Co warto zwiedzić podczas wakacji na Barbadosie?

Bridgetown

Pełna energii stolica Barbadosu będąca ważnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym. Serce miasta bije przy The Careenage, wąskim wewnętrznym porcie u ujścia Constitution River, gdzie brytyjska ekspedycja odkryła most, zbudowany przez Indian. Na północnym brzegu zatoczki znajduje się National Heroes Square. W skład kompleksu budowli wchodzi gmach Zgromadzenia Narodowego, siedziba barbadoskiego parlamentu. Ważnym miejscem dla mieszkańców wyspy jest plac z posągiem lorda Nelsona. Brytyjscy osadnicy wznieśli go dla upamiętnienia zwycięstwa i śmierci Nelsona w bitwie pod Trafalgarem. Krótka przechadzka w kierunku wschodnim doprowadza do ST. Michael’s Cathedra (katedry św. Michała). W 1751 r. modlił się w niej Jerzy Waszyngton w czasie swej jedynej podróży poza teren obecnych Stanów Zjednoczonych. Na zachód od Trafalgar square ciągnie się Broad Street, główny ciąg handlowy i usługowy stolicy. Zachowało się tu sporo pięknych kolonialnych domów z ozdobnymi balkonami. Kilka przecznic dalej stoi różowo- biały gmach Bridgetown- Synagogue- pierwsza synagoga na wyspach karaibskich. Warta odwiedzenia jest również dzielnica Bayville, w której zachowały się ładne XIX- wieczne rezydencje miejskie, ozdobione rzeźbionymi ornamentami

Garrison Savannah

Niegdyś brytyjski plac musztry. Obszar ten służy obecnie jako teren rekreacyjny i niewielki tor wyścigowy, na którym Barbados Turf Club organizuje weekendowe wyścigi. Wokół toru stoi kilka XIX- wiecznych budowli, a wśród nich charakterystyczny czerwony budynek Main Guard (zwany też Savannah Club), dawne koszary i kruszące się mury XVII- wiecznego Fort Charles (fortu Karola) oraz założonego w 1704 r., ale nigdy niedokończonego St. Anne’s Fort (fortu św. Anny)

Barbados Museum

Dawne więzienie wojskowe. Zwiedzanie zaczyna się od zapoznania z historią wyspy i dziejami jej pierwszych indiańskich mieszkańców. W części wystawy poświęconej okresowi kolonialnemu, znajduje się Galeria Aall z rzadkimi, starymi mapami, m.in. drugim wydaniem oryginalnej mapy Barbadosu. Ukazuje ona wyspę pokrytą jeszcze częściowo pierwotnym lasem, z plantacjami rozlokowanymi regularnie wzdłuż zawietrznego brzegu. Na dolnym dziedzińcu budynku muzeum więźniowie rozbijali niegdyś bloki kamienia, a zajmowane przez nich cele wokół górnego cienistego dziedzińca zostały obecnie zamienione w pokoje umeblowane w stylu XIX wieku. W czwartkowe i niedzielne wieczory z murach Barbados Museum odbywa się folklorystyczny żywiołowy pokaz „1627 i co dalej”. Występy tancerzy i śpiewaków ilustrują dzieje wyspy i połączenie kultury afrykańskiej z brytyjską. Towarzyszy im muzyka tradycyjnych bębnów i steelbandów.

Plantacje i ogrody

Kolonialna spuścizna ożywa w rezydencjach plantatorskich i tropikalnych ogrodach Barbadosu. Jednym z ostatnich domostw plantatorskich, zbudowanych na wyspie, jest Francia Plantation House z początku XX wieku- mieszanka europejskiego i karaibskiego stylu. Parter został udostępniony do zwiedzania
i umeblowany w eleganckim XIX- wiecznym stylu.

Sunbury Plantation House

Trzystuletnia rezydencja, która zachowała domowy charakter przejawiający się świeżo ściętymi kwiatami w wazonach, a także kolekcją dawnej porcelany, szkła i sreber. Sypialnie na górze są otwarte dla turystów, a łoża pozostają przykryte wiktoriańskimi kapami. Dawną przechowalnię bulw pochrzynu zamieniono na muzeum powozów i magazyn starych narzędzi rolniczych oraz sprzętów domowych.

Welchman Hall Gully

Ogród, w którym przeprowadzona botaniczna ścieżka prowadzi przez porośnięty bajeczną roślinnością lesisty wąwóz. Wokół wapiennych form skalnych rośnie i kwitnie tu ponad 200 tropikalnych roślin i kwiatów. Dywan paproci i kurtyna zwisających lian dopełniają atmosferę, a czasami z koron drzew dobiegają okrzyki małp.

Flower Forest

Dwudziesto hektarowy ogród zajmuje centralną pozycję w rejonie Scotland, a rozpościerający się z niego widok sięga aż do Atlantyku. W głębi lasu podziwiać możemy przepiękną florę m.in. okazy azjatyckiego imbiru, strelicji, rodzimych helikonii i czerwonych szarłatów, wśród których otwierają się trawiaste polany.

Andromeda Gardens

Północno wschodnie wybrzeże Barbadosu może się pochwalić sławnymi na cały świat ogrodami z bajecznej kolekcji rodzimych i egzotycznych kwiatów tropikalnych. Ogrody przyczepione są do atlantyckiego urwiska. Można tu podziwiać: storczyki, helikonie, hibiskusy i buten wille. Poza tym dodatkową atrakcją są wonne pergole, sadzawki z nenufarami oraz cieniste zakątki, obsadzone paprociami i ozdobnymi roślinami zielnymi.

St. Nicholas Abeby- (opactwo św. Mikołaja)

Rzadki przykład architektury jakobińskiej na Karaibach. Budowla wbrew swojej nazwie nigdy nie pełniła funkcji religijnych. Zwiedzanie pod opieką miejscowych przewodników obejmuje wizytę w wyłożonych ciemna boazerią pokojach, wyposażonych w stylu kolonialnym.

Rum Factory and Heritage Park

Wytwórnia rumu i park historyczny cieszą się wysoka popularnością i są nastawione przede wszystkim na turystów. Rum jest butelkowany w dwóch postaciach: jako czysty biały rum lub lekko złotawy napój, zabarwiony karmelem i leżakujący w drewnianych baryłkach. Poncz rumowy był ulubionym napojem plantatorów i dobrą metodą przekształcenia niektórych lokalnych samogonów w nadający się do spożycia napój. Tradycyjny przepis na poncz rumowy polega na zmieszaniu jednej części kwasu (soku z cytryny lub limony), dwóch części słodkiego soku z trzciny cukrowej, trzech części mocnego rumu i czterech części wody.14

Animal flower Cave

Skalna sadzawka podziemnej groty, wydrążona u podnóża urwiska przez fale. Chętni turyści mogą tutaj popływać i podziwiać :”kwitnące zwierzęta” oraz zanurkować.

Barbados Wildlife Reserve

Rezerwat z licznymi gatunkami zwierząt. Popularnością (zwłaszcza wśród dzieci) cieszą się: małpy, płochliwe jelonki, mazama, jeżozwierze i aguti. Poza tym w rezerwacie można podziwiać ostoję legwanów, ozdobiona storczykami wielką wolierę, do której można wejść i bezpieczną sadzawkę z kajmanami. W klatce natomiast obejrzeć można znajdującego się tam pytona.

Grenade Hall Signal Station

Jedna z pół tuzina wież wartowniczych, skonstruowanych na początku XIX w. do obserwacji niewolników, zatrudnionych na plantacjach. Wartownicy posługiwali się semaforami do przekazywania informacji o niepokojach lub zbliżających się statkach.15

Condrington College

Kolegium teologiczne, założone przez byłego gubernatora generalnego Wysp Podwietrznych Christophera Codringtona . Krewni gubernatora byli jednymi z najwcześniejszych przybyłych kolonistów na Barbadosie. Do budynków uczelni wejść nie można, ale turyści mogą podziwiać od strony zewnętrznej Principal’s Lodge ( XVII-wieczny budynek, w którym dorastał gubernator). Poza tym można pospacerować po ogrodach i przejść się krótkim szlakiem w lesie.

Gun Hill Signal Stadion

Miejsce to po raz pierwszy posłużyło jako punkt obserwacyjny, a później zostało przekształcone w ośrodek rekonwalescencji z powodu ożywczych chłodnych wiatrów znad oceanu. U podnóża wzniesienia znajduje się bielona figura lwa, wyrzeźbiona z jednego kawałka skały przez brytyjskiego oficera.

Harrison’s Cave

Podziemna jaskinia, która została wydrążona w wapiennej skale koralowej na skutek nurtu rzeki. Atrakcją, która przyciąga turystów jest przejazd miniaturową kolejką. Podczas 1,5 km trasy podziwiać można niesamowite, oświetlone teatralnie jaskinie z kapiącymi stalaktytami, naciekami i szpiczastymi stalagmitami. Ponadto w systemie jaskiń znajduje się też podziemne jezioro, zasilane przez wodospad.

Morgan Lewis Sugar Mill

Dawna cukrownia, która została zamknieta w 1944r. Obecnie obiekt ten został umieszczony przez Światowy Fundusz Zabytków na liście 100 najbardziej zagrożonych zabytków świata jako największy zachowany na Karaibach wiatrak. Wszystkie jego części są w stanie nienaruszonym, a stare skrzydła i drewniane części odrestaurowano z użyciem południowoamerykańskiego drewna.

Mount Gay Rum Visitors Centre

Destylarnia rumu działająca w St. Lucy, w pobliżu portu Bridgetown, gdzie można prześledzić proces leżakowania, mieszania i rozlewania rumu. Wszystko natomiast kończy się degustacją rumu.
Platynowe Wybrzeże- głównym ośrodkiem turystycznym jest tu Holetown, który swoją nazwę wziął od pływowej sadzawki w pobliżu plaży. W okolicy tej skupiło się wiele najelegantszych hoteli i prywatnych domów. Godne uwagi jest Paynes Bay- ruchliwy odcinek plaży z licznymi barami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Natomiast miłośnicy nurkowania mogą realizować swoją pasję w parku morskim Folkestone Underwater Park.

Portale Sugar Faktory

Cukrownia, która wytwarza rocznie około 14 500 ton cukru. Wiosenna pora zbiorów jest najlepszym okresem do zwiedzania zakładu. Grupy przemykają między urządzeniami do cięcia i kruszenia trzciny cukrowej oraz kadziami do syropu, ogłuszone gwarem i odurzone słodka atmosferą. Atrakcyjne pod względem bogactwa informacji muzeum ukazuje historię cukrownictwa.

Tyrol Cot Heritage Village

Historyczna wioska z parterowymi domkami, pomalowanymi na biało-pomarańczowo i wyposażonymi w zielone okiennice, została zbudowana w 1854 r. W ogrodach Heritage Village można obserwować proces rozwoju lokalnego stylu architektonicznego od chat niewolników, pokrytych strzechą trzcinową, do pierwszych drewnianych domów wyzwoleńców i bardziej wyszukanych domostw z rzeźbionymi ornamentami.18

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.