Co warto zwiedzić na wakacjach na Wyspach Cooka?

Rarotonga jest najważniejszym ośrodkiem Wysp Cooka będąc zarazem siedzibą rządu. Ma okrągły kształt i tylko 32 km w obwodzie. Jest zdominowana przez wysokie szczyty gór i prawie całkowicie otoczona rafą koralową. Istnieją dwie główne drogi w Rarotonga – można okrążyć wyspę asfaltową drogą Ara Tapu przez wioski i plaże albo skorzystać ze starszych śródlądowych dróg Te Ara o Toi,. Skuter jest bardzo popularnym i ciekawym środkiem lokomocji, z którego korzystają zwiedzający, aczkolwiek rowery i samochody są również dostępne w lokalnych agencjach wynajmu. „Island Bus” oferuje dość wygodną i niedrogą metodę transportu. Posiada regularne rozkłady jazdy, a na prośbę można dotrzeć w każde miejsce na wyspie. Avarua to stolica i główne miasto na wyspie oraz centrum handlowe Wysp Cooka. Ma bardzo przyjazną, tętniącą życiem atmosferę oraz z duży wybór sklepów, banków, kawiarni i wszelkiej bazy para turystycznej. Avatiu Port znajduje się kilka minut pieszo na zachód od centrum Avarua na północnym wybrzeżu Rarotonga.

Można tam zobaczyć dziesiątki prywatnych jachtów z wszystkich stron świata, łodzie rybackie oraz wiele Statków oferujących rejsy. Rarotonga jest otoczona przez piękną rafę koralową. Wyspa oferuje cały szereg aktywności „wodnych” takich jak i kitesurfing, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie z fajką, a także wycieczki na łodziach z przeszklonym dnem. Na otwartym morzu, poza rafą można także spróbować wędkowania z łodzi oraz nurkowania głębinowego. Wszystkie loty międzynarodowe przybywają na Lotnisko Rarotonga położone 4 km od Avarua. Na wyspie można spróbować wielu aktywności, zarówno związanych bezpośrednio z morzem, jak i tych lądowych, takich jak wędrówki po górach. Centrum Informacji Turystycznej na Wyspach Cooka zlokalizowane jest w stolicy Avarua. Turyści są oczywiście mile widziani i mogą pytać o wszelkie informacje, między 8:00 a 16:00, od poniedziałku do piątku; w soboty od 9:00 do 16:00.

Aitutaki

Wizyta na Wyspach Cooka nie byłaby kompletna bez odwiedzenia pięknej wyspy Aitutaki, która leży 220 km na północ od Rarotonga, a podróż samolotem ze stolicy zajmuje mniej niż godzinę. Wyspa ma zaledwie 20 kilometrów kwadratowych i częściowo jest pochodzenia wulkanicznego. Już w trakcie lądowania dech w piersiach zapiera turkusowa, krystalicznie czysta woda i „rażące” białym piaskiem plaże. Jest to miejsce o niezrównanym pięknie i spokoju, zapewniające szybkie zapomnienie o stresach codziennego życia. Air Rarotonga posiada regularne połączenia lotnicze z Rarotonga do Aitutaki. Loty odbywają się cztery lub pięć razy dziennie (oprócz niedziel). Wycieczki z Rarotonga do Istnieje także możliwość wykupienia pakietu turystycznego oferującego pobyt w hotelu, transfery, zwiedzanie wyspy, rejs wycieczkowy po lagunie, nurkowanie z rurką oraz obiad. Zwykle zaleca minimum 3 dni pobytu na Aitutaki by naprawdę docenić jej urodę i piękno.

Aitutaki oferuje szerokie spektrum zakwaterowania, w zależności od grubości portfela. Wyspa dysponuje dużym zapleczem gastronomicznym, lokalne restauracje i kawiarnie kuszą zapachem podniebienia turystów oferując wiele lokalnych potraw. Można wynająć samochód lub motorower zbadać wyspę na własną rękę. Bankomaty i kawiarenki internetowe są dostępne, więc wyspa nie jest całkowicie odizolowana od zewnętrznego świata. Arutanga jest główną miejscowością na wyspie. Zachował się tu kościół, najstarszy i jeden z najpiękniejszych na Wyspach Cooka, z wieloma drewnianymi rzeźbami i witrażami. Ciekawostką jest fakt, że na wyspie kręcony był reality-show „Survivor”, w Polsce znany pod tytułem „Ryzykanci”. W ciągu 13 tygodni Aitutaki zobaczyło więcej ludzi niż całe Wyspy Cooka miały odwiedzających w całej ich historii.

Mangaia

Mangaia jest drugą co do wielkości wyspą kraju. Najstarsza spośród wysp grupy południowej jest położona około 176 km na południowy-wschód od Rarotonga, skąd podróż trwa ok. 45 min. Ma powierzchnię 52 km2 i leży ok. 60 m n.p.m. Mangaia jest wyspą niesamowitą – przechodzi od chropowatej linii wybrzeża do bujnej, zielonej roślinności wewnątrz. Jest idealnym miejscem dla ludzi, którzy kochają plener, doceniają gościnność i spokój oraz chcą się oderwać od ciągłego zgiełku i pośpiechu. Jest to miejsce, gdzie kilometrami można wędrować wzdłuż wybrzeża lub w buszu i nie spotkać żywej duszy ani nie usłyszeć pojazdu. Jedyne co można napotkać na drodze to plantacje ananasów, warzyw i wielu innych upraw. Geologicznie Mangaia jest najstarszą z Wyspa Cooka. Jedną z jej największych atrakcji są niesamowite jaskinie – pozornie niekończące się serie połączonych komnat zdobione przez ogromne stalaktyty i stalagmity. Wśród labiryntu jaskiń, które są miejscem spoczynku dla wielu poprzednich pokoleń, nadal można odleźć ludzkie szczątki. Oferta turystyczna jest bogata – od speleologicznych wycieczek do jaskiń, przez Safari, zwiedzanie, wyspy po wycieczki specjalnych zainteresowań i tzw. „wycieczki piknikowe”. Dniem targowym jest piątek, kiedy to nadarza się doskonała okazja do kupowania świeżych lokalnych produktów oraz zapoznania się z ozdobnymi rękodziełami wykonanymi przez wykwalifikowane kobiet.

Manihiki

Manihiki, usytułowana 1160 km na północ od Rarotonga, jest dużym atolem będącym sercem przemysłu perłowego. Wyspa jest położona na szczycie podwodnej góry mierzącej 4000 metrów licząc od dna oceanu. Powierzchnia lądu ma tylko 5,4 km długości 4 km szerokości i jest spleciona z 40 małych wysepek. Manihiki jest najbardziej dostępną wyspą w północnej grupy wysp. Czas lotu wynosi ok. 4 godzin, a loty są uzależnione od rezerwacji. Ten piękny atol jest „stolicą” hodowli czarnych pereł na Wyspach Cooka. Te skarby z oceanu są produkowane tylko na Wyspach Cooka oraz Polinezji Francuskiej. Pochodzące stąd perły są chlubą dla kraju, a wykonana z nich biżuteria jest noszona przez kobiety i mężczyzn na całym świecie. Duża część populacji na wyspie jest zaangażowana w produkcję pereł. Laguna oferuje świetne warunki do nurkowania z dużą liczbą kolorowych, tropikalnych ryb do podziwiania. Nurkowanie i wędkowanie z łodzi na otwartym oceanie to główne atrakcje tego regionu.

Aitu

Atiu – wyspa ptaków i legend – jest trzecią co do wielkości w grupie, stanowiących południową częśc Wysp Cooka. Atiu to wyspa wulkaniczna otoczona przez wapienne rafy koralowe tzw „Makatea”. Rafa biegnie wokół wyspy w zakresie od 50 do 100 metrów od linii brzegowej. Wyspę otaczają niskie skały (3 do 6 metrów) ale jest też wiele zakątków, w których znajdują się małe piaszczyste zatoki. Na Aitu znajduje się wiele wapiennych jaskiń ozdobionych spektakularnymi stalagmitami i stalaktytami , które są zarazem siedliskiem jednych z najbardziej niezwykłych ptaków Kopeka, poruszających się w ciemnościach jaskiń podobnie jak nietoperze używając sonaru. Warto odwiedzić Jaskinię Raka z piętnastoma fantastycznymi komnatami. Podczas wycieczki przewodnik informuje nas o wielu pokoleniach, które żyły i umierały w tej wspaniałej kryjówce wewnątrz wyspy pokrytej lasem tropikalnym. Atiu ma przyjemny klimat przez cały rok, który jest idealny dla populacji ptaków Bountiful. Większość ptaków żyje w Lesie Makatea znajdującym się nad brzegiem wyspy. Poza tym siedliska na wyspie mają zagrożone ptaki Kakerori. Zakupy na Aitu są dość ograniczone, lecz istnieje kilka niewielkich sklepów. Miejscowi w domach sprzedają różnego rodzaju rękodzieła. Jednym z miejscowych zwyczajów jest wzięcie udziału w smakowaniu lokalnie warzonego z importowanych drożdży, cukru, chmielu i słodu, piwa Tumanu. Kolejną atrakcją jest wędkowanie z dobrze wyposażonych jachtów, oferujące możliwość doświadczenia niewiarygodnie jasno-niebieskiego koloru wody. Na wsi przetrwała tradycyjna sztuka tkactwa – Tapa – kobiety wytwarzają cudowne, ciekawe „kwietne” tkaniny, natomiast Tivaevae to rodzaj zszytej z różnych kawałków materiału narzuty, który mieni się przepięknymi kolorowymi wzorami. Miejscowi to bardzo kreatywni ludzie, tworzą bowiem również bardzo cenione rzeźby, tradycyjne bębny, misy i ozdoby. Z Aitu pochodzą także najlepsze w świecie ukulele wykonane z lokalnego drewna. Poza tym turyści powinni spróbować światowej klasy lokalnej kawy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zwiedzić na wakacjach na Wyspach Cooka?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.