Co warto zwiedzić na wakacjach w Bośni i Hercegowinie?

Bośnia i Hercegowina dzieli się na pięć głównych regionów. Są to Sarajevo Region, Herzegowina Region, Central Bosnia Region, Northwest Region oraz Northeast Region.

Sarajevo

Sarajevo Region jest kulturalnym i politycznym centrum Bośni i Hercegowiny. Przybyłym turystom oferuje szereg atrakcji od niesamowitego, orientalnego charakteru stolicy do pierwotnych lasów europejskich znajdujących się w Sutjeska National Park. Na jego obszarze leżą znajduje się Sarajevo, Bjelasnica and Ignam, Lukomir, Jahorina Ski Center, Ilidzia, Sutjeska National Park, Tara River, Upper Drina Valley, Kresevo, Fojnica, Kraljevska Sutjeska, Vosoko, Vares, Rakatnica Canyon, Bijambare, Olovo.

Herzegowina

Kolejny obszar to Herzegowina Region. Pomimo tego, iż występuje tutaj wiele podobnych języków, zauważyć można również podobieństwo etniczne, kulturowe i tożsamościowe to historia Hercegowiny różni się od bośniackiej.

Hercegowina kształtowała się od dwunastu tysięcy lat, a każda cywilizacja zostawiła ślad w jej bogatym dziedzictwie kulturowym. Na tym terenie znajdują się Mostar, Medjugorie Pilgrimare, Neum at the sea, Velez Mountain Region, Pocitelj, Blaja-Buna, Stolac, Trebinje, Konjic and Boracko Lake, Jablanica Lake Region, Prozor-Rama, Blinije Nature Park, Kupres, Livno, Vjetrenica Cave, Hutovo Blato Bird Reserve, Ljubuski, Caplijina, Rakitnica Canyon.

Central Bosnia

Central Bosnia Region- Jak miejsce narodzin Bośni tak ten region został ukształtowany w dużej części przez kulturalne i historyczne dziedzictwo Bośni i Hercegowiny. Dzisiaj, zabytki oraz kultura regionu świadczą o bogactwie i różnorodności historii Centralnej Bośni. W tym regionie znajduje się Zanica, Travnik, Vlasci Mountain, Nature ParkTajan, Tesanj, Maglaj, Teslic, Krivaja River, Bugojno, Prusac.

Northwest region

Northwest region – Krajina to granica. Kraj dosłownie znaczy koniec. Właśnie tutaj był koniec frontu osmańskiego, który przez wieki był ziemią graniczną w cesarstwie Austro- Węgierskim. W tym regionie znajduje się Jajce, Banja Luka, Doboj, Bihac, Pliva Lake Region, Bardaca Bird Reserve, Una River, Drvar, Cazin, Bosanska Krupa, Velika Kladua, Prijetor, Sanski Moast, Vrbas River.

Northeast region jest przemysłowym kręgosłupem Bośni i Hercegowiny. Jest to również miejsce ze znaczną ilością miejsc do odwiedzenia. Turyści lubiący spędzać czas na łonie natury znajdą tutaj samotne, dzikie góry, liczne potoki górskie oraz zazielenione lasy. Na jego terenie znajdują się: Tuzla, Bijeljina, Srebrenica, Srebrenik, Gradacac, Gracanica, Kladanj, Zvornik, East Posavina, Vlasenica. Największe znaczenie turystyczne dla Bośni i Hercegowiny odgrywa stolica kraju – Sarajewo z największą liczbą budowli osmańskich w Europie poza Stambułem, położone nad rzeką Miljacką. Nazwa miasta pochodzi od słowa saraj, co znaczy „pałac”. Nazywane jest Miastem Róż. Rozgłos zyskało w roku 1914 12, kiedy serbski nacjonalista Gavrilo Princip oddał śmiertelny strzał do arcyksięcia Ferdynada. Wydarzenie to posłużyło jako pretekst do wywołania I wojny światowej. Będąc w Sarajewie zobaczyć należy meczet Gazi Husreva-Bej z 1530 roku, który jest najbardziej znanym na Bałkanach, twierdze, klasztor derwiszów, medresy, łaźnie. Na starym placu targowym stoi fontanna Bascariji, która została zaprojektowana w 1754 roku przez wezyra Mehmeda Pasza Kukavica, aby ułatwić tubylcom dostęp do wody pitnej. Będąc w stolicy powinno się odwiedzić również katedrę Serca Jezusowego oraz cerkiew ortodoksów. Pod katedrą, w której Jan Paweł II odprawiał mszę umieszczone są Róże Sarajewa. Są to otwory w betonie lub bruku powstałe na skutek spadających pocisków z moździerzy. Jeśli pocisk trafił w człowieka otwory wypełniały się krwią. Obecnie są zalane czerwonym plastikiem, aby nie zapominać tragedii, jaką niesie ze sobą wojna.

Celem podróży jest też największe miasto Hercegowiny – Mostar. Miasto położone na drodze z Dubrownika do Sarajewa, założone przez Turków w XV wieku. Dużą atrakcją jest tutaj Stari Most nad rzeką Nertwą wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaprojektowany przez Mimara Hajrudin. Był symbolem jedności pomiędzy Bośniakami wyznającymi Allaha, a bośniackimi Chorwatami wierzącymi w Chrystusa. Zbudowany został z 456 kamiennych bloków. Zniszczony podczas wojny, jednak odbudowano go powrotnie. Zabytkową dzielnicą miasta jest Kujundziluk, która przed wojną była jedną z głównych atrakcji turystycznych. W Mostarze zobaczyć można meczet Mahmeda Paszy oraz cerkiew Świętej Trójcy, która została w dużej części zburzona podczas wojny, a obecnie jest odbudowywana z pomocą finansową Banku Światowego.

Miejscem często odwiedzanym przez turystów jest Medjugorie – pielgrzymkowe centrum kraju. Sławę zyskało w 1981 roku, kiedy to szóstce miejscowych nastolatków miała objawić się Najświętsza Maryja Panna. W kościele św. Jakuba odbywają się codziennie spotkania i modlitwy przybyłych pielgrzymów. Z kościoła na Górę Objawień, gdzie młodzi ludzie mieli zobaczyć Najświętszą Maryję Pannę dotrzeć można w godzinę. Zaznaczyć należy, że Kościół Katolicki nie odniósł się nigdy do tutejszych objawień. Biorąc pod uwagę wielkość miasteczka, Medjugorie posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, gdyż utrzymuje się głównie z turystyki. Będąc w Bośni i Hercegowinie odwiedzić można również Kraljeva Sutjeska z klasztorem pofranciszkańskim i przedtureckim zamkiem bośniackim Bobovac, Banja Luke z twierdzą, meczetem i karawanseraj oraz Jajce- miasto obwarowane murami z meczetem.

Warte zobaczenia jest też Visegrat, na terenie którego znajduje się most na Drinie, zbudowany w XVI wieku 15, wpisane na listę UNESCO.. Miejsce to popularność zawdzięcza pisarzowi Ivo Sandrica, który za książkę, pt. „Most na Drinie” otrzymał Nagrodę Nobla. Turystów przyciąga też Foca. Miasto o orientalnym charakterzez licznymi meczetami oraz ośrodkiem turystyki kajakowej. Natomiast Gorazde jest centrum turystyki kwalifikowanej jak i zarówno ośrodkiem łowiectwa.Turyści chcący wypocząć nad morzem muszą udać się do Neum. Ze względu na krótką linie brzegową (17 km) jest to jedyny kurort nadmorski Bośni i Hercegowiny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • bośnia i hercegowina co warto zobaczyć
  • Co warto zobaczyć w Bosni i Hercegowinie
  • co warto zobaczyć w bośni
  • co zobaczyć w bośni
  • bośnia co warto zobaczyc
  • bośnia i hercegowina co zobaczyć
  • bosnia i hercegowina zwiedzanie
  • bosnia i hercegovina co warto zobaxzyc

Comments are closed.