Co warto zwiedzić odwiedzając Czechy?

Praga

Praga od początków dziejów stanowi główne miasto i symbol Czech. Jest to miasto malowniczo położone na wzniesieniach (185-350 m n.p.m.) po obu stronach Wełtawy- najdłuższej rzeki Czech, na której znajduje się 12 mostów z najbardziej znanym Mostem Karola. Miasto zyskało nazwę Złota Praga, ze względu na liczne zabytki znajdujące się w mieście. Do najcenniejszych zabytków Pragi można zaliczyć Hradczany z zamkiem królewskim, katedrą św. Wita, romańskim kościołem św. Jerzego i Złotą Uliczką. Poniżej Hradczan znajduje się Mała Strana z krętymi uliczkami, barokowymi kościołami, pałacem Wallensteina, parkami i muzeami. Godnym uwagi kompleksem jest także Rynek Staromiejski z gotycką wieżą ratuszową, kamieniczkami, kościołami. Znajduje się tutaj także dawne miasto Ŝydowskie- Josefov z synagogami i cmentarzem.

Pilzno

Jest to główne miasto Czech Zachodnich, położone w kotlinie u zbiegu dwóch rzek- Wełtawy i Berounki. Pilzno to główny ośrodek przemysłowy i kulturalny tego regionu a także ważny węzeł komunikacyjny. Do atrakcji turystycznych miasta należą rynek i jego mieszczańska zabudowa, gotycka katedra św. Bartłomieja z 1292 roku, z wieżą o wysokości 102 metrów (najwyższą w Czechach), były klasztor franciszkański z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz barokowy klasztor Dominikanek z kościołem św. Anny (dzisiaj biblioteka narodowa), renesansowy ratusz z XVI wieku, Teatr J.K. Tyla a także Wielka synagoga i Stara synagoga. Pomimo licznych zabytków miasto słynie przede wszystkim z produkcji piwa. Znajdują się tam znane zakłady piwowarskie Pilzner Prazdroj.

Czeskie Budziejowice

Położone w kotlinie nad górną Wełtawą Czeskie Budziejowice stanowią główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowousługowy, akademicki i kulturalny regionu południowo-czeskiego. Największą atrakcją turystyczną jest Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz zabudową reprezentującą wszystkie style architektoniczne od XII do XIX w. Jego centrum stanowi Rynek Przemysła Ottokara II o bokach długości 133 metrów, z fontanną Samsona pośrodku i ratuszem. W obrębie Starego Miasta zwracają uwagę katedra św. Mikołaja (początki budowy w l. 60 XIII w.) z wolnostojącą dzwonnicą z XVI w., tzw. Czarną Wieżą (dzwonnicą) oraz Kościół Ofiarowania Panny Marii przy klasztorze dominikanów z dzwonnicą klasztorną, zwaną Białą Wieżą.

Brno

Będące stolicą Moraw Brno jest drugim co do znaczenia miastem Czech. Już w średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Znajdują się tam między innymi zakłady przemysłu wełnianego i maszynowego. Charakterystyczne dla widoku miasta są dwa wzniesienia: Petrov z barokową katedrą Św. Piotra i Pawła i Śpilberg ze słynną twierdzą barokową (rozbudowany zamek Przemyślidów z XIII w.) służącą w różnych epokach jako więzienie. W centrum miasta mieszczą się kościoły gotyckie, renesansowe i barokowe pałace, ratusze — gotycki (XIIIXV w.), barokowy (XVII, XVIII w.), kamienice mieszczańskie. Brno ma Uniwersytet i inne wyższe uczelnie, muzea, galerie, teatry. Jest miastem targów, wystaw, festiwali, zawodów sportowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • co warto zobaczyć w czechach

Comments are closed.