Co warto zwiedzić i zobaczyć odwiedzając Estonię?

Krajobraz północnego wybrzeża Estonii jest bardzo urozmaicony. W niektórych miejscach nadal widoczne pozostałości radzieckiego przemysłu ciężkiego sąsiadują z rejonami nietkniętymi ręką człowieka. W głębi lądu jest wiele jezior i lasów, a wzdłuż wybrzeża ciągną się wysokie klify i małe zatoczki. W tej części Estonii jest wiele zabytków, od prehistorycznych cmentarzysk, przez rezydencje arystokratyczne, po wspaniałe zamki średniowieczne.

W tym regionie znajduje się stolica Estonii Tallin. Najczęściej odwiedzane miasto kraju. Tallin po estońsku oznacza „duńskie miasto” i rzeczywiście widać w atmosferze i architekturze wiele z klimatu nordyckiej Skandynawii. Nazywany jest Perłą Bałtyku lub Florencją Północy, dawne miasto Hanzy. Stare Miasto wpisane na listę UNESCO to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów miast w Europie. Warto zobaczyc: ratusz miejski, Dom Bractwa Czarnogłowych, Estoński Narodowy Teatr Lalek,Dziedziniec Cechu, Katedrę Św. Maryji Dziewicy, Muzeum Klasztoru Dominikańskiego, mury obronne z basztami, cerkiew Św. Mikołaja, kościół Św. Olafa.

Około 20 kilometrów na wschód od Tallina znajduje się Rezerwat Dziedzictwa Rebala. Chociaż ma on powierzchnie jedynie 25 km², szczyci się największą liczbą znalezisk archeologicznych w całej Estonii. W Joelähtme znajduje się Muzeum Rezerwatu Rebala. W tym regionie znajduje się również Park Narodowy Lahemaa- co znaczy ,, kraina zatok”. Cztery skaliste cyple oddzielają duże zatoki Kolga, Hara, Eru i Kasmu. Znajdziemy tu wielkie głazy polodowcowe, piaszczyste plaże, dziewicze lasy iglaste i liściaste, torfowiska oraz bagna. Bogata jest także flora parku: sarny, łosie, dziki, kuny leśne, rysie. Warto także odwiedzić ,, kapitańską wioskę” Kasmu z Muzeum Morskim, gdzie wcześniej znajdowała się szkoła morska oraz posiadłość Kolga – piękny kompleks w klasycznym stylu – początkowo rozwijany przez Zakon Cysterski. Majątek nie jest całkowicie odrestaurowany co daje sposobność poznania wartości oryginalnej architektury. Przez pewien czas Dwór Kolga był uważany za największą i najpiękniejszą posiadłość dworską w całej Północnej Europie.

Południowa Estonia

Region ten rozciąga się od brzegów jednego z największych jezior w Europie – Jeziora Pejpus, aż do granicy łotewskiej. Południowa Estonia to Karina jezior, rzek i lasów oraz zabytkowych miast, wśród których znajduje się drugie pod względem wielkości w Estonii- Tartu. Chociaż południe to prawdziwe centrum Estonii, dociera tu niewielu cudzoziemców. Stolicą regionu jest Tartu(,, żakowski campus”), gdzie jedną piątą populacji stanowią studenci. Największą atrakcją jest największy kompleks uniwersytecki w krajach bałtyckich. Założony przez Szwedów Uniwersytet (1632) wykształcił setki wybitnych uczonych. W mieście znajduje się jeszcze dwie ważne uczelnie. Estońska Akademia Rolnicza i Baltic Defence College (powstała z ramienia NATO).

Na wschód od Tartu leży Jezioro Pejpus.. Przez środek jeziora, rozciągającego się na powierzchni 2670 km˛, przebiega granica estońsko-rosyjska. Niewielkie jeziorko Lämmi (Ciepłe) łączy Peipsi Järv z Pihkva Järv (ros. Pskovskoje oziero), tworząc tym samym czwarty pod względem wielkości akwen w Europie, o łącznej powierzchni 3550 km2. Najważniejszymi portami nad jeziorem Pejpus są: Mustvee i Kallaste oraz Lohusuu, Kolkja, Varnja, Kasepää i Mehikoorma. Na terenach przybrzeżnych występują lasy, mokradła i maleńkie jeziorka. Największy obszar terenów podmokłych znajduje się między Meerapalu i Varnja. Charakterystyczną cechą linii brzegowej Peipsi jest niewielka liczba półwyspów i zatok. Zachodnie i północne krańce jeziora są płytkie. Łagodnie opadające brzegi porośnięte są głównie trzcinami i sitowiem. Nie brakuje też stojących samotnie lub w niewielkich skupiskach sosen. Najpiękniejsze są jednak ciągnące się kilometrami plaże. Rozdział III. Rynek recepcji turystycznej Estonii.

Warte zobaczenia są także piaskowe jaskinie nad Piusą, gdzie wg legendy w jednej nich śpi od wieków król Setu. Jaskinie te są pozostałością po przeprowadzanych od lat 70 XX wieku wydobywania piasku. Gdy opuszczono jaskinie stały się one schronieniem i miejscem rozrodu nietoperzy. W tym także regionie znajduje się najwyższe wzniesienie Estonii Suur Muna( 318 m.n.p.m.).

Zachodnia Estonia

Zachodnie wybrzeże Estonii nad osłoniętą Zatoka Ryską jest jednym z najciekawszych terenów nad Morzem Bałtyckim. Ma ponad 500 km, od Haapsalu na północy do łotewskiej granicy na południu i obejmuje liczne skaliste cyple, wąskie zatoczki oraz piaszczyste plaże. Przy brzegu są dziesiątki wysp, zarówno dużych jak Sarema czy Hiuma czy niewiele większe od skały i zamieszkałych tylko przez stada ptaków. Parnawa jest jednym z głównych kurortów w kraju i miejscem spotkań estońskich urlopowiczów. Określa się je mianem letniej stolicy Estonii. Założone w 1346 roku przez hanzeatyckich kupców miasto było w średniowieczu ważnym portem morskim. Największą atrakcję stanowi deptak Rüütli. Na nim bowiem znajdują się najpiękniejsze kamienice, z których większość sięga pamięcią kilku wieków wstecz. Najnowszą wizytówka Parnawa jest nowoczesna sala koncertowa zbudowana ze szkła, gdzie odbywają się koncerty muzyki poważnej i przedstawienia operowe. Haapsalu to średniowieczne miasto leżące u wrót Zatoki Ryskiej. Odkryte tutaj bogate zasoby leczniczych błot morskich sprawiły, że w krótkim czasie Haapsalu przekształciło się w centrum uzdrowiskowe.

W tym rejonie znajduje się również rezerwat przyrody Matsalu, który jest idealnym miejscem dla ptaków wodnych i brodzących. Przybrzeżne wysepki stanowią doskonałe schronienie dla rzadkich gatunków, na których liczne ptaki zakładają gniazda. Wyspa Hiuma otoczona zwykle płytkimi wodami i pełnymi w większości nieosłoniętymi rafami. Dzięki nim woda nabiera szmaragdowo-szafirowego odcienia. Dopełnieniem walorów przyrody są ciągnące się kilometrami białe plaże. Krajobraz wyspy tworzą lasy (w większości sosnowe i świerkowe), które pokrywają 60% jej terytorium. Krzaki jałowca, bujne zarośla i gąszcze występują w okolicach mokradeł, w centralnej części wyspy. Na wyspie żyje 30 gatunków ssaków: łosie, rysie, jelenie, lisy i dziki oraz ok. 250 gatunków. Wyspa Saarema leży u zachodnich wybrzeży kraju. Jej powierzchnia wynosi 2673 km2 – największa wyspa kraju. Powierzchnia wyspy ma charakter nizinny, miejscami na północnym-wschodzie i południu występują strome wybrzeża klifowe.

Znaczne obszary porasta uboga roślinność krzewiasta, lecz odpowiedni klimat i różnorodność gleb sprzyja rozwojowi szaty roślinnej. Na Saaremie można spotkać blisko cztery piąte wszystkich gatunków roślin występujących w Estonii, z rzadkimi odmianami włącznie. Na Saaremie żyje też wiele rzadkich rodzajów ptaków, w tym wodnych, przybrzeżnych i brodzących.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • stolica estonii
  • wakacje w estonii

Comments are closed.