Co warto zobaczyć w czasie wakacji w Gwatemali?

Ląduje się w porcie lotniczym w Flores(dalej do Tikal) , lub La Aurora w Guatamala City, które jest dogodnym miejscem wypadkowym dla chcących kontynuować podróż do La Antigua, oddalonej 45 km.

Guatemala City

Przed ustaleniem tutaj oficjalnej stolicy w 1775, próbę podejmowano w 3 innych miejscach. Santiago de los Caballero Gwatemala – 1524, koło dzisiejszego Tecpán. Po czym przeniesiono do Almolonga Valley, niedaleko dzisiejszego San Miguel Escobar, sąsiadując z wulkanami Agua i Fuego, dopóki nie zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1541.Trzecią stolicę ustanowiono kilka kilometrów dalej na miejscu dzisiejszej Antigua Gwatemala w Dolinie Panchoy. 1773, miasto opustoszało po wielkim trzęsieniu, a stolicę przeniesiono do Ciudad Vieja – Starego Miasta.

Miasto Guatemala leży na skarpie nad Doliną Hermitage – pustelnią. Kilka domostw kolonialnych pozostało, stara część usytuowana jest w północnej części miasta. Rynek główny, Parque Central, leży w sercu miasta, sąsiadując z Pałacem Narodowym, Katedrą, Biblioteką Narodową, i sklepami. Południe: Parque la Aurora, gdzie znajduje się zoo, Muzeum Archeologii i Etnografii, i Muzeum Ixchel, Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej , Popol Vuh. Budowle sakralne to przedewszystkim XVII wieczne Ermitaż El Carmen, kościóły La Merced, Santo Domingo, Santuario Expiatorio, Las Capuchinas, Santa Rosa i Capilla de Yurrita.

La Antigua Guatemala

Dawna stolica ( Santiago de los Caballeros Guatemala),usytuawana na SW od Guatemala, i uważana była za jeden z najbardziej zachwycających miast Ameryki środkowej do trzęsienia ziemi w 1773. Później znów w 1976; dziś miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pomijając kataklizmy jakie nawiedziły Antigue, miasto szczyci się pięknym krajobrazem architektonicznym, swymi charakterystycznymi jedno- piętrowymi, kolorowymi domkami, ogrodami, plazami, oraz kamiennymi ulicami. Posiada kilka hoteli, restauracji; budynki które przetrwały to Katedra, Pałac Kapitanów Generalnych, Rynek, Uniwersytet San Carlos, kościoły La Merced, Santa Clara, Las Capuchinas, La Recolección i San Francisco. Największy ruch w mieście odbywa się podczas obchodów Wielkiej Nocy, gdy mieszkańcy i turyści oglądają procesje, maszerując wzdłuż ulic posypanych płatkami kwiatów. Antigua jest również jednym z głównych centrów szkół języka hiszpańskiego w kraju.

Poza Antiguą

Na samych obrzeżach miasta znajduje się plantacja kawy, które dziś gości w swych budynkach Muzeum Kawy oraz Muzeum Muzyki. Leżące nieopodal trzy wulkany – Acatenango, Agua i Fuego – oferują wspaniały widok miasta I okolic ze swych szczytów. Santa Maria de Jesus to miejsce z którego można rozpocząć wspinaczkę pod krater Wulkanu Agua.
Dwie miejscowości które warto zwiedzić w celu nabycia lub zapoznania się ze okoliczną sztuką to Jocotenango – centrum ceramiki, jak również miejsce odbywającej się tutaj fiesty dnia 15 sierpnia; oraz miejscowość San Antonio Aguascalientes. Dzień Zmarłych, podobnie jak u nas 1 listopada, obchodzony jest z wielkim rozmachem w Santiago Sacatepéguez, gdzie tysiące kolorowych latawców z bambusu lub papieru są puszczone w lot dla uczczenia zmarłych.

Petén

Rozległe tropikalne dżungle tego departamentu graniczą od wschodu z Belize I Mexikiem no północy i zachodzie. Jest ona domem dla większości dużych stanowisk Majów w Gwatemali. Większość odwiedzających wolą od razu, bezpośrednio przylecieć z Belize lub Meksyku na lotnisko międzynarodowe we Flores.

Flores

Dawniej centrum ceremonialne Majów, zbudowane jsest na wyspie pośrodku jeziora Peten Itzsa. Żadne budowle nie przetrwały najazdów konkwistadorów, którzy wybudowali swoje osiedla, rynek, kościół i centrum administracyjne na szczycie wzgórza, poniżej znajdują się hotele, restauracje i sklepy. Flores połączone jest przesmykiem z miastem Santa Elena na głównym lądzie, gdzie znajdują się banki, sklepy. Autobusy odjeżdżają codziennie z obydwu miast do Tilak. Także z tąd możliwe jest dostanie się do Biosfery Cerro Capui – 600 hektarów rezerwatu przyrodniczego – cedry, sapodillo, indygo , i drzewa mahoniowe, orchidee, i paprocie; armadillo, biało-ogonowe sarny, małpy, papugi i tukany. Od Października do kwietnia setki ptaków migrują by się osiąść w rezerwacie.

Tikal

Ruiny Majów w Tikal (Miasto Głosów) robią spektakularne wrażenie na przybyszu, zawierają w swej granicy piramidalne świątynie, korty do gry w piłke, grobla, plazy, i budynki użyteczności publicznej, rozciągając się na obszar 16 km2. Pierwsi osadnicy przybyli tutaj ok. 800 pne, miejsce opuszczono około 1000 lat później. Kopie fryzów, stel, rzeżb, I reliefów znalezć można w Muzeum Sylvanus Morley. Można znaleźć nocleg w Flores, Santa Elena lub El Remate, a wycieczki z przewodnikiem można zamówić na wieczór, lub wschód słońca. Stanowisko
znajduje się w sercu Parku Narodowego Tikal, ponad 50 587 hektarów rzadkiej roślinności lasu i dzikich zwierząt. Sam park narodowy znajduje się w większym Rezerwacie Biosfery Majów.
Kilka stanowisk są wciąż w wykopach, jednym z bardziej imponujących to El Mirador. Na północy, w Uaxactún, możemy zobaczyć rozwoju cywilizacji Majów do IX wieku n.e. Ixlu było ważnym portem pomiędzy lagunami Peten Itza i Salpeten. Na wschód, Yaxhá ( Zielona Woda), jest szerokim stanowiskiem Majów, rozciągniętym na tarasach i plazach. Na północ mniejsze stanowiska Nakum i Naranjo.

Sayaxché

Miejsce rozpoczęcia wycieczki w stronę innych punktów. Ceibal – posiada małe obserwatorium, przeznaczone do umiejscowienia galaktyk, planet, gwiazd. To tutaj także stąd pochodzą post-klasyczne stele, najważniejsza reprezentująca scene bitwy, znaleziona w Dos Pilas. Dalej na południe, Aguateca była dawniej ważnym miejscem ceremonialnym.

Region Verapaz

Dwa departmenty znajdują się w tym regionie – Alta i Baja Verapaz . Nie tylko można zapoznać się tutaj z tradycyjną sztuką, folklorem, obrzędami religijnymi , region jest również centrem kajakarstwa górskiego, speleologii, i innych sportów wyczynowych. Większość parków narodowych i rzek wymaga od turysty własnego przewodnika i samochody z napędem na 4 koła, zorganizowanych lub zarezerwowanych prywatnie.

Cobán

Stolica regionu Alta Verapaz, wytwarza najlepszą kawe w Gwatemali. Znajdująca się na skraju rzeki Cahabon, jest centrem wytworów srebrnych rękodzieł. Wciąż można tutaj zobaczyć odprawianą jeszcze za czasów przedkolonizacyjnych święta Paabanc. Miejscowości takie jak Tactic, San Juan Chchamelco, i Lanquin znane są ze swych plecionek.
W obrębie regionu znajdują się wodospady Semuc Champey, 10 km dalej , wzdłuż rzeki Cahabon, znajdują się Jaskinie Ganguin, które można przemierzyć z przewodnikiem pieszo lub łodzią. 200 km od Cobán jest park narodowy Lanchua, wilgotny, subtropikalny las, zamieszkany przez rozmaite ssaki i płazy. Zwiedzający mają obowiązek wynająć przewodnika i posiadać pełen sprzęt biwakowy. Z Laguny Lanchua można przepłynąć do jaskiń Candelaria. Groty te uważane były za święte, odkryto tu pozostałości ołtarzy ofiarnych i ceramiki.

Salamá

Miasto to atrakcyjność swą zawdzięcza wyrobom ze srebra, gliny i skórzanych. W położonych niedaleko mieście Purulhá znajduje się rezerwat przyrodniczy rzeki Mario Dary, który ustanowiono by chronił krajowego quetzal’a, ptak narodowy Gwatemali.

Wybrzeże karaibskie

Gwatemala karaibska jest mniej rozwinięte turystycznie od pozostałej części kraju. Tak więc okolice miasteczek nad wybrzeżem, wokół jeziora Izabal pozostają nietknięte. Wybrzeże przejęło wpływy afro- amerykańskie, będące spuścizną afro – gwatemalczyków , niewolników przywiezionych w te rejony i wchodzących w różne mariaże z tutejszą ludnością. Żeglowanie, łowienie, i nurkowanie czy wycieczki na Belize Keys ( np. Cayos Sapodillas) to tylko niektóre z zajęć, których turysta może się podjąć.

Puerto Barrios

Główny port, Puerto Barrios jest stolicą departamentu Izabal. Niedaleko położone jest stanowisko Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – Quiriguá. Majowie wyżłobili tutaj stelle i ołtarze z delikatną dekoracją, która okazuje ich wierzenia, bóstwa zwierzęce, bitwy, zdobycze władców oraz badania astronomiczne. Stela E, położona wysokości 11 m, jest najwyżej położoną, jaką dało się odkryć do tej pory na terenie Królestwa Majów.

Livingston

Dostępne od Puerto Barrios, mała miejscowość charakteryzuje się jasno pomalowaną drewnianą zabudową, znajdującą się w dzungli kokosowych sadów. Odbywają się tutaj barwne obchody Tygodnia Wielkanocnego. Z Livingston, można przepłynąć wzdłuż Rio Dulce, rodzącej się w jeziorze Izabal, przez jezioro El Golfete, wpływająca do Zatoki Amatique. Nad rzeką leży fort San Felipe, hiszpański z XVII wieku, wybudowany dla ochrony przed piratami. Rzeka zawija się także do bagien mangrowowych, i lagun Rezerwatu Chocin Machacas – dom chronionego manatee (krowy morskiej). Na północ od Livingston znajdują się wodospady i baseny Siete Altares, w miejscu gdzie Rio Dulce wpływa do Morza Karaibskiego.

Wschodnia Gwatemala

Obejmująca departamenty El Progreso, Zacapa, Jalapa, Chiquimula, Santa Rosa i Jutiapa, jest to najbardziej zróżnicowany region kraju, pod względem geograficznym i kulturowym, od kolonialnej zabudowy małomiasteczkowej, plantacji kawy, sztuki do krajobrazu przepełnionego widokami lasu tropikalnego, szczytami wulkanów, i jeziorami siarkowymi.

El Progreso i Zacapa

Dwa, XVI-wieczne kościoły San Agustín Acasaguastlán i San Cristóbal Acasaguastlán znajdują się w El Progreso. W Zacapa znajduje się Muzeum Paleontologi, Archeologii i Geologii, podobnie jak w pobliskim Estanzuela.

Chiquimula & Jalapa

Drugi co do ważności ośrodek kultu religijnego po ośrodku Matki Boskiej z Gwadelupe jest Bazylika Esquipulas z ikoną Czarnego Chrystusa, z 1595 roku. Obchody odbywają się tutaj 15 stycznia. Esquipulas jest siedzibą Parlamentu Ameryki Środkowej, niedaleko granicy z Hondurasem i El Salvador. Park Narodowy Montecristo znajduje się nieopodal i rozciąga się na terenie wszystkich trzech państw. Wioski, lasy i góry Mataquescuintla są domem Indian Pocomam. Konno, rowerem, pieszo, lub szmochodem można się przedostać z Quetzaltepeque, przez San Luis Jiltepeque do Jalapa.

Santa Rosa

Znajdujce się blisko Pueblo Nuevo Viñas, otoczone lasami i górami jest jezioro siarkowe Ixpaco, z wieloma źródłami, rzekomo posiadające właściwości lecznicze. Na północny-zachód, pomiędzy lasami iglastymi i niską dzundlą subtropikalną znajduję się laguna Ayarza.

Wybrzeże Pacyfiku

Wybrzeże rozciąga się na długość 250 km od granicy Meksyku do El Salvadoru. Obszar charakteryzuje się plażami czarnego piasku wulkanicznego, śródlądowymi lasami subtropoikalnymi. Rolnictwo jest tu najważniejszym przemysłem, z wieloma plantacjami kawy, trzciny cukrowej, cardamom, bawełny i bananów. Oprócz uprawiania sportów wodnych i odkrywania dżungli, wybrzeży, i ich barwnych ekosystemów, turyści zwiedzają ważne centra kultury Olemckiej.

San José

Drugi największy port w kraju, połączony jest z Gwatemalą sławną drogą Pan American Highway, autostrada CA9. Znajduje się tutaj kilka nadmorskich ośrodków, w których sporty wodne odgrywają główną rolę. Tutejsze wody są przepełnione różnorakim życiem, roślinnością, a wędkarstwo jest wysoce cenione. Stąd na trasę można wyruszyć w kierunku do portu Iztapa przez kanał Chiquimulilla, biegnący pośród lasów namożynowych, przepełnionych liliami i irysami. Kanał należy do rezerwatu Monterrico, który stworzono na potrzebę ochrony żółwi morskich, zieloną iguanę, i krokodyle.

Department Escuintla

Tutaj znajdują się aktywna wulkany Gwatemali, 3 z 33 istniejących na terenie państwa. Podczas okresu aktywności wulkanu Pacana, organizowane są wycieczki by zobaczyć erupcje oraz rzeki lawy. Na północny zachód znajdują się pola trzciny cukrowej. Pozostałości wielkich kamiennych głów i innych reliefów można odkryć na polach uprawnych należących do trzech plantacji: Bilbao, El Baúl i las Ilusiones. Na południu znajduje się stanowisko La Democracia i rzeźby bazaltowe gigantycznych głów.

Department Retalhuleu

Na północ od Retalhuleu znajduje się El Asintal i stanowisko Abaj Takalik (“stojący kamień”): pozostałości tarasów rzeźbionych kamieni, ołtarzy, i kalendarze dwóch kultur: Majów i Olmeków. Dalej na wschód w San Martin Zapotitlan jest park wodny Xocomil na wzór starego ośrodka Majów.

Wyżyny

Znane przez Hiszpan jako El Altiplano, wyżyny są najczęściej wybieraną destynacją. Miasta tutejsze zamieszkiwane są przez liczne grupy etniczne, wiele z nich wciąż używających starodawnego języka i praktykujących rytuały swych przodków. Najlepszym okresem dla turystów są właśnie obchody, fiesta, i dni targowe, chcąc jak najbliżej zapoznać się z kulturą. Chociaż większości miast połączone są drogami ubitymi, wiele wiosek dostępnych jest tylko samochodem 4X4. Jednak turystyka rozwija się cały czas.

Huehuetenango

Ze stolicy tego departamentu warto znaleźć nocleg, stąd również wyruszyć w mniej snane obszar i wioski otaczające miasto. Na zachód – Zaculeu – małe, post klasyczne stanowisko, z wieloma grobowcami. Na północ – Chintla, w której kościele znajduje się figurka Dziewicy z La Candelaria, którą wielu tutaj czci. Krótka podróż samochodem na północ przez górzysty region prowadzi do odizolowanej wioski Todos Santos Cuchumatan. Najlepszą porą aby ją zwiedzać to coroczna fiesta od 31 października do 5 listopada, Święto Zmarłych. Dnia 1 listopada odbywa się wyścig konny ulicami miasta, tam i z powrotem. Jedyny mężczyzna pozostający na koniu wygrywa.

Santa Cruz del Quiché

Aby wybudować tutaj kościół, Hiszpanie rozebrali budowle starożytnej stolicy Quiche. W mieście znajduje się duże targowisko, ale o wiele bardziej znane jest to, odbywające się każdego czwartku i soboty w małej wiosce Chichicastenango, 19km oddalonej na południe. Przed kościołem rozstawiają się handlowcy z tradycyjnym jedzeniem, maskami drewnianymi, i kolorowym suknem, na schodach inni palą kadzidełka. W muzeum regionalnym na rynku można obejrzeć sztukę ceramiczną i jadeitową, kadzielnice. Nad miastem góruje Pascual Abaj, stare, kamienne bóstwo Majów.

Totonicapán

Stolica regionu, miasto jest prosperującym centrum przemysłowym. Najlepiej tutaj wybrać się w okresie 24-30 Września – dni San Migiel Arcangel, gdy to odbywają się tradycyjne tańce (morerías). Na zachód – miasto San Cristóbal Totonicapán, gdzie w dzień targowy można zakupić piękną ceramikę. Jest to także centrum tekstylniane. Momostenango (Miasto Ołtarzy), na północy, jest ośrodkiem tradycyjnie plecionych poncho.

Quetzaltenango

Po stolicy, jest to drugie najważniejsze miasto w kraju, położone w sercu gór, otoczone wulkanami. Charakterystyczne wąskie uliczki, malownicze budynki publiczne takie jak neoklasyczny ratusz, teatr miejski, i Muzeum Historii. Jest również ważnym ośrodkiem szkół językowych. Poza granicami miasta warto odwiedzić gorące źródła Fuentes Georginas, Aguas Amargas i Los Vahos. Inne miejscowości to Salcaja z XVI wiecznym kościołem San Jacinto; Zuni, San Andrés Xecul and San Francisco El Alto.

Solola

Droga poprzez Solola prowadzi wzdłuż pięknego wulkanicznego jeziora Atitlan, otoczone wzgórzami i oliwkowo- zielonymi górami, w tym trzema wulkanami : Tolimán, Atitlán i San Pedro. Większość turystów decyduje się na nocleg w centrum turystycznym Panajchel – długie pasmo hoteli, pensjonatów, restauracji, księgarniami, kawiarniami. Sporty wodne są dostępne na jeziorze, wokół którego znajduje się wiele wiosek. Mieszkańcy wciąż noszą tradycyjny, kolorowy ubiór, gęsto haftowanymi. Największą jest Santiago Atitlan. Tydzień wielkanocny wiąże się z tradycjami pogańskimi jak katolickimi, gdzie w pochodzie łączą się dwie grupy – jedna, katolicka wielkanocna, druga przeciwna czcząca Maximona, przypominającego św. Simón’a, Mam- bóstwo Majów, Alvarado – konkwistadora gwatemalskiego, oraz Judasza. Tradycyjne kilt brązowe i białe, kobiety długie welony opasane z tyłu głowy, koszule huipiles i spodnie w kolorowe wzory geometryczne.

Chimaltenango

Na północny zachód od Chimaltenengo znajduje się ważne ufortyfikowane wzgórze Iximche. Po pokonaniu wojowników Cakchiquel, Hiszpanie zakładają tutaj pierwszą stolicę w 1524 roku. Dzisiaj znajduje się tutaj dobrze zachowane boisko do gry, 4 główne plaży, oraz świątynia. Na granicy z departamentem Quiche znajduje się Mixco Siejo, które było podobnie budowane. Kaplica San Simon jest także w San Andreas Iztapa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co warto zobaczyć w czasie wakacji w Gwatemali?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.