Co warto zobaczyć na wakacjach w Meksyku?

Wydzielenie regionów turystycznych lub rejonów koncentracji ruchu turystycznego w Meksyku jest bezcelowe, ponieważ nie ma w tym kraju „białych plam turystycznych”, w rozumieniu braku ruchu turystycznego. W Każdym stanie znajdują się atrakcyjne obiekty, zarówno przyrodnicze, jak i kolonialne. Indiańskie obiekty kultury materialnej są zróżnicowane, zarówno, jeśli chodzi o czas ich tworzenia, jak i formę: od imponujących i unikatowych na skalę światową, po bardzo prymitywne. Nie ma też wyraźnego uzależnienia nasilenia ruchu turystycznego od pory roku; sezon turystyczny trwa tu cały rok. Zauważa się jedynie takie zjawisko, że w półroczu zimowym, przybywa więcej turystów mniej zamożnych, ponieważ ceny usług są nieco niższe. Dodajmy, że na większości obszaru kraju zima jest też ciepła. Można wiec tylko mówić o miejscach lub miejscowościach miejscowościach większą lub mniejszą frekwencją turystyczną, ale wpływ na to ma dostępność komunikacyjna i stan infrastruktury turystycznej. Dotyczy to zarówno nizin nadmorskich (od strony Oceanu Spokojnego Spokojnego od strony Zat. Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego), jak i interioru, czyli wnętrza kraju, z reguły wyżynno-górskiego, z wyjątkiem nizinnego półwyspu Jukatan. Słynne na całej półkuli zach. – ze względu na piękne położenie i klimat – są meksykańskie kąpieliska, głównie na wybrzeżu Oceanu Spokojnego oraz u wsch. brzegów Jukatanu (od strony Morza Karaibskiego). Kilkanaście Kilkanaście nich dysponuje wspaniale rozwiniętą bazą usługową, włącznie z międzynarodowymi portami lotniczymi. Do najmodniejszych obecnie ośrodków turystycznych należą: Cancun, Cozumel, oraz Wyspa Kobiet, otoczonych szeroką strefą płytkiego w tym regionie M. Karaibskiego, z czystymi, przezroczystymi, bardzo ciepłymi – przez cały rok – wodami. Na wybrzeżu Pacyfiku, najbardziej znane i najliczniej odwiedzane, są następujące ośrodki turystycznowypoczynkowe: Acapulco, Puerto Vallarta, Mazaltan, Ixtapa, Los Cabos, Huatulco, La Paz.

W głębi kraju najwięcej turystów zagranicznych i krajowych odwiedza stolice kraju Meksyk, Guadalajarę i Monterrey. Ponadto, takŜe m.in.: Taxco, Pueblę, Irapuato, Meridę, Leon, Saltillo, San Luis Potosi. Osiem ośrodków turystycznych (Cancun, miasto Meksyk, Acapulco, Puerto Vallarta, Mazatlan, Cozumel, Guadalajara oraz Ixtapa) – przyciąga aż 50% turystów zagranicznych zagranicznych ponad 60% krajowych. Niemalże w całym kraju, znajdują się ślady prekortezjańskiej i kolonialnej kultury materialnej. Jest ich ponad 11 tysięcy. Wśród 120 udostępnionych dla turystów ośrodków archeologicznych, z piramidami i innymi budowlami z okresu przedkolumbijskiego, najbardziej znane są: Chichen Itza, Uxmal i Palenque (ośrodki kultury Majów), Monte Alban i Mixtla (z czasów Zapoteków), oraz najbardziej okazały – leŜący w pobliŜu stolicy kraju – Teotihuacan, zwany Miastem Bogów. Tu znajdują się wśród zabytków sakralnych i świeckich piramidy różnych kultur indiańskich, od najdawniejszych aż do Tolteków i Azteków. Dwie piramidy znajdujące się w Teotihuacan są największymi, z odkrytych dotąd w

Meksyku: piramida Słońca i piramida Księżyca. W północnej części stolicy kraju znajduje się, powszechnie znane w obu Amerykach, sanktuarium czczonej nieustannie od ponad 450 lat Nuestra Senora de Guadelupe. Matka Boska z Guadelupy stała się najważniejszym ogniwem pomiędzy duchowością katolicką i indiańską, a w miarę tego jak Meksyk przekształcał się w społeczeństwo Metysów, jej wizerunek urósł do roli najpotężniejszego symbolu meksykańskiego katolicyzmu. Przybywają tu rokrocznie miliony pielgrzymów i turystów z całego świata. Turysta zagraniczny ma – oprócz pięknych pejzaży, bogato wyposażonych muzeów i licznych zabytków – dodatkowe atrakcje w postaci fiest, czyli różnych przyjęć i uroczystości. Fiesty urządza się z okazji świąt kościelnych, państwowych, rocznicy urodzin, chrzcin, zaręczyn, ślubów, „quinceanios”, czyli ukończenia przez dziewczynę roku życia czy np. kupna samochodu. Dochodzą do tego liczne obrzędy ludowe, wśród których jednym z najważniejszych jest, w okresie adwentowym, tzw. „posada” – przypominająca polskie obyczaje kolędników. Do ulubionych i spektakularnych rozrywek Meksykanów należy rodeo (jazda na bykach), „corrida de torros”, „palenque”, czyli walka kogutów, a przede wszystkim „charreria” (próby dzielności i sprawności jeźdźców jeźdźców koni). Popisy zręczności „vaqueros”, czyli kowbojów, cieszą się popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych mieszkańców Meksyku, niezależnie od płci.

Najbardziej dynamicznie rozwija się w Meksyku tzw. turystyka przygraniczna, za jaką uważa się pobyt, nie przekraczający 24 godzin, w pasie do około 30 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Ten rodzaj turystyki obejmuje średniorocznie blisko 65 mln obywateli Stanów Zjednoczonych, dla których Meksyk jest krajem tanim, atrakcyjnym krajobrazowo i kulturowo. Jedna trzecia turystów z zagranicy przybywa do stolicy, skąd część udaje się na zwiedzanie innych miejsc w kraju. Meksyk – Ciudad de Mexico, jest największą na świecie aglomeracją miejska przemysłową, liczącą ponad 21 mln mieszk. (2003). Blisko 500 lat temu, ówczesna stolica Imperium Azteków – Tenochtitlan (na której powstał Meksyk) należała do największych miast świata (szacuje się, że liczyła wtedy 80-200 tys. mieszk.). Meksyk jest największym hiszpańskojęzycznym miastem na świecie. Położony na wys. 2250-2300 m n.p.m. (to są wys. szczytów Tatr), w pd. części Wyż. Meksykańskiej. Największe centrum polityczne, naukowe, kulturalne, religijne i turystyczne. Bardzo wyraźną dominację miasta nad pozostałymi regionami kraju, pod względem gospodarczym, kulturalnym i politycznym, odzwierciedla porzekadło: „to, co się dzieje w Meksyku, dzieje się w mieście Meksyku”. Największy w kraju węzeł komunikacyjny: kolejowy, drogowy, wielki międzynarodowy port lotniczy, metro.

Tu znajduje się jeden z największych uniwersytetów na świecie (UNAM), wiele innych szkół wyższych, 7 akademii nauk, liczne muzea, biblioteki, monumentalne zabytki (katedra z XVI-XVIII w., pałac wicekróla – obecnie Palacio Nacional – z XVII w., ratusz z XVI-XVIII w., liczne kościoły, pałace). Miasto jest często nawiedzane przez trzęsienia ziemi (ostatnie bardzo tragiczne w 1985 i we wrześniu 1999r., ale juŜ mniej tragiczne); leży na obszarach sejsmicznych, tj. silnego natężenia trzęsień ziemi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Meksyku?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Comments are closed.