Co warto zobaczyć na wakacjach w Portugalii?

Lizbona – Stolicę Portugalii odrodzono w 1755 r. po trzęsieniach ziemi. Dzielnica Baixa należała do rzemieślników, po wielkim kataklizmie odbudowano ją i nadano jej nowy kształt. Wyznaczono nową ulicę, Rua Augusta, wokół której wytyczono kolejne uliczki o nazwach odpowiadających określonym rzemiosłom. Przy jednej z nich, złotej uliczce, zainstalowano w 1902 r. żelazną windę, służącą za punkt widokowy. Dziś jest nieczynna, a jej funkcję przejęła kolejka linowa. Nad brzegiem rzeki Tag, stoi monumentalny posąg Chrystusa. Figura mierzy 110 m. Kolejne dzielnice stolicy to Chiado i Bairro Alto, wypełnione dźwiękami fado i artystyczną atmosferą. To tutaj życie najbardziej tętni nocą i tu właśnie znajdują się najbardziej znane lizbońskie galerie muzea. W muzeum Arqueologico do Carmo zgromadzono łupy przywiezione z podboju Ameryki Środkowej, a w Muzeum do Chiado przedstawiona jest sztuka współczesna. Najwspanialsza dzielnica, usytuowana na uboczu to Belem. Największym jej skarbem jest klasztor Hieronimitów, perła stylu manuelińskiego z odpornymi na wstrząsy sklepieniami. Krużganki klasztoru to prawdziwe arcydzieła. Strzeliste kolumny zdobione są rzeźbami. Uwagę przykuwają również azulejos umieszczone w refektarzu, przedstawiające życie św. Józefa. W klasztorze pochowani są królowie, podróżnik Vasco da Gama oraz poeta F. Pessoi. W XIX-wiecznej części budynku umieszczono muzea morskiej żeglugi i archeologiczne. Nieopodal klasztoru stoi rezydencja króla Ludwika I, to neoklasyczny pałac pochodzący z XIX w. W tej dzielnicy znajduje się także gmach centrum kulturalnego z 1999 r.

Region Północny ze stolicą Porto

Porto już w XV wieku było znaczącym ośrodkiem handlu morskiego. W mieście znajdują się barokowe budowle: katedry i budynki miejskie. Zwiedzanie miasta można rozpocząć od Mercado Manicipal do Bolhao. To olbrzymi bazar zamknięty w specyficznej stalowej konstrukcji otoczonej galeriami. Warto wstąpić do słynnego lokalu Cafe Majestic. W mieście jest wieża Torre dos Clerigos, która mierzy 76 metrów i przylega do niej kościół. Livraria Lello e Irmao to zabytkowa księgarnia urządzona w stylu neogotyckim z witrażowymi sufitami. Dzielnica Ribeira została zdominowana przez budowle barokowe.

Znajduje się tu potężna katedra Najświętszego Sakramentu ze zniszczoną barokową fasadą, dwiema granitowymi dzwonnicami, złoconym ołtarzem, XVI-wieczną figurką Madonny z Vadomy oraz gotyckimi krużgankami ozdobionymi misternymi azulejos.

Region Centralny ze stolicą Coimbra

Coimbra to największe miasto w Portugalii, które jest dość prowincjonalne ale bez wątpienia piękne. Centrum miasta wyznacza wzgórze. Stoi na nim stary gmach uniwersytetu, w którego cieniu toczy się życie Coimbry. Uniwersytet wygląda trochę jak twierdza obronna. Umieszczony jest na wzgórzu, do którego prowadzą schody Quebra Costats. Warte zwiedzenia są także kaplica de Sao Migiel, budynek Wydziału prawa, Biblioteka Joanina. W Coimbrze koniecznie trzeba zobaczyć klasztor klarysek leżący nad rzeką Mondego.

Region Estremadura

Jest to region, który upodobali sobie wpływowi Portugalczycy. Znajdują się tu dumne klasztory. Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej przy Batalha to dowód wdzięczności króla Jana I Wielkiego po sukcesie w bitwie z Kastylijczykami. Budowa klasztoru trwała 145 lat. Wnętrze stanowią uporządkowane, jasne przestrzenie, których główną dekoracją są witraże. Warta zobaczenia jest kaplica, w której pochowani są król Jan I Wielki, jego żona Filipa Lancaster, ich synowie, w tym Henryk Żeglarz. W kapitularzu jest Grób Nieznanego Żołnierza. Ciekawym elementem klasztoru są niedokończone Kaplice, otwarte na niebo. Opactwo Cystersów w Alcobaco powstało w 1153 r. Dominują w nim proste, wręcz ascetyczne formy i wszechobecna symetria. Jest to największa świątynia Portugali. Jedyną ozdobą wnętrza są krucyfiks i figura Chrystusa. Na przeciwstawnych krańcach transeptu umieszczono w wapieniu sarkofagi pary kochanków Ines de Castro i Piotra I.

Fatima

„Portugalska Częstochowa” jest celem turystyki Pątniczej. Co roku do sanktuarium maryjnego przybywa około 2 mln pielgrzymów rocznie. W 1953 r. bazylika była konsekrowana. Kaplica objawień jest wybudowana zgodnie z życzeniem Matki Boskiej Różańcowej, wygłoszonym w czasie szóstego i ostatniego objawienia. W bazylice znajdują się groby dwójki błogosławionych dzieci- Hiacynty i Franciszka Marto.

Region Alentejo ze stolicą Evora

W Evorze prężnie działa uniwersytet, do którego przybywają studenci po wiedzę. Miasto zarówno dla studentów, jak i turystów bywa trudne do ogarnięcia ze względu na topografię miasta. Evora obserwowana z lotu ptaka przypomina ogromny labirynt. Wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami splatają się albo urywają z powodu wyrastających nagle budynków. Miasto to jest pod wpływem wielu kultur: starożytnych Rzymian, Maurów, portugalskiej arystokracji i emigrantów. Centrum miasta stanowi trójkątny plac otoczony arkadami. Idąc dalej zobaczymy gotycki kościół Sao Francisco z przyległą kryptą, którą franciszkanie wypełnili kośćmi. Spacerując dalej warto wstąpić do klasztoru de Santa Clara. W górnej części miasta napotkamy katedrę- Se. Dwie wieże zdominowały krajobraz. Za jej rogiem stoi starożytna Templo Romano. Świątynia z II w. prawdopodobnie poświęcona była Jowiszowi. Nieopodal stoi relikt rzymskiej przeszłości miasta- Termas Romanas.

W północnej części Alentejo zachowały się w doskonałym stanie budowle neolityczne. Nieopodal wioski Guadalupe stoi złożony z 95 menhirów kromlech a obok wsi Valverde można podziwiać monumentalną konstrukcję dolmen Zambujeiro.

Region Algarve

Wspaniałe wybrzeże regionu to idealne miejsce na wypoczynek. Tu, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, szczególnie piękne są piaszczyste plaże, z których wyrastają skałki urozmaicające nadmorski krajobraz. Z tych skał można podziwiać turkusowe morze pełne lagun i uroczych wysepek oraz niewielkie statki kursujące między plażami. Miasta i wioski położone na wybrzeżu to spokojne miejscowości, które w czasie sezonu ożywają. Faro to największe miasto na wybrzeżu a zarazem stolica administracyjna regionu Algarve. To jedno z ważniejszych portów było niegdyś niedużą wioską rybacką. Dziś znajduje się tu międzynarodowe lotnisko, które uczyniło z Faro największe centrum turystyczne na wybrzeżu. W mieście można podziwiać ocalałe, po trzęsieniach ziemi, ruiny Starego Miasta (Cidade Velha), XVIII-wieczną Arco da Vila (brama miejska), pierwszą chrześcijańską świątynię z dzwonnicą i azulejos (płytki ceramiczne). Naprzeciwko katedry stoi Kościół Igreja do Carmo z Kaplicą Kości. W mieście znajduje się piękna plaża, choć bardzo zatłoczona.

Estoia to kolejna miejscowość, w której można zażywać kąpieli morskich. Warto tu zobaczyć ruiny dawnej osady rzymskiej. W dobrym stanie zachowały się: absyda świątyni rzymskiej , którą w III w. przekształcono w chrześcijańską bazylikę i łaźnia. W niewielkim mieście Olhao mieszkańcy zajmują się rybołówstwem i przetwarzaniem ryb. Warto tu zwiedzić targ rybny oraz Jardim Patrao Joaquim Lopes, park w którym co roku organizuje się święto ryby.

Tavira- ośrodek kulturowy regionu. Często organizowane są tu koncerty i wystawy. Najbardziej znaną galerią jest Palacio da Galaria. W okolicach Algarve powstają największe pola golfowe w Europie, które przyciągają rzesze zapalonych golfistów.

Autonomiczny Region Madery

Archipelag Madera leży na Atlantyku, na zachód od Maroka. Najczęściej odwiedzanymi wyspami są Madera oraz Porto Santo, Ilhas Desertas, Ilhas Selvanges. Wszystkie są wierzchołkami osadzonego na dnie oceanu wulkanicznego łańcucha górskiego. Stolicę Madery Funchal najlepiej rozpocząć od zwiedzenia XVIII- wiecznego ratusza oraz Muzeum Sztuki Sakralnej. W dawnym klasztorze franciszkanów maderscy winiarze produkują i przechowują wina. Miłośnicy bujnej roślinności powinni się udać do Jardim Botanico. To ogród botaniczny pełen bajecznie kolorowych i egzotycznych kwiatów. Kto poszukuje bardziej kameralnych miejsc, powinien się udać na zachodnią część wyspy. W miejscu Cabo Girao, znajduje się jedno z największych morskich urwisk skalnych. Wschodnia część Madery jest bardziej zurbanizowana, jedną z występujących tam atrakcji jest zjazd ulicą ze zbocza góry na wiklinowych saniach.

Autonimiczny Region Azory

Archipelag dzieli się na trzy części: wschodnie Sao Miguel i Santa Maria, centralne Terceira, Sao Jorge, Graciosa, Faial, Pico, zachodnie Flores i Corvo. Wyspy pełne przyjemnych zakątków, doskonale nadają się do pieszych wycieczek. To raj dla amatorów dziewiczych obszarów, spokoju i powrotu do natury. Nieliczne plaże pokrywa czarny piasek pochodzenia wulkanicznego. Wyspiarskie przyjemności są proste i kojące- jeziora w wygasłych kraterach, łagodne wzgórza, pola, doliny, egzotyczna roślinność, wybrzeże zaznaczone linią malowniczych wiosek i historycznych miasteczek, a także hortensje. Znajdują się tu barokowe kościoły, zbudowane z bazaltu. Dla miłośników wspinaczki można zaplanować wyjście na górę Pico, najwyższy szczyt Portugali. Warto skorzystać z bogatej oferty sportowej- rybołówstwa dalekomorskiego, nurkowania, obserwacji wielorybów, a także z pól golfowych i kortów tenisowych.

Uzdrowiska

W Portugalii występują źródła mineralne, w których powstały uzdrowiska, licznie odwiedzane przez turystów. Są to m.in. Curia, Luso, Monte Reab, Vimerio, Caldas de Rainha, Caldeas. W Portugalii jest również uzdrowisko klimatyczne Geres.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Portugalii?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w portugalii
  • portugalia co warto zobaczyc
  • budowle barokowe
  • co warto zwiedzić w portugalii

Comments are closed.