Co warto zwiedzić podczas wakacji w Wietnamie?

„Legenda głosi, że Wietnamczycy narodzili się ze związku smoka, Lac Long Quana, który wynurzył się z morza, i mieszkającej w górach wróżki, Au Co. Para dała światu 100 synów. Jeden z nich został pierwszym z 18 królów dynastii Hung, której rządy znajdują potwierdzenie w faktach, ale są w znacznej mierze upiększone w legendach.”7 „Nazwa tego kraju przyciąga uwagę i przywołuje wiele wspomnień i obrazów z przeszłości. Od lat 50., a zwłaszcza burzliwych lat 60., wzbudzała silne emocje, które dziś powoli bledną , głównie z powodu upływu czasu, ale także na skutek zmiany polityki ekonomicznej i normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.” Historia tego państwa jest bardzo burzliwa. Wietnam przetrwał okupację ze strony Francji, Japonii i Stanów Zjednoczonych, w tym czasie doświadczył wielu okrucieństw. Tragiczne zdarzenia uwiecznione za zdjęciach i opisywane w książkach wciąż wzbudzają wielkie emocje, ale lata jakie upłynęły od tego czasu, załagodziły „rany” narodu wietnamskiego.

W chwili obecnej, rozwój branży turystycznej stanowi dla Wietnamu szansę poważnego zaistnienia na mapie globalnych zainteresowań międzynarodowego ruchu turystycznego. Z uwagi na ogromne bogactwo kulturowe, nieprzeciętne walory krajobrazowe oraz stale modernizowaną infrastrukturę, kraj ten staje się coraz bardziej atrakcyjnym regionem recepcji turystycznej. Wyróżnić tutaj należy obszary o specyficznych kulturowo – przyrodniczych uwarunkowaniach:

  • Północ kraju
  • Wietnam Środkowy
  • Południe
  • Hanoi
  • Miasto Ho Chi Minha

Północna część kraju to górzysty region pełen widowiskowo wznoszących się wapiennych szczytów i żyznych dolin przeznaczonych pod plantacje ryżu i uprawy herbaty. Turystów przyciąga tu ósmy co do wielkości Park Narodowy Ba Be, utworzony w 1992 roku, chroniący 417 gatunków roślin, 100 gatunków motyli oraz 110 ptaków. Ciekawym akcentem o etnicznym charakterze jest Bac Son – niewielkie miasteczko targowe zamieszkałe przez główne grupy etniczne. Odkryto tu zabytki datowane na 5000 – 3000 p.n.e. zaś z nowszych wydarzeń, miała tu miejsce rewolucyjna rewolta w 1940 roku, na której cześć wybudowano Muzeum Powstania Bac Son.

Godny uwagi jest także zespół świątyń i jaskiń, powstałych w połowie XV wieku, z których szczytu roztaczają się niebywałe widoki. Miejscem historycznego zwycięstwa w 1954 roku nad wojskami francuskimi jest Dien Bien Phu. Obecnie to nieciekawe miasto położone przy granicy z Laosem, gdzie turyście kierują się głównie do Muzeum Historycznego Zwycięstwa i na Cmentarz Bohaterów Rewolucji. Warto także zwiedzić malownicze okolice, gdyż krajobrazy Parku Narodowego Cuc Hung nie mają sobie równych. Żelaznym punktem programu jest też Hajfong – trzecie co do wielkości miasto kraju, cechujące się urokliwą kolonialną architekturą. Zwolennikom ucieczki od cywilizacji przypadnie do gustu z kolei Hoa Lu – stolica kraju z X wieku. Znajdują się tutaj świątynie Dinh Tien Hanga z XI wieku oraz króla Le Dai Hanha. Większa część stolicy uległa zniszczeniu ale archeolodzy dokonali tu licznych interesujących odkryć zaś turyści mogą podziwiać dobrze zachowane grobowce. Na zwolenników trekkingu czeka też interesująca wędrówka z tarasowych pól ryżowych Sapy do górskich wiosek lub na najwyższy szczyt Wietnamu, Fan Si Pan.

Koniecznie też trzeba odbyć rejs po Zatoce Ha Long – 1600 malowniczych, w większości niezamieszkanych wysp i wysepek wznoszących się nad turkusowym morzem to miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO5. Wietnam środkowy kojarzony jest przede wszystkim z dwoma najpiękniejszymi miastami – cesarskim Hue i historycznym portem Hoi An. Hue to dawna stolicy Wietnamu. Niezatarte wrażenia pozostają po rejsie statkiem po rzece Perfumowanej i wizycie w pagodzie Thien Mu (Boskiej Damy). Biura podróży często organizują także zwiedzanie cytadeli leżącej na brzegu rzeki. Ten zamek, zajmujący 5 km² był niegdyś najwspanialszym kompleksem pałacowym w całej Azji. Otoczona murem i fortyfikacjami twierdza ma 10 bram ozdobionych pięknymi, kolorowymi rzeźbami. Z kolei Hoi An to zabytkowe miasteczko, które w wiekach było XVI-XIII jednym z najbardziej ruchliwych portów i centrów handlu w południowo-wschodniej Azji. Spacer wąskimi uliczkami, przy których stoją kryte dachówką drewniane domy utrzymane w stylu chińskim lub japońskim, pośród pagód i mostów dostarcza niezapomnianych wrażeń i stanowi kwintesencję charakteru wietnamskiej urbanistyki. Ciekawostką jest także położone w górach francuskie uzdrowisko Dalat, którego okolica nastraja do wielogodzinnych spacerów – pięć wulkanicznych szczytów wysokich na 2400 m, rozległe lasy deszczowe, wodospady, bujna roślinność to miła odmiana od zaludnionych miast handlowych. Specyficznym miejscem odwiedzanym przez turystów jest także Strefa Zdemilitaryzowana – dzieląca dawniej Demokratyczną Republikę Wietnamu od południowej Republiki Wietnamu. Warto tu zobaczyć Bazę Wojskową Tacon, Szlak Ho Chi Minha czy Rock Pile (wapienną skałę o wysokości 250 metrów będącą amerykańskim punktem obserwacyjnym). Natomiast znanym z wielu produkcji filmowych jest niezwykły archeologiczny skarbiec Wietnamu – My Son. To ponad 70 budowli czamskich, które przetrwały lata wojen i zmagania z ekspansywną roślinnością. W czasie zwiedzania należy uważać by nie zboczyć z utartych szlaków, gdyż nie wiadomo jak dokładnie pobliskie tereny zostały oczyszczone z min.

Południe kraju i jego wygląd zależą głównie od kapryśnej delty Mekongu. Zalane przez powodzie równiny mogą przeobrazić się w pełne bujnych sadów i plantacji ogrody, jednak niezależnie od pory roku warto odwiedzić tu Can Tho i pływające targi. To najsympatyczniejsze miasto z całej delty najlepiej zwiedzić pieszo, jednak koniecznie trzeba dokonać zakupów u pływających handlarzy, którzy nadają temu miejscu niepowtarzalnego kolorytu. Żelaznym punktem programu musi być także Wielka Świątynia Cao Dai – główna siedziba rodzimej religii, kaodaizmu. Ciekawym przeżyciem o nieco innym charakterze będzie wycieczka do tuneli Cu Chin wykopanych przez partyzantów Vietkongu. W czasie wojny wietnamskiej wykopano sieć podziemnych tuneli o łącznej długości 200 km w pobliżu posterunków i baz wojsk amerykańskich, częściowo nawet pod nimi. W ciągu 10 lat, w czasie nalotów zginęło w nich ok. 10 000 żołnierzy. Partyzanci używali tuneli jako mieszkań, magazynów, szpitali i kryjówek. Tunele te są zbyt wąskie dla większości turystów z zachodu (wejścia mają przekrój 22 x 30 cm) jednak fragmenty z nich poszerzono specjalnie dla zwiedzających.

Przy samej południowej granicy kraju z Kambodżą znajduje się natomiast Phu Quo. To największa wietnamska tropikalna wyspa. Słynie ze wspaniałych, wielokilometrowych, prawie dzikich, piaszczystych plaż, palm kokosowych, pysznych owoców morza oraz produkcji sosu rybnego. Po wypoczynku na plaży warto zobaczyć także Świątynię Wieloryba oraz Wyspę żółwia. Hanoi – nazwa tego miasta oznacza „w zakolu rzeki” i w pełni oddaje jego urokliwe położenie. Stolica Wietnamu to z jednej strony rozwijająca się metropolia (zatrudnionych w branży turystycznej jest ok. 80 000 osób) ale z drugiej zwarte, eleganckie i zabytkowe miasto.

Obowiązkowe jest zwiedzanie miejsc związanych z „wujem Ho”, ojcem narodu i zmarłym przywódcą: placu Ba Dinh, gdzie stoi zbudowane z granitu i marmuru mauzoleum Ho Chi Minha oraz jego skromny dom, w którym żył i pracował. Następnie wizyta w Muzeum Ho Chi Minha, gdzie zgromadzono eksponaty przedstawiające niedawną historię Wietnamu. Ciekawą propozycją może być wycieczka rowerowa po zabytkowej Dzielnicy Francuskiej, w której przy krętych, wąskich uliczkach i szerokich bulwarach stoją eleganckie rezydencje, zbudowane w czasach kolonii francuskiej. Dla złapania chwili oddechu warto udać się nad jezioro Hoan Kiem. Znajduje się tam uroczy park, w którym mieszkańcy ćwiczą tai chi zaś turyści mogą zwiedzić Świątynię Jadeitowej Góry i Most Słonecznego Promienia.

Miasto Ho Chi Minha, dawniej Sajgon, to tętnica życiem, wielka aglomeracja, której sercem jest plac Lam Son, przyciągający miłośników zakupów. Ogromny ośrodek przemysłowo – handlowy zamieszkuje obecnie ok. 6 milionów ludzi toteż poziom zatłoczenia bywa dla turystów nieznośny. Najłatwiej zatem poruszać się po mieście rikszami, dzięki czemu uda się zwiedzić maksymalnie dużą ilość obiektów. Na uwagę zasługuje Cholon – kipiąca życiem chińska dzielnica. Swoista mieszanina smaków, zapachów, kolorów przyprawia o zawrót głowy i sprawia, że zwiedzanie Domu Zgromadzeń Dynastii Ming czy Pagody Quan Am jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Dla turystów chcących zgłębić specyfikę kraju, nieodzownym będzie odwiedzenie Muzeum Historii Wietnamu. Kolekcja eksponatów obejmuje obiekty od epoki przedhistorycznej aż do narodzin Wietnamskiej Partii Komunistycznej w 1930 roku. Duże wrażenie robi także dwuwieżowa, ceglana katedra Notre Dame przed którą stoi posąg Madonny. Przygnębiającym świadectwem czasów wojennych jest muzeum śladów wojny – Boa Tang Chung Tich Chien Tranh. Sugestywne fotografie, zbiory uzbrojenia, narzędzia tortur przeznaczone są raczej dla osób o mocnych nerwach gdyż w pełni dokumentują bestialskie działania prowadzone na linii frontu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • stolica Wietnamu

Comments are closed.