Co warto zwiedzić i zobaczyć odwiedzając Belgię?

W Belgii najważniejszymi ośrodkami ruchu turystycznego są największe i zabytkowe miasta (Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Bruggia, Liége, Leuven, Tournai), wybrzeże morskie (Ostenda) i Ardeny. Pod względem historyczno kulturowym można wyróżnić trzy regiony turystyczne: Flandrię, Brabancję i Ardeny15. Flandria jest to najważniejszy region turystyczny (prowincje Flandrii Zachodniej i Wschodniej i część prowincji Antwerpii). Obejmuje on całe wybrzeże oraz cztery „miasta muzea”: Antwerpię, Brugię Gandawę i Mechelen, które są za razem głównymi miejscowościami turystycznymi. Brugia to doskonały przykład późnośredniowiecznej metropolii handlowej z typowymi dla Flandrii kanałami dzięki, którym nazwana jest „flamandzką Wenecją”. Zabytkowa zabudowa miasta została wpisana na listę UNESCO. Innym ważnym ośrodkiem turystyki zagranicznej jest Gandawa, stare miasto handlowe u ujścia rzeki Leie do Skaldy, największy ośrodek hodowli kwiatów i przemysłu bawełnianego Belgii. Mechelen – miasto o bogatej historii nad rzeką Dyle, centrum sztuki dzwonniczej. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Antwerpia, nowoczesne miasto portowe o bogatej przeszłości.17 To drugi największy po Rotterdamie port morski

Europy, będący także dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. Obecność dwóch uniwersytetów sprawia, że Antwerpia jest w Belgii ważnym centrum akademickim. Miasto posiada wiele wspaniałych zabytków architektury, cenne zbiory muzealne, galerie sztuki. To w Antwerpii urodził się światowej sławy malarz – Peter Paul Rubens. Dlatego w tym mieście możemy zobaczyć liczne dzieła tego artysty (m.in. katedrę NMP z dziełami artysty), a także zwiedzić dom – muzeum Rubensa. Antwerpia uznawana jest za lidera wśród ośrodków handlu diamentami na całym świecie.

Wybrzeże atlantyckie jest głównym rejonem wypoczynkowym Belgii. Na 68- kilometrowym odcinku wybrzeża powstało 50 kąpielisk, ośrodków uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Najbardziej znanym kąpieliskiem nadmorskim jest Ostenda – „królowa belgijskich plaż”, zasobna w wody mineralne spełnia jednocześnie rolę uzdrowiska, dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę towarzyszącą, posiada kilkaset hoteli, kasyna gry, jest to zarazem największy morski port pasażerski Belgii. Inne znane kąpieliska nadmorskie to: Knokke, De Panne, La Zonte.

Barbancja

Brabancja to kolejny region turystyczny, obejmujący prowincję Brabancja i część prowincji Hainaut. Walory przyrodnicze ograniczają się w zasadzie do lasów Soignes i zbiorników wodnych Hofstade i Genval. Największym centrum ruchu turystycznego jest stolica Królestwa Belgii – Bruksela. Ważny w skali całej Europy ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy. Siedziba wielu organizacji międzynarodowych m.in. NATO i Unii Europejskiej, ambasad i instytucji naukowych. Jest to miasto kongresów, mozaika języków, kultur i tradycji. Funkcje miasta stołecznego Bruksela pełni od 1830 roku. Jej sercem jest wspaniały Grand Place, zaliczany do najpiękniejszych w Europie, gdzie można podziwiać mnóstwo bogato zdobionych kamienic oraz imponujący Ratusz, pochodzący jeszcze z XV wieku. Służy on jako centrum miasta i jest gospodarzem wielu koncertów i festiwali. Turystów przyciąga także zespół pałacowy i rezydencja królewska w Laeken, tereny wystawy Expo-58 z Atomium, liczne imprezy folklorystyczne. Stolica Belgii kryje w sobie bogatą historię, której namiastką z całą pewnością są brukselskie muzea. Warto odwiedzić Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej (Musée Royale d’Art Ancien), które wystawia prace holenderskich i flamandzkich malarzy m.in. Rubensa, Van Dycka, Cranacha, J. L. Davida, Breughela. Nieopodal Brukseli znajduje się Waterloo, miejsce wielkiej bitwy z 1815 roku uznawanej za kres epoki napoleońskiej, znajdują się muzea poświęcone obu bohaterom wspomnianej bitwy – Napoleona i Wellingtona. Na uwagę w tym regionie zasługuje miasto Leuven – stary ośrodek uniwersytecki i kulturowy, z najcenniejszymi zabytkami skoncentrowanymi wokół Grate Markt. W pobliżu miasta przebiega granica językowa flamandzko – walońska, ustanowiona w 1963 roku. Ekskluzywnym ośrodkiem weekendowym jest Keerbergen, miejsce wypoczynku dyplomatów akredytowanych w Brukseli.

Ardeny

Inne walory wypoczynkowe znajdziemy w Ardenach, który jest kolejnym ważnym regionie turystycznym Belgii, obejmujący Luksemburgie oraz część prowincji Liege i Namur. W południowej części są Ardeny Wysokie (Botrange 692 m n.p.m.), wpółnocnej Ardeny Niskie (ok.300 m n.p.m.) Jest to obszar pokryty głównie lasami i wrzosowiskami, w niższych partiach występują bagna i podmokłe łąki. Z licznych jaskiń najbardziej znana znajduje się w Han. Wody mineralne występują zwłaszcza w Spa i Chaudfontaine. W Gileppe i w pobliżu Eupen nad Wezdrą zbudowano sztuczne zbiorniki wodne. Rozwinięta jest tu turystyka kwalifikowana (turystyki rowerowa i konna, spływy rzeczne, sporty zimowe, myślistwo, alpinizm), lecznictwo uzdrowiskowe i krajoznawcza. Do głównych miejscowości turystycznych należą: Liege – „miasto-muzeum”, stolica Walonii, znajdują się tu liczne zabytki z X-XVIII w., zwłaszcza sztuki sakralnej oraz ciekawe muzea m.in. muzeum Broni (jedna z najbogatszych kolekcji na świecie ); Spa – uzdrowisko znane w czasach rzymskich, główna stacja sportów zimowych. Od XVI w. najmodniejsza miejscowość kuracyjna Europy, odwiedzana przez monarchów, arystokrację i sławne osobowości. Turyści w tym regionie chętnie odwiedzają także znane miejsca kultu religijnego – Benneux (sanktuarium Maryjne), Saint-Hubert (ośrodek kultu religijnego Św. Huberta) i Beauraing (sanktuarium Maryjne).Turystów przyciągają do Belgii również dwa „miasta-muzea” nie objęte wyróżnionymi regionami: Tournai – najstarsze miasto Belgii (VI w. p.n.e), dawne centrum rzymskie. Ośrodek sztuki romańskiej. Katedra sławna dzięki pięciu wieżom, zaliczana jest w tej części Europy do najważniejszych budynków sakralnych. W pobliżu wiele dobrze zachowanych zamków. Druga miejscowość to Tongeren – jedno z najstarszych miast Galii Belgijskiej. Znajduje się tu muzeum archeologiczne z eksponatami głównie z czasów galorzymskich.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Co warto zwiedzić i zobaczyć odwiedzając Belgię?, 7.0 out of 10 based on 5 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w belgii
  • belgia co warto zobaczyć
  • co warto zwiedzić w belgii
  • co zwiedzić w belgii
  • belgia zabytki
  • co mozna zwiedzić w belgii
  • belgia co warto zwiedzić
  • co zobaczyć w belgii
  • co zwiedzac w belgii
  • co ciekawego w belgii

Comments are closed.