Co warto zobaczyć na wakacjach w Australii?

Nowa Południowa Walia

Była pierwszym na kontynencie australijskim terenem osadnictwa europejskiego. Najważniejszymi obszarami turystycznymi są wybrzeża wraz z miastem Sydney oraz Wielkie Góry Wododziałowe, z ich najwyższą partią – Górami Śnieżnymi, stanowiącymi znany na całym świecie teren sportów zimowych. Stolica – Sydney, jest największym miastem Australii oraz najwalniejszym portem i ośrodkiem przemysłowo-handlowym południowego Pacyfiku. Jest także największym międzynarodowym (i krajowym) węzłem lotniczym Australii . Do najważniejszych zabytków w tym mieście należy kościół St. James i mennica z pierwszej połowy XIX w. Najbardziej jednak charakterystyczną budowlą miasta jest wielki nowoczesny gmach Opery na 7 tys. miejsc, z oryginalnym dachem w kształcie rozpiętych Żagli.

Równie słynnym obiektem jest wiszący most nad Zatoką Sydnejską, w przeszłości jeden z najdłuższych na świecie. Sydney znane jest także z licznych muzeów oraz z Galerii Sztuki, ze zbiorami m.in. sztuki Aborygenów oraz ludów Oceanii. Atrakcją turystyczną miasta jest też duże akwarium, z fauną mórz południowych. Miasto słynie także z plaż, z których najbardziej znaną jest Bondi Beach. Znajduje się tu również wiele przystani jachtowych.

Wielkie Góry Wododziałowe, ciągnące się wzdłuż wschodnich wybrzeży Nowej Południowej Walii, należą do lepiej zagospodarowanych i najczęściej odwiedzanych regionów w Australii. Ich najwyższym pasmem są Alpy Australijskie, których dużą powierzchnię zajmują parki narodowe, m.in. Park Narodowy Kościuszki. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki (nazwę, nadana przez P.E. Strzeleckiego). Alpy Australijskie to obszar turystyki pieszej w sezonie letnim, a przede wszystkim sportów narciarskich w zimowym. Głównym centrum komunikacyjnym tego regionu jest miejscowość Cooma, mająca połączenie z Sydney i Melbourne lokalnymi liniami lotniczymi oraz połączenie drogowe (tzw. autostrada śnieżna). Do najpiękniejszych partii Wielkich Gór Wododziałowych należą także Góry Błękitne, leżące na zachód od Sydney. Głównym centrum turystycznym jest tu Katoomba, popularny letni ośrodek wypoczynkowy ze starą kolejką wąskotorową i kolejką linową. Bardzo popularnym i często fotografowanym obiektem w Górach Błękitnych jest grupa skał „Trzy Siostry”. Innymi często odwiedzanymi miejscami są: rezerwat przyrodniczy Wirrimbura, zapora Warragamba, wodospad Wentworth i jaskinie Jenolan. Australijskie Terytorium Stołeczne, tworzące enklawę na obszarze Nowej Południowej Walii, wydzielono w celu założenia tu stolicy Australii – Canberry. Jest to miasto-ogród, podzielone na dwie części przez duże jezioro zaporowe. Dzięki bogactwu zieleni, szerokim i ocienionym drzewami ulicom, funkcjonalnemu układowi przestrzennemu oraz nowoczesnej i oryginalnej architekturze należy do najładniejszych stolic. Do najważniejszych obiektów turystycznych Canberry należą: Parlament (największy na świecie, otwarty w 1988 r.), Australijskie Muzeum Wojny (pełniące także funkcję Muzeum Pamięci Narodowej), Uniwersytet, Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa, a także ogród botaniczny na stokach Black Mountain, ma 3 tys. gatunków roślin endemicznych. W pobliżu miasta znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Mt. Stromlo (założone przez Polaka), a także rezerwat

Wiktoria

Stan ten obejmuje południową część Wielkich Gór Wododziałowych, których najwyższe szczyty sięgają tu 1800 m n.p.m. Stolica Wiktorii – Melbourne leży nad zatoką Port Phillip w Cieśninie Bassa.Jest to drugi pod względem znaczenia międzynarodowy port lotniczy Australii (połączenia z Europą, Azją Południowo-Wschodnią, Ameryką Północną i wyspami Oceanu Spokojnego, ma także codzienne, dogodne połączenia lotnicze ze stolicami wszystkich stanów). Melbourne jest miastem wyróżniającym się bogactwem zieleni. Wśród licznych parków i ogrodów najpiękniejsze to Royal Botanic Gardens, Treasury Gardens i Fitzroy Gardens.Do najcenniejszych budowli zabytkowych miasta należą: Como – pałac w stylu kolonialnym z 1860 r., La Trobe’s Cottage – dawna siedziba rządu oraz przeniesiony z Anglii dom rodzinny kapitana Cooka. Najbardziej znanym obiektem sakralnym jest neogotycka Katedra Św. Patryka z 1849 r. W centrum handlowym miasta, wśród nowoczesnych drapaczy chmur, zachowało się także wiele starych budowli z ubiegłego wieku. Znanym obiektem jest też Muzeum Narodowe z bogatymi zbiorami sztuki australijskiej i światowej, w tym zbiory sztuki aborygeńskiej. Największym obiektem sportowym, odwiedzanym również przez turystów, jest Stadion Olimpijski, zbudowany w 1956 r. Jednym z najważniejszych terenów wypoczynkowych dla mieszkańców Melbourne są położone w pobliżu miasta góry Dandenong. Góry te porastają lasy eukaliptusowe, a zamieszkuje je wiele gatunków ptaków endemicznych (w tym papug).Popularnym rezerwatem przyrody w okolicy Melbourne jest również wyspa Philip Island, zamieszkała przez pingwiny (atrakcją dla turystów jest obserwowanie powrotów tych ptaków na wieczorny spoczynek).W zachodniej części Wiktorii głównym regionem turystycznym są góry Grampian, znane z bogatej szaty roślinnej i malowideł naskalnych.We wschodniej części tego stanu znajduje się natomiast urodzajna kraina rolniczo-leśna – Gippsland .Niektóre wybrzeża Gippslandu odznaczają się dużymi
walorami wypoczynkowymi. Powstało tu wiele kąpielisk, wśród których największe to Lakes Entrance. Atrakcjami turystycznymi Wiktorii są liczne małe miasteczka, a zwłaszcza te, które zyskały sławę w połowie XIX w., w okresie gorączki złota (np. Ballarat, Bendigo).

Queensland

Zajmuje północno-wschodnią część Australii. Jest to drugi co do wielkości stan. największe pogłowie bydła) oraz górnictwo. Największym miastem jest Brisbane.Jest to miasto o nowoczesnej architekturze, w którym jednak zachowało się jeszcze wiele starych budynków z okresu kolonialnego. Najważniejszymi obiektami turystycznymi są tu muzea ze zbiorami sztuki aborygeńskiej. W okolicach miasta atrakcją turystyczną jest Lone Pine Koala Sanctuary, w którym żyją koala, kangury i inne zwierzęta australijskie, a także New Farm Park – olbrzymia plantacja roślin ozdobnych (róże, jacaranda, bugenvillie i in.). Wschodnie wybrzeże Queenslandu jest najważniejszym regionem wypoczynkowym Australii,. Najlepiej zagospodarowanym odcinkiem wybrzeży i popularnym miejscem wypoczynkowym Australijczyków jest tzw. Złote Wybrzeże, znajdujące się na południe od Brisbane. Wzdłuż piaszczystych i słonecznych plaż powstało dużo miejscowości wypoczynkowych, z których najbardziej znane to Surfers Paradise i Coolangatta. Wybrzeże to słynie zwłaszcza z doskonałych warunków do uprawiania surfingu. Liczne miejscowości dostarczają także wielu atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. W Currumbin znajduje się rezerwat tysięcy kolorowych papug, Żyjących tu na wolności, w Kirra – muzeum starych samochodów i pojazdów konnych, w Coolangatta i w Southport zaś można obejrzeć pokazy tresury delfinów oraz olbrzymie akwaria z fauną mórz południowych. Atrakcją turystyczną Australii o randze światowej jest Wielka Rafa Koralowa, biegnąca równolegle do wschodnich wybrzeży Queenslandu.. Znajduje się tu ok. 600 małych wysp skalistych i koralowych, w większości nie zamieszkałych. Wyspy te mają zwykle białe, piaszczyste brzegi, zaś wnętrze często pagórkowate i pokryte bujną roślinnością tropikalną.Rozległy region Wielkiej Rafy Koralowej zapewnia turystom doskonałe warunki do pływania, Żeglowania oraz obserwacji podwodnego świata rafy koralowej. Na niektórych wyspach znajdują się podwodne obserwatoria. Można tu także obserwować życie morza ze szklanych łodzi podwodnych.

Terytorium Północne

Terytorium Północne obejmuje rozległe obszary północnej i środkowej Australii. Stolica Terytorium Północnego – Darwin jest centrum turystycznym obszaru tropikalnego oraz całej Ziemi Arnhema. Region ten zamieszkuje wielu Aborygenów. W wilgotnych lasach równikowych i na stepach żyje jeszcze dużo dzikich zwierząt, m.in. bawoły, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. W celu ochrony tego bogatego świata przyrody utworzono na wschód od Darwin park narodowy Kakadu. W licznych miejscach spotkać można zabytki sztuki aborygeńskiej. Głównym szlakiem turystycznym Terytorium Północnego jest droga biegnąca z Darwin do Alice Springs,znane jest jako baza dla turystów udających się do słynnej skały Ayers Rock, znajdującej się o 470 km na południowy-zachód od miasta.Ayers Rock jest największym monolitem skalnym na świecie (3 km dł., 2,5 km szer. i 335 metrów wysokości). Skała zbudowana z czerwonawego. Dla tubylców zamieszkujących ten region jest ona miejscem świętym. Znaną miejscowością turystyczną w tym regionie jest także Ross River, osada leżąca w centrum atrakcyjnych krajobrazowo terenów, z wąwozami, jaskiniami i naskalnymi malowidłami pierwotnych mieszkańców Australii. Także w wielu innych miejscach na tym obszarze znajdują się osobliwości skalne, wąwozy i malowidła.

Australia Zachodnia

Australia Zachodnia jest największym stanem Australii, obejmującym 1/3 obszaru kontynentu.. Całe wnętrze Australii Zachodniej odznacza się gorącym i wybitnie suchym klimatem, wskutek czego występują tu pustynie i półpustynie (Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona i Wielka Pustynia Wiktorii). Jej stolica – Perth, portowe miasto nad Oceanem Indyjskim jest dużym ośrodkiem przemysłowym, a także centrum turystycznym stanu.Miasto odznacza się łagodnym i ciepłym klimatem, a okolice słyną z rozległych, piaszczystych plaż. W tym nowoczesnym mieście zachowało się jeszcze wiele budynków z ubiegłego wieku, między innymi stary sąd i młyn. Tutejsze muzeum zgromadziło sporo eksponatów związanych z kulturą i sztuką rdzennej ludności Australii, a także wraki starych statków holenderskich. Najpopularniejszym miejscem wypoczynkowym mieszkańców Perth jest położona w pobliżu miasta wyspa Rottnest, na której znajduje się rezerwat dzikich zwierząt. Na wybrzeżach znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych, z których najbardziej znane to: Bunbury, Busselton i Albany. Interesujące pod względem turystycznym są także tereny złotonośne z centrum w Kalgoorlie oraz na północy stanu górzysty, o dużych walorach krajobrazowych region Kimberley. Australia Południowa Stolica Australii Południowej – Adelaide, leży nad zatoką Saint Vincent u stóp Mount Lofty. Najważniejszą jej funkcją jest przemysł, nauka i kultura. Miasto ma nowoczesne Centrum Festiwalowe, składające się z wielkiej sali koncertowej, dwóch teatrów i amfiteatru. Ma także cenną Galerię Sztuki i Muzeum ze zbiorami kultury aborygeńskiej, Melanezji i Nowej Gwinei. Najpopularniejszym miejscem krótkich wycieczek poza miasto są góry Mount Lofty oraz rezerwat zwierząt Cleland. Dalsze trasy prowadzą do doliny Barossa, na Wyspę Kangura, nad rzekę Murray oraz w Góry Flindersa.Corocznie odbywają się widowiskowe festiwale winobrania. Wyspa Kangura jest dużym ośrodkiem turystycznym, dobrze wyposażonym w bazę hotelową. Największą atrakcją wyspy jest rezerwat dzikich zwierząt, gdzie spotkać można koala, kangury, foki oraz liczne stada ptaków. Dużą popularnością cieszą się także wycieczki statkiem po rzece Murray, która płynie przez tereny sadów, pól uprawnych i lasów eukaliptusowych. Ważnym regionem turystycznym Australii Południowej są też Góry Flindersa. Największymi ośrodkami wypoczynkowymi są tu Wilpena i Arkaroola.

Tasmania

Tasmania leży ok. 200 km na południe od kontynentu australijskiego. Jest to drugi, po Nowej Południowej Walii, najstarszy stan Australii (1802 r.), założony także jako kolonia karna. W mieście zachowały się liczne budynki pochodzące z ubiegłego wieku; atrakcją turystyczną są także muzea (w tym muzeum morskie i muzeum kultury ludowej). Wśród rezerwatów przyrody Tasmanii największy jest Park Narodowy Południowo-Zachodni, obejmujący tereny górzyste z dużym jeziorem Pedder. Najważniejszymi terenami wypoczynkowymi są zwłaszcza północne i wschodnie wybrzeża wyspy, gdzie znajdują się nadmorskie ośrodki wypoczynkowe (Stanley, Boat Harbour Beach, Sister Beach).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • Wielkie Gry Wododziaowe
  • co warto zobaczyć w australii
  • co można zobaczyć w australii

Comments are closed.