem wulkanu, pokryty śniegiem
Lewa Downs- rancho, prywatny park zwierząt i rezerwat nosorożców, można u odbyć spacer w buszu, przejażdżki konne, obserwacje zwierząt i ptaków dniem i noc

Zachodnia Kenia- bardzo zróżnicowana klimatycznie i geologicznie. Znajduje się tu faliste równiny prawie nietknięte przez turystykę oraz często odwiedzany.
Masai Mara – olbrzymi, naturalny park zwierząt. Jest to w większości sawanna pokryta drzewami akacji, na której żyje ponad 3000 słoni, wiele lwów, lamparty, gepardy, hipopotami, krokodyle, sokoły, sępy, antylopy, gazele, zebry, żyrafy i wiele innych gatunków zwierząt i ptaków. Jest to idealne miejsce na safari oraz poznanie Masajów.
Masyw Elgon- stożek wulkaniczny, z jaskiniami solnymi Kitum oraz rezerwatem leśnym Kakamega- 125 gatunków drzew
Jezioro Wiktorii- drugie co do wielkości słodkowodne jezioro świata
Kisumu- trzecie co do wielkości miasto Kenii, gdzie zobaczymy największy, najbardziej urozmaicony i barwny targ w Kenii, niedaleko znajduje się Park Impalasierociniec dla antylop sitatunga oraz Hippo Point- najlepsze miejsce do oglądanie hipopotamów
Wyspa Mfangano- malowidła naskalne, centrum targowe dla rybaków Park Narodowy Ndere Island, Ruma
Kericho- olbrzymie plantacje herbaty Brookes Bond
Tabaka- wydobywa się tu pasteloworóżowy i biały steatyt do robienia rzeźb
Wybrzeże- szeroki 480-kilometrowy pas srebrzystych piasków, z palmami, namorzynowymi lasami, otoczony rafą koralową
Lamu- archipelag z rafami koralowymi, piaszczystymi wydmami. Kolonialne domy z werandami przyciągają turystów. Nie ma tu dyskotek i alkoholu, a spokój i przyjaźnie nastawieni ludzie, pyszne owoce morza. Warte zobaczenia są: muzeum morskie i przyrodnicze, akwarium w Forcie, Rezerwat Osłów i Muzeum Suahili House- XVIII wieczny dom suahilijski.

Las Arabuko-Sokoke-rezerwat leśny z pierwotnym lasem, gdzie występują zagrożone gatunki zwierząt.

Malindi- kurort z hotelami, dyskotekami oraz Rajem Krokodyli- park z kolekcją wielkich żółwi, batagurów, węży i krokodyli; Morski Park Narodowy Malindi- 30 km pas wybrzeża z namorzynami i drzewami kazuarynowymi oraz rafą koralową.

Gedi- ukryte w lesie pozostałości wielkiego miasta z Wielkim Meczetem i XVI-wiecznym Pałacem, domy z korala i kości słoniowej, otoczone baobabami i lianami.

Watami- główny ośrodek nurkowania, kryształowa, czysta i ciepła woda, rafa koralowa o powierzchni 10 km² w Morskim Parku Narodowym Watami oraz Mide Creekzalewowe namorzynowe bagna- siedlisko wielu gatunków ptaków i Jaskinia Tewasiedziba kolonii olbrzymich dorszy skalnych, dochodzących do 2 m dł. i 400 kg wagi.

Mombasa- jedno z głównych miast portowych Afryki, ma charakter kolonialny. Wśród miejsc wartych zobaczenia można wyróżnić: Fort Jesus o powierzchni 1 ha, z koralowymi murami i fosą, z Domem Omańskich Arabów, z muzeum przedstawiającym zbiory ceramiki i znalezisk z portugalskiej fregaty; Stare Miasto z wąskimi uliczkami i suahilijskimi ornamentami.

Mnamri- ruiny suahilijskiego miasta- groby, meczet.

Kamieniołom Bamburi- zadrzewiony zespół przyrodniczy, obejmujący 2 km² powierzchni- rezerwat dzikich zwierząt i farma krokodyli, baobabów, z hodowlą ryb i krokodyli, palm kokosowych i produkcją drewna.
Wioska Krokodyli Mamba- jedna z największych farm w Afryce, z ogrodem botanicznym, akwarium i zakątkiem groźnych pająków.

Park Narodowy Amboseli- z gazelami Granta oraz masyw Kilimandżaro(Błyszcząca Góra)- 5895 m i najwyższy szczyt Afryki, pokryty śniegiem, wokół jeziora sodowe, bagna i niezliczona ilość zwierząt. Park Narodowy Tsavo- suche równiny, trawy i krzewy to raj dla słoni. Znajduje się tu: bagno Kandeli, zapora Aruba i źródła Mzima. Północ- pustynny teren, gdzie występują tylko najbardziej odporne drzewa i krzewy. Ważne w tym regionie są atrakcje takie jak; Rezerwat Tamburu, Jezioro Turkana z alkaliczną wodą, opisywane jako „perła dużej wartości”.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyc w keni

Comments are closed.