Co warto zobaczyć podczas wakacji w Arubie?

Zanim Arubę odkryli hiszpańscy żeglarze, zamieszkana była przez plemiona Indian Arawaków. Pozostałości z tamtego okresu jest niewiele, ale ruiny tego, co zostało datuje się na 1000 rok n.e. Szczególnie warte zobaczenia są jaskinie z oryginalnymi rysunkami oraz zgromadzone w galeriach naczynia ceramiczne. Kiedy uznano że wyspa jest zbyt uboga ( zarówno na uprawę jak i przemysł) stała się schronieniem i kryjówka dla karaibskich piratów. Od połowy wieku XVII, z niewielkimi przerwami, pozostaje pod rządami Holandii. Najważniejsze miasta Aruby to Oranjestad (stolica) oraz Barcadera, Santa Cruz, Druif i Sint Nicolaas, które jednocześnie są portami morskimi.

„Bon bini na Aruba” oznacza w języku papiamento „witajcie na Arubie”. Taki napis widnieje na wizach turystycznych, w paszportach milionów turystów, którzy odwiedzają Arubę Tym co skłania ludzi, do przemierzania odrzutowcami tysięcy kilometrów, aby przez tydzień odpoczywać w jakimś zakątku świata na pierwszym miejscu wymienia się klimat, a następnie: egzotykę krajobrazu, przyjazne nastawienie mieszkańców, piaszczyste, rozległe plaże oraz kasyna. To jednak nie wszystko. Na wizerunek wyspy składają się nie tylko walory naturalne, ale również polityczno-ekonomiczne. Stabilny rząd oparty na wybieranym w wolnych wyborach parlamencie, związek z Królestwem Holandii i bezpieczeństwo turystów to główne atuty. Sprzyja to tworzeniu wizerunku wyspy jako oazy spokoju i szczęśliwych urlopów. Nieoficjalna używana, np. w przewodnikach, nazwa wyspy brzmi „One Happy Island”, tzn. szczęśliwa wyspa. Wszystko zatem przemawia aby turystyka w tym kraju rozwijała się równie atrakcyjnie.

Oranjestad

Stolica i największe miasto Aruby (fot.3.), położone na zachodnim krańcu wyspy. Miasto zostało zbudowane wokół Fortu Zoutman (fot.4.), zaraz po jego wzniesieniu w 1796. Fort ten jest jedna z głównych atrakcji miasta, inne to port i Wieża Wilhelma III (fot.4.), znajdujące się niedaleko fortu. W architekturze miejskiej widać duże podobieństw do budynków holenderskich, ale z lokalnymi wpływami. Tak kolorowych domów nie zobaczycie chyba nigdzie na świecie. Wszystkie budynki w mieście pomalowano na pastelowe, bajkowe kolory i ozdobiono ornamentami jakby żywcem wyciętymi z tortu szalonego cukiernika. Kasyna, centra handlowe, hotele, restauracje, siedziba gubernatora i budynek parlamentu ciągną się wzdłuż landrynkowego portu z najpiękniejszymi jachtami świata.. Ruch lotniczy w Oranjestad jest obsługiwany przez Queen Beatrix International Airport .

Synagoga Beth Israel w Oranjestad

Jest jedynym czynnym żydowskim domem modlitwy na wyspie. Synagoga została uroczyście otwarta 4 listopada 1962 roku. Niewielki budynek obsługuje kilkanaście sefardyjskich i aszkenazyjskich rodzin żydowskich pochodzących głównie z Portugalii, a także z Holandii, Polski oraz Surinamu. W związku z tak duża mieszanka kulturowa w tak małej grupie ludzi obrządek synagogi jest mieszany. Nurt określa się jak liberalny, bardzo zbliżony do reformowanego lub konserwatywnego.

San Nikolas

Drugie co do wielkości miasto Aruby położone na wybrzeżu w południowej części wyspy. Jest to rozwijający się kurort, gdzie oprócz nowoczesnych hoteli znajdują się destylarnie słonej wody dostarczające wody pitnej całej wyspie. W pobliżu San Nikolas można odpocząć na wspaniałej, spokojnej plaży Baby, słynnej z naturalnej zatoki odgradzającej wody Morza Karaibskiego.

Nurkowanie

Aruba słynie ze wspaniałych warunków do nurkowania. W ciepłych wodach Morza Karaibskiego znajdują się kolorowe rafy koralowe, niespotykane, egzotyczne ryby i tajemnicze wraki statków (fot.6.). Nurkowanie pod opieka wykwalifikowanych instruktorów na pewno pozostawi niezatarte wspomnienia!

Jeep safari

Tylko wozami terenowymi można dotrzeć na wschodni brzeg wyspy, do naturalnego, skalnego basenu znajdującego się na terenie Parku Narodowego Arikok. Po drodze można również podziwiać niesamowite, nadbrzeżne mosty skalne uformowane przez fale, olbrzymie kaktusy czy wygrzewające się w słońcu iguany.

Wyspa Palmowa

Niewielki skrawek lądu z białym piaskiem i wysokimi palmami kalifornijskimi, gdzie można zrelaksować się na plaży, nurkować w krystalicznych wodach okalających wyspę lub skorzystać z masażu. Wieczorem natomiast, na tej prywatnej wyspie, organizowane są romantyczne kolacje na plaży dla dwojga.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć podczas wakacji w Arubie?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.