Gdzie się wybrać na wakacje w Irlandii?

Irlandia dysponuje dobrymi warunkami dla rozwoju turystyki. Uznaną atrakcją są zróżnicowane krajobrazy, od torfowisk i jezior na nizinach po pasma górskie i skaliste wysepki. Liczne zabytki przyciągają turystów, wśród nich wpisany na listę UNESCO kompleks archeologiczny Band of the Boyne oraz New Grange.

Na obszarze Irlandii można wyróżnić trzy regiony turystyczne:

  • Irlandię Wschodnią
  • I. Południowo- Zachodnią
  • I. Północno- Zachodnią

Region Irlandii Wschodniej obejmuje płaskowyże wschodniej części kraju, wśród których najwyżej położonym terenem jest są góry Wicklow- naturalne przedłużenie gór północnej i środkowej Walii, widoczne jest to w budowie geologicznej i rzeźbie terenu. Wschodnie stoki tych gór porastają zwarte lasy, które na terenie Irlandii występują bardzo rzadko. Irlandia Wschodnia jest bardzo dobrze rozwinięta rolniczo, a to za sprawą występowania tu urodzajnych piaszczystogliniastych gleb.

W tym regionie ruch turystyczny, w dużej mierze także międzynarodowy koncentruje się w głównym ośrodku- Dublinie położonym u ujścia rzeki An Life (ang. Liffey) do Morza Irlandzkiego. Początkowo był otoczony palisadą , warowną osadą wikingów, skąd prowadzili oni najazdy w głąb kraju. Zdobyty przez Anglonormanów w XII w. był wtedy jedyną ostoją władzy monarchów angielskich na wyspie. Właściwa Irlandia leżała „ poza palisadą”. Wraz z upływem lat miasto wchłaniało i filtrowało wpływy różnych kultur, od wikingów po Anglików, i wykształciło własną, niepowtarzalną tożsamość. W 1919 r. w Dublinie proklamowano niepodległość, a od 1921 r. stał on się stolicą państwa.

Większość zabytków uległa zniszczeniu w czasie walk wyzwoleńczych, jednak później postarano się o rekonstrukcję. Zabytki są w dużej mierze zlokalizowane w starej części miasta, obejmującej nadbrzeże rzeki Liffey. Do tych najbardziej interesujących można zaliczyć gotycką katedrę św. Patryka z XII w., katedrę pod wezwaniem Chrystusa, zamek pochodzący z XIII w. a w przeszłości będący rezydencją angielskich wicekrólów, uniwersytet założony w 1591 r.- Trinity College, w jego bibliotece znaleźć można ok. 300 manuskryptów pochodzących nawet z VIII w., Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne oraz Galeria Narodowa, Park Miejski Phoenix- jeden z największych w Europie (70,8 ha pow. ) i jeden z najstarszych na świecie ogrodów zoologicznych- założony w 1830 r.

Wśród innych miast należy wyróżnić miejscowość o bogatej historii- Tara- najstarsza stolica państwa irlandzkiego, następnie Drogheda, Waterford, Kilkenny, w których warto zwrócić uwagę na zabytkowe obiekty romańskiej i gotyckiej architektury sakralnej.

Wybrzeża Morza Irlandzkiego stanowią dobrą bazę dla turystyki wypoczynkowej, dlatego właśnie znajdują się tu liczne kąpieliska, m.in. Kingstown, będące głównym ośrodkiem żeglarstwa na wschodnim wybrzeżu, Dalkey, Killiney, Bray, Greystones, Arklow, Wexford, Balbriggan, Skerries. Wybrzeża morskie stwarzają również warunki do rozwoju rekreacji, sportów wodnych i rybołówstwa. W Dundalk, Bray, Winklowe i Arklow oraz Kinsale znajdują się ośrodki sportowego rybołówstwa. Również w górskich rejonach są dogodne warunki do wypoczynku letniego i zimowego. Turystyka górska rozwija się w rejonie Wicklow, Wexford oraz Donegal.

Region Irlandii Południowo- Zachodniej wyróżnia się urozmaiconym ukształtowaniem powierzchni, miejscami posiadającym charakter rzeźby górskiej- góry Ciarraighe ok. 1000 m n.p.m., to właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt Irlandii. Do atrakcji turystycznych zalicza się silnie rozczłonkowane, skaliste wybrzeża morskie. Łagodny klimat rejonu Zatoki Beanutrai (ang. Bantry) umożliwia uprawę roślin charakterystycznych dla basenu Morza Śródziemnego, m. in. palm, bambusa, azalii, hortensji, itp.

Popularną formą turystyki są wycieczki konne wiodące szlakiem zwanym Pierścieniem Kerry. Ich początek jest w miejscowości Killarney, a trasa dalej prowadzi przez tereny najbardziej atrakcyjne, takie jak park Bourn- Vincent Memorial Park założony w 1932r. (pow. 4400 ha).

Również tutaj znajdujemy miejscowości, które pełnią funkcje nadmorskich ośrodków wypoczynkowych: Lahinch, Daingean Ui Chius (ang. Dingle), Ballybunnion, Lios Dun Bhearna (ang. Lisdoonvarna)- jedno z największych zdrojowisk tego kraju. Corcaigh ( ang. Cork) zajmuje czołową pozycję wśród miejscowości o walorach turystycznych. Miasto jest ośrodkiem rozrządowym ruchu turystycznego w Południowej Irlandii, znajduje się tutaj lotnisko. Znane jest dzięki licznym zabytkom architektury, zwłaszcza sakralnej, do nich zaliczamy kościoły z XVIII i XIX w. z grającymi dzwonami. Luimneach (ang. Limerick) jest najstarszym miastem Irlandii, który był zasiedlony już w epoce brązu.

Ostatni region turystyczny to Irlandia Północno- Zachodnia związana z występowaniem licznych jezior oraz urozmaiconych krajobrazowo wybrzeży morskich. Wśród ośrodków turystycznych rozmieszczonych nad jeziorami do tych najbardziej znanych zalicza się Ath Luain (ang. Athlone), dodatkową atrakcją jest niedaleko położony ośrodek kultu religijnego Clonmacnoise i Oughterard. Najczęściej odwiedzane kąpieliska nadmorskie to Gaillimh (ang. Galway), An Clochan ( ang. Clifden) i Bun Dobhrain ( ang. Bundoran). Dużą frekwencją turystów cieszy się miejscowość Biorra (ang. Birr) będąca ośrodkiem turystyki konnej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Gdzie się wybrać na wakacje w Irlandii?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • wakacje w irlandii

Comments are closed.