Co warto zobaczyć na wakacjach w Indiach?

Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe Indie jako jeden z nielicznych krajów na świecie oferują turystom tak wiele atrakcji, że nie sposób ich wszystkich wymienić. W kampanii Incredible India mieszczą się one w następujących hasłach: Adwenture Sports, Deserts, Eco tourism, Luxury Trains Beaches, Spirituality, Royal Retreats, Welnles, Wildlife, Heritage Sites, Cool retreats. Ośrodkiem rozrządowym dla ruchu turystycznego jest Delhi – stolica kraju, która wraz z Nowym Delhi tworzy 18 mln metropolię. Ogromne Delhi to w rzeczywistości zlepek kilku miast , z których najważniejszymi są Stare Delhi z XVI i XVII-wiecznymi budowlami z czasów dynastii Mogołów (ówczesny główny ośrodek polityczny kraju) i gwarnymi bazarami, oraz Nowe Delhi, z szerokimi alejami i rezydencjami kolonialnymi, wybudowane przez Brytyjczyków jako stolica kolonii.

Spośród licznych zbytków architektury Starego Delhi na szczególną uwagę zasługują: dawna twierdza Lalkot, na ruinach której powstał Kutab Minar , żelazna kolumna i meczet Kuwwat al-Islam, z minaretem o wysokości 72,5 m, słynny Red Fort, będący pamiątką potęgi Mogołów, Purana Qila (Stary Fort), mauzoleum Humajuna pochodzące z okresu państwa Wielkich Mogołów, wielki meczet piątkowy (Jama Masjid) – największy meczet Indii ukończony w XVII w., Meczet Perłowy i pałac Mumtaz Mahal

Nowe Delhi wybudowane na początku XX w. stanowi mozaikę nowoczesnej architektury i obiektów zabytkowych. Tu mieści się m.in. pałac prezydencki, siedziba parlamentu52, najnowocześniejsza i zarazem jedna z najefektowniejszych budowli Delhi – Dom Modlitwy Bahaitów z kopułą w kształcie kwiatu lotosu, Brama Indii – potężny łuk z czerwonego piaskowca, upamiętniający indyjskich i brytyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej oraz w trzeciej wojnie afgańskiej53, Muzeum Indiry Gandi, Radź Ghat – miejsce spalenia zwłok M. Gandhiego i J. Nehru oraz egzotyczna dzielnica Paharganj

Na północ od Delhi znajdują się tereny górskie z takimi miastami jak : Panipat, Karnal, Dźalahanhar. W tej części regionu występują sprzyjające warunki do turystyki górskiej, wędkarstwa (dolina Kulu) oraz do uprawiania narciarstwa (Manali). Turystów przyciągają także uzdrowiska z gorącymi wodami siarkowymi (m.in. Waśiszt) i buddyjskie klasztory (Klang). Do znanych miejscowości wczasowych zalicza się Simla, będąca głównym „letniskiem‖ Brytyjczyków w czasach kolonialnych.

Na uwagę zasługuje także Dharmaśala w Dolinie Kangry, będąca centrum kultury tybetańskiej zwana także „drugim Katmandu. Na północy regionu popularny jest Ladakh (tzw. Mały Tybet), będący celem trekkingów w Himalajach i miasto Leh będące dla niego ośrodkiem rozrządowym. Tutaj

znajdują się również najwyżej na świecie położone przejezdne przełęcze (La Khadakung, 5602 m n.p.m.)56.
W Regionie Północnym znajduje się także Kaszmir, położony u stóp Himalajów, określany mianem ziemskiego raju (jest to terytorium sporne z Pakistanem). Do znanych ośrodków górskich na tym obszarze zalicza się Gulmarg (stacja narciarska) i Pahalgam (lodowiec Kolahoi i jaskinia Amaranth).

W Dolinie Kaszmirskiej na jeziorem Dal leży również Śrinagar – letnia stolica stanu Dżammu i Kaszmiru, miasto jezior i kanałów, ogrodów i malowniczej architektury drewnianej. Turystów przyciągają zwłaszcza pływające hotele (niektóre także w klasie deluxe, urządzone z wyjątkowym przepychem) i położone w niewielkiej odległości ogrody Shalimar stworzone za czasów cesarzy z dynastii Mogołów, rozmiłowanych w urodzie Kaszmiru

Celem licznych pielgrzymek jest święte miasto sikhów – Amristar, w którym znajduje się niezwykle ozdobna świątynia Hari Mandir z XVI w. (Złota Świątynia) ze świętą księgą sikhów. Ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego jest leżąca u stóp gór Siwalik stolica stanów Harijana i Pendżab – Czandigarh , wzniesiona na początku lat 50.XX przez światowej sławy architekta, Le Corbusiera. Miasto słynie m.in. z Ogrodu Różanego, w którym zakwita ponad 1000 odmian róż, Muzeum i Galerii Sztuki, gdzie mieści się najpiękniejsza w kraju kolekcja rzeźby w stylu Gandhary oraz niezwykle popularnego z uwagi na swą oryginalność Ogrodu Skalnego

W stanie Uttar Pradeś, słynącym z ośrodków kultu religijnego znajduje się najważniejszy ośrodek pątniczy współczesnych Indii – Benares (Waranasi) nad rzeką Ganges61. Jest to najświętsze miasto hinduizmu. Także rzeka Ganges czczona jest przez hindusów jako święta. Nabrzeża rzeki (ponad 6 km) wraz ze stojącymi przy nich świątyniami i kaplicami tętnią każdego dnia rytmem hinduskich praktyk religijnych (rytualne kąpiele oczyszczające, kremacje zwłok)62. Do najsłynniejszych obiektów zalicza 56 Ibidem, się tutaj świątynię Wiśweśwar (Złotą Świątynię), ale na uwagę zasługują również inne budowle hinduistyczne, meczety i pałace maharadżów.

Nad brzegiem Jamuny (dopływ Gangesu) leży dawna siedziba cesarskiego dworu Mogołów (w XVI i XVII w.) Agra, w której rzemieślnicy i artyści przybywający z Persji i Azji Środkowej oraz innych stron Indii stworzyli wspaniałe twierdze, pałace, ogrody i mauzolea. Najcenniejsze spośród nich: Tadź Mahal, twierdza Agra i opuszczona stolica Akbara w Fatephur Sikiri zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tadź Mahal jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Została ona wzniesiona przez cesarza Śahdźahana dla jego ukochanej małżonki zmarłej w 1631 r. Opisywana była jako „sen, poemat, cud‖ dla oddania, iż jest to dzieło o idealnych proporcjach i doskonałym poziomie wykonania.

Zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się także inne ośrodki religijne hinduizmu i buddyzmu jak: Mathura (miejsce urodzin boga Kriszny), Dżaunpur i Ajodhja. Miejscowości Dehradun, Mussuri, Almora i inne stanowią bazę wypadową w Himalaje lub pełnią rolę górskich miejscowości wypoczynkowych.

W stanie Madhja Pradeś do największych atrakcji turystycznych zalicza się Khadżuraho – zespół ponad 30 hinduistycznych świątyń (IX – XI w.), wyróżniający się bogatą dekoracją rzeźbiarską, przedstawiającą figury bóstw, sceny batalistyczne, rodzajowe i erotycznych. Do miast o walorach krajoznawczych zaliczane są: Sanći z zespołem świątyń buddyjskich z II w. p.n.e., Bhopal, Mandu i Gwalijar.

Do ważnych atrakcji przyrodniczych stanu zalicza się przełomu rzeki Narmuda (rejon miasta Dżabalpur) zwany „Marmurowymi Skałami‖ oraz parki narodowe z licznymi dzikimi zwierzętami (głównie tygrysy, niedźwiedzie wargacze i leopardy).

Region Zachodni

Zalicza się do niego stany Gudźarat i Maharasztra. Charakteryzuje się różnorodnymi walorami krajobrazowymi, począwszy od pustynnego, poprzez wyżynny i górski do nizinnego nadmorskiego. Turystów przyciągają walory krajoznawcze, atrakcyjne plaże na wybrzeżach oraz ośrodki wypoczynkowe.

Głównym miastem regionu jest stolica Maharasztry – Mumbaj (dawniej Bombaj), najbardziej dynamiczne, kosmopolityczne i tłoczne miasto Indii, centrum finansowe kraju, ważny port morski Indii, a także węzeł komunikacji lotniczej o znaczeniu międzynarodowym. To w nim znajduje się największy na świecie ośrodek przemysłu filmowego, znany pod nazwą Bollywood. Do licznych atrakcji turystycznych miasta należą m.in. wykute w skale świątynie hinduistyczne na wyspie Elefant, łuk triumfalny „Wrota Indii‖, wiszące ogrody na wzgórzu Malabarskim, ogród zoologiczny i akwarium. Niewątpliwą atrakcją regionu jest również park narodowy Kriśnagiri Upawan, z jaskiniami buddyjskimi

Ważnym ośrodkiem ruchu turystycznego w regionie jest także Ahmadabad, największe miasto stanu Gudżarat, które wyróżnia się wspaniałą architekturą islamu. Na uwagę zasługują szczególnie: meczet Dżama Masdżid i grobowiec Sajjida Mubaraka oraz muzea (Gandhiego, Tkactwa, Malarstwa Miniaturowego i Folkloru). Rejon Mumbaju i wybrzeża półwyspu Katjijawar to obszar lokalizacji licznych kąpielisk nadmorskich

Region Południowy

Obejmuje on stany Karnataka, Kerala, Tamilnadu i Andhra Pradeś, zatem obszar zajęty przez Wyżynę Dekanu, łańcuch Ghatów Zachodnich i pas nizin nadmorskich. Do najatrakcyjniejszych obszarów regionu zalicza się partie wybrzeży, gdzie rozwinęły się kąpieliska nadmorskie i ośrodki wypoczynkowe : Wybrzeże Malabarskie (rejon Goa i Triwandrum) oraz Wybrzeże Koromandelskie (rejon Madrasu). Turystów przyciągają również miejscowości wypoczynkowe o łagodnym klimacie zlokalizowane w wyższych partiach Ghatów Zachodnich.

O atrakcyjności turystycznej regionu decydują jednak głównie walory krajoznawcze i kulturowe. Do najciekawszych miast zalicza się Bangalur – stolicę Karnataki z pięknymi pałacami i rezydencjami z czasów kolonialnych, Bindżapur z zabytkami architektury islamskiej, Aihole, Pattadakal, Belur i Halebid z hinduistycznymi świątyniami o międzynarodowej sławie, Badami ze świątyniami buddyjskimi, Madras – stolicę Tamilnadu, jeden z największych portów Indii z fortem św. Jerzego, kościołem NMP.

z XVII w., katedrą św. Tomasza i Goę, kolonię portugalską do 1962 r. wraz z katedrą, bazyliką i licznymi kościołami katolickimi. Rejon Goa przyciąga szczególnie turystów zagranicznych z uwagi na najlepsze w Indiach plaże i ośrodki wypoczynkowe74. Do atrakcji Regionu Południowego, który obfituje w liczne miejscowości pielgrzymkowe związane z hinduizmem zalicza się także kompleks świątyń Sundareśwary, ze słynną salą Tysiąca Kolumn oraz najstarszy kościół katolicki w Indiach z grobem Vasco da Gamy znajdujący się w Koczin (p.w. św. Franciszka). W stanie Andhra Pradeś wyróżnia się jego stolica – Hajdarabad ze starym miastem otoczonym murami i licznymi zabytkami architektury muzułmańskiej.

Region Wschodni

W skład regionu wchodzą stany Orisa, Bihar, Bengal Zachodni, Asam, Manipur, Meghalaja, Nagaland i Tipura, a także terytoria związkowe Arunaćal Pradeś i Mizoram. Obszar ten cechuje różnorodność krajobrazowa i klimatyczna (krajobrazy górskie Ghatów Wschodnich, Himalajów, Gór Arakańskich i Patkai, wyżynne Dekanu, nizin aluwialnych delty Gangesu i Brahmaputry).

Najważniejszym ośrodkiem turystycznym regionu jest Kolkata (do 2001 r. Kalkuta, z którą związana jest postać Matki Teresy) – stolica Bengalu Zachodniego, dawna stolica brytyjskiego imperium Indii. Dziś jest ono jednym z największych miast świata z ekscytującą, kosmopolityczną atmosferą, rzadko spotykaną w innych miastach Indii. Oprócz dzielnic handlowych, administracyjnych, portowych i przemysłowych ogromne obszary zajmuje strefa slumsów i nędzy. Kontrast bogactwa i nędzy i orientalny koloryt miasta wywierają duże wrażenie.Zainteresowaniem turystów cieszą się zabytki architektury kolonialnej, muzułmańskiej i hinduistycznej. Na szczególną uwagę zasługują: Fort William (XVII w.), Victoria Memorial – najdostojniejsza z budowli miasta, katedra św. Pawła (XIX w.) oraz ogród botaniczny zdumiewający zbiorem paproci, kaktusów , palm i innych roślin ze wszystkich kontynentów.

Do ważnych miast regionu należą jedne z największych ośrodków hinduizmu: Puri ze słynną świątynią Dżagannathy z I poł. XII w., Bhubaneśwar z ok. 150 świątyniami, Konarak i Amarawati80. W stanie Orisa, w strefie wybrzeży dostępne są liczne kąpieliska (m.in. Gopalpur, Waltair). Miejscami koncentracji ruchu turystycznego w regionie są także parki narodowe Bengalu oraz uzdrowisko Dżarżyling w Himalajach.

W stanie Bihar najczęściej odwiedzana jest jego stolica Patna przyciągająca licznymi zabytkami architektury i wyrobami rzemiosła artystycznego oraz Gaja i Bodh Gaja – ośrodki kultu religijnego buddyzmu i hinduizmu83. Bardzo popularnym obszarem w regionie jest Sikkim położony wysoko w Himalajach, znany z licznych klasztorów i świątyń buddyjskich wraz ze stolicą Gankom, która stanowi bazę wypadową w najwyższe partie Himalajów. Tutaj również mieści się Instytut Tybetologii.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Co warto zobaczyć na wakacjach w Indiach?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Comments are closed.