Co warto zobaczyć na wakacjach w Niemczech?

Niemcy oferują zadziwiającą różnorodność godnych obejrzenia miast i krajobrazów na stosunkowo małym obszarze. Obszar niemieckojęzyczny był przez wiele stuleci luźnym związkiem wielu suwerennych państw z wieloma małymi i większymi rezydencjami czy te stolicami. W prawie wszystkich kwitło niezalżne życie społeczne i kulturalne. Świadczą o tym liczne zabytki architektoniczne, biblioteki, muzea i zbiory sztuki, ogrody i teatry, będące w dalszym ciągu niemała atrakcja dla znawców i miłośników sztuki. Od chwili zjednoczenia

Niemiec oferta turystyczna stała sie o wiele bogatsza – uzyskano wolny dostęp do klasycznych miejsc niemieckiej kultury, np. do Weimaru, Eisenach czy te Drezna oraz do atrakcyjnych pod względem krajobrazowym regionów. Przyciąga równie różnorodność krajobrazowa. Nad Morzem Północnym i Bałtyckim z ich wybrzeżami i wyspami ceni się łagodny klimat morski. Cetnie odwiedzane sa pojezierza w Holsztynie i Meklemburgi. Dla lubiących turystykę piesza opłacalnymi celami są Średniogórze oraz Alpy. Jezioro Bodeńskie i jeziora bawarskie zapraszają do uprawiania sportów wodnych. Romantyczna scenerie tworzą doliny Renu, Menu, Mozeli, Neckaru, Dunaju i Łaby. Prawie sto szlaków turystycznych przebiegających z dala od głównych arterii komunikacyjnych, jak np. „Szlak niemieckich bajek”, „Szlak romantyczny”, czy te „ Szlak niemieckiego wina” wiedzie przez stare obszary kulturowe i prezentuje z bliska pomniki przyrody i malownicze stare miasta i wioski. Prowadza one przez szczególnie piękne zakątki kraju i zapraszają do obejrzenia, zwiedzenia oraz pozostania na dłużej.

Zagłebie Ruhry (Ruhrgebiet). Nadrenia Północna Westfalia

Zagłębie Ruhry jest największa aglomeracja, najgęściej zaludnionym skupiskiem miejskim i największym obszarem przemysłowym w Europie. Od północy jego granice stanowi rzeka Lippe, od zachodu Ren, od południa Ruhra, a od wschodu linia miast Schwerte-Unna-Kamen. Centralna cześć regionu zdaje się na pierwszy rzut oka nie obfitować w naturę i zielne. Jednak Zagłębie Ruhry już od dawna nie jest tylko „czarnym zagłębiem”, lecz starannie zaplanowanym krajobrazem z parkami, ogrodami, kanałami i jeziorami. Nigdzie indziej nie ma takiego zageszczenia ciekawych, godnych zobaczenia obiektów. To kraina pełna życia i kontrastów, bowiem tam, gdzie mieszka tak wielu ludzi, zawsze coś się dzieje. Miasta Zagłębia Ruhry oferują pełna paletę możliwości dla osób spragnionych wrażeń: najdłuższy pasaż handlowy w Europie, niezwykłe wystawy i muzea, parki rozrywki, kolorowy świat musicali, teatry i koncerty. Nie brakuje tu take sportu, z jego „królowa” – piłka nona na czele. Mona take uprawiać najnowsze dyscypliny sportu, nawet zimowe (oczywiście pod dachem). Atmosfera jest tam po prostu wspaniała. Niemal codziennie odbywa się w tym regionie dużą impreza, na przykład koncerty rockowe lub muzyki pop na stadionie Schalke- Arena, czy w hali widowiskowej Gruga-Halle w Essen. Zagłębie Ruhry to największy park rozrywki w Niemczech.

Górna Bawaria (Oberbayern)

Górna Bawaria (Oberbayern) zajmuje obszar ograniczony rzekami Lech i Salzach, dolina rzeki Altmühl (Altmühltal) i Alpami Bawarskimi (Bayerische Alpen). Pasma górskie tego regionu sięgają od skalistych krajobrazów gór Wettersteingebirge na zachodzie, do których zalicza się take najwyższy szczyt Niemiec, Zugspitze (2963 m n.p.m.), poprzez masyw Karwendel (Karwendelgebirge), a po Alpy Berchtesgadenskie (Berchtesgadener Alpen) na wschodzie. Symbolem tego regionu są nie tylko pasma wysokogórskie, czy tak znane szczyty jak Zugspitze, Wendelstein albo Watzmann, lecz take liczne jeziora, jak Chiemsee, Waginger See, Königsee, Schliersee, Tegernsee, Kochelsee, Walchensee, Eibsee, Starnberger See czy Ammersee. Oprócz gór i jezior podziwiać tu można doliny rzek, szerokie równiny i obszary pagórkowate, zbocza pokryte soczysta zielenią łąk i lasów, malownicze wioski oraz ciekawe miasta.

Rozsiane po całej Górnej Bawarii kościoły i klasztory, pałace i zamki, kamienice i ratusze, madonny i krucyfiksy po dziś dzień świadczą o mistrzowskich osiągnięciach znanych miejscowych snycerzy, malarzy i sztukatorów. O obliczu tego regionu zdecydowały zwłaszcza takie zabytki, jak kosciół-sanktuarium w miejscowości Wies (Wieskirche), opactwa Ettal i Andechs, zamki Nymphenburg, Herrenchiemsee i Linderhof. Wsród stylów sztuki dominuje przepyszny barok i jego frywolny następcą – ozdobne rokoko. Piękne zabytki pozostawił take styl romański i gotycki. Wysunięty najbardziej na południe region Niemiec może się poszczycić niezwykła malowniczością krajobrazów, zdrowym powietrzem i dziewicza przyroda.

Mozela (Mosel) i Saara (Saar). Nadrenia Palatynat i Saara

Dolina Mozeli miedzy Koblencja (Koblenz) a Trewirem (Trier) to romantyczny krajobraz rzeczny, na którym niezatarte piętno pozostawiła uprawa winorośli; wino zresztą rozsławiło ten region na cały świat. Sielankowe wsie i winnice o dźwięcznie brzmiących nazwach, winiarnie i zabytki kultury spotyka się tutaj na kadym kroku. Rzeka Mozela (Mosel) o długości ogółem 545 kilometrów jest najdłuższym dopływem Renu. Wijące się dolinę o stromych zboczach porośniętych winoroślą można porównać z „naturalnym amfiteatrem, którego granice wyznaczają uprawy wina”. Ale przyroda była tu jeszcze zanim turyści z całego świata zaczęli przyjedac i zwiedzać ten region. Mozela, z domu „Francuzka”, tu osiąga pełnie rozkwitu i, meandrując w rytmie swinga, podaa ku Renowi. Dla urody tej rzeki głowę stracili już starożytni Rzymianie i Celtowie. Od razu dostrzegli oni potencjał Mozeli i na stromych zboczach nad rzeka zasadzili pierwsze winne szczepy. Ale to się działo 2000 lat temu, a do dzisiaj wiele sie ju zmieniło. Białe wino znad Mozeli stało się synonimem rasowego rieslinga o owocowej nucie, pełnego elegancji i fantazji.

Nazwa kraju związkowego Saara (Saarland) pochodzi o nazwy rzeki Saary, której dolina, początkowo szeroka i cicha, zwęża się od Merzig. W okolicy Mettlach rzeka przełamuje barierę wysokiego lasu i kieruje swe wody coraz liczniejszymi meandrami w kierunku Mozeli. Najbardziej spektakularne jest siedmiokilometrowe zakole Saary (Saarschleife) niedaleko Mettlach. Naturalne, wysokopienne sady owocowe stanowią tradycyjna formę gospodarowania w regionie Saary i decydują o krajobrazie poszczególnych partii doliny. Turyści mogą odkryć tu zabudowania obronne Celtów i Rzymian, starożytne świątynie, średniowieczne zamki, siedziby rodów szlacheckich, pałace i kościoły. Obojętnie, czy region Mozeli i Saary zwiedzać będziemy pieszo, na rowerze lub statkiem, zawsze można rozkoszować się niepowtarzalnym pejzażem. Przytulne winiarnie, serwujące wino obcej i własnej produkcji (informuje o tym wywieszony bukiet lub wieniec), stoją otworem przed spragnionymi wędrowcami i oferują im degustacje delikatnych win oraz przyrządzonych z sercem regionalnych przysmaków. Tu jest naprawdę mnóstwo do oglądania.

Region Rheingau. Mały kraj wielkich win. Hesja Nadrenska Tradycyjnymi obszarami produkcji wina ze słynnymi winnicami w okolicach Moguncji (Mainz) są położone na lewym brzegu Renu region Hesja Nadrenska (Rheinhessen), a na prawym brzegu tej rzeki – region Rheingau. Rheingau to krajobrazowy klejnot, położony w miejscu, gdzie Ren skręca z kierunku południowo-wschodniego, obierając na odcinku od Moguncji/Wiesbaden do Rüdesheim kierunek zachodni. Winorośl uprawiano tu już w czasach rzymskich. Klimat w Niemczech sprawia, e tereny uprawy winorośli są silnym magnesem przyciągającym rzesze turystów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedz jest prosta: w Niemczech wino dojrzewa tylko na nasłonecznionych południowych zboczach gór, w przeciwieństwie do takich regionów, jak Włochy, Francja, Kalifornia czy RPA, gdzie dzięki warunkom klimatycznym winorośl może rosnąć równie na nizinach.

Szczególnie ciekawe są górskie winnice połoone w wąskich dolinach rzek. Ale żaden gatunek wina nie poruszy znawców tego afrodyzjaku na całym świecie tak bardzo, jak riesling, który najlepiej się udaje własnie w regionie Rheingau. Winnice o starych tradycjach maja tak dźwięczne nazwy, jak Schloss Johannisberg, Schloss Vollrads, czy te Kloster Eberbach – heska winnica państwowa. Zabytkowe mury opactwa Eberbach zdobyły światową sławę jako miejsce, gdzie nakręcono film „ Imię róży”. Na zielonych zboczach Taunusu miedzy Wiesbaden a Rüdesheim, na około 3 tys. hektarów winnic rośnie kilka z najświetniejszych rieslingów świata. Przez stulecia produkcja wina skoncentrowana była w regionie Rheingau na rozległych latyfundiach, należących do kościoła i mocnych rodzin szlacheckich. Poszczególne winnice i miasteczka winne połączone są siecią znakowanych szlaków rowerowych i pieszych. Rozległa, ale urozmaicona jest sceneria tego regionu, obejmująca plenery przyrodnicze, tysiącletni krajobraz kulturalny, łagodna rzeźbę terenu, ale take strome zbocza. Po tych szlakach poruszamy się raczej powoli i to nie tylko dlatego, że w kadej miejscowości można się zatrzymać i spróbować miejscowego wina.

Palatynat (Pfalz). Palatynat. Nadrenia Palatynat

Na lewym brzegu Renu, miedzy Alzacja, Saara a Hesja Nadrenska (Rheinhessen), rozciąga się Palatynat, będący częścią Niziny Górnorenskiej (Oberrheinische Tiefebene) i jej zachodnich krańców. Pasma górskie Haardt i Wasgau znane są najczęściej pod nazwa Lasu Palatynackiego (Pfälzer Wald). Jest on łącznikiem miedzy połoonymi na północnym, lewym brzegu Renu górami Eifel i Hunsrück a Wogezami na południu. Charakterystyczne dla urozmaiconego krajobrazu z łagodnymi stokami, masywami gór i przełomami rzek są spłaszczone stoki górskie na południu Lasu Palatynackiego, nad którymi wznoszą się osobliwe twory skalne z czerwonawego piaskowca. Przeważające cześć Lasu Palatynackiego stanowi obecnie park narodowy i rezerwat biosfery. Na wschodnich zboczach pogórza Pfälzer Bergland, jak nazywa się te okolice przypominające Toskanię, rozciągają się winnice (Weinbaugebiet Pfalz). W łagodnym, słonecznym południowym klimacie winne grona dojrzewają szczególnie dobrze. Palatynat to największy (ok. 23 tys. hektarów) obszar uprawy winorośli w Niemczech. gdzie osiagane sa te najlepsze zbiory. Ta „Winiarnia Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego” jest prawdziwym rajem dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych. Już prawie dwa tysiące lat temu Palatynat był ulubionym miejscem polowań cesarzy, królów i książąt.

Schwarzwald. Badenia Wirtembergia

Schwarzwald – nazwa znana na całym świecie, a odnosząca sie do regionu z wielka kulturowa tradycja. To stad pochodzą słynne zegary z kukułka. Ten liczący 200 kilometrów długości i do 60 kilometrów szerokości obszar zalesionych gór graniczy na zachodzie z Francja, na południu ze Szwajcaria, na wschodzie z Jura Szwabska i Jeziorem Bodenskim, na północy z pogórzem Kraichgau. W Schwarzwaldzie niezwykle liczne są uzdrowiska o leczniczym klimacie, kurorty, w których prowadzi się kuracje metoda Kneippa (już starożytni Rzymianie cenili moc źródeł termalnych), miejscowości o leczniczym powietrzu i ośrodki wypoczynkowe. Szereg źródeł termalnych i mineralnych znajduje zastosowanie terapeutyczne w zakładach przyrodoleczniczych. Te piękne kąpieliska to wręcz wymarzone miejsca, by skorzystać z klasycznej balneoterapii czy oferty odnowy biologicznej. Podróżujac przez Schwarzwald Północny, jedzie się głównie przez lasy świerkowe i jodłowe oraz niezalesione płaskowyże. Paprocie i naparstnice w lasach, krzewy  żarnowca i łubin na skrajach dróg sa charakterystycznymi roślinami tego regionu połoonego miedzy Karlsruhe, Pforzheim, Baden-Baden i Freudenstadt. Wspaniałe tereny dla miłośników wędrówek pieszych zarówno latem, jak i zima.

W starych miasteczkach z budynkami o konstrukcji szkieletowej szyldy na gospodach zachęcają do spróbowania specjałów regionu. W miejscowości Gutach znajduje się szwarcwaldzki skansen „Vogtsbauernhof” prezentujacy wspaniałe domy i obejścia z minionych stuleci. Własnie stad pochodzi słynny kapelusz szwarcwaldzki, tzw. „bollenhut” – niezbędny element stroju ludowego. W południowym Schwarzwaldzie, w trójkącie trzech krajów – Niemiec, Francji i Szwajcarii – lea miejscowości Fryburg, Titisee-Neustadt, Breisach, Elzach i Lörrach. W tej części znajdują się najwyższe szwarcwaldzkie szczyty: Feldberg, Kandel, Schauinsland, Belchen i Blauen, z których rozciągają się fascynujące panoramy na szwajcarskie pasma Alp i Wogezów. W dzikich i romantycznych dolinach można jeszcze znaleźć samotne, kryte gontem stare domostwa, w których według starej tradycji podaje się gościom słoninę z wiejskim chlebem i wódkę pędzona na wiśniach. Serpentyny w Kaiserstuhl i tutejsze znane apelacje, a take regiony Breisgau i Markgräfler Land w południowym Schwarzwaldzie zapewniają obfitość szlachetnych gatunków wina.

Góry Harz i Przedgórze Harzu (Harz i Harzvorland). Saksonia Anhalt, Dolna Sakonia, Turyngia

Góry Harz wznoszą się jak wyspa nad Nizina Północnoniemiecka (Norddeutsche Tiefebene) i łączą kraje związkowe Saksonie-Anhalt (Sachsen-Anhalt), Dolna Saksonie (Niedersachsen) i Turyngie (Thüringen). Sa to nie tylko bardzo stare góry, lecz take najwyższe średniogórze na północ od Menu, które w masywie Brocken wznosi sie na wysokosc 1142 metrów. We wspaniałym, górskim krajobrazie Harz łączy rozległe wysoczyzny wznoszące się do 600 metrów n.p.m., centralny masyw górski z osobliwymi skalnymi szczytami, górskimi stawami, wysokimi bagnami, głębokimi, przepastnymi dolinami oraz górskie potoki, wodospady i sztuczne jeziora. Uprawiać tu mona niemal kady rodzaj sportów wodnych. Z lotu ptaka Harz sprawia wrażenie gór stołowych ze stromo opadającymi krawędziami. Jak nigdzie indziej można tutaj przestudiować poszczególne etapy rozwoju geologicznego regionu. Szczególna sława cieszą się formacje skalne w dolinie rzeki Oker (Okertal). Wysoki wodospad Romkerhaller (Romkerhaller Wasserfall) jest w dolinie rzeki Oker ulubionym motywem fotograficznym, podobnie jak tama na tej rzece (Okertalsperre).

Góry Harz nazywa się „klasyczna kraina geologii” albo „kraina srebra”. Na te słowa oczywiście szybciej zaczynają bić serca geologów-amatorów. O dawnym bogactwie regionu świadczą jeszcze wspaniałe, kolorowe domy szachulcowe (o konstrukcji szkieletowej) w malowniczych miasteczkach.

Allgäu-Szwabia Bawarska (Allgäu-Bayerisch Schwaben)

Region turystyczny Allgäu-Szwabia Bawarska naley do najpiękniejszych regionów w Niemczech. Fascynujące jest bogactwo i różnorodność regionu Allgäu: rytm soczystych łąk alpejskich, łagodnych wzgórz i stromych szczytów górskich, zielonych lasów, romantycznych dolin i krystalicznie czystych jezior. Ta niepowtarzalna kraina rozciągają się miedzy rzekami Iller na zachodzie i Lech na wschodzie, pasmem Alp Algawskich (Allgäuer Alpen) na południu oraz kotlina Ries powstała piętnaście milionów lat temu w wyniku uderzenia meteorytu.

Turyści interesujący się skarbami sztuki i zabytkami architektury z pewnością znajda tu wiele interesujących obiektów. Liczne sredniowieczne miasteczka, jak Dillingen, Donauwörth, Kaufbeuren, Memmingen, Mindelheim czy Nördlingen, prezentują w swoich murach i muzeach wspaniałe świadectwa pełnej blasku przeszłości. Na przykład obecny wizerunek Augsburga to efekt nawarstwiania się dwóch tysięcy lat historii. W epoce renesansu miasto było ośrodkiem architektury, muzyki i malarstwa. W Augsburgu Mozart po raz pierwszy pokazał owoce swojego talentu, na świat przyszedł Bertold Brecht i skonstruowany został pierwszy na świecie silnik wysokoprężny. Kempten, niegdyś miasto Celtów i Rzymian, dokumentuje znaczenie i rozmiary dawnej rzymskiej osady w Parku Archeologicznym Camdobunum (Archäologischer Park Cambodunum). Poza tym godne obejrzenia sa inne zabytki architektury, które przetrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, jak bazylika sw. Wawrzynca (St.-Lorenz-Basilika), dawna rezydencja opatów, ratusz i kościół sw. Magnusa z Füssen (St.-Mang-Kirche). Szczególnego rodzaju urokiem emanują take królewskie zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau niedaleko Füssen oraz bazylika w miejscowości Ottobeuren. Od 1945 roku w bazylice, dziele Johanna Michaela Fischera, budowniczego epoki baroku, odbywają się koncerty w ramach cyklu Ottobeurener Konzerte. Na turystów, którzy przykładają szczególna wagę do spraw zdrowia, czeka tu bogata oferta usług, które pomogą to zdrowie utrzymać w dobrym stanie lub podreperować.

Region Zugspitze (Zugspitzregion). Górna Bawaria

Region Zugspitze (Zugspitzregion) z czterema wchodzącymi w jego skład okręgami „Ammergauer Alpen“, „Das Blaue Land“, „Alpenwelt Karwendel“ i „Zugspitzland“ to pełnia szczęścia dla miłośników przyrody. Na najwyższym szczycie Niemiec Zugspitze (2963 m n.p.m.) można poczuć, e niebo i gwiazdy są już naprawdę blisko. Tam, gdzie stoi krzyż, jesteśmy nie tylko na najwyższym, ale równie w prawie najdalej na południe wysuniętym punkcie Niemiec – przez szczyt przebiega granica z Austria. Na turystów oprócz wspaniałych gór czekają tu urocze doliny, czyste jeziora i obszary chronionej przyrody, wtopione w unikalne ramy krajobrazowe. Nie trzeba być wcale urodzonym alpinista, aby móc odkrywać fascynujący górski świat. Kolejki szynowe i linowe wyręcza nas z trudów wspinaczki. Na prawie tysiącu metrach wysokości, malowniczo wkomponowane w wakacyjny pejzaż, ley krystalicznie czyste i szafirowo połyskujące jezioro Eibsee – klejnot krainy Werdenfelser Land. Ma ono 2,5 kilometra długości i kilometr szerokości oraz 32 metry głębokości, a wzdłuż jego północnych brzegów ley siedem małych wysepek. Jezioro powstało wskutek potężnego obrywu skalnego. Powyżej linii jeziora znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Zugspitze.

Rudawy (Erzgebirge). Saksonia

Rudawy (Erzgebirge) to przede wszystkim region pełen niespodzianek, oferujący bogactwo przeyc o kadej porze roku. A zatem ruszajmy na Południe, do jednego z najważniejszych terenów turystycznych Saksonii. To lesiste średniogórze połoone na granicy z Republika Czeska wypiętrza się na wysokość ponad 1200 m n.p.m. (góra Fichtelberg niedaleko Oberwiesenthal, najwyżej ej połoonego miasta w Niemczech). Pasmo górskie powstało ok. 300 milionów lat temu. Niezwykła jest tu obfitość bogactw naturalnych, których złoa znajdują się na niewielkiej głębokości. Dzięki rudom srebra, cyny, kobaltu, ołowiu i innych metali Saksonia była niegdyś jednym z najzamożniejniejszych regionów w Niemczech. Zapoczątkowane w późniejszych czasach wydobycie uranu miało ju mniejsze znaczenie ekonomiczne. Sama nazwa „Rudawy” zdradza specyficzny charakter tego saksońskiego średniogórza. Z bogatych rud, wydobywanych przez pracowitych i pomysłowych górników, a następnie przetapianych przez doświadczonych hutników, artyści, rzemieślnicy i przemysł wytwarzali najróżniejsze wyroby.

Nie tylko w okresie świat Boego Narodzenia turyści mogą naocznie przekonać się o niezwykłym kunszcie snycerzy i tokarzy, czy te misternie wykonanych zabawek i koronek klockowych, które niegdyś stanowiły ważne źródło dochodów. Rudawy są ojczyzna oryginalnych, niespotykanych gdzie indziej na świecie technik rzemieślniczych, jak toczenie z obręczy, struganie drzewek z pasków sklejki czy pasamonictwo. Muzea, obejmujące ponad 100 placówek poświęconych najróżniejszej tematyce, ukazują rozwój regionu i ciekawie prezentują umiejętności i pomysłowość rzemieślników. W muzeach podziwiać można take zabytkowe świadectwa historii górnictwa, przykłady zastosowania arytmetyki Adama Riesa, budowy organów, zabytkowych kolejek, przetwarzania miedzi, a take zabytkowe młyny oraz udostępnione dla zwiedzających kopalnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Niemczech?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • wakacje w niemczech
  • co warto zobaczyc w niemczech
  • co warto zwiedzić w niemczech
  • niemcy co warto zobaczyć
  • bawaria co warto zobaczyć
  • co zobaczyć turyngia
  • co warto zobaczyc w osnabrück

Comments are closed.