Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas wakacji w Chorwacji?

Każdy naród kocha swój kraj i uważa go za najpiękniejsze miejsce na ziemi. Nic więc dziwnego, że Chorwaci mówią o swojej ojczyźnie „Nasza Piękna” („Lijepa naša”), tak też nazywa się ich hymn narodowy. Chorwacja leży niemal w samym sercu Europy. W miejscu, gdzie spotykają się Alpy, Morze Śródziemne i Równina Panońska. Ograniczają ją rzeki Sawa, Drawa i Dunaj. Tutaj także doszło do zespolenia dwóch kultur – środkowoeuropejskiej ze śródziemnomorską, które odcisnęły wyraźne piętno na burzliwej historii tego kraju. Wpływ wielu wspaniałych kultur (greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, weneckiej itd.), których centra znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie Chorwacji, spowodowały powstanie na jej terenie unikalnego ducha i pozostawiły tysiące cudów sztuki i architektury.

Krajobraz Chorwacji jest niepowtarzalny – naturalna uroda i dzikość terenów górzystej środkowej Chorwacji przeplata się z obleganym przez turystów wybrzeżem Morza Adriatyckiego, pełnym słońca, śródziemnomorskiej roślinności, kamienistych plaż i czystej ciepłej wody. Chorwacja jest jednym z najczystszych ekologicznie państw Europy. Możemy tutaj znaleźć ponad 4300 różnych gatunków roślin oraz 350 gatunków jadalnych ryb śródziemnomorskich. To właśnie jedno z chorwackich miast – Rovinj, jako pierwsze otrzymało międzynarodową nagrodę Niebieskiego Delfina, przyznawaną za czystość morza i wybrzeża.

Chorwacja jest krajem zabytkowych miast i miasteczek. Położone na wybrzeżu, na wyspach, śródlądziu, w zatokach, a powstałe w starożytności lub w średniowieczu, zachwycają turystów swym pięknem i różnorodnością stylów. Będąc w Chorwacji, na półwyspie Istria, koniecznie należy zobaczyć najmniejsze miasto świata, jakim jest Hum. Obecnie ma ono około 20 mieszkańców, znajduje się tu kościół, winiarnia i urzęduje burmistrz.

W Chorwacji znajdują się liczne zabytki kultury i sztuki o znaczeniu światowym, takie jak: antyczny amfiteatr w Puli, pałac cesarza Dioklecjana w Splicie (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Sztuki UNESCO), romańskie miasta – Krk, Rab, Pag, Korčula i Trogir (jego Starówka podlega opiece UNESCO), słynny i elegancki Dubrownik („Perła Adriatyku”), XIII-wieczne miasto z doskonale zachowanymi zamkami, wieżami i murami, które znajduje się pod ochroną UNESCO, jeden z pierwszych w Europie publicznych teatrów w Hvarze, bazylika Eufrazjusza w Poreču (pod opieką UNESCO), przedromański kościół Świętego Donata w Zadarze, katedra w Šibeniku, i wiele innych cennych oraz wartych bliższego poznania zabytków.

W samej tylko kontynentalnej części Chorwacji znajduje się 50 dobrze zachowanych średniowiecznych zamków, jak również liczne staromiejskie zespoły zabytkowe, by wymienić choćby ten w Vraždinie, gdzie organizowane są słynne i chętnie odwiedzane przez turystów barokowe koncerty. Nie można pominąć w swojej wędrówce po Chorwacji położonego w Dalmacji, Biogradu na Moru, który założony został w XI wieku i przez długi okres był miejscem koronacji królów Chorwacji. Biograd, razem z Šibenikiem i Zadarem, jest również bramą do archipelagu wysp Kornati, składającego się z ponad 100 wysp, a ściśle mówiąc wysepek.

Stolica, Zagrzeb, z prawie milionem mieszkańców, obchodząca niedawno 900-lecie swego założenia, jest przyozdobiona cennym klejnotem, jakim jest niewątpliwie zabytkowe średniowieczne Górne Miasto. Pomimo znacznej odległości od Adriatyku, Zagrzeb posiada ciekawą plażę nad jeziorem Jarun, które jest centrum weekendowego odpoczynku dla zagrzebian.

W Chorwacji wielkie znaczenie przywiązuje się do ochrony środowiska. Tutejsza przyroda należy do najlepiej zachowanej ze wszystkich krajów obszaru Morza Śródziemnego. W Chorwacji znajduje się siedem parków narodowych, włącznie ze słynnymi Plitvickimi Jeziorami (światowe dziedzictwo naturalne UNESCO od 1949 roku), Palenicą i Risnjakiem w głębi lądu. Pozostałe niepowtarzalne parki narodowe umiejscowione są na wybrzeżu: archipelag wysp Kornati, Brijuni, rzeka Krka i zalesiona adriatycka wyspa Mljet. Dodatkowo na terenie Chorwacji znajduje się sześć przepięknych i ciekawych parków natury: bagna Kopački, Medvednica, Velebit, Biokovo (na terenie słynnej Makaeskiej Riwiery, porównywanej nawet z Riwierą Francuską), Telaščica i Lonjsko polje.

W Chorwacji znajduje się wiele wyjątkowych skarbów kultury. Perłą półwyspu Istria jest Rovinj oraz Poreč, Kvarneru – Opatija, zwana chorwackim Monte Carlo, Dalmacji – Zadar, Split, Šibenik, Trogir, Primošten i oczywiście Dubrownik. Tych malowniczych, wspaniale położonych i zabytkowych miejscowości nie można przegapić, podróżując po
kontynentalnej Chorwacji. Jeśli jednak marzy się o odrobinie ciszy i spokoju, na odpoczynek należy wybrać się e bardziej odludne strony. Na przykład na półwysep Pelješac, słynny z rozległych winnic i doskonałych win. W miejscowości Orebić, na samym krańcu półwyspu, odbywają się w sierpniu dni kultury, podczas których to piękne kąpielisko morskie przyjmuje odświętny wygląd i tętni całą dobę życiem. Z Orebicia widać doskonale piękną wyspę Korčulę, położoną po drugiej stronie wąskiej, niespełna półtorakilometrowej cieśniny. We wszystkie letnie wieczory Korčuli na półwysep Pelješac dochodzą radosne śpiewy i odgłosy muzyki. Można również wybrać się na urlop na przykład do miejscowości Novi Vinodolski, leżącej e samym centrum uroczej Zatoki Kvarnerskiej o Riwiery Crikvenickiej. Na zachodzie miasta znajdują się wysokie i gęste lasy, a na południu osiedla Povile i Klenovica, które na długość około 22 km oferują liczne plaże, ścieżki spacerowe oraz mnóstwo zieleni i roślin typowych dla klimatu śródziemnomorskiego, by wymienić choćby: drzewa palmowe, pinie, agawy czy drzewa cytrusowe. Novi Vinodolski jest znakomitym punktem wypadowym na wyspę Krk, niedaleko jest stąd do Parku Narodowego Plitvickie Jeziora czy też do Rijeki. Decydując się na urlop w Chorwacji nie można zapomnieć o wyspach, które odgrywają ważną rolę w turystyce tego kraju. Do najciekawszych z nich należą: Korčula, Rab, Pag, Hvar, Brač.

Korčula jest wyspą, na której urodził się w 1254 roku Marco Polo. W mieście Korčula, w samym sercu starówki, znajduje się jego dom rodzinny, w którym obecnie mieści się muzeum tego słynnego podróżnika. Ze względu na liczne średniowieczne zabytki Korčulę nazywa się „małym Dubrownikiem”. Na wyspie pielęgnuje się starannie tradycję turniejów rycerskich, czego przykładem jest słynny taniec z mieczami – Moreška oraz letni festiwal rycerski. Będąc na Korčili trzeba odwiedzić również malowniczo usytuowaną Vela Lukę.

Wyspa Rab jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Europie – około 2500 godzin słońca rocznie. Rab słynie w całej Chorwacji ze wspaniałych, piaszczystych plaż (m.in. „Paradiso” w miejscowości Lopar) oraz licznych strzelistych dzwonnic kościelnych.

Na wyspę Pag można dotrzeć promem z miejscowości Prizna lub jadąc mostem łączącym południową część Pagu z kontynentem. Ta stosunkowo spokojna, słabo zaludniona wyspa jest znanym centrum nurkowym w Chorwacji. Pag jest doskonałym miejscem do organizowania wycieczek do Zadaru, Paklenickiego Parku Narodowego czy też do położonych nieco dalej Plitvickich Jezior.

Krk jest największą chorwacką wyspą. Głównymi miejscowościami turystycznymi są tutaj: Njivice, Malinska, Krk, Punat, Baška i Vrbnik. Ze względu na wielką popularność wśród turystów, wyspę połączono ze stałym lądem mostem, którego przęsła należą do najdłuższych na świecie, a niedaleko miejscowości Omišalj wybudowano lotnisko. Warto wspomnieć o tym, że na wyspie Krk w osadzie Jurandvor znaleziono najstarszy zabytek piśmiennictwa chorwackiego, pochodzący z XII wieku.

Hvar nazywany jest lawendową wyspą. O tym dlaczego, najlepiej przekonać się w czerwcu, kiedy cała wyspa pokryta jest kwitnącą fioletowo lawendą. Saszetki z suszoną lawendą i butelki z olejkiem aromatycznym można kupić praktycznie wszędzie. Z miejsc godnych zobaczenia na Hvarze (chorwackiej Maderze) wypada wymienić przede wszystkim: zabytkowe miasto Hvar, Stari Grad (Stare Miasto) i Elsę.

Z kolei wyspa Brač słynna jest szczególnie z cudownej plaży Złoty Róg w miejscowości Bol, która swym 300-metrowym „języczkiem” wcina się w głąb morza. Przebywając na Braču warto odwiedzić stolicę wyspy – Superat z pięknymi nadmorskimi promenadami oraz Sumartin – miejscowość, do której przypływają promy z Makarskiej i w której znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • chorwacja co warto zobaczyć
  • co warto zobaczyc w chorwacji
  • co warto zwiedzić w chorwacji
  • chorwacja co warto zwiedzic
  • chorwacja co zwiedzić
  • co zwiedzić w chorwacji
  • yhs-per_003

Comments are closed.