Co warto zwiedzić odwiedzając Finlandię?

Finlandia posiada liczne obszary o dużej atrakcyjności zarówno dla krajowych, jaki zagranicznych turystów Finlandię możemy podzieli. na cztery główne regiony turystyczne: obszar Nizin nadmorskich i Wysp Alandzkich, Pojezierza Fińskiego, Pojezierza środkowofińskiego oraz obszar Laponii.

Niziny nadmorskie i Wyspy Alandzkie

Najważniejszym ośrodkiem kulturalnych i centrum zagranicznego ruchu turystycznego, tego obszaru jest stolica, Helsinki. W 1952 roku odbyły się tutaj zawody olimpijskie. Stadion z pomnikiem P. Nurmi, jest bardzo malowniczo położony na półwyspie wrzynającym się w Morze Bałtyckie, na pobliskich wyspach i brzegach zatoki. Helsinki przyciągają licznymi zabytkami architektury, historii oraz muzeami.

Dużym zainteresowaniem cieszą się odważne, nowoczesne projekty architektoniczne, jednego z najsłynniejszych fińskim architektów A.Alto jak na przykład gmach kongresowy Finlandia Talo. Dawna stolica Finlandii- Turku, też należy do często odwiedzanym miejscowości, zwłaszcza ze jest to jeden z czołowych portów kraju.

Wybrzeże stanowi jednocześnie bardzo ważną strefę wypoczynku dla turystów krajowych. Szczególnie popularne są Wyspy Alandzkie, z główną miejscowością Mariehamn. Wyspy te mają dobre połączenie promowe ze Sztokholmem i Helsinkami.
To co przyciąga na Wyspy Alandzkie to najcieplejszy w kraju klimat oraz wiele zabytków – kościoły, twierdza Kostelholm, warownia Bergbode.

Pojezierza Fińskie

To ważna strefa turystyczna, słynąca z rekreacji letniej i sportów wodnych. Obszar Pojezierza można podzielić na część wschodnia i zachodnia. We wschodniej części główną atrakcją jest piękna kraina Mikkeli, z głównymi ośrodkami ruchu turystycznego w : Varkaus, Punkaharju, Savonlinna.

Na zachodzie Pojezierza najważniejszym ośrodkiem turystycznym jest Aulanko z jednym z najwspanialszych parków narodowych Europy. To również ważny punkt wypadowy wycieczek w pobliskie okolice ( łodziami , statkami, autobusami, pieszo). Do podobnych miejscowości należą Tempere czy Lahti, uważane za stolicę sportów zimowych w Finlandii, nam znane z rozgrywania tam międzynarodowych zawodów w skokach narciarskich. Ośrodkiem turystyki wodnej jest Savenlinne nad jeziorem Saimae.

Pojezierze Środkowofińskie

To tereny o dogodnych warunkach dla wędkarstwa i łowiectwa. W okolicach Kuusamo leży tzw. fińska Szwajcaria z wodospadami i licznymi wąwozami. To również centrum turystyki narciarskiej. Drugi popularnym miejscem jest Oulu wraz z jeziorem o tej samej nazwie.

Laponia

To jeden z najbardziej rozgłośnionych regionów Finlandii. Bo kto z nas nie słyszał o Laponii i Świętym Mikołaju?
Panują tutaj świetne warunki dla wypoczynku zimowego. Wielkie i doskonal wyposażone ośrodki turystyczne znajdują się zwłaszcza za kołem podbiegunowym. Głównym centrum turystycznym Laponii jest Rovaniemi wraz z pobliską wioską Świętego Mikołaja- Napapiri.

Do innych znanych ośrodków turystycznych północy należą: Ivalo nad jeziorem Inami z lapońskimi osiedlami, Pallastunturi i Kilipisjarvi. To miejscowości o międzynarodowym znaczeniu dla łowiectwa. Dolina rzeki Tornio to miejsce połowy łososi. Atrakcją Laponii są również białe noce, obserwacje zorzy polarnej oraz oczywiście Lapończycy wraz ze swoją kulturą, sztuką i stadami reniferów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.