Co warto zobaczyć w czasie wakacji w Gruzji?

Gruzja jest krajem zróżnicowanym zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Występują tu wszelkie formy ukształtowania terenu – od wybrzeża czarnomorskiego na zachodzie, poprzez Nizinę Kolchidzką oraz Kotliny Dolnokartlijską i Kachetyjską, po wysokie góry Wielkiego Kaukazu, przekraczające 5000 m n.p.m. Bogata kultura gruzińska, w której dużą rolę odgrywa zamiłowanie do biesiad, muzyki i zasada gościnności są magnesem, który przyciąga turystów z całego świata.

Najczęściej odwiedzaną miejscowością Gruzji jest jej stolica – Tbilisi. Najważniejsze atrakcje miasta to: Świątynia Matki Bożej Metechskiej (Metechi), Pałac Daredżani zbudowany pod koniec XVIII w., Katedra Sioni z największą relikwią Kościoła gruzińskiego – krzyżem św. Niny, bazylika Anczischati, kościół Mama Dawiti na zboczu Świętej Góry – Mtacmindy, a także Twierdza Narikała znajdująca się w centrum starego miasta. Innymi miejscami wartymi zobaczenia w Tbilisi są: Ogród Botaniczny założony w 1845 r. w miejsce gruzińskich ogrodów królewskich oraz Muzeum Narodowe, prezentujące eksponaty od paleolitu po czasy współczesne.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Gruzji jest dawna stolica kraju – Mccheta, znajdująca się ok. 25 km od Tbilisi. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, z których trzy: Katedra Sweti Cchoweli, Monastyr Dżwari (zlokalizowany na szczycie wzgórza górującego nad Mcchetą) oraz zespół architektoniczny Samtawro zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Gruzińska Droga Wojenna to kolejna ważna atrakcja turystyczna Gruzji, którą szczególnie chętnie odwiedzają miłośnicy gór. Jest to szlak prowadzący z Tbilisi przez Wielki Kaukaz, aż do Władykaukazu, słynący z pięknych widoków oraz oryginalnych zabytków, takich jak: twierdze, kościoły, baszty obronne i góralskie domostwa. Na szlaku wyróżnia się forteca Ananuri z przełomu XVI i XVII w., malowniczo położona nad Jeziorem Zhinwalskim. Droga prowadzi też przez kurort narciarski Gudauri, ale najpopularniejszym celem wypraw jest miasto Kazbegi oraz XIV-wieczny kościół św. Trójcy – Tsminda Sameba, położony na wysokości 2170 m n.p.m. na tle góry Kazbek, w pobliżu wioski Gergeti. Kościół ten stał się symbolem Gruzji. Sama Góra Kazbek (gruzińskie Mkinwarcweri, czyli „zamarznięty szczyt”) to nieczynny wulkan o wysokości 5047 m n.p.m., będący najbardziej popularnym miejscem trekkingowym w Gruzji.

Abchazja jest uważana za jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji, jednak ze względu na jej nieuregulowany status polityczny, podróżowanie w to miejsce jest niezbyt bezpieczne i odradzane turystom.

Region Swanetia jest rajem dla alpinistów. Znajduje się tu słynny szczyt Uszba (4700 m n.p.m.) oraz Szchara – najwyższy szczyt Gruzji (5068 m n.p.m.). Kilka pięciotysięczników tworzy Ścianę Bezingi, która jest swoistą „mekką” wspinaczy. Niestety, zdarzają się w tym regionie napady rabunkowe, dlatego nie należy on do najbezpieczniejszych w Gruzji.

Region Racza Leczchumi może poszczycić się perłą architektury, jaką jest kościół w Nikorcmindzie, pochodzący z XI w. Racza jest też znana z kurortów: Utsera i Shovi.

Imeretia jest obszarem zróżnicowanym krajobrazowo, w którym najważniejszymi zabytkami są, wpisane na listę UNESCO: kompleks architektoniczny Gelati z początku XII w. z monastyrem z bogatymi freskami oraz ruiny katedry Bagrati w Kutaisi. Dużą atrakcją są również skamieniałości śladów dinozaurów w rezerwacie Sataplijskim. Dla grotołazów interesujące mogą być jaskinie niedaleko Kutaisi.

W Kartlii Środkowej (Szida-Kartli) najważniejszymi atrakcjami turystycznymi są: stolica regionu – Gori oraz Upliscyche – skalne miasto założone w epoce brązu i dawna rezydencja gruzińskich królów. Gori jest miastem, w którym urodził się Josif Wisarionowicz Dżugaszwili, szerzej znany jako Józef Stalin. Oprócz muzeum Stalina znajdziemy tu stojącą na skalistym wzgórzu twierdzę Gori, kościół Goridżwari oraz Narodowe Muzeum Historyczno – Etnograficzne. Północna część Szida-Kartli: rejon Dżawa, północny fragment Karelii i Gori znajduje się na obszarze samozwańczej Republiki Południowej Osetii, dążącej do przyłączenia z Rosją. Jest to teren konfliktowy, dlatego też należy się wystrzegać podróży w ten rejon.

Kachetia słynie z wybornych gatunków win, takich jak: Cinandali, Napareuli, Gurdżani i Saperawi. Region ten bogaty jest także w setki architektonicznych zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują: monastyr Bodbe (według legendy, wzniesiony w miejscu pochówku św. Niny), pałac Cinandali – rezydencja Aleksandra Czawczawadze i fabryka wina, Dawid Garedża – średniowieczny kompleks klasztorny założony w VI w. przez 13 syryjskich ojców, Gremi – ruiny zabytkowego miasta powstałego w XV w., Ikalto – kompleks klasztorny z 2 połowy VI w., Katedra Alawerdi – jeden z najwspanialszych monastyrów gruzińskich, pochodzący z okresu zjednoczenia się kraju, a także Signagi – miasto położone na szczycie góry, z widokiem na Alazańską Równinę, powstałe w 2 połowie XVIII w. na miejscu starej twierdzy. Inną atrakcją Kachetii jest Park Narodowy Lagodechii, znany z wodospadów dochodzących do 12 m. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

W Kartlii Dolnej warto zobaczyć Dmanisi, gdzie odnaleziono najstarsze szczątki człowiekowatych w Euroazji (datowane na 1,8 – 1,7 mln lat), a także monastyr Bolnisi Sioni – jeden z najstarszych chrześcijańskich kościołów Gruzji, datowany na IV w.

W krajobrazie Samcche-Dżawachetii dominują głębokie wąwozy oraz ścięte stożki wygasłych wulkanów Gór Samsarskich (Didi Abuli 3300 m) i Gór Dżawacheckich. Turystów najbardziej przyciągają znane fortyfikacje Chertwisi oraz skalne miasto Wardzia. Dla miłośników natury, obowiązkowym punktem zwiedzania jest Park Narodowy Borżomi – Karagauli – jeden z największych parków w Europie. Borżomi jest również słynnym ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskiem balneologicznym. W Bakuriani, natomiast, swoje miejsce znajdą fani sportów zimowych.

Autonomiczna Republika Adżarii określana jest „muzułmańską Gruzją”. Znajduje się tu więcej meczetów niż kościołów, które na stałe wpisały się w krajobraz tego regionu. W kulturze adżarskiej ciągle są obecne elementy islamskie oraz tureckie. Adżaria kojarzona jest także z polami herbacianymi i czarnomorskimi plażami.

Batumi jest jednym z największych miast Gruzji, a zarazem stolicą Adżarii. Warto odwiedzić to miasto portowe, z XIX – wieczną architekturą, pięknymi wzgórzami i niepowtarzalnym klimatem. Główną atrakcją Batumi jest Ogród Botaniczny, za którym rozciągają się słynne pola herbaciane. W mieście znajduje się też jedno z najciekawszych gruzińskich muzeów – Muzeum Sztuki Adżarii, a także Muzeum Stalina z największym w Gruzji portretem dyktatora. Niedaleko Batumi znajduje się ważny, historyczny ośrodek wojenno – strategiczny z twierdzą Gonio. Ten rzymski obiekt obronny, jako jeden z nielicznych na świecie, zachował się w całości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć w czasie wakacji w Gruzji?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • gruzja co warto zobaczyć

Comments are closed.