Co zwiedzić w czasie wakacji na Malcie?

O Malcie bardzo często można usłyszeć trafne stwierdzenie, że jest to „muzeum pod gołym niebem” – a to ze względu na mnogość zabytkowych kościołów, budowli obronnych, pozostałości po starożytnych świątyniach itp. Ponadto możemy odnaleźć tu wiele zachwycających i ciekawych wytworów przyrody, które stały się znaczącymi atrakcjami tego malowniczego kraju. Postaram się wybrać spośród setek możliwości kilka najważniejszych i najpopularniejszych miejsc i krótko je scharakteryzować.

Valletta

Jest stolicą kraju i zarazem najpopularniejszym miastem na wyspie, zlokalizowana na wschodniej części wyspy. Zabytkowa zabudowa Valletty nie przypadkowo została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO – obejmuje 320 zabytków co stanowi „jeden z najbardziej skoncentrowanych zespołów zabytkowych na świecie”. Jedną z głównych atrakcji jest Pałac Wielkich Mistrzów, który pełnił funkcję siedziby władz zakonu Joanitów. Na ścianach możemy odnaleźć unikalne fryzy które przedstawiają historię Kawalerów Maltańskich, znajdziemy tu także portrety Wielkich Mistrzów Zakonu. Obecnie mieści się tutaj siedziba prezydenta i maltańskiego parlamentu – zwiedzenie wnętrz jest możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach.

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć jest Katedra Św. Jana której prawdziwym bogactwem jest jej wnętrze – niesamowite, wykonane w barokowym stylu. Dumą katedry jest jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio – Ścięcie Św. Jana. Kiedy zmęczeni upałem chcemy odpocząć idealnym miejscem są Barrakka Gardens – gdzie w cieniu kwitnących drzew i krzewów, przy śpiewie ptaków i odgłosie fontanny umieszczonej w centralnym miejscu będziemy mogli odpocząć. Ponadto z murów rozciąga się piękny widok na zatokę.

Mdina

Dawna stolica kraju, położona na wzniesieniu w spokojnej, wschodniej części wyspy. Jest nieco zapomniana, jednak bardzo urocza. Zaciszne i wąskie uliczki wywierają na nas nieodparte wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim Katedra św. Pawła a także umieszczone na jej wieżach 2 zegary – jeden pokazuje godziny i minuty, a drugi miesiące i dni. Warto zajrzeć także do muzeum przykatedralnego, którego zbiory obejmują okres kilku tysięcy lat.

Mellieha

Małe miasteczko na północy wyspy, którego centrum znajduje się na wzgórzu a druga część rozlokowana jest wzdłuż zatoki Għadira. Kościół St. Marija – jest najwyższą budowlą w okolicy wybudowaną nad grotą z 409r, która przez stulecia była najważniejszym sanktuarium na Malcie. Pomimo dużej ilości restauracji, obiektów noclegowych, lokalnych sklepików jako jedno z nielicznych miasteczek turystycznych na wyspie sprawia wrażenie nie „zadeptanego” gdzie nie doskwiera hałas i gwar dużej liczby turystów. Nad zatoką znajduje się największa na wyspie piaszczysta plaża (wszystkie piaszczyste plaże na wyspie zostały sztucznie stworzone przez człowieka). Niedaleko miasta znajduje się Rezerwat Przyrody Għadira – zwany ptasim rajem. Zajmuje powierzchnie 6 ha i jest otwarty dla turystów z wyłączeniem miesięcy lęgowych.

Bugibba

Kurort położony w północno wschodniej części wyspy. Jest to miejsce, które wybierają szczególnie ludzie młodzi i osoby nastawione na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Bardzo duża liczba restauracji, dyskotek i klubów sprawia, że nie tylko w dzień, ale i w nocy miasto tętni życiem a na ulicach rozbrzmiewa śmiech i muzyka – są one rozmieszczone przy malowniczej nadmorskiej promenadzie i wypełniają każdą wolną chwilę. Są tutaj skaliste plaże jednak posiadają dobrze zabezpieczone wejścia do wody.

Bllue Grotto

System jaskiń i grot wyrzeźbionych przez morskie fale, znajdująca się na południowym zachodzie wyspy. „…najbardziej imponująca jest Blue Grotto, gdzie woda ma wyjątkowy kobaltowy kolor, a biały piasek na dnie tworzy regularne wzory. Ściany pozostałych grot mienią się różnymi kolorami, od błękitów, po odcienie pomarańczowego i fioletowego. Cały spektakl możliwy jest do zobaczenia tylko przy słonecznej pogodzie, kiedy promienie słońca pod odpowiednim kątem oświetlają skalne ściany.”9 Ghajn Tuffieha – Golden Bay – moim zdaniem najpiękniejsza plaża na Malcie. Położona jest na zachodnim wybrzeżu. Malownicza zatoczka, złoty i czysty piasek, orzeźwiająca i krystalicznie czysta woda przyciągają jak magnes. W pobliżu znajduje się kilka hoteli, dzięki czemu właśnie tutaj spragnieni wypoczynku turyści decydują się na zakwaterowanie.

Świątynia Tarxien

Zespół megalitycznych świątyń zbudowanych pomiędzy 3600 a 2500 rokiem p.n.e. położonych we wschodniej części wyspy (wpisane w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Zbudowano je z głazów nie połączonych żadną zaprawą – konstruowanie takich budowli wymagało zatem zaangażowani wielu ludzi, jak również umiejętności tworzenia zaawansowanych planów architektonicznych. Świątynie połączone są dziedzińcem – do każdej z nich prowadzi osobne wejście. Zaskakują one różnorodnością rzeźb figuralnych i charakteryzują się bardzo bogatą ornamentyką.

Marsaxlokk

Jest niewielką miejscowością rybacką położona na południowi wschodnim wybrzeżu kraju. Ten naturalnie osłonięty port w przeszłości wielokrotnie służył jako schronienie dla piratów. „Turyści przybywają tutaj dla niezwykle malowniczego widoku – tradycyjnych maltańskich łodzi rybacki delikatnie kołyszących się na falach. Nazywane są luzzu. Łodzie są bardzo kolorowe i dekoracyjne. Zwykle maluje się je na żółto, niebiesko, zielono i czerwono, w jaskrawych odcieniach. Szczególnie zjawiskowo prezentują się w słoneczne, pogodne dni, kiedy ich kształty odbijają się w wodzie morskiej jak w lustrze. Rybacy pieczołowicie o nie dbają, większość jest poddawano gruntownej renowacji. Wiele z łodzi ma z obydwu stron namalowane lub wyrzeźbione oko, nazywane okiem Ozyrysa lub Horusa, które ma chronić przed niebezpieczeństwami na morzu. Symbol ten został przyniesiony na Maltę przez Fenicjan. Łodzie, tak jak krzyż maltański stały się jednym z symboli Malty”

Gozo

Druga, co do wielkości wyspa Archipelagu Maltańskiego. Panuje na niej wszechobecny spokój i cisza. Najważniejszymi i niejako obowiązkowymi miejscami, które musi zobaczyć każdy turysta, który zawita na Gozo są Azure Window a także stare miasto w Victorii. Azure Window zwane jest także niebieskim oknem – to stworzony przez korozję skalisty most przy Dwerja Bay Ma około 100m wysokości i jest wciąż wystawiany na niszczycielskie prawa natury. Victoria jest największym miastem na wyspie. Najstarszą częścią miasta jest Cytadela z 1599r wznosząca się na wzgórzu, w której centralnie położony jest kościół Wniebowzięcia NMP. „Najcenniejsza relikwią świątyni jest kość ramienia świętej Urszuli, która od 1620 roku patronuje wyspie. Kościół jest również znany z zastosowania ciekawej techniki malarskiej zwanej trompe l’oeil, polegającej na wykonaniu malowideł na płaskim sklepieniu, w taki sposób, że stwarzają wrażenie kopuły.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Co zwiedzić w czasie wakacji na Malcie?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • malta co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyc na malcie
  • malta co warto zwiedzić

Comments are closed.