Co warto zobaczyć podczas wakacji na Łotwie?

Przede wszystkim warto zobaczyć Rygę. Znajduje się ona nad brzegiem Daugawy (Dźwiny), przy jej ujściu do Zatoki Ryskiej. W drugiej połowie XII wieku przybyli tutaj kupcy niemieccy i spodobał się im półwysep, który tworzyła wpadająca do Daugawy rzeka Ryga. W roku 1198 po raz pierwszy została wymieniona nazwa obecnej Rygi. Miasto szybko się rozwijało. W roku 1201 zostało tu założone biskupstwo. Rok ten uważany jest za datę założenia miasta 13

Ryga to dostojne miasto, które robie niewątpliwie niesamowite wrażenie, a do którego można się dostać dosyć łatwo gdyż stolica Łotwy jest największy i najbardziej znaczącym węzłem komunikacyjnym w kraju. Największą jej atrakcją jest bez wątpienia starówka, gdzie można zobaczyć takie obiekty jak; zamek ryski, katedrę Doma Baznica ze słynnymi organami (uważaną za największy kościół w krajach nadbałtyckich), kościoły św. Piotra i św. Jakuba, kamieniczki Trzej Bracia, gildie kupieckie i fragmenty murów miejskich. Poza zabudowaniami Starego Miasta w Rydze zobaczyć można; Pomnik Wolności – który jest tym dla Rygi, czym Statua Wolności dla Nowego Jorku lub odwiedzić Ryskie Muzeum Motoryzacji. Będąc w Rydze warto odwiedzić również Jurmałe – słynny ośrodek wypoczynkowy i uzdrowisko położony bezpośrednio nad Bałtykiem.

Semigalia (Zemgale) zajmuje środkową część kraju i rozciąga się miej więcej od Tukums po okolice Dyneburga. Semigalia jest rejonem w którym duży udział prezentuje rolnictwo, dlatego w porównaniu z innymi regionami turystycznymi wypada słabo. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, a turysta zagraniczny odwiedza te rejony najczęściej w drodze do Rygi. Warto jednak odwiedzić Jelgawę ze wspaniałym pałacem na Wyspie Zamkowej czy pałac w Pilsrundale – mający 138 pokoi, najwspanialszy przykład sztuki barokowej na Łotwie, ze Złotą Salą, Białą Salą, Gabinetem Porcelanowym i Pokojem Różanym.

W regionie Semigalii mieszczą się także liczne krzyżackie zamki, a dla miłośników przyrody region ten oferuje Tervete – Park Krajobrazów Leśnych – z niezliczonymi ścieżkami przyrodniczymi prowadzącymi w ostępy leśne przez malownicze, nieskażone cywilizacją zakątki a także Dolinę Dźwiny z malowniczymi miasteczkami; Ogre, Lielvarde i Koknese. Liwlandia (Vidzeme) mieści się między Zatoką Ryską a granicami z Estonią i Rosją. Turyści kojarzą tą część Łotwy głównie z romantyczną i bardzo ładną dolinę rzeki Gauja. Liwlandia jest najmniej zaludnionym regionem Łotwy, przez co pozbawiona jest tym samym większych miast. Do Liwlandii nie dotarła masowa imigracja Rosjan, dzięki czemu region ten zachował unikalny łotewski charakter narodowy. Będąc w Liwlandi warto odwiedzić Park Narodowy Gauji utworzony w 1973 r. – największy park w krajach nadbałtyckich, obejmujący rejon rzeki Gauji z licznymi jeziorami, jaskiniami, potężnymi starymi drzewami oraz wieloma unikalnymi gatunkami zwierząt. W Liwlandii położone jest również miasteczko Sigulda – najczęściej odwiedzany ośrodek turystyczny Łotwy zaraz po Jurmalii. W bezpośredniej okolicy miasteczka znajdują się 3 ruiny średniowiecznych zamków między innymi owiany legendami ceglany zamek w Turaidzie z potężną wieżą strażniczą. Sigulda to także centrum sportów zimowych ze znanym torem bobslejowo-saneczkowy (w Krimuldzie).

Liwlandia to także Cesis – ruiny zamku krzyżackiego, najwspanialszej swego czasu siedziby wielkiego mistrza zakonu inflanckiego, i kościół św. Jana – największa gotycka świątynia w kraju, Dolina rzeki Salaca – od lat natchnienie poetów i malarzy, zafascynowanych licznymi jaskiniami i skałami znajdującymi się w tym obszarze, ale także Jurmala posiadająca najlepsze możliwości wypoczynkowe na ekologicznie czystym wybrzeżu. Łatgalia (Latgale ) to wschodnia część Łotwy, położona przy granicy z Rosja, Bialorusią i Litwą. Większa część regionu leży na Pojezierzu Łatgalskim, które charakteryzuje polodowcowy krajobraz, liczne jeziora oraz piękne lasy. Łatgalia często bywa nazywaną „krainą błękitnych jezior”. Mimo tych zalet region ten odwiedza mała liczba turystów, którzy widocznie nie doceniają niedrogiego wypoczynku w ciszy i spokoju. Region ten jako Inflanty przez kilkaset lat należał do Rzeczpospolitej, dzięki czemu zamieszkuje go ok. 30-tysięczna mniejszość polska, a wśród ludności miejscowej dominują katolicy. Popularności Łatgalii nie służy nie najlepsza infrastruktura noclegowa, natomiast region broni się dzięki całkiem dobrze rozwiniętej sieci dróg i połączeń autobusowych. Odwiedzając region Łatgalii warto zajrzeć do Dyneburga, będącym drugą co do wielkości aglomeracją w kraju. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na Muzeum Miejskie, Dom Jedności – monumentalną budowlę wzniesioną dla podkreślenia łączności Łatgalii z resztą kraju, w której mieści się teatr, sala wystawowa, restauracja itd., Kościół św. Piotra, Katedrę śś. Borysa i Gleba, most jedności czy resztki zabudowy secesyjnej. Innymi ciekawymi miejscami w Łatgalii są; Aglona – największe na Łotwie sanktuarium katolickie, bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Aglońskiej, czy Aluskne – jedno z najpiękniejszych miast Łotwy w krainie, którą dawniej zwano Malenija (Prowincja).

Kurlandia (Kurzeme) zajmuje zachodnią część kraju, a w tym cały Półwysep Kurlandzki zakończony przylądkiem Kolka. Poza dużymi miastami region uniknął powojennego napływu Rosjan, stąd Kurlandia obok Liwlandii zachowała w dużym stopniu łotewski charakter. Największymi ośrodkami w Kurlandii są niezamarzające porty nad Bałtykiem tj. Lipawa i Windawa. Lipawa posiada ładną Starówkę a także ewangelicki kościół św. Trójcy ze wspaniałymi organami, luterański kościół św. Anny i typowe kurlandzkie spichlerze. Oprócz ww. w dzielnicy Kara Osta resztki potężnej twierdzy carskiej. Windawa posiada w dzielnicy Ostgals malownicze, wysadzane kocimi łbami wąskie uliczki, przy których stoją drewniane domki z kolorowymi płotami i ogródkami, a także zadrzewione wzgórze z zamkiem krzyżackim.

W Kurlandii ciekawie prezentuje się również Kuldiga – jedno z najstarszych miast Łotwy, którego główną atrakcją są słynne wodospady Ventas rumba, rzeka Abava – znana ze spływów kajakowych, Park Narodowy Slitere, gdzie można znaleźć elementy klimatu umiarkowanego, tundry i tajgi, 23 typy lasów, 3 typy bagien, jako również dużo roślin i zwierząt, a także Ķemeri czyli słynne sanatorium z siarkową wodą mineralną.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć podczas wakacji na Łotwie?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • łotwa co warto zobaczyć
  • ryga co warto zobaczyć
  • co zwiedzić konicznie na łotwie

Comments are closed.