Co warto zwiedzić podczas wakacji na Fidżi?

Nadi (wym. Nandi) – miasto usytuowane w północnozachodniej części wyspy Viti Levu. Trzecie pod względem liczby ludności (ponad 10 000). W pobliu (ok. 9 km) znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy (NAN) – najważniejszy na Fidżi – obsługiwany przez Fidżijskie Międzynarodowe Linie Lotnicze Air Pacific, a take Air New Zeland, Pacific Blue, Korean Air i inne. Nadi to centrum turystyczne, gdzie turyści po raz pierwszy słyszą ”BULA” (”Witaj”). Oferuje najbogatszy w kraju wachlarz zakwaterowania – od tanich domków, poprzez hostele, po luksusowe resorty. Region ten zachęca turystów do poznania lokalnej kultury, życia nocnego oraz licznych atrakcji: spa (m.in. leczenie starożytnymi metodami jak kąpiele błotne), restauracje – oferujące zarówno dania regionalne jak i smakołyki z całego świata, sklepy bezcłowe oraz z wyrobami rękodzielniczymi, wycieczki krajoznawcze, rejsy zabytki i wiele innych.

Do najważniejszych atrakcji kulturowych i przyrodniczych regionu nalea:

 • Sri Siva Subrahmaniya Swami Temple Największa na Półkuli Południowej, przepiękna, zabytkowa świątynia zlokalizowana na południowym krańcu miasta Nadi.
 • Garden of the Sleeping Giant Ogród ten znajduje się w miejscowości Sabeto, około 10 minut samochodem od Nadi. Powstał w 1977 roku, jako miejsce, w którym swoja kolekcje storczyków gromadził

Raymond Burr (Perry Mason). Rosną tu drzewa palmowe i tropikalne rośliny, jednake największa atrakcja jest największa na Fidżi kolekcja storczyków. Navala Historic Village Najbardziej malownicza wioska na Południowym Pacyfiku – ponad 200 domów o bambusowych ścianach i dachach krytych strzecha.

Mt Evans Ranges Szczyt Koroyanitu, znany równie jako Góra Evans, to czwarty co do wysokości szczyt Fidżi (1195 m.n.p.m.). W języku fidżijskim ”Koroyanitu” oznacza “Wioska Diabła”. Sabeto Hot Springs & Mud Baths To ukryta “perełka”. Trzy baseny zlokalizowane w naturalnym środowisko, znajdują się w połowie drogi miedzy miejscowościami: Nadi i Lautoka. Lokalna ludność przypisuje gorącym źródłom właściwości lecznicze, głównie dzięki obecności siarki. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów poszukujących unikalnych wrażeń.

Wyspy Yasawa

16 przepięknych wysp ciągnących się na długości 90 kilometrów na zachód od Viti Lewu. Niezwykle atrakcyjne miejsce dla turysty, pragnącego słońca, niezatłoczonych plaż, klifów, zatok i raf koralowych. W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie zainteresowania naturalnym pięknem i nieskażona przyroda Wysp. Mimo wszystko, kady znajdzie jakąś kryjówkę przed tłumem. Wyspy te słyną z krystalicznie czystych, błękitnych lagun – przyciągających nurków z całego świata- oraz najbardziej eterycznych plaż na Pacyfiku. Mona podziwiać lasy tropikalne z bogactwem egzotycznej flory i fauny lub te wybrać się na piesza wędrówkę na szczyty wulkaniczne. Wielka atrakcja jest niezwykła jaskinia w kształcie domu – na jej wapiennych ścianach zobaczyć można tajemnicze rzeźby, malowidła i inskrypcje. Szukający wrażeń i przygód turyści często wybierają się własnie do jaskini aby ponurkować. Na wyspy można dostać się katamaranem, wodna taksówka, hydroplanem lub helikopterem.

Wyspa Denarau

Tropikalne ogrody z egzotycznymi kwiatami i kolorowymi ptakami, palmy kokosowe, piaszczyste plaże, wspaniałe widoki, turkusowy ocean, luksusowe 5-gwiazdkowe hotele (Hilton, Sheraton, Radisson, Sofitel), baseny, restauracje, sklepy, kompleks sportowy obejmujący Klub Golfowy oraz korty tenisowe, liczne gabinety odnowy biologicznej, szkoły nurkowania, The Port Denarau Marina (główna przystań, z której turyści wypływają na okoliczne wyspy – Mamanuca i Yasawa ) – wszystko to znajduje się na Wyspie Denarau zaledwie 20 minut od lotniska w Nadi. To największy ośrodek na Południowym Pacyfiku, w którym kady znajdzie coś dla siebie.

Wyspy Mamanucas

Rozsiane na lazurowych wodach Pacyfiku i otoczone cudnymi rafami koralowymi. To raj dla duszy i ciała. Łańcuch 20 wysp, w kształcie łuku jest idealnym miejscem do nurkowania, żeglowania i uprawiania innych wodnych sportów. Tu tradycyjne wioski sąsiadują z luksusowymi kurortami.

Vanua Levu

To druga pod względem wielkości wyspa archipelagu Fidżi skupiająca 18% ogółu ludności. Turystyka koncentruje się głównie w rejonie miejscowości Savusavu. – jednego z najszybciej rozwijających się miast. Połoona na półwyspie, który oddziela Zatoke Savusavu od Morza Koro, nazywana jest „Fiji’s Hidden Paradise”. Kiedys Savusavu było kalderą dlatego te obszar ten jest aktywny geotermalnie, posiada ciepłe źródła przy nabrzeżu oraz pęknięcia wzdłuż linii brzegowej, których wydobywa sie para. Główna atrakcja turystyczna regionu jest nurkowanie wśród raf koralowych, łowienie ryb, pływanie, trekking, wodospady, a take obserwowanie ptaków (tzw. birdwatching) – z czego najbardziej słyną Półwysep Tunuloa i Natewa.

Coral Coast

Wybrzeże e Koralowe ciągnie się wzdłuż południowych plaż wyspy Viti Levu. Łączy miejscowość Natadola na zachodzie z Zatoka Waidroka na wschodzie. Tu znajdują sie jedne z największych na świecie raf koralowych. Miejsce to przyciąga wielu turystów, szukających zarówno odpoczynku jak i niezapomnianych wrażeń– rafy, przejżyste wody oceanu, wioski fidijskie, pola trzciny cukrowej oraz przepiękne wzgórza. Miejscowości oferują zakwaterowanie na kada „ kieszeń” , zarówno dla młodych małżeństw, par, singli, jak równie dla rodzin.

Turyści pragnący skosztować lokalnych potraw, owoców i warzyw, wybrać się na zakupy w celu nabycia oryginalnych pamiątek, biżuterii czy te towarów wyrabianych domowymi metodami – powinni wybrać się do miasta Sigatoka, leżącego tu przy ujściu do oceanu, rzeki o tej samej nazwie. Dolina tej rzeki nazywana jest przez miejscowych ”salad bowl” (”miska z sałatka”), gdy znajduje się tu bogactwo owoców i warzyw, liczne plantacje zbóż i trzciny cukrowej.

Atrakcje regionu:

 • Wioski Lawai i Nakatuba, słynne z możliwosci uczestniczenia w procesie wyrabiania garnków glinianych bez użycia koła garncarskiego;
 • Możliwość uprawiania sportów: golf, nurkowanie, rafting;
 • Spa – zabiegi upiększające oraz lecznicze metodami tradycyjnymi i nowoczesnymi;
 • Jaskinia Naihehe – pozostałości ołtarzy rytualnych i piecy, którymi posługiwali się kanibale;
 • Coral Coast Rail Road – fascynująca podróż pociągiem wzdłuż wybrzeża, urozmaicona licznymi atrakcjami;

The ‚Sigatoka Sand Dunes’ (w roku 1999 wpisany na listę UNESCO) – pierwszy park narodowy Fidi, w którego obrębie znajdują się wędrujące wydmy, stanowiska archeologiczne, wykopaliska z czasów antycznych m.in. naczynia, którymi posługiwali się pierwsi mieszkańcy. W parku niezwykła atrakcja jest sandboarding.

Kula Eco Park (otrzymał nagrodę ”Excellence In Tourism”) – to jedyny na Wyspach park, w którym podziwiać można przyrodę dzika – będącą na wolności. Znajduje się w lesie tropikalnym, w którym chaotycznie pomiędzy strumykami umieszczone są drewniane kładki. Władze Parku dbają równie o edukacje dzieci, umożliwiając im zdobycie praktycznej wiedzy na temat ochrony środowiska. Turyści, przybywający do parku maja jedyna w swoim rodzaju okazje sfotografowania się z iguanami, weami, papugami, żółwiami i innymi stworzonkami, a take pomóc w ich karmieniu.

Sun Coast

Sun coast (nazywane te Sunshine Coast) to północno – wschodnie wybrzeża Viti Levu, począwszy od Lautoka (druga co do wielkości miejscowość, połoona 30 minut od Lotniska w Nadi), poprzez Ba, Rakiraki, Nananu-i-ra, a do Takalana. Swym zasięgiem obejmuje 3 prowincje, 30 okręgów i około 160 wiosek.

Północne wybrzeże zwane jest „Słonecznym Wybrzeżem”,ponieważ panuje tu stosunkowo suchy klimat, który sprzyja uprawie trzciny cukrowej. Tu równie powstaje słynna woda mineralna „Fiji Water”. Oprócz wspaniałych łańcuchów górskich i tropikalnych lasów, rzek i wodospadów, raf koralowych i piaszczystych plaż, region ten słynie przede wszystkim z bogatej kultury i tradycji, lokalnych opowieści i tradycyjnych tańców.

Atrakcje:

 • Nananu-i-ra Island – wyspa o powierzchni 350 ha, ze stromymi zboczami, białymi plażami i lasami mangrowymi. Świetnie przystosowana do uprawiania wszelkich wodnych sportów (nurkowanie, pływanie kajakiem, windsurfing, kitesurfing i inne).
 • Tailevu North – niezliczona ilość wiosek ciągnących się wzdłuż rzeki Wainibuka, których główna atrakcja są nieskażone lasy, plantacje i strumienie, raftingi i jaskinie oraz lokalne przysmaki.
 • Nausori Highlands – malownicze krajobrazy, doliny, wodospady i wioski, w których mieszkańcy rozpowszechniają tradycje, zwyczaje, kulturę i starodawne wierzenia.

Koroyanitu National Park

W jego obrębie znajduje się 6 wiosek, których mieszkańcy wspólnie dbają o zachowanie walorów parku. Turyści mogą wybrać się na wycieczki piesze i rowerowe, podziwiając piękno natury, bądź te cieszyć się spokojem i wspaniałymi widokami podczas pikników. Naiserelagi Catholic Mission – znajduje się tu kościół “The Church of the Black Christ”, wybudowany w 1917 roku. Słynie z malowidła ściennego przedstawiającego Chrystusa, którego kolor skóry jest czarny.

Taveuni

“Garden Island of Fiji” pod ta nazwa kryje się Wyspa Taveuni, znana z bujnych lasów pełnych egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Naturalne piękno – zarówno nad jak i pod powierzchnia wody – zostało docenione nie tylko przez miejscowa ludność, która aktywnie działa na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego (m.in. daa do tego aby na liście UNESCO znalazł się Bouma Forest Park) ale równie przez turystów, których celem odwiedzin są nie tylko „sun, sand and sea”.

Bouma National Heritage Park Chroni około 80% lasów wyspy. Posiada strome zbocza, głęboko wcięte strumyki oraz trzy przepiękne wodospady wraz z naturalnymi basenami, które udostępnione są turystom.

W obrębie Parku znajduje się m.in.:

 • Des Voeux Peak, drugi co do wysokości szczyt Fidi będący doskonałym
  miejscem na piesze wędrówki i obserwacje ptaków
 • jezioro Tagimaucia – będące kraterem wulkanicznym, na którego brzegu rośnie
  rzadki kwiat Tagimaucia – symbol narodowy Fidi.
 • Savulevu Yavonu Falls

Pacific Harbour

Pacific Harbour to “Adventure Capital of Fiji”. Oferuje szeroki zakres atrakcji sportowych i przygodowych: golf, rafting, surfing, łowienie ryb, nurkowanie, a take najdłuższy na półkuli południowej tzw. Zip-line (tyrolka). Platformy umieszczone są na wysokości 7-45 m, a miejscami można rozwinąć prędkość nawet 60 km/h. Z kolei dla prawdziwych poszukiwaczy przygód – karmienie rekinów Bull Shark (żarłacz Tępogłowy).

Suva

Suva – stolica państwa (od 1882 roku), największe miasto Południowego Pacyfiku, ważne centrum polityczne i administracyjne. Skupia prawie połowę populacji, z czego znaczna cześć stanowią studenci. Mona tu zobaczyć prawdziwa mieszankę architektoniczna – budynki tradycyjne oraz z początku XX wieku mieszają się z nowoczesnym budownictwem ostatnich lat.

Tu mieści się siedziba rządu, instytucje finansowe, University of the South Pacific, Fiji Institute of Technology, ANZ Banking Group, Westpac Bank Corporation i Colonial National Bank. Suva oferuje wiele atrakcji i zabytków z czasów kolonializmu: Fiji Muzeum, rzymskokatolicka katedra, rynek, budynki rządowe, biblioteka, targi, festivale (Festiwal Hibiskusa), centra sportowe i rozrywkowe, Sakuna Park, Albert Park, Thruton Gardens, sklepy, restauracje, kluby, kina i wiele innych.

 • Fiji Muzeum – założone w 1904 roku, zlokalizowane w Thruton Gardens, mieści
  bardzo dobrze zachowane ślady przeszłości.
 • Colo-I-Suva – przepiękny park z drzewami mahoniowymi, zlokalizowany na
  przedmieściach miasta, oferuje wspaniałe trasy na spacery i trekking.
 • Botanical Garden (Thruston Garden) – ogród botaniczny z unikatowymi gatunkami
  roślin i zwierząt.
 • Fiji Spice Gardens – mieści się około 30 minut jazdy od stolicy, pachnący przyprawami park, gdzie można nabyć wanilie, kardamon czy te gałkę muszkatołowa.

Wyspy Lomaiviti

The Lomaiviti Group tzw. ‚Fiji’s Big Fish Capital’, składa się z wielu wysp, a największe to: Namenalala, Makogai, Koro, Wakaya, Batiki, Nairai, Gau, Ovalau i Moturiki.

Ich cecha charakterystyczna, a zarazem swoista ”atrakcja” jest prostota i spokój. Tu turyści mogą rozkoszować się cisza, z dala od hałasu i tłoku: spacery wzdłuż wybrzeży, zwiedzanie plantacji, poznanie zwyczajów miejscowej ludności, wędrówki przez tropikalne lasy, kąpiel w wodach wodospadów, poznanie leczniczych roślin, nurkowanie, wycieczki piesze lub rowerowe, wspinanie się na najwyższy szczyt, z którego rozciągają sie malownicze krajobrazy. Oczywiście poza ”powrotem do natury” wyspy oferują równie wspaniałe kurorty, z których zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający turyści, a take atrakcje w postaci zorganizowanych wycieczek na okoliczne wyspy.

Niezwykle ciekawa jest miejscowość Levuka (dawna stolica), gdy uchodzi za najbardziej malownicza na Fidżi i jako jedna z niewielu posiada dobrze zachowane budynki z czasów, gdy państwo było kolonia brytyjska. Ponadto znana jest jako posiadająca wiele ”pierwszych” rzeczy: powstał tu pierwszy bank, poczta, szkoła, prywatny klub, szpital, ratusz, a take pierwszy lokalny samorząd. Turyści odwiedzający ta miejscowość maja wrażenie, e odbywają podróż w czasie, gdy miejsce to jest ” nietknięte i nieskażone” przez masy turystów.

Kadavu

Kadavu to czwarta co do wielkosci wyspa Fidi, która zamieszkuje około 10 000 osób. Oddalona o około 100 km od wybrzeża y Viti Levu. Jest najmniej rozwinięta wyspa regionu, posiada kilka dróg, a lokalna gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Wyspę ta powszechnie uznano za jedna z najmniej przekształconych przez człowieka, a dzięki bujnym tropikalnym lasom o egzotycznej faunie i florze – uważa a się za jedna z najpiękniejszych spośród wysp archipelagu.

W 75% pokryta jest lasami pierwotnymi, które zamieszkane są przez rónżorodne gatunki ptaków, wśród których znajdują się 4 gatunki endemiczne. Dla miłośników trekkingu atrakcjami są: zdobywanie szczytów, wędrówki wśród bujnych lasów – podczas których podziwiać można egzotyczna florę, liczne wodospady, a take rzadkie gatunki ptaków m.in. papugę Kadavu. Wyspa oferuje jedne z najlepszych warunków dla nurków – nieskazitelnie czyste wody gwarantują doskonała widoczność, ”ogrody” koralowców, pionowe ściany oraz nieskończone ilości kolorowych ryb wszelkiego gatunku. Swoja popularność zawdzięcza przede wszystkim słynnej na całym świecie rafie koralowej: The Great Astrolabe Reef. Na Wyspę mona z łatwością dostać sie samolotem z Nadi czy te hydroplanem lub promem ze stolicy. Miejscowe ośrodki oferują turystom niezwykle rónorodne zakwaterowanie, dzięki czemu kady znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.