Co warto zobaczyć podczas podróży do Jordanii?

Prace wykopaliskowe w Dżerasz, znanym w czasach klasycznych jako Geraza, ujawniły jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej oryginalnych miast rzymskich na Środkowym Wschodzie. Do miasta wchodzi się przez Łuk Hadriana wybudowany na cześć cesarza rzymskiego. TuŜ obok jest hipodrom, a idąc nieco w dół natrafia się na Bramę Południową stanowiącą część murów z IV w. Na lewo od niej, na wzniesieniu znajduje się świątynia Zeusa, zaś dalej Teatr Południowy, w którym dziś odbywa się Festiwal Dżerasz. Najoryginalniejszym zabytkiem rzymskiego miasta jest Plac Owalny z I w. o kształcie asymetrycznym – jedyny rzymski zabytek tego typu. Nieco na północ znajduje się Cardo – brukowana ulica długości 600 m, przy której stoją główne budynki miasta, sklepy i rezydencje. Ślady po wozach są wyraźnie widoczne na kamieniach. Po lewej stronie zobaczyć można Nimfeum z II w. – piękną fontannę publiczną. W pobliżu stoi imponująca Świątynia Artemidy, nieopodal której znajdują się ruiny licznych kościołów bizantyjskich. To tylko część zabytków, które można zobaczyć w Dżerasz. Trzeba zarezerwować rzeźbione sarkofagi, posągi i monety.

Umm Kajs

Miejsce, gdzie istniało staroŜytne grecko-rzymskie miasto Gadara. Ruiny leżą wśród bujnej roślinności na wzgórzu, skąd widać wzgórza Golan i Jezioro Galilejskie. Adżlun Dominującym akcentem tego targowego miasta jest XII-wieczna twierdza Kalat ar-Rabad – znakomity przykład arabskiej architektury militarnej.

Kerak

Na szczycie stromego wzgórza dominuje wspaniała cytadela krzyżowców z XII w. Imponujący górny dziedziniec, na którym mieści się bardzo zniszczona kaplica krzyżowców, jest świetnym miejscem widokowym. Schody prowadzą do dużych, słabo oświetlonych, sklepionych pomieszczeń i korytarzy w podziemiach. Z dolnego dziedzińca wchodzi się do małego Muzeum Archeologicznego, eksponującego przedmioty z okolicznych wykopalisk.

Szobak

Szobak (Asz Szaubak) – samotny zamek na stożkowatym, skalistym wzgórzu wśród pustkowi – jest chyba najbardziej widowiskowo położony w Jordanii. Był pierwszym posterunkiem poza rzeką Jordan, zbudowanym w 1115 r., by strzegł drogi między Egiptem a Damaszkiem. Wieże i mury obronne są dobrze zachowane, wnętrze jest jednak ruiną.

Morze Martwe

Morze Martwe jest jeziorem o długości 76 km i szerokości 17 km. Jego powierzchnia zajmuje 980 km kw. Leży w największej lądowej depresji Ziemi, która na brzegach jeziora osiąga ok. 400 m p.p.m., a największa głębokość jeziora w jego części północnej dochodzi również do 400 m. Największym dopływem Morza Martwego jest rzeka Jordan, ponieważ jednak średnia temperatura w zimie wynosi 23 stopnie C., a latem 45 stopni i więcej, woda jeziora szybko paruje pozostawiając przyniesione ze sobą sole. Powstaje wysokie zasolenie, z powodu którego w wodach Morza Martwego nie istnieje żadna forma życia, ani fauna ani flora. Woda jest siedem razy gęstsza od normalnej wody morskiej, można w niej leżeć i czytać gazetę.

Wadi Ramm

Pustynia Wadi Rum to jedna z największych jordańskich atrakcji. Należy do najpiękniejszych pustyń na świecie, a krajobrazy, które można tam zobaczyć o każdej porze roku, zapierają dech w piersiach. Wadi Rum to raj dla tych, którzy kochają dziką przyrodę. Wiosną można tam znaleźć ponad 2000 gatunków kwiatów oraz 110 gatunków ptaków.

Góra Nebo

Góra ta wznosi się na końcu długiego łańcucha górskiego nad Morzem Martwym. Widac stamtąd świetnie rzekę Jordan i Morze Martwe. To tutaj Pan ukazał MojŜeszowi całą Ziemię Obiecaną. Naj jej szczycie znajduje się sanktuarium poświęcone MojŜeszowi, w którym są się liczne mozaiki. Grecka inskrypcja pochodzi z 531 r. Na zewnątrz widoczne są fundamenty klasztoru

Pella

Miejscowość połoŜona ok. 30 km na północny zachód od Ajlun. Jej główną atrakcję stanowią ruiny rzymsko-bizantyjskie, zwłaszcza kolumnowe atrium.

Madaba

Główną atrakcją tego miejsca jest słynna mapa mozaikowa z VI w. w kościele św. Jerzego. Jest tu takŜe Park Archeologiczny, w którego granicach są pozostałości kilku kościołów z Vi w., gdzie znajdują się wspaniałe mozaiki.

Amman

To nowoczesne miasto zbudowane z miejscowego kamienia zaczęło się rozwijać w latach 20-tych XX w., kiedy zostało stolicą Transjordanii. Jego historia sięga jednak tysięcy lat. Historyczne centrum rozciąga się u stóp cytadeli Al-Kala. Tam wznosi się meczet Husajna zbudowany w 1932 r., otoczony miejskim sukiem i ruinami rzymskiej Filadelfii. Teatr rzymski mogący pomieścić 6000 osób pochodzi z ok. 170 r. Poniżej znajdują się Muzeum Folkloru i Jordańskie Muzeum Tradycji Ludowej, które prezentuje tradycyjne stroje, beduińską biżuterię i mozaiki ocalone z takich miejsc jak DŜerasz i Madaba. W pobliżu cytadeli, na szczycie wzgórza znajdują się ruiny rzymskiej świątyni oraz Muzeum Archeologiczne Jordanii, w którym zgromadzono świetne zbiory. Pokazuje ono działalność ludności Jordanii od ery neolitycznej do czasów bizantyjskich. Są tam też wyroby Nabatejczyków z Petry oraz zwoje znad Morza Martwego. Niedaleko muzeum znajduje się pałac Omajjidów (Al-Kasr), ukończony ok. 750 r. Przy szerokich, nowoczesnych ulicach Ammanu stoją wielki meczet z błękitną kopułą Al-Malek Abdullah, zbudowany w 1990 r., i Królewskie Centrum Kulturalne, w którym odbywają się wystawy i inne imprezy.

Petra

Petra naleŜy do wywierających największe wraŜenie i najbardziej nastrojowych stanowisk archeologicznych w świecie. Świetnie zachowane, wykute w skale groby i świątynie otaczały niegdyś tętniące Ŝyciem miasto. Osady znajdowały się tu juŜ w czasach prehistorycznych, jednak zanim pojawili się Nabatejczycy, Petra była tylko miejscem z wodą na pustyni. Między III w. p.n.e. Nabatejczycy zbudowali tu wspaniałe miasto, które stało się centrum handlowego imperium. W 106 r. Petrę zajęli Rzymianie. Chrześcijaństwo pojawiło się w IV w., muzułmanie – w VII w., krzyŜowcy – na krótko w XII w. Od tego czasu Petra popadła w zapomnienie aŜ do 1812 r., kiedy odkrył ją J. L. Burckhardt.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.