Co warto zobaczyć podczas wakacji w Macedonii?

Macedonia jest podzielona na 8 regionów turystycznych, które nie są jednakowe, lecz posiadają jakąś cechę urzekającą turystę. Do najciekawszych regionów turystycznych należy rejon Ochrydzki. Jego głównym miastem jest Ochryda – jest to macedońska mekka usytuowana na stromych brzegach jeziora Ochrydzkiego wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Miasto to poszczycić się może licznymi zabytkami historycznymi i architektonicznymi. Do walorów antropogenicznych zaliczamy budowle świeckie i sakralne, których miasto posiada ogromną liczbę m.in.:

 1. Cerkiew św. Zofii – Jest to najstarsza budowla, pochodząca z XI w. Można tutaj zobaczyć freski, a także turecki mimbar (pulpit), pozostałość po czasach kiedy to świątynia była meczetem. Ciekawostką jest również portyk, sięgający pierwszego piętra.
 2. Cerkiew Matki Boskiej Perivlepta z XIII w. Znana obecnie jako cerkiew św. Klimenta – słynie ona z wspaniałej architektury, a także ikon i fresków pochodzących 1296r.
 3. Cerkiew św. Klemensa z XIII w. otoczona jest cytadelą z X w. Mury tej świątyni są głównym miejscem Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Znajdują się tu również freski przedstawiające sceny biblijne.
 4. Cerkiew św. Javana Bogoslava Kaneo z XIV w. (fot.2) , która usytuowana jest na skale wyrastającej niemal z jeziora. Ze skarpy roztacza się piękny widok na całe jezioro.
 5. Malownicze stare miasto
 6. Muzeum, które ma swoją siedzibę w byłej cerkwi św. Pantelejmona.
 7. Muzeum Archeologiczne – zawierające zbiory z okresu rzymskiego
 8. Obwarowania miejskie  – są to mury twierdzy z okresu cesarza Samuila, które otaczają z dwóch stron Ochrydę. Wzmocnione są basztami schodzącymi, aż do samego jeziora. Do budowy tej twierdzy a zwłaszcza Górnej Bramy użyto płyt z grobowców greckich z widocznymi greckimi napisami Następne ciekawe miejsce w omawianym regionie znajduje się 30 km od Ochrydy na górzystym cyplu wznosi się prastary monaster św. Naumana z 905r., w którym umieszczony jest wspaniały ikonostas.

Poszukiwacze starożytnych cywilizacji mogą udać się do miasta Bitoli, gdzie znajduje się antyczne miasto z wczesnochrześcijańską bazyliką, bizantyjską twierdzą oraz amfiteatrem. Prehistorycznym miejscem kultu jest też – Kameń Coce – jest to monumentalna skała, z jaskiniami, znajduje się tutaj również prehistoryczne obserwatorium.18 Ciekawym obiektem turystycznym jest również kamienne miasto „Kuklica”, czyli labirynt skalny. Do najczęściej odwiedzanych ośrodków turystycznych tego obszaru jest Struga. Miejscowość położona jest nad Czarnym Drimem. Ma ona piękną plażę, muzeum przyrodnicze, a w wąskich uliczkach małe sklepiki, gdzie można nabyć stare ozdoby ze srebra. Odbywa się tutaj w sierpniu jeden z kilku wieczorków poezji, na które zjeżdżają poeci z całego świata, w tym z Polski.

Innym ośrodkiem wypoczynkowym jest leżący nad jeziorem Prespa – Otesevo z piękną plażą przyciągającą turystów spragnionych wypoczynku i spacerów. Miejscowość umożliwia także rozwój jednego z hobby, a mianowicie wędkarstwa. Jednak nie tylko walory ingerencji ludzkiej przyciągają do tego pięknego zakątka odwiedzających, ale również przyroda. Jedni wolą leniuchować na piaszczystych plażach usianych wokół jezior inni natomiast wolą wędrówki górskie. Pomiędzy jeziorami rozciąga się pasmo górskie Galicica i Park Narodowy o tej samej nazwie. Znajduje się tutaj punkt widokowy na panoramę jezior oraz pobliskich sąsiadów – Albanię i Grecję. Łatwo dostępnym masywem jest również Baba , bogaty w szlaki turystyczne. W okolicach jeziora Prespa znajduje się następna atrakcja turystyczna, a mianowicie las sosnowy Molika, który występuje nawet na wysokości 2200m n.p.m. co jest zjawiskiem niespotykanym. Kolejnym parkiem usytuowanym w górach jest Park Narodowy Pelister z najwyższym szczytem o identycznej nazwie. Najciekawszymi formami są tutaj kamienne rzeki – pochyłości terenu wypełnione blokami kamiennymi ze skał o różnym składzie, a także górskie jeziorka Golemo i Malotu „Górskie oczy”. Ostatnim parkiem Macedonii jest Mavrovo. Obejmuje on skalisty obszar Szar Planina oraz górę Korab. Spośród kilku wsi na terenie tego parku szczególnie bogatym folklorem chlubi się Galienik znany ze swych tradycyjnych kostiumów i ślubów zawieranych każdego roku w lipcu przez wiele par jednocześnie. Drugim ważnym centrum turystycznym Macedonii jest stolica Skopje i jej okolice. Jest to miasto o bardzo interesującej strukturze , gdyż kamienny most dzieli Skopje na dwie części (fot.4). Po jednej stronie jest miasto zbudowane w stylu nowoczesnym, wieżowce, wielkie budowle, ekskluzywne restauracje, jednak gdy zwiedzający przejdą na drugą stronę , wówczas wkraczają w całkiem inną rzeczywistość – znajdują się w starej dzielnicy handlowej z wąskimi uliczkami, na której stoją małe sklepiki z kulturowymi pamiątkami, jest to słynny targ Carski. Oprócz tej starej dzielnicy zwiedzający mogą również odwiedzić następujące obiekty:

 1. Łaźnię Daud Paszy z 1466r. – jest to największa łaźnia na Półwyspie Bałkańskim.
 2. Meczet Mustafa Paszy  – został on uszkodzony podczas trzęsienia ziemi – ma pękniętą kopułę. żeby go zwiedzić trzeba przejść 124 schody, które prowadzą na szczyt minaretu.
 3. Cerkiew św. Spasa – mieści się w niej ikonostas z 1824r., a ciekawostką jest fakt, że do połowy wysokości ukryta jest w ziemi, gdyż w czasach kiedy ją budowana żadna świątynia nie mogła być większa niż meczet.
 4. Fort Kale – są to mury obronne, górujące nad rzeką Warder.
 5. Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym organizuje się wystawy tematyczne
 6. Muzeum Macedonii – na jego ekspozycje składają się zbiory historyczne, minusem zwiedzania jest niestety fakt, iż nieliczne gabloty opatrzone są angielskimi komentarzami.
 7. Miejska Galeria Sztuki.

Bardzo interesujące dla potencjalnego zwiedzającego są zabytkowe zajazdy. Zajazd wschodni Kursumil Han z 1550r., Suli Han i Kapan Han, posiadające dwupiętrowe dziedzińce. Region ten poszczycić się moŜe takŜe, przyciągającym wielu turystów, miejscem nazwanym Suto Orizari, gdzie zamieszkuje je ok. 35 tys. Cyganów. Spektakularną atrakcją są tutaj weselne tańce uliczne. Nie tylko jednak sama stolica Macedonii, ale takŜe jej okolice obfitują w zabytki kultury Macedonii, zwłaszcza klasztory i cerkwie. Najokazalszy z nich św. Pantelejmona znajduje się we wsi Narazi (fot.6). Pochodzi on z 1164r. zachowały się tutaj malowidła ścienne, najstarsze z nich to Opłakiwanie Chrystusa i Zdjęcie z KrzyŜa. Zajmujące są takŜe dwa monastery – klasztory Matka i św. Andrzeja obydwa z XIV w.

Do kolejnych miejscowości turystycznych leŜących nieopodal Skopje są: Tetevo – zachowały się tutaj domy tureckie z rzeźbionymi sufitami i sprzętami, prócz tego zobaczyć moŜna:

 • Kolorowy Meczet z końca XVII w.
 • Klasztor derwiszów – Arbati Baba Teke – pokryty jest freskami i rzeźbami, wzrok przyciąga takŜe koronkowy przedsionek, gdzie znajduje się fontanna do obmywania stóp. W tym klasztorze mieści się również Muzeum Etnograficzno – Historyczne
 1. Stobi : Wykopaliska, gdzie odkryto pozostałości po: Marmurowym amfiteatrze rzymskim z III p.n.e. monumentalnym Kościele z V w. , Pałac Partenios z perystylem ozdobionym mozaiką rzeźbami oraz marmurową posadzką
 2. Kursewo – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych i położonych najwyżej, bo na wysokości 1176 m n.p.m.

Macedonia poszczycić się może również uzdrowiskami – jest ich aż 13 z czego najbardziej znane to:

 1. Kezovica – termalne uzdrowisko mineralne
 2. Derbar – jest to uzdrowisko alkaliczne, wodno – węglanowe, dysponuje wodami i plażami termalnymi.

Do atrakcji turystycznych, które przyciągają liczną rzeszę turystów są współczesne imprezy kulturowe. Macedonia ma ich wiele. Są to przede wszystkim festiwale, o niektórych już wcześniej wspomniałam, ale zaliczamy również do nich m. in:

 1. Balkan Music Square Festival – festiwal muzyczny
 2. Festiwal Bałkański Pieśni i Tańców Ludowych
 3. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Muzyczny „Gwiazdki”
 4. Letni Festiwal Ohrid
 5. Ohrid Maraton Pływacki – międzynarodowy otwarty konkurs pływania w wodzie
 6. Jeziora Ochrydzkiego
 7. Si-Czy – festiwal dla dzieci
 8. Skopje Jazz Festiwal – festiwal jazzowy
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć podczas wakacji w Macedonii?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

 • macedonia co warto zobaczyc
 • ohrid macedonia co warto zobaczyć

Comments are closed.