Co warto zobaczyć podczas wakacji w Maroku?

Casablanca : największe miasto Maroka, jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym oraz największym portem morskim Maroka. O ‘Casablance’ – najbardziej romantycznym filmie świata – słyszał chyba każdy. Casablankę wznieśli Francuzi. W zniszczonym trzęsieniem ziemi, tym samym, które pożarło Lizbonę, nadatlantyckim porcie, niegdyś siedzibie piratów anfackich, wybudowali szerokie aleje, które kolonialnym zwyczajem obrębili łańcuszkiem palm, wznieśli piękne kamienice w opracowanym na potrzeby Casablanki stylu, który nazwano „arabissance”, a który art deco idealnie połączył z wpływami architektury arabskiej. Dziś Casablanka to prawdziwa metropolia, jedyna w Maroku, która gwarantuje anonimowość. Tylko tutaj na ulicy spotkać można prostytutki w pełnej krasie swego zawodu. W lustrzanych szybach nowych biurowców przeglądają się dziewczyny w obcisłych dżinsach i krótkich bluzkach, studentki z Lyonu, Marsylii, Paryża i wyperfumowani chłopcy w wypolerowanych butach. Casablanka jest bananowym chłopcem, a Rabat urzędnikiem domatorem – mówią Marokańczycy.’

Fez : trzecie największe miasto Maroka, liczące blisko 950 tys. mieszkańców, położone w północno-centralnej części kraju. Jest stolicą regionu Fez-Bulman. Marokańczycy kochają piękne przedmioty i przedkładają rękodzieło ponad masową produkcję. W Fezie tworzą najwięksi marokańscy artyści. Ich pradziadowie osiedlali się tutaj od IX w. i nieustannie doskonalili swoje umiejętności. W XII w. przybyli tu naukowcy, duchowni, mistycy, czyniąc z Fezu centrum intelektualne Maroka

Zabytki i atrakcje :

 • Stara medyna – Fas al-Bali i nowsza Fas al-Dżdid
 • Meczet Al-Karawijjin,
 • Meczet Andaluzyjski z IX i XII w.
 • Synagoga Ibn Danana
 • Medresa Bu Inania
 • Medresa Al-Attarin
 • Grobowce Marynidów – ruiny na wzgórzu ponad miastem
 • System dawnych murów obronnych z licznymi bramami (m. in. Bab Bu Dżelud, Bab al-Maruk i inne).
 • Pałac królewski (nieudostępniany zwiedzającym)

Każda dzielnica tego średniowiecznego miasta ma swój hammam, własną fontannę, meczet i piekarnię. O Fezie, założonym przez arabską dynastię Idrysydów, mówi się, że jest jak surowy imam. To duchowa stolica kraju. Tutejsze medresy, niegdyś najsłynniejsze uczelnie muzułmańskiego świata, na przełomie X i XI wieku wykształciły papieża Sylwestra III, który powrócił do Europy ze znajomością arabskich cyfr, potem żydowskiego filozofa Majmonidesa, słynnego mistyka Ibn Arabiego.

Marakesz – czyli ‘perła rzucona na Atlas’ to miasto koloru ochry, liczące 2,5 mln mieszkańców, czwarte co do wielkości miasto Maroka oraz stolica Berberów. Posiada niezwykły i specyficzny nastrój, którym można zostać oczarowanym. Główny plac-Jemma el Fna a na nim muzyka i taniec, sprzedawcy soku pomarańczowego, kramy, zaklinacze węży, dalej – magia małych uliczek i zaułków.

 • Zabytki i atrakcje :
 • Meczet i medresa Alego ibn Jusufa
 • Meczet Kutubijja
 • Grobowce Saadytów
 • Plac Dżamaa al-Fina (Stowarzyszenie Umarłych taką nazwę nosi główny plac Marrakeszu, najsłynniejszy plac Afryki. żebracy, kuglarze, oszuści, artyści, magowie, znachorzy, wróże, treserzy zwierząt, zaklinacze węży, bezdomne, odurzone klejem dzieci i turyści zaczarowani magią Marrakeszu, jego egzotyką, zapachami Wschodu i transową muzyką gnaoua, spotykają się na Placu Umarłych. Jedni zarabiają, drudzy wydają. Między nimi krążą tzw. hennajat, które za kilka dirhamów rudą henną namalują kwieciste wzory na rękach turystek).
 • Ogrody Agdal
 • Mury obronne i liczne bramy (m. in. Bab al-DŜadid, Bab Dukkala, Bab ar-Raha)

Marrakesz jest dla turystów symbolem Maroka. Miasto otwarte jest na wpływy. Wieje tu gorący wiatr szerokiej pustyni i chłodne podmuchy schodzące z ośnieżonych gór Atlas. Podczas gdy Fez przypomina zamknięty, hermetyczny, mieszczański Kraków, to Marrakesz ma w sobie coś z otwartej na wpływy Warszawy. Ale Marrakesz od kilku lat pełni również rolę Saint Tropez i Beverly Hills. Wille w tutejszych palmeriach, rijady, czyli stare domy z ogrodami w sercu mediny, kuszą prawdziwą egzotyką, oddaloną od europejskich stolic o dwie godziny lotu. Yves Saint Laurent, Alain Delon, Naomi Campbell, Madonna – to tylko niektóre nazwiska rezydentów Marrakeszu’. /National Geographic, Traveler

Agadir : Międzynarodowy port lotniczy, 10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku sprawia, Ŝe Agadir jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku. W Agadirze jest najwięcej hoteli spośród marokańskich kurortów. Większość skupia się przy bulwarze Muhammada V, biegnącym równolegle do plaży.

Kurort z portowym nadbrzeżem przy którym cumują setki rybackich kutrówsardynkowców zbudowanych z drewna eukaliptusowego, które jest wyjątkowo odporne na gnicie. Sardynki, jeden z głównych towarów eksportowych Maroka, łowi się nocą, gdy tysiącami podpływają pod powierzchnię w poszukiwaniu planktonu. Można je kupić za grosze bezpośrednio od rybaków i oddać do przyrządzenia w lokalnej tawernie. Tak robią turyści’. /National Geographic, Traveler Rabat : miasto i stolica Maroka, drugie pod względem wielkości miasto kraju, ważne centrum turystyki.

Zabytki i atrakcje :

 • Pozostałości budowli rzymskich (mury obronne, forum, termy, resztki budowli publicznych).
 • cytadela (Kasba al-Udaja) (XII-XVII wiek)
 • kompleks ruin Szalla
 • meczet grobowy (XIII wiek)
 • mury z bramami (m. in. bramy Bab ar-Rwah, Bab Zair i Bab Udaja) (XIV wiek)
 • Pałac królewski Dar el-Makhzen z XVIII wieku
 • mauzolea (m.in. Mauzoleum Muhammada V z 1971 roku w kompleksie zabytków z wieżą Hassana i ruinami Meczetu Hassana z XII w.)
 • meczet Essouna Grand (1785)
 • Muzeum Antyków
 • liczne medresy
 • łaźnie (XIV wiek)
 • Centrum kultury islamu: Uniwersytet im. Muhammada V, konserwatorium, instytut języka arabskiego, biblioteka narodowa, liczne muzea.

Sułtan Jakub al-Mansur władający terytorium od Tunezji po Hiszpanię postanowił wybudować tu najwspanialszy meczet świata, przy którym spotkałaby się wracająca z Europy armia. Zmarł, nim ukończono dzieło. Do dziś przetrwała jedynie 40-metrowa wieża Hasana, wzór formy marokańskich minaretów’. /National Geographic, Traveler Meknes zwane Wersalem Południa otacza 25-kilometrowy potężny mur wijący się niczym wąż wśród żyznych pól, winnic i sadów owocowych. W XVII w. miasto było stolicą Maroka. Rozkwitło za czasów Mulaja Ismaila – jednego z największych i najbardziej krwawych sułtanów w historii tego kraju. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest Brama Bab al-Mansur – najpiękniejsza i największa brama Afryki.

Ourzazate – miasto na południu Maroka, zwane bramą Sahary. Warto je odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze na skraju miasta wznosi się potężna kazba „Taourit”, a po drugie niedaleko stworzono studio filmowe „Atlas”, w którym powstało wiele słynnych produkcji – to tutaj kręcono „Asterixa”, „Klejnot Nilu”, „Miłość szmaragd i krokodyl”, „Gladiatora”, „Regulamin zabijania” i „Helikopter w ogniu”. Pozostały po nich dekoracje.

As-Sawira,dawniej Mogador – miasto portowe w zachodnim Maroku. Wśród zabytków miasta można wymienić m.in. starówkę oraz dawne wały i forty obronne. W 2001 roku medyna w As-Sawirze wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. ‘Tutaj Ridley Scott kręcił sceny do Królestwa niebieskiego. Maroko i jego średniowieczne zabytki to raj dla filmowców. Nawet nie muszą budować sztucznych dekoracji, a świetnie jeżdżący na koniach marokańscy żołnierze są tanimi statystami w historycznych epopejach’. /National Geographic, Traveler

Asafi – stolica marokańskiego fajansu; na głównej ulicy miasta piętrzą się gliniane cuda: misy, talerze, filiżanki, garnuszki, dzbanki, dzbanuszki, salaterki, popielniczki, miniaturowe zwierzątka, w setkach wzorów, wielkościach, kolorach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

 • stolica maroka

Comments are closed.