Co warto zwiedzić w Izraelu?

Izrael jest bardzo zróżnicowanym krajem pod względem środowiska przyrodniczego, ale przede wszystkim ze względu na swą bogatą historię pod względem zabytków kultury materialnej i niematerialnej. Izrael to miejsce, gdzie spotykają się trzy wielkie religie świata i każda ma tu swój wycinek historii zapisany w miastach, budynkach, kościołach, pałacach, czyli obiektach, będących wytworem człowieka, ale także w szeroko pojętej kulturze życia współczesnych mieszkańców tego kraju.

Całego ogromu atrakcji, jakimi dysponuje Izrael i które mogą przyciągnąć turystów na wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego nie sposób wymienić, dlatego spośród nich zostaną wybrane te najważniejsze:
Po pierwsze należy wymienić silny katalizator przyjazdów turystycznych pielgrzymów, jakim jest Ziemia Święta, która obejmuje wiele miejsc znajdujących się na terenie dzisiejszego Izraela. W tym:

Jerozolima

Miejsce magiczne. Można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że na świecie nie ma drugiego tak przesyconego religijną i duchową atmosferą, a zarazem najbardziej wojowniczego miejsca na ziemi. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie splatają się trzy największe religie świata: Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie i każda z nich chce mieć we władaniu taki mały skrawek ziemi, jakim jest Wzgórze Skały. Jerozolima jest zlepkiem więc wielu grup etnicznych z różnych kontynentów, powodując ogromne zróżnicowanie kulturowe i społeczne, które przyciąga i wzbudza zainteresowanie przeciętnego turysty. Tak więc można tu znaleźć muzułmańskie suki, żydowską Ścianę Płaczu, czy przejść się na Górę Oliwną, gdzie Jezus modlił się po raz ostatni przed śmiercią krzyżową. Dla wielu turystów jest po prostu obowiązkowym punktem „do zaliczenia” na szlaku miejsc biblijnych, który zwiedzają wraz z biurem turystycznym. Jednakże Jerozolima ma drugie oblicze świeckie. Jest siedzibą władz państwowych oraz liczącym się ośrodkiem akademicko-technicznym.

Do najważniejszych zabytków Jerozolimy należą: mury z siedmioma bramami otaczające Stare Miasto, Ściana Płaczu, meczet Al Aksa – Kopuła Skały sąsiadujący ze Stajniami Salomona w podziemiach, Via Dolorosa – Droga Krzyżowa, Bazylika Grobu Pańskiego, Góra Syjon, Grób Dawida, Wieczernik w obrębie kompleksu Jesziwy Diaspory, kościół Zaśnięcia NMP, Góra Oliwna i Ogród Oliwny z kościołem Wszystkich Narodów franciszkanów.

Nazaret

To kolejne miasto na szlaku biblijnym konieczne do odwiedzenia. Tu urodziła się i żyła Maryja. Jezus Chrystus spędził tu większość swojego życia. Tu też dokonało się Zwiastowanie Maryi, czego pozostałością jest Bazylika Zwiastowania, największa świątynia chrześcijańska na Bliskim Wschodzie. W mieście znajduje się także kościół św. Józefa oraz grecka cerkiew św. Gabriela.

Betlejem Miejsce urodzenia Jezusa, gdzie znajdujemy Bazylikę Bożego Narodzenia.

Góra Tabor

Tu Jezus objawił się wobec swoich uczniów podczas Przemienienia Pańskiego, co jest opisane w Biblii: „Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło”(Mt 17,2). Pozostałością tego jest franciszkańska Bazylika Przemienienia Pańskiego.

Wzgórza Golan

To spore góry, o które zawsze toczono krwawe wojny w historii Izraela. Do dziś Izrael uważa je za swoje, z czym nie zgadza się większość innych miast. Ten potężny masyw wyrastający nad doliną Jordanu ma ogromne znaczenie strategiczne. Kto ma go w posiadaniu, kontroluje wszystkie okoliczne tereny i może łatwo atakować ich mieszkańców.

Kana Galilejska

Jest słynna z cudu Jezusa, gdy podczas wesela przemienił wodę w wino. Kana Galilejska, podobnie jak cała okolica Nazaretu, ma mieszany, arabsko-żydowski charakter, ze znaczną przewagą Arabów, którzy wyznają zarówno chrześcijaństwo, jak i islam.

Tyberiada, Jezioro Genezaret (Galilejskie) i Góra Błogosławieństw

Tyberiada jest świętym miastem judaizmu, gdzie znajdują się grobowce świątobliwych mędrców, np. Mojżesza Majmonidesa, największego średniowiecznego autorytetu naukowego i religijnego w świecie żydowskim. Przypuszcza się, że spisano tutaj jedną z podstawowych wersji Talmudu zwaną „jerozolimską”. Tyberiada to także cenione w Izraelu uzdrowisko.
Obok niej rozpościera się słodkowodne Jezioro Genezaret, gdzie Jezus nauczał, powołał apostołów oraz Góra Błogosławieństw, na której Jezus wygłosił kazanie na górze, rozpoczynające się od ośmiu błogosławieństw. W pobliżu znajduje się kolejne święte miejsce Kafarnaum, gdzie Jezus żył, nauczał i czynił cuda. Tu uzdrowił teściową Piotra, człowieka sparaliżowanego, wskrzesił córkę Jaira i powołał na apostoła Mateusza.

Masada

To twierdza nad Morzem Martwym, którą zaciekle bronili Żydzi, gdy Rzymianie najechali kraj. Woleli zginąć niż poddać się. Zdanie „nigdy nie wezmą nas żywcem” oddaje całkowicie ducha tej historia oblężenia twierdzy, która zyskała w odrodzonym państwie żydowskim wymiar symbolu.

Co jeszcze przyciąga turystów do Izraela?

Zwoje z Qumran – niedaleko północnego krańca Morza Martwego to pozostałości starożytnej osady. Miejscowość była siedzibą sekty esseoczyków, jednego z ważniejszych żydowskich ugrupowań społeczno-religijnych. Tu znaleziono zwoje zawierające tekst Księgi Izajasza, komentarz do Księgi Habakuka oraz nieznaną dotąd Księgę Wojny z opisem zmagań Synów Światłości z Synami Ciemności.

Elat – miejscowość na południu Izraela nad Morzem Czerwonym, resort turystyczny, masowo przyjeżdżają do niego turyści chcący zaznać kąpieli morskich, słonecznych, czy też zobaczyć uroczą rafę koralową w Morzu Czerwonym. Jest to więc ośrodek turystyki wypoczynkowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • yhs-fullyhosted_003

Comments are closed.