Co warto zwiedzić na wakacjach na Sri Lance?

Ruch turystyczny na Sri Lance koncenruje się wokół czterech rodzajów ośroków. Pierwszym są kąpieliska. Do najbardziej znanych kąpielisk należą: Dehivala-Mount Lavinia, Bentota, Ambalamgoda, Galla, Hikkaduwa, Weligama i Dżafna, a także Nilaveli, Uppuveli, Kalkudah, Passekudah i Trikunamalaja. Licznie odwiedzane są także miejscowości wypoczynkowe położone wewnątrz kraju, zwłaszcza Ella, Bandarawela, Nuwara Elija, Haputale i Belihuloja, które odznaczają się korzystnym mikroklimatem i atrakcyjnym krajobrazem górskim. Ośrodkami koncentracji ruchu turystycznego są również zabytkowe miasta, stanowiące często miejsca kultu religijnego. Do tego typu ośrodków należy zaliczyć Kandy odwiedzane przez wyznawców hinduizmu, buddyzmu, islamu i chrześcijaństwa, Mihintale i Dambulli. Do ośrodków o walorach czysto historyczny możemy zaliczyć Anuradhapura – starożytną stolicę Sri Lanki oraz Colombo – współczesną stolicę, a także Aukana, Sigirija, Polonnaruwa, Aluwihara i Japahuwa. Ważną rolę wśród rejonów przyciągających turystów pełnią Parki Narodowe Sri Lanki np. Wilpattu,Yala, Inginijagala,Kumana i Wirawila, w których można na własnej skórze doświadczyć bogactwa naturalnego lankijskiej flory i fauny.

Trójkąt kulturowy: przyciąga największą liczbę turystów na Sri Lance. Składa się z Anuradhapury, Polonnaruvy i Kendy jako trzecim kątem oraz położoną w środku Sigiriyą.

Wszystkie cztery miasta posiadają antyczną wartość Sri Lanki. Trójkąt kulturowy jest najlepszym sposobem, by zrozumieć kulturę i dziedzictwo Sri Lanki. Klasztory w Anuradhapurze, ruiny pałaców w Polonnaruwie, świątynie w jaskiniach w Dambulli, ogrody Sigiriji, świątynia Zęba Buddy w Kandy przekazują opowieść o bogatej historii Sri Lanki.12

Wybrzeże południowe i zachodnie: w rejonie południowym przeważają piękne piaszczyste plaże oraz ocean, co daje możliwości do rozwoju turystyki wypoczynkowej oraz aktywnej takiej jak snorkling, pływanie, czy nurkowanie. Głównymi ośrodkami turystycznymi w tym rejonie są Galle, Unawatuna, Midigama, Weligama. W rejonie wybrzeża zachodniego głównymi ośrodkami wypoczynku są: Hikkaduwa, Beruwala i Kalutara.rejonie tym znajduje się wylęgarnia żółwi oraz doskonałe miejsce do surfingu. Typowym atrakcją tego regionu są rybacy niczym czaple siedzący na drewnianych żerdziach oraz kolorowe rybackie katamarany.

Kraina wzgórz: górzysta kraina rozpościera się w sercu wyspy. Jest to zupełnie inny świat niż pozostałe obszary kraju. Cały obszar zajmują zielone pagórki i góry. W niższych partiach na zboczach rozciągają się plantacje herbaty. Toczące się z wyniosłych skalnych progów spienione wodospady znikają w wąskich gardłach stromych dolin.13 Klimat jest tam porównywalny z europejską wiosną lub jesienią. Głównym miastem tego rejonu jest Nuwara Eliya, gdzie można udać się do ogrodu botanicznego i poczuć kolonialny angielski klimat. Ciekawą atrakcją turystyczną w tym rejonie jest Szczyt Adama(2243m n.p.m.)- góra czterech religii. Podczas wschodu słońca można zaobserwować cień góry idealnie układający się w trójkąt. Przy plantacjach herbaty można udać się do fabryki herbaty, bo dowiedzieć się jak przeprowadza się proces tworzenia herbaty.

Kolombo: Stolica Sri Lanki. Poza tym jest to miasto bardzo gwarne z widocznymi pozostałościami po angielskiej i portugalskiej kolonizacji. Nowoczesność miesza się z tradycją, mieszanka kultur egzystujących na wyspie tu jest najbardziej widoczna. Jedną z atrakcji Kolombo jest pociąg do Kandy, który przemierza 150 km przez rozmaite krajobrazy od pół ryżowych po wysokie góry. Kolombo jest dość zielonym miastem, warto wybrać się na spacer na wyspę Niewolników, by zobaczyć świątynię buddyjską z posągiem Buddy oraz małym muzeum. Wychodząc na ulice Kolombo warto zapuścić się w jego uliczki i poczuć zapach tego miasta oraz podglądnąć życie codzienne mieszkańców.

Parki Narodowe: jest ich 20, największymi z nich są Wilpattu National Park, gdzie chronione są obszary naturalnych jezior. Drugim co do wielkości i najczęściej odwiedzanym przez turystów parkiem narodowym jest Yala national Park gdzie pod ochroną jest bogactwo fauny szczególnie ptactwa i leopardów. W 2004 roku tsunami w znacznej części zniszczyło park. Równina Hortona położona na południowym obrzeżu gór smagany wiatrem płaskowyż rozciągający się na wysokości 2000m. Najpopularniejszą atrakcją tego parku jest Koniec świata, który jest punktem widokowym usytuowanym na samej krawędzi płaskowyżu.

Dostępność komunikacyjna

Autobusy: docierają do prawie każdej znaczącej miejscowo ścina wyspie, tyle, że jeżdżą wolno, są zatłoczone i podróżuje się nimi niewygodnie. Na Sri Lance są różne rodzaje autobusów- państwowe, prywatne, przyśpieszone, pośpieszne. Różnią się ceną i częstotliwością zatrzymywania się.

Samochód: ciężko poruszać się Europejczykom po lankijskich drogach ze względu na zasady obowiązujące w ruchu drogowym, zatłoczone drogi, dodatkowym utrudnieniem jest lewostronny ruch oraz zła jakość nawierzchni.

Pociągi: lankijskie pociągi to antyki- podróżuje się nimi wolno, ale za to z urokiem szczególnie w malowniczych okolicach górskich. Opłaty są zwykle niskie, jednak wagony bywają niemożliwie zatłoczone, a spóźnienia należą do normy. W Kolombo zaczynają się trzy główne linie: nadbrzeżna, główna i północna. Większość składów ma tylko wagony klasy 2 i 3.

Tuk- tuki: zmotoryzowane riksze, zwane tuk- tukami, trójkołowcami lub nawet taksówkami, znajdziemy na Sri Lance wszędzie. To odpowiedni środek transportu na małych odległościach.

Taksówki: działają głównie w Kolombo, są nieco droższe niż tuk- tuki. Na prowincjach jeżdżą mini busy nazywane taksówkami, które czekają na pasażerów przy przystankach autobusowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zwiedzić na wakacjach na Sri Lance?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.