Co warto zwiedzić podczas wakacji w Grecji?

Nawiązując do podziału geograficzno-historycznego, różnic położenia, klimatu, historii oraz tradycji rozwoju turystyki na terenie Grecji można wyróżnić cztery regiony turystyczne: Grecję Północną, Środkową, Południową (Peloponez) i Strefę Wyspową.

Grecja Północna

Region ten obejmuje części trzech krain historycznych – Macedonii, Tracji i Tesalii. Stanowi niezwykle interesujący obszar turystyki krajoznawczej dzięki nagromadzonym wspaniałym zabytkom kultury rzymskiej, bizantyjskiej , a nawet orientalnej. Najważniejszy ośrodek turystyczny w regionie stanowią Saloniki – drugie miasto Grecji , ważny port i ośrodek przemysłowy. Historia tego miasta sięga IV wieku p.n.e. Odgrywało ono ogromną rolę w Cesarstwie Bizantyjskim i właśnie z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki: Rotunda św. Grzegorza, Bazylika św. Dymitra, Bazylika św. Zofii. W Salonikach istnieją też pozostałości architektury orientalnej z czasów, gdy miasto należało do Turcji ( lata 1430-1912). Współczesne Saloniki znane są jako miejsce ważnych międzynarodowych targów.

W regionie północnej Grecji istnieją sprzyjające warunki dla rozwoju turystyki wypoczynkowej. Wiążą się one z ciepłym, dogodnym klimatem i atrakcyjnością linii brzegowej, której na wielu odcinkach towarzyszą piaszczyste plaże. Stosunkowo najlepiej funkcje kąpieliskowe rozwinęły się na wybrzeżach drugorzędnych półwyspów, np. Półwyspu Chalcydyckiego, oraz na przepięknym, piaszczystym wybrzeżu w rejonie miejscowości Kawala. Atrakcją tego regionu jest autonomiczna republika mnichów na górze Atos (22 klasztory).

Wielkim zainteresowaniem turystów cieszy się najwyższa góra Grecji – Olimp, mityczna siedziba greckich bogów. W okresie zimy na Olimpie panują dobre warunki narciarskie. Wzdłuż Morza Egejskiego rozciąga się Riviera Olimpijska – 70-kilometrowy pas plaż na wschodnim wybrzeżu Grecji. Pierwsze kąpieliska są już ok. 50 km na południe od Salonik. Wybrzeże leży na równinie Pieria na południowym krańcu Macedonii, ograniczone pasmem gór Pieria od zachodu i południa, oraz ogromnym masywem Olimpu i Ossy.

Obok Kalambaka w Tesalii znajduje się zespół bizantyjskich klasztorów, zbudowanych na szczytach skalnych ostańców. Całość , zwana Meteorami, robi niesamowite, wrażenie ( wpis na listę UNESCO).

Grecja Środkowa

Kolebką greckiej kultury, a zarazem stolicą regionu i jednocześnie największym i najczęściej odwiedzanym miastem Grecji są Ateny. Znajdują się tutaj liczne muzea, teatry, uniwersytet. Z okresu starożytności pochodzą najwspanialsze zabytki architektury: Akropol z potężnymi ruinami Partenonu, Erechteionu, Teatr Dionizosa i Odeon Herodesa Attykusa, resztki starożytnej Agory, ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, Stadion Panatenajski – miejsce pierwszej nowożytnej olimpiady. Nad centralną częścią miasta dominują dwa wzgórza : Akropol oraz Likwitos, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Grupę zabytków klasycystycznych z XIX w . stanowią gmachy Muzeum Narodowego , Akademii Nauk, Starego Zamku (obecnie Parlament), Biblioteki Narodowej i Uniwersytetu. U stóp Akropolu położona jest rozrywkowa dzielnica Plaka.

W skład zespołu miejskiego Aten wchodzi port Pireus, na wschód od niego znajdują się dzielnice wypoczynkowe Falero i Glifeda z dobrze zagospodarowanymi plażami. W obrębie Aten leżą klasztory Kessarani i Dafni ze wspaniałymi bizantyjskimi mozaikami.

Celem turystów są Delfy, położone na południowych zboczach Parnasu, będące w starożytności ważnym dla Greków ośrodkiem kultu religijnego, a także miasto Larisa, z cennym akropolem, antycznym teatrem i mostem z okresu bizantyjskiego. W odległości 42 km od Aten leży małe miasteczko Maraton, słynące ze zwycięstwa Greków nad Persami w 490 r p.n.e. i wzbudzające duże zainteresowanie turystów.

Wybrzeża morskie centralnej części Grecji i śródziemnomorski klimat stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju funkcji kąpieliskowo- wypoczynkowych. Na południe od Aten rozciąga się strefa wypoczynkowa Riwiera Attycka, którą tworzą plaże, urządzenia do uprawiania sportów wodnych, pola golfowe, korty tenisowe, liczne kluby, restauracje i lokale nocne, a najważniejszymi kąpieliskami w jej obrębie są Nowy i Stary Faleron, Glyflada , Lagonissi i Ossias. Piękne plaże występują także na północny wschód od Aten, ale istniejące tam kąpieliska i uzdrowiska nie są najlepiej zagospodarowane. Nad Zatoką Koryncką leżą bardzo popularne kąpieliska : Loutrakon oraz Xylokastron. Funkcje uzdrowiskowe rozwinęły się na bazie istniejących źródeł wód mineralnych, charakteryzujących się dużą radioaktywnością. Występują one we wschodniej części środkowej Grecji. Rozwijającym się centrum turystyki górskiej, w tym także sportów zimowych, jest na omawianym obszarze ośrodek wypoczynkowy Pavaria koło Aten oraz rejon Parnasu.

Grecja Południowa – Peloponez

Półwysep Peloponeski połączony jest z Półwyspem Bałkańskim wąskim przesmykiem Korynckim, który w najwęższym miejscu ma 5,7 km. Cały Peloponez jest regionem górzystym. Szczyty pasma Tajgetu zawsze pokryte są śniegiem. Obszar ten, a ściślej Argolida, jest kolebką greckiej cywilizacji, słynący przede wszystkim z walorów krajoznawczych związanych z tzw. kulturą mykeńską , która w II tysiącleciu p.n.e. powstała z ośrodkiem w Mykenach i rozprzestrzeniła się w całej strefie Morza Śródziemnego. Głównym celem ruchu turystycznego są stare zabytkowe miasta Peloponezu: Korynt, Mykeny, Epidauros, Sparta, Olimpia, Argos i Nefpio.

Korynt w zamierzchłej przeszłości spełniał ważną strategiczną funkcję, leżąc na drodze z Peloponezu do starożytnej Hellady. W mieście zachowały się do dziś piękne zabytki starożytnej architektury m. in. Cytadela Akrokorynt, wznosząca się 900 m n.p.n., z zachowanymi świątyniami Afrodyty i Apollina). W Mykenach najcenniejszym zabytkiem są ruiny cytadeli z XIV wieku p.n.e., w których to podczas prac archeologicznych odkryto groby Agamemnona i Klitajmestry. Epidauros znany jest z kolei ze wspaniałego antycznego teatru mieszczącego 16000 osób, o zadziwiającej akustyce, w którym organizowane są festiwale muzyczne i wystawiane klasyczne tragedie greckie. Sparta jest dziś niewielkim miasteczkiem, w którym już tylko nieliczne pamiątki przypominają o wielkiej sławie tego potężnego niegdyś miasta- państwa starożytnej Grecji. Celem zainteresowania turystów są również : Olimpia, w której narodziła się idea ruchu olimpijskiego, Argos- na południe od Myken z ruinami z czasów rzymskich, akropolem i muzeum archeologicznym oraz Nefpio (pierwsza stolica nowożytnej Grecji).

Obok funkcji krajoznawczych, na Peloponezie rozwijają się również funkcje wypoczynkowe i kąpieliskowe, istnieją tu również dobrze wyposażone uzdrowiska.

Najlepiej przystosowana do pełnienia funkcji wypoczynkowych jest strefa północnego wybrzeża półwyspu. Znajdują się tutaj kąpieliska: Aigion, Paralia, Akratas, Xylokastron. Na południowym wybrzeżu znajduje się dość znane kąpielisko Kalamai, natomiast na wybrzeżu zachodnim- Katakolon, Amalias i Patrai. Wśród uzdrowisk na uwagę zasługują Kalawrita, Metana i Milon.

Region Wysp Greckich

Wyspy należące do Grecji dysponują doskonałymi warunkami klimatycznymi dla rozwoju turystyki. Niemniej jednak tylko nieliczne z nich mogą być wykorzystywane dla tych celów. Takimi barierami uniemożliwiającymi szerszy rozwój turystki w regionie wyspowym są trudno dostępne brzegi i górzyste wnętrza wielu wysp, brak wody pitnej, oraz stosunkowo mała powierzchnia niektórych wysepek. Szansę na rozwój wykorzystały przede wszystkim trzy największe wyspy
Grecji- Kreta, Eubea i Rhodos. Stanowią one nie tylko cel przyjazdów wypoczynkowych, ale także krajoznawczych.

Najbardziej atrakcyjna jest wyspa Kreta, z zabytkami kultury minojskiej (Knossos, Fajstos, Melos) oraz z długim sezonem kąpielowym. Na północnym wybrzeżu wyspy rozwinęły się najważniejsze kąpieliska. Największym miastem i fortem jednocześnie jest Iraklion. W zachodniej części Krety egzotycznym nastrojem przyciąga pełna zabytków Chania, gdzie atrakcją są wycieczki lokalne do jednego z najgłębszych wąwozów Europy – Samarii, groty narodzin Zeusa oraz dawnej kolonii trędowatych.

Z kolei wyspa Rhodos znana jest ze swoich plaż, a znaną miejscowością wypoczynkową jest Kallithea. Ważnym ośrodkiem turystyki krajoznawczej jest Lindos. Znakomitymi warunkami dla rozwoju funkcji wypoczynkowych i uzdrowiskowych dysponuje Eubea. Piękna plaża w otoczeniu sosnowego lasu towarzyszy wybrzeżu wyspy na odcinku od Chalkis do Aliwerion. Na wyspie znajduje się także jedno z bardziej znanych uzdrowisk Grecji- Aedipsos.

Wyspy Jońskie mają górzysty krajobraz, bogatą roślinność utrzymującą kolor soczystej zieleni przez cały rok oraz ciepły klimat. Doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa stwarzają dostępne zatoki, rozwinięta linia brzegowa oraz dogodne przystanie. Wyspa Kerkira (Korfu) stanowi największe w południowo-wschodniej Europie centrum jachtingu morskiego. Ponadto posiada urzadzenia bazy towarzyszącej o bardzo wysokim poziomie, są to: rozległe pola golfowe, pola do gry w krykieta, które przyciągają wielu turystów, zwłaszcza Brytyjczyków, szczególnie w sezonie zimowym. Wyspy Jońskie posiadają bogate tradycje mykeńskie: wyspy Itaka, Kefalinia – związane z akcją „Odysei”.

Cyklady i Sporady – wyspy Morza Egejskiego swoje znaczenie głównie zawdzięczają turystyce morskiej oraz wysokim walorom przyrodniczym, zwłaszcza licznym zatokom, piaszczystym plażom i orzeźwiającym wiatrom. Szczególną atrakcją jest czynny wulkan znajdujący się na wyspie Santoryn z licznymi zabytkami (np. Thyra) i wspaniałymi krajobrazami. Charakterystyczną cechą wysp jest ich oryginalne budownictwo o charakterze orientalnym – białe domy z płaskimi dachami, wiatraki, oraz gościnność mieszkańców trudniących się głównie rybołówstwem.

Wśród mniejszych licznych wysp na uwagę zasługują między innymi : Milos, na której odnaleziono pomnik Afrodyty (obecnie w Luwrze), Egina z dobrze zachowanymi ruinami świątyni Ateny, Samotraka- ważne centrum wypoczynkowe, znaleziono tu posąg słynnej Nike z Samotraki, Paros z zachowanymi ruinami świątyni Posejdona.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zwiedzić podczas wakacji w Grecji?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w grecji
  • co warto zwiedzić w grecji
  • grecja co warto zobaczyć
  • co zwiedzać w grecji
  • miasto i port w tesalii (grecja) liczne zabytki

Comments are closed.