Co warto zobaczyć i zwiedzić odwiedzając Holandię?

Amsterdam czyli inaczej perła wydarta morzu, piękne a zarazem niewielkie miasto powstało na terenach, które wcześniej pokrywała woda. Patrząc na mapę można zobaczyć, że układ przestrzenny holenderskiej stolicy wyznaczają pierścienie kanałów i przecinające je, zbiegające koncentrycznie uliczki. Z lotu ptaka Amsterdam przypomina pajęczą sieć. Miasto to wydaje się być stworzone dla turystów, gdyż wszystkie najważniejsze zabytki miasta znajdują się w centrum i wszędzie da się dotrzeć piechotą. Od lat jest tam promowany przez władze miejskie zdrowy tryb życia, ograniczając ruch samochodowy, dlatego do zwiedzania jak i poruszania się po mieście z pojazdów kołowych najlepiej wybrać rower. Amsterdam najlepiej zwiedzać przechadzając się wzdłuż kanałów i podziwiając kolorowe kamieniczki, lub wybrać się na wycieczkę po kanałach, gdyż podczas rejsu łódź przepływa przez najbardziej znane i lubiane miejsca. Na charakterze miasta piętno odcisnęła wielowiekowa historia, gdyż przez stulecia jego oblicze kształtowali kupcy, artyści, rzemieślnicy i uczeni.

Amsterdam podobnie jak cała Holandie jest wielokulturowy. Oprócz starówki warto odwiedzić enklawy etniczne Np.: dawną dzielnicę żydowską lub Chinatown. Również słynna dzielnica Czerwonych Latarni ma do zaoferowania wiele zabytków, oprócz słynnego centrum libertynizmu i prostytucji. Rejon ten może się pochwalić wspaniała architekturą na czele z najstarszym amsterdamskim Oude Kerk oraz pięknymi mieszczańskimi kamienicami zaadaptowanymi na cele muzealne. Amsterdam zyskał przydomek miasta muzeów nieprzypadkowo, ponieważ rozlokowanych ich tutaj jest aż 42 nie licząc dziesiątek galerii i sal wystawienniczych. Dla wielbicieli sztuki obowiązkowym punktem jest Kwartał muzeów, przy którym znajdują się trzy znakomite placówki z najsłynniejszym Rijksmuseum. Zachwyca również wspaniałe Muzeum Tropikalne czy Muzeum Heinekena. Tętniąca niegdyś życiem kupieckim metropolia, do dziś podtrzymuje tradycje handlowe. Nietrudno wpaść tu w szał zakupów nie tylko w domach towarowych ale w wielu ciekawych sklepach i sklepikach znajdujących się w spokojnych uliczkach Starego Miasta. Znajduje się tutaj również europejska stolica handlu diamentami, w której można zobaczyć procesowi wytwarzania diamentów w jednej z wielu szlifierni.

Amsterdamczycy uwielbiają odpoczynek oraz zabawę na łonie natury, z czego również chętnie korzystają turyści, którzy po zwiedzaniu okolicznych zabytków mogą odpocząć na jednym z wielu licznych skwerów lub spacerując po jedynym w swoim rodzaju pływającym targu kwiatów ze straganami rozłożonymi na barkach. Jednym słowem holenderska stolica z roku na rok pięknieje i zyskuje na atrakcyjności. Podróż do Amsterdamu nie sprawia problemów a wybór środka transportu zależy od środków i czasu, jakim dysponuje turysta. Najszybciej można się tam dostać drogą powietrzną, biorąc pod uwagę zniżki i promocje, przelot wcale nie musi być drogi. Najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest Cenraal Station, z którego wyruszają pociągi, większość linii tramwajowych, autobusowych i metra.

Zachód Holandii

Zachodnią część kraju tworzą dwie prowincje: Holandia Północna ( Noord Holland ) Holandia Południowa ( Zuid Holland )

Holandia Północna

Rozciągająca się na północ od Naarden przez Amsterdam aż po Den Helder jest najtłumniej odwiedzaną prowincją kraju po Holandii Południowej. Od zachodu oblewają ją wody Morza Północnego, natomiast od wschodu dwa jeziora: Markermeer i Ijsselmeer. Na północnym – wschodzie prowincji znajduje się Den Oever połączone groblą z Fryzją, a w środkowej części regionu leży zespół miast o nazwie Zaanstad. Dzięki temu można z łatwością przedostać się na drugą stronę zatoki bez konieczności objeżdżania połowy kraju. Krajobraz Holandii Północnej nie różni się od krajobrazu całego Królestwa Niderlandów: na północy w większości występują poldery i monotonne pola, na zachodnim wybrzeżu rozciągają się wydmy szerokie, piaszczyste plaże, natomiast na wschodnim ulokowały się zabytkowe miasteczka oraz porty. W południowej części prowincji błyszczy klejnot Holandii – Amsterdam, a na południowy – wschód od niego znajduje się gotycko – renesansowy Haarlem, który jest stolicą regionu. Najbliższe okolice również cieszą się ogromną popularnością turystów, a to za sprawą jednego z

największych kąpielisk nadmorskich Zandvoort, oraz dziewiczego pasma wydm National Park De Kennemerduinen.
Wschodnie wybrzeże może być traktowane jako wytyczona przez naturę trasa wycieczkowa. Na początku szlaku znajdują się wioski rybackie Broek in Waterland i Marken, dalej mija się dawne porty morskie: Monnickendam i Volendam i dociera się do Edamu czyli miasteczka z wielowiekową tradycją serowarską. Kolejnym punktem wartym zobaczenie wędrując na północ jest Hoorn szczycące się wielkimi odkrywcami i barwną historią. Nieopodal leży Enkhuizen wraz z największą atrakcją okolicy Zuiderzee Museum ze skansenem przybliżającym codzienne życie mieszkańców przeszło 100 lat temu.

Środkowa część Holandii Północnej nie ma dostępu do wybrzeża, ale to nie stanowi problemu ze względu na to, że odległości tu są niewielkie. Warto będąc tutaj zajrzeć na piaszczystą plażę Bergen–aan-Zee. Perłą na trasie jest Zaanse Schans, czyli zrekonstruowana wieś z wiatrakami, reklamowana jako jedyne miejsce, w którym można poczuć atmosferę dawnej Holandii. Warto również odwiedzić cudowne Naarden, najlepiej zachowane miasto – twierdzę w Holandii. Nieco na zachód w niewielkiej odległości od lotniska Schiphol, działa największa na świecie giełda kwiatowa w Aalsmeer.

Holandia Południowa

Holandię Południową oblewa od zachodu Morze Północne, natomiast od wschodu sąsiaduje ona z prowincjami: Utrechtem i Północną Brabancją, a na południu z Zelandią. Tak zwanym sercem prowincji jest królewska Haga, z siedzibami międzynarodowych urzędów. Warto również zobaczyć piękną plażę w Scheveningen oraz jedną z największych osobliwości kraju- Madurodam, czyli Holandię w miniaturze. Rodzicom z dziećmi na pewno spodoba się wycieczka do leżącego nieopodal Hagi parku rozrywek wodnych Duinrell. W pobliżu Hagi leży również urokliwy Delft, który słynie z przepięknej błękitnej porcelany.

Średniowieczna Lejda leżąca na północ od Hagi to rodzinne miasto Rembrandta. W okolicy leżą również słynne kąpieliska: Noordwijk aan-Zee i Katwijk-aan-Zee. Na południu w delcie Renu i Mozy leży największy ośrodek prowincji Rotterdam, który jest nie tylko największym portem morskim świata ale i nowoczesnym miastem z piękną architekturą. Jego centrum zostało zmiecione z powierzchni ziemi podczas bombardowania w 1940r., a dziś słynie z futurystycznych, zadziwiających kształtem budynków. Na uwagę zasługuje również miasto Schiedam z najwyższymi na świecie wiatrakami i słynącego z sera Gouda. Niedaleko leży przepiękna wioska Kinderdijk, szczycąca się kompleksem 19 wiatraków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na południowy wschód od Rotterdamu leży Dordrecht, uważany za najstarsze miasto Holandii, a nieopodal rozciąga się dziewiczy park narodowy Biesbosch.

Północna Holandia i Wyspy Zachodniofryzyjskie

Północ Holandii kilkadziesiąt lat temu była w dużej mierze odcięta od reszty kraju. Dopiero w 1932r. została połączona tamą Afsluitdijk, stąd właśnie słabe zaludnienie tego terenu, mniej okazałe budowle i rozległe tereny nietknięte przez cywilizację. Najstarszą spośród trzech prowincji Holandii Północnej jest Fryzja nazywana Zieloną Prowincją. W jej krajobrazie dominują poprzecinane kanałami pola, liczne rzeki oraz mniejsze i większe jeziora. Dopełnieniem są malownicze wioski znajdujące się na sztucznie usypanych wzgórzach. Dlatego też Fryzja stała się znakomitym miejscem dla turystów spragnionych bliskiego kontaktu z przyrodą. Na terenie prowincji znajduje się 11 historycznych miast i miasteczek. Mających indywidualny charakter.

Na wschód od Fryzji rozciąga się Groningen z super nowoczesnym Groningen Museum, a na północno wschodnich krańcach leży główna atrakcja przyrodnicza – park narodowy Lauwersmeer. Turyści najczęściej zatrzymują się w stolicy, skąd wyruszają na jednodniowe wycieczki do gotyckiego klasztoru Ter Apel.

Drugą prowincją jest Drenthe, najuboższe w zabytki architektury, przez co turyści rzadko tu zaglądają. Można tutaj zobaczyć dziewicze pejzaże z gęstymi lasami i bujnymi łąkami otaczającymi tysiącletnie torfowiska. Na tym obszarze zostało wytyczonych mnóstwo tras rowerowych.

Krajobraz Wysp Zachodniofryzyjskich charakteryzują złociste wybrzeża, ciągnące się kilometrami plaże, szerokie pasma wydm oraz nieskażona przyroda. Jeśli dodamy do tego przepiękne wioski, otrzymamy istny raj dla turystów. I rzeczywiście, zamykający łukiem zachodnią i północną część Holandii, archipelag ten to przyrodnicza perła całej północy królestwa.

Wschodnia Holandia

Region ten obfituje przede wszystkim we wspaniałe jeziora, parki narodowe, zabytkowe miasta i kontrastujące z nimi przemysłowe miasta. Turystów odwiedzających tę część kraju fascynuje przede wszystkim jej różnorodność. Wyruszając z Utrechtu pierwszą prowincja wartą odwiedzenia jest Overijssel a następnie Geldria – najbardziej zróżnicowana pod względem krajobrazowym prowincja Holandii. We wschodniej części Królestwa Niderlandów warto zwiedzić: Zwolle – stolica prowincji Overijssel, stare warowne miasto, na którego uliczkach unosi się duch Hanzy Ikonenmuseum – fascynujące muzeum z kolekcją sztuki cerkiewnej Giethoorn – poprzecinana siatką kanałów wieś z drewnianą zabudową Paleis Het Loo – dawna siedziba rodziny królewskiej zachwycająca bogactwem wnętrz i malowniczym parkiem Park Narodowy Hoge Veluwe – jest to największy w Holandii park narodowy z licznymi trasami rowerowymi i pieszymi Museum Kroller-Muller – znakomite centrum sztuki współczesnej , słynącej z największej na świeci kolekcji obrazów van Gogha Nijmegen – najstarsze holenderskie miasto z fascynującym muzeum rowerów i ruinami zamku

Środkowa Holandia

Centralna część Holandii położona jest w samym sercu kraju tulipanów i tworzą ją dwie prowincje: Utrecht i Flevoland – oddzielone od siebie jeziorem Ijsselmeer. Prowincja Utrecht od zachodu graniczy z Noord Holland i Zuid Holland, od wschodu z Geldria natomiast od północy z Flevolandem. Stolicą jest tętniący życiem uniwersyteckim Utrecht – była siedziba biskupów oraz prężny ośrodek katolicki. W mieście znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Schroderhuis oraz jedyny w swoim rodzaju Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement. Malownicze tereny Utrechtu zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych . Na wschód od miasta rozciąga się pasmo lasów i łagodnych wzgórz noszących nazwę Utrechtse Heuvelrug, którego główną miejscowością jest Amersfoort, będący bazą wypadową. Na północy od Utrechtu leży malownicza wioska Spakenburg, słynąca z ciekawych festiwali . Atrakcyjne turystycznie również są dwa średniowieczne zamki w Doornie i Amerongen,przebudowane na klasycystyczne rezydencje. Największy zamek w Holandii – baśniowy Kasteel de Haar znajduje się w Haarzuilens.

Flevoland to przede wszystkim kraina rolnicza utworzona z myślą o nowych terenach do zagospodarowania, których brakowało w Królestwie Niderlandów. Krajobraz urozmaicają nowoczesne wiatraki, tama, zagrody i niewielkie miasta. Prowincja dzieli się na dwie części: Polder Północno – Wschodni, w którym na szczególną uwagę zasługuje miasteczko z portem Urk, oraz wpisany na listę UNESCO Schokland. O wiele więcej atrakcji zapewnia Zachodni Polder, w którym znakomitą bazą wypadową będzie Lelystad, przyciągający turystów repliką XVII – wiecznego statku handlowego „ Batawia” i parkiem rozrywki Walibi Word.

Południe Holandii

Południe Holandii składa się z trzech prowincji: Zelandia Limburgia Brabancja Północna Różnorodność krajobrazowa i bogactwo historii sprawiają, że podróżowanie po tej części kraju to niezapomniana przygoda. W Zelandii warto odwiedzić główny kurort Vlisingen, prastary port Zierikzee.

Brabancja Północna charakteryzuje się polami przybierającymi kształty szachownicy, lasami i spokojem krajobrazu. Prowincja podzielona jest na część holenderską i belgijską a spowodowane jest to wielowiekowymi wojnami. Turystów przyciąga tu przede wszystkim wspaniała architektura m.in.: średniowieczne zamki oraz labirynty brukowanych uliczek. Najpiękniejszymi miastami prowincji są: Breda i Den Bosch oraz znajdujący się tam lunapark De Efteling.
Limburgia granicząca z Niemcami oraz Belgią jest najmniej holenderska bo włączona do królestwa w latach 30 XX wieku. Różni się również krajobrazem, gdyż przeważają tam wzgórza. Ważnym turystycznie miejscem w Limburgii są odkopane łaźnie w Heerlen. Z okresu katolicyzmu zachowały się bogate świątynie Maastricht oraz „ białe” miasto ze starym opactwem, Thoorn.1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć i zwiedzić odwiedzając Holandię?, 7.7 out of 10 based on 3 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w holandii
  • holandia co warto zobaczyć
  • co warto zwiedzić w holandii
  • co zwiedzić w holandii
  • holandia zwiedzanie
  • holandia co warto zwiedzić
  • miejsca które warto zobaczyć w holandii
  • holaandia co zwiedzic
  • groningen co zwiedzac

Comments are closed.