Co warto zwiedzić podczas wakacji na Cyprze?

Dzięki swemu położeniu na stykach trzech kontynentów Cypr jest znakomitym ośrodkiem do tranzytu turystycznego, a także miejscem pobytów wypoczynkowych. Kraj ten posiada ponad 500 km. wybrzeży, które w części południowej są płaskie i plażowe. Dzięki walorom naturalnym oraz gęstej sieci hoteli i kąpielisk morskich w południowej części kraju rozwinął się przemysł turystyczny.

Na Cyprze jest sześć regionów: Nikozja, Limassol, Famagusta, Pafos, Larnaca, Kyrenia. W wyniku okupacji tureckiej dostępna jest tylko część Nikozji i Famagusty, Kyrenia jest zupełnie niedostępna koncentruje się przede wszystkim w rejonie południowym (greckim). Między górami Troodos, równina Mesaorią i morzem rozciąga się pagórkowata kraina, której krajobraz kształtują płaskowyże i niski prawie nie porośnięte góry stołowe, latem i jesienią sprawiające wrażenie nieuprawnych.

Na wybrzeżach rozciągają się najrozreglejsze na Cyprze piaszczyste plaże. Głównym miastem w tym regionie jest Larnaca, z którą o palmę pierwszeństwa konkuruje kurort wczasowy Agia Napa. Między Agią Napą i położoną w okupowanej części Famagustą, odległą zaledwie o 20 km., powstał w ostatnim dziesięcioleciu nowy ośrodek wczasowy pod nazwą Protaras-Paralimni. Mieszkańcy tego obszaru utrzymują się głównie z turystyki, ponadto z pracy w portach i rafinerii ropy naftowej w Larnace. Zatrudnienie daje również port lotniczy w Larnace, który powstał po wojnie w 1974 roku.

Agia Napa to rolniczo-rybacka osada na którą składało się zaledwie ok. 1000 skromnych domostw, rozrzuconych na rozległym, najdalej na południowy wschód wysuniętym obszarze wyspy, po roku 1974 zamieniła się w jeden z większych kurortów wczasowych na wyspie.

Następnym ważnym regionem na Cyprze jest Larnaca. Wprowadzony w 1974 roku podział wyspy stworzył dla Larnaki korzystną przemianę. Niepozorne dotąd lotnisko rozbudowało się przejmując od Nikozji rolę międzynarodowego portu lotniczego. Larnaka stanowi obecnie główną bramę wjazdową na wyspę, a liczba jej mieszkańców zwiększyła się prawie dwukrotnie wskutek napływu uchodźców.

Zabudowania północnej Larnaki wznoszą się na miejscu starożytnego miasta-państwa Kition. Odkryte przez archeologów ślady domów pochodzą z II tysiąclecia p. n. e. ,Co stawia Kition na czele listy miejsc stale zamieszkanych na Cyprze. Wzdłuż brzegu ciągnie się Palmowa Promenada przy której znajduje się mnóstwo hoteli, kawiarni i restauracji. Na jej północnym krańcu leży przystań statków wycieczkowych. Klasycystyczne popiersie generała Kimona, który w 450 r. p. n. e., dowodził flotą w wyprawie na Cypr w celu wyrwania Kition spod władzy Persów, przypomina o sięgającej w starożytność historii tego miejsca.

Kolejnym godnym uwagi regionie na Cyprze jest niewątpliwie Limassol. Miasto to leży w samym środku południowego wybrzeża Cypru. Za pasem wybrzeża wznoszą się góry Troodos, których najwyższy szczyt Olympos jest najwyższą górą na wyspie. Niedaleko Limassolu brzeg jest płaski, natomiast bardziej na zachód i na wschód od miasta przeważają wybrzeża skaliste i klifowe. Daleko w morze wysuwa się półwysep Akrotiri z najpiękniejszą plażą Lady’s Mile, który otacza całą zatokę i sięga aż do przylądka Gata, oraz tamtejszych siedlisk sokołów.

Znajduje się tam lotnisko wojskowe. U nasady półwyspu leży słone jezioro, drugie na Cyprze pod względem wielkości. Pas wybrzeża w okolicach Limassolu jest bardzo żyzny; rośnie tu winorośl oraz inne gatunki owoców. Drugie co do wielkości miasto na Cyprze (156 tys. mieszkańców), wciąż się rozrasta. Limassol uchodzi za miejsce gdzie można dobrze się zabawić, słynie z ekskluzywnych restauracji, kwitnącego życia nocnego i szalonego karnawału przed Wielkim Postem.
Ze swoimi czterema wytwórniami wina Limassol uchodzi za centrum przemysłu winiarskiego-warto zwiedzić jedną z wytwórni, by nie tylko zapoznać się z procesem wytwarzania trunku, ale także poznać jego smak.

Pafos- jest to małe nadmorskie miasteczko. Gwałtowny rozwój turystyki jaki nastąpił w tym regionie po podziale wyspy w 1974 roku przyczynił się do błyskawicznej przemiany Pafos z sennej wioski w tętniący życiem kurort.
Miasto to wpisane jest na światową listę Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Rozkosze pławienia się w gorącym słońcu na piasku, to nie wszystko co miasto może zaoferować swoim gościom. W Pafos podziwiać można skały i łaźnie Afrodyty, liczne monastery i muzea, odwiedzić warto grobowce królewskie i Dom Dionizosa z przepięknymi mozaikami ukazującymi podobizny boga Dionizosa.

W kierunku na wschód od miasta leży współczesna wioska Yeroskipis, której nazwa „Święty Gaj”, przypomina że w starożytności było to miejsce poświęcone Afrodycie. Romantycznie nastrojeni turyści mogą udają się do Loutra tis Aphroditis (Łaźni Afrodyty). Mit mówi że bogini zażywała tutaj kąpieli odmładzających.
Z Łaźni Afrodyty bierze początek szlak turystyczny wiodący w głąb półwyspu Akamas. Półwysep Akamas jest jednym z nieskażonych cywilizacją zakątków jakie jeszcze pozostały na wyspie.

Północne regiony Cypru są równie piękne jak południowe. Również tutaj turystów oczekuje cudowna przyroda i historyczne zabytki. Niestety ze względu na aktualną sytuację polityczną zwiedzanie całego Cypru jest prawie niemożliwe. Ponieważ wyspa jest podzielona granicę można przekroczyć tylko pieszo (do godziny 12 lub 13, z powrotem najpóźniej do 18).
Noclegi podobnie jak zakupy są surowo zabronione przez Greków cypryjskich.

Władze okupowanej części udzielają jednodniowej wizy za opłatą. Północne regiony Cypru najlepiej zwiedza się pieszo.
Famagusta znajdująca się w północnej części wyspy do 1974 roku była najważniejszym portem na wyspie; tu też były zgromadzone wszystkie hotele istniejące wówczas na Cyprze.

W XIV wieku Famagusta liczyła ok. 70 tys., mieszkańców. Znajdujący się tu port obsługiwał kwitnący handel lewatyński, zapewniający miastu wielki dobrobyt. Kościoły znajdujące się w mieście tworzą uroczy kontrast z orientalnymi bazarami i minaretami, w jakie wyposażono świątynie chrześcijańskie zamieniane na meczety.

Kyrenia- najpiękniejsze miasto na Cyprze. Centrum miasta tworzy mały, prawie okrągły basen portowy z czasów panowania Wenecjan. Jego brzegi zapełniają kawiarnie i restauracje, za którymi stoją zabytkowe domy. Jedna stronę portu zajmuje potężna twierdza. W obrębie starówki widać wieżyczki kościołów i minaretów. Tuz za miastem teren zaczyna się łagodnie wznosić ku malowniczemu pasmu górskiemu Pendedaklilos. Wąski pas nabrzeżnej równiny, ciągnącej się wzdłuż północnego wybrzeża gaje cytrynowe i pomarańczowe.

Będąc na Cyprze nie można pominąć Nikozji – stolicy wyspy.
„Miasto różni się od otaczających je okolic, a jeszcze większe różnice widać w samym mieście. Ziemia ta niegdyś służyła Grekom i Rzymianom, ale dzisiaj stoją tu weneckie obwarowania i gotyckie budowle zwieńczone półksiężycem. Grecy, Turcy i Ormianie zdusili w sercu dawną wrogość i żyją w pokoju dla dobra wspólnej ojczyzny”. Miasto leży w dolinie Mesaoria między górami Kyrenia na północy , Troodos na południowym zachodzie i przypominającymi góry stołowe niskimi odgałęzieniami Troodos na południowym wschodzie. Szczyty Kyrenii, jak również ukrywające swą rzeczywistą wysokość zaokrąglone łagodne wierzchołki Troodos, przez wiele dni w roku są dobrze widoczne ze stolicy wyspy.

Korzystne położenie na równinie umożliwia miastu swobodny rozwój. Turystyka nie odgrywa w Nikozji aż tak znaczącej roli. Większość turystów przybywa tu tylko na jednodniowe wycieczki. Opadające ku dolinie skłony gór Troodos w większej części porastają lasy. Dysponujący wolnym czasem powinni wybrać się w te ciekawe regiony. Są tam piękne kościoły oraz kilka malowniczych wiosek. Przez środek doliny Mesaoria przebiega dzieląca Cypr , a także Nikozję, Zielona linia. W stolicy znajduje się jedyne przejście graniczne dla cudzoziemców. Starówka jest najciekawsza częścią Nikozji -po obu stronach muru. Tutaj skupia się większość muzeów i wszystkie historyczne zabytki, tutaj też -zwłaszcza w głównych ulicach handlowych Ledra i Onasgoras Street- panuje największy ruch. czasów bizantyjskich.
Jak widać Cypr ma dużo do zaoferowania nawet wymagającym turystom, niezależnie od rodzaju turystyki jaki preferują. Rozbudowie bazy hotelowej towarzyszy wiele inwestycji z zakresu infrastruktury, tworzonej pod kątem zaspokajania różnych potrzeb turystów.

Cypr umiejętnie wykorzystuje wszystkie posiadane walory do stworzenia turystom różnorodnych atrakcji i wzbogacenia ofert. Zabytki powstałe w różnych epokach historycznych, skarby natury, bogactwo dorobku kulturalnego, egzotyka i folklor, wspaniałe krajobrazy, wreszcie liczące około 500 km wybrzeże – są znakomitym uzupełnieniem bazy turystycznej o wysokim standardzie. Na tej podstawie jest tworzony coraz atrakcyjniejszy produkt dla turystów. Dlatego właśnie wypoczynek na Cyprze możemy planować różnie, bowiem kraj ten oferuje prawie wszystko.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.3/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Co warto zwiedzić podczas wakacji na Cyprze?, 3.3 out of 10 based on 4 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • cypr co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyć na cyprze
  • co warto zwiedzić na cyprze
  • cypr co warto zwiedzic

Comments are closed.