Co warto zobaczyć na wakacjach w Polinezji?

Głównym rejonem koncentracji ruchu turystycznego jest wyspa Tahiti – największa i skupiająca 2/3 ludności Polinezji Francuskiej. Składa się ona z dwóch części: Tahiti Nui (Tahiti Wielka) – północno-zachodnia oraz Tahiti Iti (Tahiti Mała) – południowo-wschodnia. Są to dwa stożki czynnych niegdyś wulkanów połączonych wąskim pasem lądu (Taravo) o szerokości 2,5 km. Najwyższy szczyt Polinezji Francuskiej – Mt. Orohena (2241 m n.p.m.) – położony jest na Tahiti Wielkiej, najwyższe wzniesienie drugiej części wyspy osiąga wysokość 1332 m n.p.m. (Mt. Rooniu). Na Tahiti Wielkiej, na wysokości 470 m n.p.m. znajduje się jedyne jezioro Vaihiria (dawny krater wulkaniczny). Do atrakcji turystycznych należą także: „Dmuchające dziury – Arahoho”: jest to fontanna wody morskiej tryskająca z wydrążonych w bazaltowych skałach otworów. W północnej części Tahiti znajdują się malownicze wodospady Faarumai. Największy z nich dochodzi do wysokości 50 m. Większość turystów odwiedza stolicę – Papeete (tzn. „woda z koszyka”), która jest największym portem na Południowym Pacyfiku. Inne atrakcje turystyczne Tahiti to: ogród botaniczny, muzeum Paula Gauguina, grobowiec króla Pomare, zatoka Matavi.

Bora Bora

Wyspa Bora Bora („Pierworodna”) o powierzchni 32 km2 położona jest 265 km na północny zachód od Tahiti. Jest klasycznym przykładem wyspy wulkanicznej, „ pogrążającej” się stopniowo w wodach oceanu. Stanowi pozostałość po wulkanicznym stożku o urozmaiconej linii brzegowej, z kilkoma większymi zatokami, wyniesioną dzisiaj maksymalnie do wysokości 727 m n.p.m. (Mt. Otemanu). Najwyższe partie wyspy tworzą ostre granie niedostępne ze względu na strome ściany. Całą wyspę porasta bujna roślinność tropikalna. Wąski pas wybrzeża, szerokości nie więcej niż 200 m, wykorzystano na plantacje palm koksowych, budowę osiedli i hoteli. Do atrakcji turystycznych wyspy należą stare świątynie w kształcie prostokąta o nazwie „marae”. Najsłynniejsze jest Marae Fare Opu z wyrzeźbionymi w kamieniu Żółwiami. Natomiast przy świątyni Marotetini znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodziny królewskiej, panującej niegdyś na Bora Bora.

Moorea

Bardzo często odwiedzaną przez turystów jest wyspa Moorea, położona o 17 km na zachód od Tahiti. Jest ona również wyspą wulkaniczną otoczoną pierścieniem rafy koralowej. W północnej części wyspy znajdują się dwie, bardzo malownicze zatoki: Cooka i Opunuhu. W centralnej części znajduje się punkt obserwacyjny Belvedere, z którego rozciąga się przepiękny widok na całą wyspę. Na wybrzeżach powstały liczne luksusowe hotele, niektóre w stylu chat tubylczych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.