Co warto zobaczyć na wakacjach w Puerto Rico?

San Juan – Założona w 1510 r. stolica Portoryko, rozwinęła się z małego miasta w jedną z największych metropolii Karaibów, liczącą ponad milion mieszkańców. Kulturalne, polityczne i gospodarcze centrum wyspy jest też ważnym regionalnym węzłem komunikacji lotniczej i morskiej. Od początkowej lokalizacji u wejścia do zatoki San Juan miasto w miarę upływu czasu rozrosło się w głąb lądu i objęło lagunę San Jose.

Stare Miasto

Położone jest na podłużnej, wąskiej wysepce u północno-zachodniego wejścia do zatoki, połączonej ze stałym lądem czterema drogami. Większa jego cześć odzyskała po niedawnej restauracji swój pierwotny XVIII-wieczny charakter. Ulice wybrukowane są kamieniami przywiezionymi z kontynentu jako balast okrętowy, i otoczone kolonialnymi domami w pastelowych kolorach, wyposażonymi w balkony z żeliwnymi balustradami oraz okiennice. Całą Starówkę otacza ponad dziesięciokilometrowy pierścień murów wysokości 15 i grubości 6 metrów, z rozmieszczonymi na nim strażnicami. San Juan posiada także dwa potężne forty wzniesione do ochrony miasta w czasach gdy nieustannie zagrażały mu ataki piratów.

Pierwszy z nich, wznoszony od 1540 r. przez przeszło dwa stulecia – Castillo de San Felipe del Moro, uznawany jest za najpiękniejszy zabytek Starego San Juan. Został zbudowany na sześciu poziomach i jest fascynującym zespołem tuneli, labiryntów, wież, wieżyczek oraz murów. Znajduje się w nim niewielkie muzeum ilustrujące dzieje twierdzy oraz rekonstrukcja XVIII koszar. Drugim znajdującym się tu fortem jest Fuerte San Cristobal, mimo że mniej znany, jest znacznie większy: zajmuje powierzchnię 11 hektarów. Wyróżnia się również La Fortaleza (1533-40), obecnie rezydencja gubernatora, uchodząca za najstarszą nieprzerwanie użytkowaną posiadłość wysokiego urzędnika na półkuli zachodniej. Jest ona częściowo udostępniana do zwiedzania. Wszystkie trzy obiekty zostały ujęte na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto może się poszczycić również innymi obiektami, m.in.: Katedra San Juan; Muzeum Ameryk, którego ekspozycja prezentuje rozwój kultur Nowego Świata, także prekolumbijskich, oraz przedstawia bogate zbiory strojów karnawałowych z Peru, Gwatemali, Meksyku, Wenezueli, Kuby i Dominikany; Muzeum Sztuki i Historii; Muzeum Indiańskie ze zbiorami etnograficznymi rodzimych kultur Tainów oraz archeologicznymi. W poszukiwaniu ekspozycji o lżejszej tematyce warto odwiedzić Muzeum Dziecka z bogatą kolekcją lalek i zabawek.

Nowe Miasto

Nowa cześć San Juan jest nowoczesnym miastem, w którym turyści mogą znaleźć niezliczone atrakcje i formy rozrywki, począwszy od wylegiwania się na plażach ośrodków hotelowych, granie w kasynach, zakupów w sklepach renomowanych marek, przez odwiedzanie muzeów aż do imprezowania w licznych klubach. Do jednych z najciekawszych miejsc godnych odwiedzenia można zaliczyć siedzibę Uniwersytetu Portorykańskiego a w nim Muzeum Uniwersyteckie prezentujące wystawy poświęcone portorykańskiej historii i archeologii a także sztuce współczesnej, oraz przylegające do kampusu uniwersyteckiego Ogrody Botaniczne o powierzchni 80 ha, poprzecinane ścieżkami i ciekami wodnymi wśród bujnej tropikalnej roślinności. Innym wartym uwagi obiektem jest Destylarnia Rumu Bacardi, w której podczas czterdziestopięciominutowej trasy poznaje się kolejne etapy produkcji oraz muzeum jej poświęcone.

Region zachodni – Porta del Sol

Ze względu na walory środowiska przyrodniczego tereny te są atrakcyjne do uprawiania różnych rodzajów aktywności np. jazdy na rowerze, nurkowania, wędkarstwa, wspinaczki, bird watching-u, czy surfingu dla którego to rejon ten uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do jego uprawiania na świecie. Można tu również skosztować najlepszych owoców morza.

Najważniejsze atrakcje:

  • Bioluminescencyjne zatoki – wody rozświetlane przez mikroorganizmy w nich żyjących
  • Ogród zoologiczny Mayagüez – ponad 600 gatunków zwierząt
  • Bosque Estatal de Guánica – rezerwat biosfery o powierzchni 655 ha. Ten wyjątkowo suchy las (zarazem najsuchszy fragment kraju), jest domem dla 700 gatunków roślin, wśród których 48 jest zagrożonych wyginięciem, a 16 nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie
  • Latarnia morska, plaże i miejsca do surfowania w Rincón
  • Muzeum Religii w Porta Coeli

Region południowy – Porta Caribe

Mimo że ten region należy do rzadziej odwiedzanych, należy pamiętać że dysponuje dużym bogactwem atrakcji. Ekonomicznym i kulturowym jego centrum jest drugie co do wielkości miasto kraju – Ponce ufundowane w 1692 r., a nazywane czasem „Perłą południa” ze względu na bogactwo architektury i warte odwiedzenia muzea. W sercu miasta znajduje się – nazwany adekwatnie do okoliczności – Plac Zachwytu, ze sprzyjającą wypoczynkowi atmosferą tworzoną przez fontanny i cieniste drzewa. W środku wznosi się XVII-wieczna Katedra Matki Boskiej z Gwadelupy, a tuż za nią kryje się najbardziej znany obiekt miasta, pomalowany w czerwono-czarne pasy Parque de Bombas. Pawilon zbudowany w 1882 r. na targi rolnicze, stał się później siedzibą miejskiej straży pożarnej. Władze kościelne zabiegały o usunięcie kolorowej budowli, ale przywiązani do niej mieszkańcy Ponce odmówili jej rozebrania. Obecnie mieści ona w sobie ekspozycję muzealną, która obejmuje dawne narzędzia gaśnicze, mundury. Miasto jest szczególnie dumne ze swego Muzeum Sztuki o eleganckich wnętrzach i z największą na Karaibach kolekcją dzieł sztuki (blisko 2000 eksponatów prezentujących 500 lat sztuki zachodniej). Do bardzo fascynujących miejsc należy Parque Ceremonial Tibes, związane z kulturą Tainów, uchodzi za najstarszy cmentarz w obrębie Karaibów (pochówki z ok. 700 r.). Wartą odwiedzenia, szczególnie dla miłośników kawy i osób zainteresowanych procesem jej produkcji, jest Hacjenda Buena Vista, wspaniała stara plantacja kawy, położona na północ od miasta, odtworzona przy pomocy XIX wiecznych technik. Główne zainteresowanie może budzić zasilanie pomysłowym systemem hydraulicznym, oraz specjalnie na potrzeby plantacji odwrócony bieg rzeki. Miłośnicy przyrody na pewno zachwycą się rezerwatem leśnym Reserva Forestal Carte, obszarem o powierzchni 2430ha, porośniętym wilgotnym lasem równikowym. Na terenie rezerwatu będącego domem 50 gatunków ptaków, znajduje się kilka wodospadów i lazurowo-błękitna sadzawka zwana Charco Azul

Region północny

Do najbardziej niesamowitych atrakcji tego obszaru należy Park Jaskiniowy Rio Camuy, który został wydrążony w wapiennych skałach przez rzekę Camus, niosącą wody opadowe z gór Kordyliery Środkowej do morza. Występują tu wielorakie formy zjawisk krasowych, jak komory, stalaktyty, stalagmity, o niezwykłych kształtach i ogromnych rozmiarach. Innym ważnym obiektem zlokalizowanym na tym terenie jest Observatorio de Adecibo – największy na świecie radioteleskop, służący do badania kosmosu, którego talerz ma 1000 stóp średnicy. Poza tymi atrakcjami, w regionie północnym występują sławne ośrodki golfowe, jak w mieście Dorado, plaże do surfingu w Arecibo czy Manati, oraz piękne plaże kąpielowe, np. w Vega Baja.

Region centralny

Obszar ten jest położony w sercu łańcucha górskiego Kordyliery Centralnej, głównego łańcucha górskiego wyspy Portoryko. Ze względu na swoje geograficzne właściwości stał się on naturalną osłoną dla znalezisk dotyczących kultury rdzennych mieszkańców wyspy, chroniąc tym samym spuściznę Tainów. Przez teren ten, przebiega duża cześć drogi krajobrazowej wijącej się wzdłuż wyspy, wśród najpiękniejszych pejzaży Portoryko; na trasie znajduje się niezwykle popularna platforma widokowa Mirador Pietra Degetau, spełniająca poza swoją podstawową funkcją dodatkowe role tj. miejsca odpoczynku na trasie, gdzie turyści znajdują takie elementy zagospodarowania jak place zabaw dla dzieci czy miejsca do urządzenia pikniku, chatki. Platforma jest idealnym miejscem do obserwacji i lokalizowania wzrokiem odległych nadbrzeżnych miast takich jak San Juan na północy czy Ponce na południu, jak również umożliwia podziwianie widoku gór.

Region wschodni (z wyspami Vieques i Celebra)

Łatwo dostępna z San Juan wschodnia cześć wyspy jest obszarem bardzo bogatym przyrodniczo co sprawia że spełnia ona głównie funkcje wypoczynkowe oraz ze względu na liczne przystanie – żeglarską. W tej okolicy znajduje się kilka rezerwatów przyrody, m.in. rejon wilgotnego lasu równikowego El Yunque, który jest największym obszarem zalesionym na wyspie. Na 11 000ha powierzchni występuje wiele efektownych wodospadów, wiekowych drzew, barwnie kwitnących roślin, żyją tu również liczne gatunki ptaków. Na terenie rezerwatu wytyczono 13 szlaków turystycznych o łącznej długości ok.37 km. Obszar ten był czczony jako święty przez Tainów, na skałach zachowały się rysunki dowodzące ich obecności. Ciekawostką jest to, że park jest jednym z najstarszych obszarów chronionych na półkuli zachodniej, jest również jedynym obszarem wilgotnych lasów równikowych w systemie leśnym USA. Kolejnym ciekawym obiektem jest Rezerwat Przyrodniczy Las Cabezas de San Juan, wyjątkowy ze względu na bogactwo różnych siedlisk: piaszczystych plaż, skalnych skarp, raf koralowych, przybrzeżnych wysp, suchego lasu, zarośli namorzynowych i lagun. Najbardziej charakterystycznym miejscem jest Wielka Laguna, jedna z trzech bioluminescencyjnych lagun na wyspie.

Vieques jest największą z przybrzeżnych wysp Portoryko (207km2). Jej terytorium stanowi w większej części własność marynarki USA, co za tym idzie pozostała w dużej mierze dziewicza. Ponad 50 plaż zachwyca urodą, są idealne warunki do nurkowania. Większość z 9 tys. mieszkańców wyspy zamieszkuje główne miasto, Isabel Segunda, gdzie znajduje się przystań promów. Na wzgórzu nad miastem wznosi się jedno z ostatnich umocnień zbudowanych przez Hiszpanów, El Fortin Conde del Mirasol. Najpopularniejszą atrakcją wyspy jest Mosquito Bay, czyli kolejna świecąca w nocy za sprawą mikroorganizmów zatoka..

Celebra (115 km2) pozostała jeszcze bardziej dziewiczą niż Vieques wyspą. Jej krajobraz jest pofałdowany, a wzgórza pokryte wilgotnym lasem równikowym. Wyspa ma zaledwie 2 tys. mieszkańców skupionych wokół osady Dewey. Około 40% powierzchni należy do Narodowego Rezerwatu Zwierząt Celebra, obejmującego 23 wysepki przybrzeżne i cztery rezerwaty na samej wyspie. Na obie wyspy można dostać się promem lub samolotem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • matka boska z gwadelupy
  • yhs-fh_lsonsw
  • puerto rico co warto zobaczyc

Comments are closed.