Co warto zobaczyć na wakacjach w Luksemburgu?

W Luksemburgu dominuje turystyka o charakterze krajoznawczym. Luksemburg - stolica kraju i najważniejszy ośrodek gospodarczy, kulturalny i turystyczny kraju. Jest tu sporo zabytków i atrakcji kulturalnych. Wśród tych atrakcji wymienić należy m.in.: fortyfikacje (kazamaty, skały Bock, corniche, bastion Beck i in.), instytucje kulturalne (Biblioteka Narodowa, Filmoteka Miejska, Teatr Kapucynów i in.), ważne pomniki (pomnik w.ks. Charlotty, konny pomnik Wilhelma II i in.) oraz muzea i kolekcje publiczne (Narodowe Muzeum Historii i Sztuki, Muzeum Historii Miasta i in.). Największą atrakcją miasta jest jednak Pałac Książęcy wzniesiony w XVI w. Znajdująca się tam Katedra Notre Dame kryje cenne barokowe organy, a w jej krypcie znajduje się nagrobek XIV wiecznego króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego.

Echternach- najstarsze miasto w Luksemburgu; wyróżnia się pięknymi krajobrazami i zabytkami z czasów rzymskich. Miasto rozwinęło się wokół założonego w 698 przez św. Wilibrorda opactwa benedyktynów, będącego we wczesnym średniowieczu ważnym ośrodkiem malarstwa miniaturowego. Zabytki, które można tu zobaczyć: romańsko-gotycki kościół św. Wilibrorda (XI-XIII w.) z kryptą z jego grobem (X w.), gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła (XIII w.), ratusz (XII-XV w.), pozostałości osadnictwa z czasów rzymskich oraz średniowieczne umocnienia obronne.

„Luksemburg zachował wiele dawnych obyczajów. Do jednego z dziwaczniejszych należy procesja, która ma miejsce każdego roku we wtorek po Zielonych Świątkach w Echternach i gromadzi ponad 10 tys. pielgrzymów. Odbywana ku czci założyciela opactwa św. Willibroda jest jedyną tego rodzaju na świecie, ponieważ jej uczestnicy poruszają się w tanecznych podskokach. […] W samej stolicy zachowało się święto ludowe zwane Emais’chen (Emaus) obchodzone w poniedziałek wielkanocny, w czasie którego zakochani ofiarują sobie ceramiczne wyroby z gliny, dostępne tego dnia na wszystkich straganach. Pod koniec sierpnia w Luksemburgu jest organizowany wielki kiermasz (kermesie), którego początki sięgają 1340 r. W kraju winnic nadreńskich nie może zabraknąć święta wina. Obchodzone jest ono w Schwebsange i w Grevenmacher.”

Luksemburg Kulinarny

Praktycznie od zawsze pojecie kultury luksemburskiej, obejmowało także sztukę kulinarną, a nawet po części się z nią utożsamiało. Pierwotna kuchnia tego kraju nie była zbyt wyszukana, co było spowodowane niewielka zamożnością społeczeństwa. Posiłki chłopów i mieszczan niewiele się od siebie różniły i bazowały przede wszystkim na tym, co mogła dostarczyć mało urodzajna ziemia. Naczelne miejsce obok dziczyzny, wieprzowiny i ryb słodkowodnych zajmowały rzepa, ziemniaki i kapusta. Dopiero później Luksemburczycy zaczęli otwierać się na smaki z innych krajów. Dziś sztuka kulinarna Luksemburga łączy tradycję sąsiadów. „Choć widać tu wpływ kuchni francuskiej i belgijskiej to jednak Luksemburczycy szczególnie upodobali sobie dania kuchni niemieckiej. W kuchni luksemburskiej jada się duże ilości mięsa, ale także ryb, wśród których szczególnym powodzeniem cieszy się pstrąg. Do popularnych dań w Luksemburgu należą między innymi solona wieprzowina podawana z fasolą (judd mat gardebohn’en) oraz wędzona szynka ardeńska z marynowaną cebulą (jambon d’Ardennes) W księstwie pije się dużo piwa, zarówno produkcji lokalnych browarów jak i zagranicznych. Za najlepszą markę wśród piw lokalnych Luksemburczycy uważają Diekirch, zaś pośród piw zagranicznych popularność zdobył sobie Bitburger, wyrabiany w Niemczech, niedaleko od granicy z Luksemburgiem. Ten kto nie przepada za piwem ma w Luksemburgu duży wybór win. Najbardziej popularne wina luksemburskie wyrabiane nad Mozelą (Elbling, Rivaner i Riesling) są podobne do niemieckich win reńskich.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Luksemburgu?, 7.0 out of 10 based on 3 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • luksemburg ciekawostki
  • luksemburg co warto zobaczyć
  • luxemburg co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyć w luksemburgu
  • co warto zobaczyc w luxemburgu
  • co warto zwiedzić w luksemburgu
  • luxembourg co warto zobaczyć
  • co warto zwiedzic w luxemburgu
  • luksemburg co warto zwiedzic
  • co zwiedzać w luksemburgu

Comments are closed.