Co warto zwiedzić podczas wakacji w Turcji?

Na turystyczną atrakcyjność tego kraju wpływa zróżnicowanie klimatyczne, krajobrazowe oraz kulturowe. Podstawą rozwoju turystyki wypoczynkowej na wybrzeżu są liczne zatoczki, cyple i półwyspy wcinające się w morze. Natomiast dla turystów preferujących aktywny wypoczynek oferowane są pobyty połączone ze zwiedzaniem licznych zabytków kultury i sztuki, będące symbolem i pamiątką minionych wieków. Niekwestionowanym dziedzictwem.

Stambuł – gdzie Wschód spotyka się z zachodem

Prawdopodobnie jedno z najciekawszych miast na świecie. Ze względu na bogatą historię, szczególny mix kilku znaczących kultur oraz dlatego iż jest to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach.
To tu początki miało Bizancjum – ważny ośrodek na szlaku handlowym łączącym Morze Śródziemne z Morzem Czarnym. Tu przeniesiono stolicę Imperium Rzymskiego, późniejsza stolica Cesarstwa wschodniorzymskiego już ze zmienioną nazwą – Konstantynopol. Następnie jako Istanbul stolica Imperium Osmańskiego. Każde z nich odcisnęło swoje piętno na obecnej postaci tej wielkiej liczącej ponad 12 mln mieszkańców, nowoczesnej metropolii.
Największymi atrakcjami Stambułu są nie wątpliwie :

  • Hagia Sophia (Ayasofya) – kościół Mądrości Bożej o ponad 1500 letniej historii. Meczet za czasów Osmanów, dziś pełni funkcję muzeum, gdzie ogromna liczba turystów przyjeżdża by oglądać mozaiki z VI-XIw przedstawiające Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą i Jana Chrzciciela zachowane dzięki Turkom (pokryli je warstwą tynku, bo nie pasowały do wnętrz meczetu), a także elementy typowo należące do religii islamskiej (Tablice z imionami Allaha, Mahometa)
  • Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii) – meczet Sułtana Ahmeda. Nazwę swą zawdzięcza fajansowym płytkom ceramicznym z Izniku w kolorze niebiesko-zielonym w ilości około 20 tysięcy. Jedyny meczet posiadający aż 6 minaretów (zwykle są tylko 4, jedynie Kaaba mogła i ma ich więcej).
  • Pałac Topkapı – zespół pałacowy, który przez 400 lat pełni funkcję domu dla sułtańskich rodów, siedziby władzy ustawodawczej oraz jako ośrodek dyplomatyczny. Obecnie jest to siedziba licznych muzeów, w których posiadaniu są wielkie zbiory biżuterii, porcelany, strojów oraz broni. Turystom poleca się zwiedzenie przede wszystkim Pawilonu Dywanów, Skarbca oraz Haremu (wejście dodatkowo płatne), całość zwiedzania to jakieś 3h plus długie czekanie w kolejkach do Haremu i Skarbca. Natomiast jeśli chciałoby się obejrzeć cały kompleks to potrzebny by był cały dzień.
  • Wielki Bazar (Kapalıçarsı) – kto będąc w Stambule nie odwiedził Bazaru tak naprawdę nic nie widział jak to mawiają niektórzy piloci wycieczek jak i też mieszkańcy. Jest to bazar o powierzchni około 30ha z ponad 3 tysiącami sklepów, kawiarni, banków, meczetów, a nawet komisariatem policji i pocztą. Skarbnica wszelkiego typu tureckich wyrobów w dobrej cenie (o ile umiemy się targować)
  • Meczet Sulejmana Wspaniałego – zespół świątynny, najwspanialszy obiekt architektury religijnej czasów osmańskich. Na kompleks składają się meczet, 5 medres (islamskie szkoły), biblioteka, łaźnia turecka (hamam) i wiele innych budynków. Wchodząc do meczetu należy pamiętać o stosownym ubraniu (zakrywającym kolana, ramiona, a w przypadku kobiet nawet głowę) oraz o ściągnięciu butów. Nie wolno wchodzić do środka w czasie modlitwy.
  • Pałac Dolmabahçe – Druga, nowsza siedziba sułtanów znajdująca się po europejskiej stronie cieśniny Bosfor. Na budowę zespołu pałacowego wydano tyle za dużo, że państwo popadło niemalże w ruinę. Wnętrza porażają bogactwem zdobień w stylu rokoko, złoto, marmur i alabaster. Ostatecznie to tu sułtanat upadł i to również tu później mieszkał i urzędował sam Atatürk. Zwiedzający maja okazję zobaczyć gabinet i sypialnię (miejsce ostatniego spoczynku) Paszy, nawet zegar wciąż wskazuję godzinę jego śmierci.

Troja, Pergamon i Efez

Legendarna Troja z Iliady Homera. Wymysł poety, mit czy fakt? Czy faktycznie opisywany Ilion przez Homera istniał tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że istniały na tym miejscu osady, po których ślad możemy dziś oglądać w postaci starych murów. Prace archeologiczne prowadzone są do dzisiejszego dnia i dziś właśnie już wiadomo, że osad było IX i tak tez sa ponumerowane. Nie ustalono jednak, którą z nich mogła być Ta Troja, króla Priama, Parysa, Heleny. Jednak w oczach wielu turystów sama świadomość bycia w domniemanym miejscu Wojny Trojańskiej buduje niesamowita atmosferę podczas zwiedzania. Dodatkową atrakcją jest drewniana konstrukcja Konia Trojańskiego, do którego wnętrza można się wspiąć po stromych schodach i zrobić zdjęcie.

Pergamon – niegdyś rywal starożytnych wielkich metropolii hellenistycznego świata (Aleksandrii, Antiochii, Efezu) za sprawą rozwoju kultury i nauki, słynący z Pergamońskiej Biblioteki. Niestety jeden z ostatnich władców przyczynił się do tego iż po jego śmierci Pergamon ze stolicy państwa stał się jedna z rzymskich prowincji. Zachował natomiast status ważnego ośrodka handlowego. Najsłynniejsza budowlą stał się Asklepejon. To tu przybywały tłumy kuracjuszy w poszukiwaniu uleczenia. Wynaleziono tu również pergamin, który zastąpił papirus. Kolejne wieki przynoszą tylko upadek i zniszczenie. Dziś turysta może nacieszyć oko rozległym terenem na wzgórzu z ruinami teatru, świątyń, kolumn i Akropolu. W specjalnie utworzonym muzeum w Berlinie „Pergamonmuseum” można oglądać makietę świątyni Zeusa, co wielu turystów uważa za duża niedogodność, ale wspaniałe widoki rekompensują niedobór.

Efez – tu cesarz Augustyn przeniósł stolicę Azji Mniejszej z Pergamonu. Miasto pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego przeżywało rozkwit. Miasto słynie z jednego z 7 Cudów Świata, którym nie wątpliwie była Świątynia Artemidy. Dziś po Artemizjonie została jedna kolumna, ale jest jeszcze dwupoziomowa fasada budynku Biblioteki Celsusa, tłumnie oblegana i fotografowana przez turystów. Podczas zwiedzania podąża się kilkoma głównymi uliczkami, które niegdyś tętniły życiem i handlem. Ze względu na dłuższy czas zwiedzania i dużą ekspozycję na słońce turyści powinni zaopatrzyć się w dużą ilość wody i nakrycie głowy.
Niedaleko Efezu zostały odkryte fundamenty starego domy, które uznano za ostatnie miejsce pobytu Maryi Dziewicy stąd Meryemana. Powszechnie uznano to miejsce za faktyczne dopiero po objawieniach pewnej niemieckiej zakonnicy, która zobaczyła je we śnie z dokładnym miejscem położenia. Dzięki szczegółom jakie podała udało się to miejsce odnaleźć. Odbudowany, stał się miejscem pielgrzymek wielu wyznawców różnych religii. Był tam zarówno papież Jan Paweł II jak i Benedykt XVI.

Nikogo nie powinien dziwić fakt iż jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna i najczęściej odwiedzana. Ponadto Efez to najlepiej zachowane starożytne miasto we wschodniej części basenu śródziemnomorskiego.

Izmir i okolice

Trzecie miasto Turcji pod względem wielkości, drugi port morski oraz ważny ośrodek handlowy i przemysłowy. Usytuowane jest nad jedną z zatok Morza Egejskiego. Corocznie odbywają się tu Międzynarodowe Targi Handlowe. Zasobne w złoża wód mineralnych

Miasto wybierane przez turystów jako baza wypadowa do Pergamonu lub Efezu.
Posiada bardzo bogatą, ale i burzliwą historię. Przez łagodny klimat i dobre położenie geograficzne często było celem ataków wrogich armii i najeźdźców. Według Apokalipsy św. Jana Smyrna była jednym z Siedmiu Kościołów Azji Mniejszej. Metropolia chrześcijan obrządku prawosławnego jak i ważny punkt na trasie Szlaku Jedwabnego. Dziś ośrodek ten nie przypomina wielkiej metropolii i mimo ciągłego rozwoju wciąż napotyka na różne problemy. Znaleźć tu można jednak wiele ciekawych muzeów archeologicznych, etnograficznych, a największą popularnością cieszy się wystawa poświęcona sztuce wyrabiania błękitnych amuletów ze szkła i koralików tzw „Oko proroks” lub „Oko Fatimy” które posiadacza ma chronić przed złymi duchami i negatywnymi energiami.

Z Izmiru niedaleko, bo 80km do malowniczego kurortu Çeşme, gdzie turystów przyciąga klimat, łagodna atmosfera, urokliwe nadmorskie restauracje i zachowane w dobrym stanie domy osmańskie. Odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pop. Najważniejszym zabytkiem jest stary genueński zamek z podwójnym pierścieniem murów, gdzie mieści się muzeum ze zbiorami tureckiej broni oraz różnymi znaleziskami okresu starożytności.
Drugim takim miejscem jest bardzo popularny wśród turystów kurort Kuşadası w prowincji Aydın oddalony od Izmiru o około 75km. Leżące nad zatoką Morza Egejskiego miasteczko jest ważnym turystycznym ośrodkiem oferującym słoneczne kąpiele na piaszczystych plażach. Niestety wraz ze wzrostem popularności zwiększyło się zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. Budowa wielkich hoteli nad samym morzem spowodowała znaczne okrojenie obszaru plaż, niegdyś jednych z najpiękniejszych na wybrzeżu egejskim. Teraz większość to wąskie plaże hotelowe, niekiedy betonowe z zejściem
do morza po drabince. Na szczęście jest kilka miejsc publicznych gdzie można cieszyć się przyjemnym, jasnym piaseczkiem i swobodą.

Pamukkale

Antyczne uzdrowisko, cud matki natury. Nazwa „pamukkale –bawełniany zamek” została wymyślona przez Turków, za sprawą bogatej w minerały wody spływającej po zboczach z gór. Przez miliony lat utworzyła grubą warstwę wapiennej martwicy, Tworząc liczne tarasy i sople. Cały obszar znajduje się na terenie parku Narodowego oraz na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na początku lat 70 XX w. pojawiło się na turystycznej mapie atrakcji. Odwiedzający mogli eksplorować całą powierzchnię tarasów i kąpać się we wszystkich znajdujących się tam sadzawkach. Budowa hoteli znacznie ograniczyła ilość i jakość spływającej wody, nadmierna eksploatacja obszaru pociągnęła za sobą drastyczne decyzje władz. Nakazano wyburzenie hoteli, przywrócenie rzece Menderes jej dawnego biegu, a turystom udostępniono tylko małą część tarasów, a chodzić po nich można tylko boso, a kąpać się zabroniono. Mimo zniszczeń do których przyczyniła się ludzka ręka w dalszym ciągu są to widoki zapierające dech w piersiach i warte odwiedzin.

Kapadocja

Kraina ta swój wymyślny krajobraz zawdzięcza działaniom wiatru, wody i łatwo erodującym tufom, które pokrywają te tereny tworząc skały o dziwnych kształtach, a utrwalone przez zastygłą lawę. Jest to jedyne takie miejsce na świecie, a ciekawostką może być fakt iż w tych skalnych tworach przypominających grzyby i stożki były kiedyś miejscem zamieszkania wielu ludzi, a także wykute przez nich domu, a nawet kościoły. Skalne dziwy stały się schronieniem w czasie zagrożeń. Kapadocja to był kiedyś strategicznym punkt wielu krzyżujących się tu szlaków handlowych. Jest to również istotny ośrodek rozwoju chrześcijaństwa obszaru śródziemnomorskiego. Tufowe wzgórza do dziś kryją setki wykutych w skałach kościołów w większości dobrze zachowane z licznymi ściennymi freskami. Tworzą one najważniejszą kolekcję wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej sztuki objętą ochroną UNESCO. Na tej liście znajduje się również Dolina Göreme, która jednocześnie jest Parkiem Narodowym. Do dzisiaj wiele skalnych kolumn służą za przydomowe piwniczki i domy mieszkalne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • turcja co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyć w turcji
  • co zwiedzić w turcji
  • gdzienawakacje pl

Comments are closed.