Co warto zwiedzić i zobaczyć w Austrii?

Burgenland

Burgenland jest obszarem coraz częściej odwiedzanym przez turystów, zwłaszcza krajowych. Koncentruje się tu przede wszystkim ruch wypoczynkowy mieszkańców pobliskiego Wiednia i Grazu. Funkcje wypoczynkowo-uzdrowiskowe zlokalizowane są głównie w rejonie Jeziora Nezyderskiego. Z bardziej znanych ośrodków turystycznych należy wymienić miejscowości Podersdorf, Neusiedel am See, a także w centralnej części Burgenlandu Bad Tatzmannsdorf. Zainteresowaniem turystów cieszą się niewielkie miasta tego kraju, a zwłaszcza jego stolica – Eisenstadt, miejsce urodzenia Józefa Haydna.

Styria

Styria jest drugim co do wielkości krajem Austrii, zajmuje środkową i południowo-wschodnią jej część. Jest to kraina licznych pasm górskich, urodzajnych dolin, bystrych rzek i rozległych obszarów leśnych. Istnieją tu doskonałe warunki dla rozwoju turystyki zimowej i lecznictwa uzdrowiskowego. Liczne i ciekawe miasta oraz folklor umożliwiają rozwój turystyki krajoznawczej. Stolicą kraju jest Graz, drugie co do wielkości miasto Austrii, posiadające liczne zabytki, a wśród nich XII-wieczną dzielnicę staromiejską, zamek Schlossberg, zbudowany na wyniosłym wzgórzu, niezwykle interesujące muzeum folkloru Styrii. Funkcje uzdrowiskowo-wypoczynkowe koncentrują się w kilku znanych miejscowościach kuracyjnych, spośród których należy wymienić kurort i stację sportów zimowych Mariazell, pełniącą również funkcję znanej i najważniejszej miejscowości pielgrzymkowej w Austrii, wielkie uzdrowisko Bad Ausee również doskonale przystosowane do potrzeb sportów zimowych. Szeroko znanymi miejscowościami wypoczynkowymi i stacjami sportów zimowych są Murzuschlag, Kulm(słynna skocznia narciarska) i Schladming.

Karyntia

Krajobraz tego kraju tworzą wysokie grzbiety Alp, rozległe łąki górskie i niezwykle malownicze, ciepłe jeziora. Warunki naturalne i walory krajobrazu kulturowego stwarzają tu możliwość rozwoju wszystkich rodzajów turystyki. Główną strefą turystyczną Karyntii jest obszar występowania jezior, z których największym jest Worthersee. Nad jeziorem leżą liczne ośrodki sportów wodnych i kąpieliska, takie jak np. Maria Worth, Milstadt, Portschach, Velden czy szeroko znane kąpielisko i uzdrowisko Villach. Natomiast najbardziej znaną, dobrze zagospodarowa-ną stacją sportów zimowych jest Bad Kleinkirchheim.Na stokach Grossglocknera , na wysokości 2428m n.p.m., znajduje się wysokogórskie schronisko (hotel im. Franciszka Józefa), z którego kolejką można dostać się na lodowiec Pasterze. Ważnym ośrodkiem turystyki międzynarodowej jest stolica Karyntii, Klagenfurt. Miasto leży w śródgórskiej kotlinie w dogodnym przejściu przez Alpy. Jest interesującym miastem, z licznymi zabytkami architektury. Funkcje ośrodków turystki krajoznawczej w Karyntii pełnią również Friesach, Gurk i Hochosterwitz.

Tyrol

Tyrol to górzysta kraina w zachodniej Austrii o specyficznych warunkach geograficzno-klimatycznych, sprzyjających przede wszystkim rozwojowi turystyki zimowej, alpinizmu, a także stacji klimatycznych i miejscowości kuracyjnych. Wysokie szczyty Alp pokryte grubą pokrywą śniegu i jednocześnie niezwykle łagodny, wyróżniający się dużym usłonecznieniem klimat uczyniły z Tyrolu bardzo ważny rejon koncentracji turystyki krajowej i zagranicznej, szczególnie popularny w okresie zimy.

Centrum turystycznym Tyrolu jest Innsbruck, jedna z najlepiej wyposażonych miejscowości turystycznych Austrii, stolica sportów zimowych i turystyki wysoko-górskiej w tej części Alp. W 1964 r. odbyły się tutaj zimowe Igrzyska Olimpijskie, co roku odbywają się konkursy w ramach zawodów o puchar świata w skokach narciarskich. Jest także ważnym ośrodkiem turystyki krajoznawczej dzięki licznym zabytkom architektury i ciekawym zbiorom zgromadzonym w tyrolskim Muzeum Sztuki Ludowej. Innsbruck jest również miastem targów międzynarodowych, centrum przemysłu artystycznego, ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym.

Największy rozwój funkcji turystyczno-uzdrowiskowych nastąpił w uprzywilejowanej klimatycznie dolinie Innu. Do najważniejszych miejscowości tego regionu, obok Innsbrucku, należą Igls, Seefeld, Hall. Popularnymi ośrodkami sportów zimowych są także: Kufstein, Mayerhofen, St. Johan in Tirol, St. Anton am Arlberg oraz Landeck, pełniący jednocześnie funkcję miejscowości uzdrowiskowej.2

Vorarlberg

Warunki naturalne sprzyjają tu przede wszystkim rozwojowi turystyki w sezonie zimowym. Doskonale zagospodarowane stoki gór i świetnie wyposażone liczne stacje sportów zimowych ściągają do Vorarlbergu licznych turystów i amatorów narciarstwa. Głównym ośrodkiem ruchu turystycznego jest tu Bregencja(Bregenz), stolica kraju, niewielkie miasto malowniczo położone nad Jeziorem Bodeńskim, pełne zabytków architektury i sztuki prawie ze wszystkich okresów jego rozwoju. Bregencja jest także znanym uzdrowiskiem austriackim. Ruch turystyczny koncentruje się również w kilku innych miasteczkach (Dornbirn, Feldkirchen, Bludenz) oraz w stacjach sportów zimowych: Lech am Arlberg, Partenen i Schrunns. Partenen jest punktem wyjściowym drogi wysokogórskiej Silvretta.

Salzburg

Salzburg to piękna górska kraina o doskonałych warunkach dla rozwoju turystyki i rekreacji niemal w ciągu całego roku. Liczne jeziora, źródła wód mineralnych, wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych, cenne zabytki architektury i pamiątki przeszłości umożliwiły rozwój wszystkich rodzajów funkcji turystycznych. Salzburg spełnia jednak przede wszystkim funkcję obszaru realizacji rekreacji letniej i sportów zimowych. Do najważniejszych ośrodków wypoczynkowych i jednocześnie uzdrowisk i stacji sportów zimowych należą: Zell am See, Obertauern, Sallbach, Kaprun, Lofer, Radstadt, St. Johann in Pongau oraz słynne uzdrowiska z gorącymi źródłami radioaktywnymi Badgastein i Bad Hofghastein. Stolica kraju związkowego Salzburg jest ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki krajoznawczej, a także znanym uzdrowiskiem i ośrodkiem sportów zimowych. Miasto wyróżnia się przepięknym położeniem, obfitością zabytków architektury (m.in. katedra wzorowana na Bazylice św. Piotra w Rzymie, zamek Hohensalzburg) i festiwalami muzyki Mozarta, który tu się urodził. Interesującym obiektem krajoznawczym omawianego obszaru jest góra Durnberg z kopalnią soli w partii szczytowej, do której prowadzi kolejka górska, a także największa jaskinia lodowa na świecie w Tennen-Gebirge koło Werfen.

Górna Austria

Austria Górna to jeden z najważniejszych rejonów turystycznych Austrii, bardzo popularny cel turystyki zagranicznej. Dominuje tu funkcja letniej rekreacji w połączeniu z możliwościami uprawiania sportów wodnych. Ważną rolę odgrywa także funkcja uzdrowiskowa i krajoznawcza. Szczególnie silny rozwój funkcji turystycznych obserwuje się w rejonie Salzkammer-gut. Jest to obszar obfitujący w liczne piękne jeziora (Attersee, Mondsee, Traunsee i inne), nad którymi powstało wiele miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, np. Ater, Kammer, Ebensee. Wielkim współczesnym uzdrowiskiem z licznymi zabytkami architektury jest Gmunden, a także Bad Ischl.Do ośrodków turystyki krajoznawczej należy zaliczyć stolicę kraju Linz, Steyr, St. Florian i niezwykle ciekawe miasteczko Hallstatt, leżące u podnóża góry Dachstein. W miasteczku odkryto słynne cmentarzysko prehistoryczne ze starszej epoki żelaza, które nadało nazwę kulturze i okresowi (halsztacki) w pradziejach Europy. Rejon Hallstatt to również obszar rozwoju górnictwa solnego, którego ślady i tradycje eksponuje muzeum w Hallstatt i udostępniona do zwiedzania stara kopalnia.

Wiedeń i Dolna Austria

Głównym ośrodkiem zagranicznego ruchu turystycznego w Austrii jest stolica Wiedeń – uważana za czwarte centrum światowego ruchu turystycznego. Wielki ruch turystyczny, notowany corocznie w Wiedniu, wiąże się przede wszystkim z jego walorami krajoznawczymi i dogodnym położeniem komunikacyjnym, a także z międzynarodowymi targami, festiwalami muzycznymi i kongresami. Do największych obiektów o charakterze krajoznawczym w Wiedniu zaliczyć należy m.in.: wspaniały zabytek architektury gotyckiej – katedrę św. Szczepana, pałac Habsburgów – Hofburg, Belweder, Schonbrunn z pięknym parkiem w stylu francuskim. Tu znajduje się jedna ze światowych scen operowych Wiener Staatsoper i narodowy teatr Austrii – Burgtheater. W Wiedniu znajduje się również wiele pamiątek po wybitnych kompozytorach tej miary co: J.Haydn, W.A.Mozart, L.van Beethoven, J.Strauss, F.Schubert, J.Brahms i innych. Odbywający się co roku Wienerfestwochen ściąga do Wiednia turystów z całego świata. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Grinzing, dzielnica folklorystycznych zajazdów, winiarni i karczm, a także rozrywkowo-wypoczynkowa dzielnica – Prater.Na wzgórzu Kahlenberg, dominującym nad miastem, znajduje się kościół a w nim kaplica króla Jana Sobieskiego.

Dolna Austria jest przede wszystkim obszarem wypoczynkowym mieszkańców Wiednia. Istnieją tu dobre warunki rozwoju rekreacji zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Popularnymi ośrodkami wypoczynkowymi są m.in. Lilienfeld, Semmering i Raxalpe. Rozwijają się tu również funkcję uzdrowiskowe. W odległości ok. 26km od Wiednia leży słynne uzdrowisko z obfitymi źródłami siarkowymi – Baden. Z innych bardziej znanych uzdrowisk na uwagę zasługuje Deutsch Altenburg. Dolna Austria jest także niezwykle ciekawym rejonem turystyki krajoznawczej. Pod tym względem szczególnie wyróżnia się odcinek doliny Dunaju od starego miasteczka Krems do Melk, znany pod nazwą doliny Wachau. Ponadto ciekawe walory krajoznawcze reprezentują liczne miasteczka (Eggenburg, Heiligenkreuz, Klossterneuburg, St. Polten) i przepięknie położone wioski.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Co warto zwiedzić i zobaczyć w Austrii?, 6.0 out of 10 based on 5 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w austrii
  • co warto zwiedzić w austrii
  • austria co warto zwiedzić
  • austria co warto zobaczyć
  • co zwiedzić w austrii
  • zabytki w austrii
  • co można zwiedzić w austrii
  • co zobaczyc w austrii
  • co zwiedzać w austrii
  • austria co zwiedzic

Comments are closed.