Co warto zwiedzić na wakacjach w Wielkiej Brytanii?

„W Wielkiej Brytanii wykorzystując kryteria historyczno kulturowe wydziela się 6 regionów turystycznych: Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna, Wyspy Normandzkie oraz wyspy Man.

Anglia

„Region ten obejmuje południową i środkową część Wielkiej Brytanii. Zajmuje on połowę całego Zjednoczonego Królestwa (ponad 130 tys. Km2). Na terenie Anglii można wyróżnić kilka obszarów koncentracji ruchu turystycznego z Londynem na czele. Londyn i jego okolice są najczęściej odwiedzanym rejonem Zjednoczonego Królestwa, skupia on 85% ogólnej liczby turystów odwiedzających Wielką Brytanię. To jedno z najbardziej rozległych miast świata skupia się z wielu dzielnic(City, Westminster, West End, Soho)(…) W rejonie Londynu szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się Windsor”11.”Siedziba monarchi brytyjskiej, największy w świecie zamieszkany zamek”12. „Ważną role w tym rejonie odgrywa Winchester ( zachowane w pierwotnym kształcie miasto angielskie z gotycka katedrą – znakomitym przykładem budownictwa normandzkiego) oraz Canterbury – miejsce kultu religijnego kraju, siedziba głowy kościoła anglikańskiego, miasto pełne interesujących zabytków przeszłości. (…) Niedaleko stąd do tajemniczych kamiennych kręgów w Stonehenge, wpisanym na listę UNESCO.(…) W środkowej części Anglii (Midlands) turystycznym centrum jest Stratford-upon- Avon, miejsce urodzin i śmierci Williama Szekspira. W okresie od kwietnia do września , w słynnym Royal Shakespeare Theatre wystawiane są sztuku Szekspira, odwiedza wtedy miasto znaczna liczba turystów z kraju i zagranicy.(…) We wschodniej części Anglia wyróżnia się jako centrum krajoznawcze Cambridge, słynny od 1209 r. ośrodek uniwersytecki rywalizujący z Oxfordem. Anglia Północna jest interesującym obszarem dla turystyki krajoznawczej, posiada także dobre warunki dla wypoczynku na wybrzeżu Irlandzkiego i Północnego oraz w rejonie Gór Kambryjskich i Penińskich.

Szkocja

Szkocja obejmuje północną część głównej wyspy oraz archipelagi Hybrydów, Orkadów i Szetlandów (78 tys. Km2). Dominują tu góry i wyżyny porośnięte wrzosowiskami, pełne torfowisk i licznych jezior. Powierzchnię Szkocji pokrywają stare
masywy Gór Kaledońskich i Grampian rozdzielonych głębokim obniżeniem Glenn Mor. Te bezleśne masywy górskie z licznymi jeziorami w dolinach zostały silnie przekształcone przez działalność lądolodu. Mimo surowości warunków geograficznych i ostrego, zimnego klimatu Szkocja wyróżnia się swoistym pięknem krajobrazu i przyciąga wielu turystów krajowych orz zagranicznych. Turystyka rozwinęła się głównych miastach, na wybrzeżach morskich i w rejonach górskich, przede wszystkim nad licznymi i pięknymi jeziorami.(…) W górach Grampian znajduje się cieszące się międzynarodową sławą jezioro Loch Ness, ośrodkiem wypadowym i baza dla turystyki w tym rejonie jest Inverness.(…) NajwaŜniejszymi
ośrodkami turystyki krajoznawczej są : Edynburg – stolica Szkocji, jedno z piękniejszych miast Wielkiej Brytanii wpisane na listę UNESCO; Glasgow – port i największe miasto w Szkocji, Aberdeen – miasto licznych i cennych zabytków architektury.

Wyspy Normandzkie i wyspa Man

Ruch turystyczny koncentruje się także na niewielkich wyspach, na których powstały liczne kąpieliska odwiedzane również przez turystów zagranicznych. Wyspy te charakteryzują się ciepłymi i słonecznymi latami oraz często bujną, prawie subtropikalną roślinnością (wpływ Prądu Zatokowego). Najbardziej znanymi ośrodkami wypoczynkowymi dysponują wyspy : Wright, Guernsey i Jersey, Man w Kanale Północnym Morza Irlandzkiego ( doskonale zagospodarowana dla celów turystycznych i wypoczynku, m.in. sala taneczna na 7 tys. Par)

Irlandia północna

Irlandia Północna to kraina nizin z rozległym jeziorem Lough Neagh oraz niewysokich gór i wyżyn, które otaczają wewnętrzne doliny. Klimat jest typowo oceaniczny, z ciepłymi zimami i chłodnymi latami. Charakterystyczna cechą krajobrazu jest prawie zupełny brak lasów i obfitość bogatych w wodę rzek i jezior. Ośrodkami o charakterze krajoznawczym SA: stolica kraju Belfast i stare irlandzkie miasto Londonderry, otoczone średniowiecznym murem, z wspaniałymi katedrami.

Wybrzeże morskie Irlandii Północnej umożliwia uprawianie sportów wodnych i rekreacji, najbardziej znane ośrodki to Bongor, Larne, Ballycastle i Port Stewart. Interesujące pod względem krajoznawczym jest północne wybrzeże Irlandii ze słynnymi bazaltowymi Giant’s Causway (UNESCO)

Walia

Kraina ta zajmuje Półwysep Walijski i leżącą w pobliżu wyspę Anglesey. Większość regionu zajmują Góry Kambryjskie.
Walijczycy to naród o bardzo ciekawej historii, której ślady można spotkać w wielu miejscach tego regionu. Do najstarszych zabytków należą budowle rzymskie w Caerteon z I w. n.e. oraz średniowieczne zamki. Stolica Walii jest Cardiff, miasto z licznymi zabytkami i nowymi obiektami – np. stadion Millenium. Na wybrzeżu Walii powstało wiele kąpielisk i miejscowości wypoczynkowych, odwiedzanych głównie przez turystów krajowych. Walia jest także ważnym rejonem uzdrowiskowym. Atrakcjami turystycznymi są liczne obiekty techniki, dawne kopalnie i huty oraz przejawy folkloru

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • gry Kambryjskie

Comments are closed.