Co warto zobaczyć odwiedzając Liechtenstein?

Głównymi regionami turystycznymi jest stolica państwa – Vaduz oraz górska gmina Triesenberg (stacja sportów zimowych). Liechtenstein mimo, że jest to mały obszar posiada bogatą bazę noclegową, gastronomiczną, rozrywkową i rekreacyjną. Infrastrukturę turystyczną urozmaicają dodatkowe urządzenia sportowe tj.: sauny, baseny, ścieżki zdrowia, urządzenia terapeutyczne metodą ks. Kneippa, ośrodki odnowy biologicznej, Finnenbahn – ścieżki posypane trocinami do biegów boso, ponad 400 km szlaków turystycznych dobrze zbudowanych i oznaczonych na wysokościach dochodzących do 2600 m.n.p.m. (najstarszy wytyczony 1898 r. przez ks. Jana II zwany – Drogą Księżyca), rowerowe mające 90 km oznakowanych ścieżek wzdłuż doliny Renu i wokół Eschnerberg. Ponadto latem można uprawiać inne sporty tj: wspinaczka skałkowa, paralotniarstwo, jazda na rolkach (ok. 50 km tras), kolarstwo górskie (10 tras). Zimą natomiast przede wszystkim narciarstwo, snowboard (23 km tras), saneczkarstwo (naturalny tor saneczkowy Suecha – Steg, łyżwiarstwo (naturalne lodowisko w Malbun), biegi narciarskie (na wys. 1300 m.n.p.m. znajduje się 15 km tras) .

Polityka turystyczna kładzie nacisk na rozwój turystyki, gdyż chcą konkurować z sąsiednimi krajami alpejskimi. Atrakcyjnością terenu są nie tylko górskie krajobrazy i możliwości uprawiania turystki górskiej, ale również zabytkowe budowle , muzea oraz galerie sztuki. Z myślą o turystach urządzane są imprezy międzynarodowe tj.: festiwale muzyki,
przyciągające zespoły z różnych stron świata.

Muzeum Sztuki

Kunstmuseum (Muzeum Sztuki) znajduje się w centrum Vaduz, przy Städtle 32. W muzeum, otwartym w 2000 r., zgromadzono zbiory książęce, których część można było poprzednio oglądać w Liechtensteinlische Staatliche Kunstsammlung (Państwowe Zbiory Sztuki) oraz Landesmuseum (Muzeum Narodowe). Stałą ekspozycję stanowią dzieła dawnych mistrzów i prace artystów współczesnych. W budynku znajdują się także kawiarnia, biblioteka oraz sklepik, w którym można kupić albumy, książki na temat malarstwa i rzeźby, widokówki, itp.

Kaplica św. Mamertego Sankt Mamerten Kapelle (kaplica św. Mamertego) z przełomu IX i X w. należy do najdawniejszych zabytków sakralnych w Liechtensteinie. W kaplicy zobaczyć można najstarszy w całym Księstwie dzwon, odlany w 1427 r.

Zamek Vaduz

Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) wznosi się na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na całe Księstwo. Niestety, nie jest on udostępniony dla zwiedzających, ponieważ stanowi własność prywatną i mieszkanie rodziny książęcej. Warto jednak wspiąć się ścieżką wzdłuż drogi asfaltowej lub podjechać samochodem i obejrzeć budowlę z zewnątrz. Zamek zbudowano na początku XII w. Wieża wysoka jest na 13 metrów, a grubość murów sięga nawet 4-5 metrów. W skład zbiorów książęcych wchodzi, m.in. jedna z najbogatszych kolekcji obrazów Rubensa, w której znajduje się słynna Wenus z lustrem (1615).15 W pobliżu przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych.

Triesenberg, gdzie znajduje się popularny kurort narciarski w Malbun. Latem Malbun jest miejscem, gdzie można uprawiać turystykę górską. Najciekawsze szlaki Panorama i Furstin – Gina są oblegane przez turystów, również dodatkową atrakcję stanowi kolejka górska. Na uwagę zasługują również budowle związane z kulturą Walserów ( grupa etniczna).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć odwiedzając Liechtenstein?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • lichtenstein co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyc w liechtensteinie

Comments are closed.