Co warto zobaczyć na wakacjach w Korei Południowej?

Zachodnia i południowa część Korei Południowej zachowała dorobek przeszłych pokoleń w licznych świątyniach i tradycji, natomiast walorem wschodniej części oraz wielu wysp jest mało przekształcone środowisko naturalne. Na terenie Korei Południowej wydzielić można 6 obszarów turystycznych. Seul to polityczne, finansowe, handlowe, rekreacyjne, edukacyjne i kulturalne centrum Korei Pd., gdzie znajduje się większość banków, korporacji handlowych i przemysłowych, urzędy państwowe, uniwersytety, teatry i itp. Igrzyska olimpijskie w 1988 roku w Seulu przyczyniły się do modernizacji miasta, budowy nowych obiektów sportowych i powstania wielu rozwiązań komunikacyjnych.

Seul, jako „Miasto Zakupów Dalekiego Wschodu” przyciąga coraz więcej turystów, dla których oprócz zwiedzania miasta, dużą atrakcja są zakupy. W centrum miasta znajdują się cztery główne pałace z okresu Królestwa Dzoson, z otaczającymi je ogrodami, dodają uroku współczesnemu Seulowi. Również w centrum znajduje się pałac Toksugung, z główną bramą Taehanmun, za bramą jest Muzeum Narodowe i Muzeum Folkloru, zespół ten jest największym i najbardziej znaczącym tego typu obiektem w Seulu. Nieopodal jest również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Pałac Kjongbokkung. Najsłynniejszą częścią zespołu pałacowego Czangdok jest Sekretny Ogród, uważany za najpiękniejszy w Korei. W ogrodzie zespołu świątyń królewskich Czongmio znaleźć można sanktuaria z tablicami rodowymi królów oraz najdłuższy budynek zbudowany w stylu koreańskim. W każdą niedziele maja odbywa się tu rytualna ceremonia ku czci zmarłych władców.

Nad miastem góruje Namsan, granitowa góra, jej zbocza zajmują najznakomitsze hotele i rezydencje. Znajduje się tu również ogród botaniczny, w którego wschodniej części jest Teatr Narodowy. Południowa, najnowsza część miasta posiada dużo zieleni i tereny rekreacyjne, usytuowany jest tam Park Olimpijski, ze Stadionem Olimpijskim. Na południe od Inchhon jednego z głównych portów nad Morzem Żółtym, znajduje się nadmorska miejscowość wypoczynkowa Songdo. Dalej na południe położona jest Koreańska Wioska Folklorystyczna, skansen z 240 tradycyjnymi domami. Na północny zachód od Seulu znajduje się Wyspa Kanghwado. Wielki cmentarz grobów z neolitu, wspaniała architektura i styl świątyń przyciągają turystów. Na północ od Seulu znajduje się Kwangnung i Narodowy „Las”, z grobowcem króla Dzoson. W okolicy jest również Muzeum Leśnictwa, otoczone przepięknym ogrodem, tereny te umożliwiają uprawianie turystyki górskiej.

Korea Centralna – rejon ten obejmuje prowincję Chungchongdo, najbardziej nizinna, poprzecinana obniżającymi się w kierunku zachodnim grzbietami górskimi. Głównym miastem jest Tedżon, jeden z głównych węzłów komunikacyjnych, z gorącymi źródłami mineralnymi, w jego pobliżu znajduje się park narodowy Kierjongsan. Na południowy – wschód od Pujo znajduje się pagoda Kwanchoksa z interesującym posągiem Buddy Przyszłości. Natomiast Onjang to popularne miejsce spędzania miesięcy „miodowych”. Tu również znajduje się sanktuarium Hjonchungsa, przypominające historyczne zwycięstwo admirała Li Sun-sin nad Japończykami, pod koniec XVI wieku. Między Seulem a Tegu znajduje się wielkie sztuczne jezioro Chungdzu, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych.

Korea Południowo – Zachodnia, tu wyróżnia się Park Narodowy Naedzangsan, w którym znajduje się świątynia Paegjangsa, z VII wieku. Jak również Park Narodowy Chirisan, z pagodą Kwaomsa, która pozwala turystom lepiej poznać historię i sztukę Korei. Jedna z największych w kraju, położona na południu pagoda Songgwangsa (na fot. 2), z XII wieku to kolebka ruchu religijno–kulturowego Zen. Wiosną w tej części Półwyspu Koreańskiego można obserwować w czasie odpływu tworzenie się lądowego mostu prowadzącego na Wyspę Dzin-do, zjawisko to znane jest, jako tzw. „Cud Mojżesza”.

Wyspa Dzedzu-do (Cheju-do), zwana Wyspą Bogów, posiada urozmaicony krajobraz oraz mimo niewielkich rozmiarów sporą liczbę atrakcji. Wyspa ta została utworzona wskutek wulkanicznej działalności, liczne są strome, urwiste brzegi, wycięte w ciemnej lawie, spotyka się też plaże z białym piaskiem. W centrum wyspy znajduje się Park Narodowy, obejmujący krater wulkanu Hanna-san (1950 m n.p.m.). Na wschodzie położony jest wulkan Sangumburi i jezioro Pengnoktan. Południowe wybrzeże najbardziej znane jest z wodospadów, które na tle subtropikalnej roślinności i czarnej lawy, dają niesamowite wrażenia. Typowo wypoczynkową miejscowością jest tu Chungmun, uzdrowisko z wspaniałymi, piaszczystymi plażami, świetnie zagospodarowane, z możliwością uprawiania sportów wodnych. Wart zobaczenia jest ogród botaniczny z ok. 4000 różnych gatunków roślin oraz akwaria – oceanaria. Symbolem wyspy Dzedzu jest Tolharubang – skalny pradziadek.

Korea Południowo – Wschodnia, to najatrakcyjniejszy obszar dla turystyki wypoczynkowo-krajoznawczej, ze względu na urozmaiconą rzeźbę, warunki klimatyczne oraz bardzo dobrze zachowane, średniowieczne zabytki. Miasto Kjongdżu, najczęściej odwiedzane przez turystów, zwane jest „muzeum bez ścian”, gdyż znajduje się tam wiele świątyń i grobowców królewskich. Świątynia Sokkuram z VIII wieku, znajdująca się w jaskini, zaliczana jest do najpiękniejszych i najważniejszych sanktuariów azjatyckich. Tu też znajduje się najstarsze w świecie obserwatorium astronomiczne Chomsongdae w kształcie butli. Na południowym wschodzie znajduje się świątynia Bulgugsa, jedna z trzech głównych świątyń Korei z okresu królestwa Silla. Kolejnym znaczącym miastem jest Pusan, w którym główną atrakcją jest Jongdusan Park. Miasto to jest bazą wypadową do morskiego parku Halljo Sudo, obejmującego ponad 400 wysp, o malowniczym krajobrazie, z bogatą subtropikalną roślinnością, z których wiele jest niezamieszkanych.

Tegu to ośrodek kulturalny o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Świątynia Haein-sa znana z 80 tysięcy drewnianych tabliczek, które tworzą Tripitaka Koreana, znajduję się w Parku Narodowym Kajasan. Korea Wschodnia, jej część północno-wschodnia posiada wyśmienite warunki do uprawiania turystyki górskiej, a wschodnie wybrzeże piękne plaże. Obszar Gór Diamentowych nadaje się do uprawiania narciarstwa, ponad to w północnej części kraju znajduje się 6 świetnie przygotowanych obszarów narciarstwa zjazdowego. Po drodze z Seulu na wybrzeże, na które prowadzi autostrada Jongdong, znajduje się Park Narodowy Sorak-san, z zielonymi dolinami, wieloma wodospadami i kryształowo czystą wodą. W kierunku południowym rozciąga się Park Narodowy Odeasan, dalej w Dolinie Smoka znajduje się wioska narciarska. Na południowym końcu nadmorskiej autostrady znajduje się Park Narodowy Chuwangsan, położony z dala od większych skupisk miejskich, chętnie odwiedzany przez turystów szukających spokoju i ciszy.

Ullyng-Do to wyspa wulkanicznego pochodzenia, która położona jest około 270 km od wschodniego wybrzeża. Czyste, przeźroczyste i o turkusowym kolorze wody, które ja otacza sprawiają, że jest często porównywana do Capri.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • korea co warto zobaczyc
  • korea południowa co warto zwiedzić

Comments are closed.