Co warto zobaczyć na wakacjach w Malezji?

„Malaysia Truly Asia“ promocyjne hasło Malezji świetnie odzwierciedla to państwo. Definiuje ono bowiem całą esencję unikalnej różnorodności tego kraju. Gdzie na świecie w jednym miejscu kumuluje się tak ogromna i różna ilość kolorów, smaków, dźwięków, a przede wszystkim kultur? Zetknięcie się tutaj trzech głównych ras ludzkich (Malajowie, Chińczycy, Hindusi) oraz innych grup etnicznych automatycznie stawia Malezję w ciekawym świetle. Tą interesującą ofertę kulturową wypełnia tajemniczy,często dziki krajobraz. Krajobraz pełen rajskich plaż, dzikiej i jakże tajemniczej dżungli, miasteczek pełnych pokolonialnych Zabytów, pięknych gór i nowoczesnych, tętniących życiem miast.

Szeroki potencjał tego kraju stwarza możliwości uprawiania tutaj turystyki wypoczynkowej, alternatywnej, aktywnej oraz kwalifikowanej. Z tych możliwości chętnie korzystają przyjeżdżając tu turyści. Turyści marzący o spacerach w ciszy i podglądaniu dzikiej przyrody, poszukiwacze zapierających dech przygód, amatorzy spływów górskimi rzekami, wspinaczek, wędrówek przez dżunglę oraz wypraw speleologicznych. Żywa rafa koralowa, błękitne wody oraz idealne warunki do plażowania sprawiają, że w właśnie w Malezji, na Sipadanie w stanie Sabah znajduje się jedno z 10 najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Podsumowując i wyszczególniając- największymi atrakcjami Malezji są: korzystny klimat, ciepłe morze, piaszczyste plaże, góry z międzyzwrotnikową roślinnością, krajobrazy wulkaniczne, parki narodowe, doskonałe warunki do nurkowania, budowle z okresu kolonialnego, tradycyjne formy kultury.

Kuala Lumpur

Turyści najczęściej zaczynają zwiedzanie Malezji od jej stolicy. To futurystyczne miasto jest najszybciej rozwijającym się miejscem w kraju. Nad miastem wyrastają liczne drapacze chmur, które nawiązują stylem do islamskich budowli. Najpopularniejsze to bliźniacze wieże Petronas Twin Towers, jeszcze do niedawna najwyższe budynki świata. Luksusowe hotele, ekskluzywne centra handlowe oraz historyczne centrum miasta, otwierające listę wspaniałych zabytków stylu kolonialnego, wyraźnie zabarwionego elementami sztuki mauretańskiej przyciągają rzesze turystów.

Warte zobaczenia:

 • Central Market (Targ centralny)
 • Detran Merdeka (Plac Niepodległości)
 • Chinatown (Chińska Dzielnica)
 • Gmach Sułtana Abdula Samada
 • Dworzec Centralny
 • Malajską Narodową Galerie Sztuki
 • Masjid Jamek ( Meczet Jamek)
 • Lake Gardens ( Ogrody nad Jezipem Taman Tasik Perdana)
 • Nowoczesną dzielnicę Golden Triangle (Złoty Trójkąt)
 • Planetarium Narodowe
 • Parlament
 • Narodowy Ogród Zoologiczny oraz Akwarium
 • Świątynię Sri Mahamariaman
 • Pałac królewski „ Istana Negara“

Malakka

Miasto położone w południowo- zachodniej części Półwyspu Malajskiego, w stanie o takiej samej nazwie. Początek XV wieku to czas, gdy Malakka była ważnym centrum międzynarodowego handlu pomiędzy krajami Azji Południowo- Wschodniej i Bliskim Wschodem. Późniejsze lata to lata podbojów- najpierw zdobyli Malakkę Portugalczycy, następnie Holendrzy, a na końcu Brytyjczycy. Fakt bycia największym centrum handlowym w rejonie oraz europejskich podbojów sprawił, że Malakka to fascynująca mieszanka różnych narodowości, stylów i architektonicznych. W 2008 roku miasto Malakka zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Popularne miejsca do zwiedzania:

 • Muzeum Kultury- rekonstrukcja dawnego pałacu sułtanów Malakki, a w niej muzeum kulturoznawcze
 • Ratusz Stadthuys
 • Muzeum Morskie- mieszczące się w XVI wiecznym portugalskim statku
 • Osada Portugalska
 • Kościół św. Pawła
 • Kościół św. Jana

Penang

Penang zwany również „Perłą Orientu” to rozległe plaże Batu Ferringhi, Tanjung Bungah i Teluk Bahang. PlaŜe, które słyną z białego piasku, światowej klasy hoteli, świetnych restauracji i sklepów. Jest to najchętniej odwiedzany przez turystów region Malezji. Stan Penang mieści się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego i składa się z wyspy Penang i wąskiego pasa lądu- Seberang Prai. Ciekawostką jest fakt, że wśród mieszkańców wyspy dominują Chińczycy (59%), Malajowie stanowią tu tylko 32%. 13 Stolicą regionu jest miasto Georgetown, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj, na południowym przedmieściu znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych w całej Azji Południowo -Wschodniej buddyjski kompleks świątynny Kek Lok Si. Również tutaj znajduje się jedyna tego rodzaju świątynia na świecie- Świątynia Węży. Lichtarze tej świątyni oplecione są przez wijące się, otumanione dymem kadzideł żywe węże. Są one nieszkodliwe. Uwagę z pewnością przykuwa imponujący dom chińskiej rodziny- Khoo Kongsi. Prawdziwe arcydzieło chińskiego baroku. Koniecznym do odwiedzenia miejscem jest 821 metrowe wzgórze- Penang Hill, z którego rozpościera się piękny widok na całą wyspę. Na wzgórze wjeżdżając się kolejką górską. Inne interesujące miejsca to:

 • Meczet im. Kapitana Kelinga
 • Świątynia Sri Mariamman
 • Fort Cornwallis
 • Wat Chaiya Mangkalaram- buddyjska świątynia z jedną z najdłuższych rzeźb odpoczywającego Buddy
 • Farma motyli
 • Ogród botaniczny

Langkawi

Langkawi to archipelag składający się z 99 wysp na styku Morza Andamańskiego i wód cieśniny Malakka. Atrakcyjny dla turystów nie tylko z powodu rajskiego krajobrazu, ale również z faktu bycia strefą wolnocłową. Magnesem przyciągającym turystów na wyspy są w pełni samowystarczalne ośrodki wypoczynkowe, mające w swojej ofercie wypożyczanie sprzętu turystycznego oraz organizowanie wszelkich możliwych form rekreacji. Mocną stroną Langkawi są dobre warunki do nurkowania.

Park Narodowy Taman Negara

To największy jednolity obszar leśny Malezji Zachodniej. Położony na wyżynie centralnej, mierzy 4343 km2 a porastająca go dżungla liczy sobie ok. 130 mln lat. Atrakcją parku jest możliwość podglądania ze specjalnie przygotowanych kryjówek i pomostów prawdziwego życia dżungli.

Sarawak

Sarawak jest największym stanem Malezji. Zajmuje powierzchnię 124 450 km2. Tropikalne lasy deszczowe porastają ok. 70% tego stanu. Największe jaskinie świata, egzotyczne rośliny i zwierzęta oraz zróżnicowane plemiona autochtonicznej ludności wabią turystów szukających nowych, niezwykłych doświadczeń. Wizyta w muzeach oraz zabytkowych miejscach znajdujących się w stolicy o nazwie Kuching pomaga turystom zrozumieć specyfikę tych ziem, żyjącej tam ludności oraz przyrody. Państwo wkłada duże zaangażowanie w kwestię ochrony przyrody. Na terenie Malezji znajduje się wiele parków narodowych. Chętnie odwiedzane przez turystów parki w stanie Sarawak to: Park Narodowy Bako leżący 37 km od Kuczingu. Występują tu lasy namorzynowe, nizinne dżungle, zarośnięte płaskowyże, rośliny owadożerne, w tym kapturnicę purpurową oraz rzadkie zwierzęta, takie jak: makaki jawajskie, warany, brodate świnie oraz nosacze sundajskie.

Park Narodowy Gunung Gading charakteryzują poszarpane górskie turnie, wspaniałe plaże na wybrzeżu oraz największe kwiaty świata- raflezje. Park Narodowy Mulu- znajduje się tutaj drugi co do wysokości szczyt Sarawaku- Gunung Mulu, we wnętrzu którego mieści się największy system jaskiniowy Azji Południowo- Wschodniej. Park ten to istny raj dla speleologów wyposażonych w specjalistyczny ekwipunek, jak również turystów nie mających większych umiejętności w tej dziedzinie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

 • malezja co warto zobaczyc

Comments are closed.