Co warto zwiedzić na wakacjach w Tunezji?

Ruch turystyczny w Tunezji koncentruje się przede wszystkim na wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie klimat jest łagodniejszy od środkowej części państwa. Turystów przyciągają piękne piaszczyste plaże oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna przy linii brzegowej. Miedzy północa a południem znajduje się sześc stref turystycznych, tj.

Wybrzeże Koralowe wraz z Bizerta – rozciąga się na długości 110 km, od miasteczka Tabarka w północno – zachodniej części kraju a do portu Bizerta na północno – wschodnim wybrzeżu. Rafy koralowe można jednak znaleźć tylko w okolicach tych dwóch miast. Tabarka, dawne miasto fenickie, jest dziś małym portem rybackim słynącym z langust. Bizerta ley nad kanałem, którym przed stu laty połączono wysychające słone jezioro z morzem. Jego pozostałości obecnie można oglądać wokół przystani rybackiej, otoczonej starymi, bielonymi wapnem domami mediny. Ponad miastem wznosi się Fort Hiszpański, a ośmiokątny minaret Wielkiego Meczetu przypomina o władających tymi ziemiami Turkach.

Wybrzeże Kartaginy – która została założona przez Fenicjan w IX w p.n.e. i szybko stała się bardzo ważnym ośrodkiem wymiany handlowej. Ten rejon przyciąga turystów głównie ze względu na swoja ciekawa historie. Kartagina to miasto rodzinne Hannibala oraz miejsce, gdzie rozegrał się tragiczny romans pochodzącej z Kartaginy Dydony oraz Rzymianina – Eneasza, opisany przez Wergiliusza w Eneidzie. Jest take uważana za jedno z najwspanialszych miast staroytnego swiata

Nabeul – Hammamet – to strefa zawarta pomiędzy tymi miastami. Hammamet był dawniej wioska rybacka. Po wojnie stał się popularny wśród turystów i w latach 60. XXw. rozpoczęto budowę hoteli. Bujna roślinność oraz brak wysokiej zabudowy powodują, i w kurorcie nadal panuje spokojna atmosfera. Oprócz twierdzy i dobrze utrzymanej mediny wielka atrakcja jest Międzynarodowe Centrum Kultury. Zaplecze Nabeul stanowi grupa duych hoteli, a do miasta prowadzi specjalnie wybudowana Avenue Bourguiba. Plae Nebeul nie mogą jednak równać się z tymi w Hammamecie.

Jasmin – Hammamet – to najnowsza strefa turystyczna rozciągająca się w południowej części Zatoki Hammametu, oddalona od historycznego centrum miasta o ok. 10 km. Wybrzeże pełne jest luksusowych hoteli, usytuowanych na obszarze 277 ha.

Sousse, Monastir i Mahdia – większość turystów przyjeżdżających do Tunezji kieruje się w okolice Sousse i Monastiru. Baza turystyczna na tych terenach rozwinęła się w latach 60. XXw., kiedy Tunezja zaczęła konkurować z innymi rejonami basenu Morza Śródziemnego. Obecnie około 20-kilometrowy pas przybrzeżny zajmują hotele otoczone terenami rekreacyjnymi. Kilka kilometrów na północ od Sousse ley Port El-Kantaoui, kurort oferujący wszelkie możliwe atrakcje turystyczne. Mahdia połoona jest ok. 50 km na południe od Sousse. Kurort porównywany jest z Hammametem, mający jednak większa ilość miejsc oraz przedmiotów historycznych.

Djerba – Zarzis – potężny region położony na tunezyjskiej wyspie na Morzu Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. Wyspa jest połączona z kontynentem grobla od czasów rzymskich. W Zarzis znajduje się międzynarodowe lotnisko, wiec na wyspę można dotrzeć bezpośrednio droga lotnicza. Region ten posiada interesującą architekturę, łączącą wpływy arabskie oraz żydowskie. Do dziś jest żydowska enklawa, z diaspora liczącą 700 osób.

W ostatnim okresie władze Tunezji postawiły na rozwój turystyczny wnętrza kraju. W związku z tym rozwijana jest siec połączeń wewnętrznych. Władze dopłacają przewoźnikom lotniczym około 10 mln euro rocznie do utrzymania połączeń z miejscowościami w głębi kraju. W ten sposób, pomimo zmian sezonowego obłożenia, utrzymywane są stosunkowo niskie ceny biletów. Za nowy region turystyczny niektórzy uwaaja te Północny Tunis, gdzie liczba łóżek przekroczyła 19 tysięcy, z przewaga luksusowych miejsc hotelowych.

 

 

Atrakcje turystyczne

Kartagina. Mimo i zabytki tego miasta sa szczatkowe oraz rozsypane na sporym obszarze, miasto to zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Bogata historia tego miejsca sprawia, i nie da się go ominąć odwiedzając Tunezję. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia to Państwowe Muzeum Kartaginy i wykopaliska na wzgórzu Byrsa, termy Antoniusza, tofet i porty punickie, rzymski teatr, amfiteatr oraz wille.

Tunis jest największym ośrodkiem gospodarczym oraz kulturalnym w Tunezji. Będąc w stolicy Tunezji warto odwiedzić medine, stanowiąca zabudowę starego miasta wraz z meczetami, mauzoleum Sidi Ben Arus czy kazbe. Punktem obowiązkowym dla każdego turysty jest take słynne muzeum Bardo z kolekcja rzymskich mozaik. Ciekawym punktem jest take rzymskokatolicka katedra św. Wincentego z 1882 z pięknymi freskami i zabytkowymi organami. Jest to zabytek unikatowy z kraju zdominowanym przez Islam.

Płaskowyż  Jugurty jest malowniczym wzniesieniem o płaskim wierzchołku o wysokości 1271m. Ley w poblżiu granicy z Algieria, a jego nazwa wywodzi się od imienia króla Numidów Jogurty, który podczas kampanii przeciwko Rzymianom w II w. p.n.e. założył na płaskowyż bazę. Strome ściany wzniesienia tworzą naturalna fortece, a jedyna droga na szczyt prowadzi przez kręte schody. Nieprawdopodobnie piękny widok z góry rekompensuje jednak żmudną wspinaczkę

Sidi Bu Said stanowi często metę wycieczki po Kartaginie. Ta malownicza wioska połoona na klifie nad Zatoka Tuniska została założona w XV w. przez hiszpańskich Maurów. Zachwyca wąskimi uliczkami, bielonymi domkami z niebieskimi okiennicami i drzwiami.

Dugga to obszar o wyjątkowym nagromadzeniu dobrze zachowanych starożytnych ruin rzymskich. Cały ich kompleks zajmuje a 65 hektarów. Najbardziej wartościowe dla odwiedzających są Kapitol, mauzoleum Atebana oraz łuk triumfalny Septymiusza Sewera. W przeszłości Dugga była jednym z najwspanialszych miast w Tunezji.

Amfiteatr El-Dem z 230r. jest z pewnością punktem obowiązkowym w trakcie wycieczki do Tunezji. Ten jeden z najbardziej imponujących zabytków w tym państwie został wniesiony w połowie drogi miedzy Sousse a Safakisem przez Rzymian. Koloseum to było trzecia co do wielkości budowla tego typu w rzymskim imperium. Wymiary Koloseum to 138 m długości i 114 m szerokości, a trzy rzędy siedzeń sięgających do wysokości 30 m mogły pomieścić a 30 tysięcy osób. Budowla oprócz walk gladiatorów była wielokrotnie wykorzystywana do celów obronnych.

Sousse to miasto o pięknych plażach i bogatej historii a jednocześnie stanowi idealna bażę wypadowa dla turystów zamierzających zwiedzić Sahel. Sousse na przestrzeni 2,8 tys. lat swoich dziejów przynajmniej piec razy była przesiedlana i otrzymywała nowa nazwę. Ju ponad 100 lat przed powstaniem Kartaginy kwitło tu centrum handlowe. Warto zwiedzić tu świetnie zachowana Medyne oraz Ribat, Wielki Meczet, Sidi Ameur, wiee Khalew, Dom Tragicznego Poety, Katakumby Dobrego Pasterza.

Park Narodowy Bou-Hedma położony jest 85 km od Gafsy, a jego zadaniem jest przywrócenie bądź rozmnożenie zagrożonych wyginieciem zwierzat i roslin. Głównie program ten jest nastawiony na strusie, muflony oraz jelenie.

Park Narodowy Ichkeul jest najważniejszym rezerwatem dzikiej zwierzyny i ptaków w Afryce Północnej. Ley nad jeziorem Ichkeul, u podnóża góry Debel Ichkeul. Stanowi schronienie dla wielu gatunków, m.in.: dzików, szakali, bawołów, ryb, ptaków. W tym parku narodowym zimuje około 150 000 ptaków wodnych które przylatują tu z Europy.

Safakis to drugie co do wielkości miasto Tunezji z 340 000 mieszkańców. Najważniejszymi zabytkami tego miejsca jest wspaniale zachowana i w dalszym ciągu zamieszkana medyna, uniwersytet założony w 1986, mury obronne z bramami oraz meczet.

Kairuan jest jednym z siedmiu świętych miejsc Islamu, a zarazem jest najbardziej konserwatywnym miastem w całej Tunezji, gdzie nawet turyści są traktowani z lekkim dystansem i konsternacja. To własnie to miasto było pierwszym w Maghrebie, gdzie na dobre zagościł islam. Meczet w Kairuanie jest najstarszym w kraju. Warto zwrócić uwagę także na piękną biało – niebieska medynę

Sahara jest największa gorąca pustynia na Ziemi, zajmująca a 9 064 300 km². Rozciąga się na długości 5700 km od Morza Czerwonego na wschodzie a po Ocean Atlantycki na zachodzie. Pustynia ta ley na terytorium a 11 państw, w tym: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu oraz Sudanu. Pustynia sprawia wrażenie opustoszałej, jednak nawet w tak nieprzyjaznych warunkach żyją różne gatunki flory i fauny. Zwierzęta jakie można spotkać na Saharze to skoczki pustynne, dromadery, warany pustynne, skorpiony, gazele i wiele innych.

Derba to piękna tunezyjska wyspa. Najważniejszym miasteczkiem Derby jest Haumat as-Suk, gdzie zwiedzić mona imponujący fort z XIII-XIV w. oraz typowy arabski suk. Mówi się, e Derba była ulubiona wyspa Odyseusza.

Matmata swoim księżycowym krajobrazem przyciąga turystów jak ładne inne miejsce. W miejscowości są wydraone w ziemi i skałach domostwa, udostępnione do zwiedzania turystom. Warto zobaczyć kilkukondygnacyjne spichlerze, tzw. ghorfas. W Muzeum Berberów, nad którym sprawują piecze miejscowe kobiety można obejrzeć ekspozycje poświęcona technikom wyrobu dywanów oraz prezentującą tradycyjne miejscowe klucze, często dochodzące nawet do 30 cm długości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • tunezja co warto zobaczyć
  • co warto zwiedzic w tunezji
  • co warto zobaczyć w tunezji

Comments are closed.