Co warto zobaczyć na wakacjach w Indonezji?

Jawa jest najgęściej zaludnioną wyspą Indonezji, położona na niej jest również stolica kraju- Dżakarta.
Dżakarta- jest ekonomicznym i kulturowym centrum kraju, dlatego przyciąga wielu krajowych i zagranicznych imigrantów, co decyduje o różnorodności kulturowej tego miejsca i kosmopolitycznych smaku. Miasto to zachowało wiele budowli, które są pozostałościami z czasów kolonialnych. Ważne obiekty w stolicy to: Muzeum Centralne (zawiera eksponaty etnograficzne z okresu przedhinduistycznego), 140 metrowa wieża zwieńczona płytą z czystego złota, Kościół Portugalski (mieszczą się w nim miechowe organy), meczet Istiglal (jedna z największych budowli tego typu na świecie). Znajduje się tu również Taman Mini Indonesia Indach,jest to park, który pokazuje najbardziej charakterystyczne elementy 27 indonezyjskich prowincji-architekture, stroje ludowe, obrzędy, rękodzieło. Znajduje się tu także ogród z orchideami, ptaszarni, muzeum fauny i terenów rekreacyjnych. Park ten jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Indonezji, często odbywają się tu występy artystyczne.

Prambana- znana jest z kompleksu świątyń zbudowanych na cześć bogów hinduistycznych: Sziwy, Brahmy i Wisznu. Przed tymi o to świątyniami odbywają się przedstawienia, w wykonaniu setek tancerzy, śpiewaków i muzyków, grających na instrumentach gamelan.

Borobudur- jest to prawdopodobnie największe na świecie sanktuarium religii buddyjskiej. Ściany świątyni tej są pokryte płaskorzeźbami na długości ponad 5 km.

Surakarta- znajduje się tu pałac królewski Mangkunegaran, w którym mieszczą się zbiory XIX-wiecznej biżuterii oraz kolekcja wozów używanych w trakcie różnych uroczystości z udziałem rodziny królewskiej.

Bandung-jest stolicą prowincji Jawa Zachodnia, znajduje się 180 km na południowy wschód od Jakarty, jest otoczone przez pasma górskie, na których znajdują się liczne plantacje herbaty, które dodają miastu uroku. Bandung to ważny ośrodek akademicki, o raz jedno z najpopularniejszych miejsc w Indonezji na zakupy i do zwiedzania. Miasto posiada wiele starych budynków w stylu art deco, oraz liczne parki z piękną egzotyczną roślinnością. Niedaleko w miasteczku Lembang znajduje się obserwatorium Bosscha, z którego można oglądać wulkan Tangkuban Perahu i wydobywające się z niego opary siarki.

Celebes (Sulawesis)

Nazwa Celebes pochodzi z języka portugalskiego i oznacza „sławni”, nieoficjalnie miejsce to nazywa się również
nazywany wyspą Orchidei. Charakterystyczny dla tej wyspy jest krajobraz górski z licznymi jeziorami. Na południu znajduje się rezerwat Batimurung, gdzie żyje 1000 gatunków egzotycznych motyli. W rejonie miejscowości Makule, Karumengan, Lahendong oraz Leilem znajdują się gejzery i gorące źródła. W okolicach Torajaland ludność zachowała zwyczaj ozdabiania domów ornamentami oraz grzebania zmarłych w pozycji pionowej. Popularną rozrywką tutejszych mieszkańców są wyścigi zaprzęgów konnych i wołów. Makasar stanowi jedno z głównych miast na tej wyspie, znajduje się w nim port lotniczy, uniwersytet, jest także wielki meczet oraz mauzoleum księcia jawajskiego Diponegoro. Tana Toraja znana jest z niesamowitych i wyszukanych ceremonii pogrzebowych, które służą godnemu odprawieniu dusz w zaświaty.

Sumatra

Jest to druga co do wielkości wyspa Indonezji. Posiada na swoim terenie łańcuchy wulkanicznych gór, wody termalne, dziką dżunglę i rozległe plantacje. Znajduje się tutaj wiele rezerwatów, gdzie chronione są unikalne gatunki fauny i flory. IW rezerwatach: Góra Leser, Bengkulu czy Gedung Wani są organizowane safari, w trakcie których turyści mogą z bliska podziwiać tygrysy, słonie, tapiry, nosorożce. Interesujące również jest jezioro kraterowe, położone na 900 m.n.p.m. w środku którego znajduje się bezludna wyspa. Plaże najbardziej nadające się do wypoczynku położone są na wschodnim wybrzeżu wyspy. Tereny te zamieszkuje ludność etniczna Batak, domy przez nich wznoszone charakteryzują się ciekawą architektura (dachy domów przypominają kadłub łodzi, a ściany pokrywają malowidła).

Medan-jest to stolica prowincji Sumatra Północna i ważny port z którego wypływają promy do Malezji. Warty zobaczenia w tym mieście jest Wielki Meczet-Mesjid Raya, jeden z największych w tym kraju, został wybudowany w 1906 roku w stylu mauretańskim. Prócz tego znajduje się wiele starych budynków w holenderskim stylu (m.in. ratusz, poczta główna, Water Tawer, które jest ikoną miasta, oraz Titi Nantung-most kolejowy).

Padang- miasto to znajduje się na zachodnim wybrzeżu Sumatry, jest ważnym ośrodkiem handlowym, słynącym m.in.z kopru, kawy, gumy, przypraw, tytoniu, cementu. Domy w tym regionie posiadają ciekawą architekturą, dachy przypominają bawole rogi. Charakterystyczny dla tego miasta jest teatr ludowy Randai, który organizowany jest przy okazji tradycyjnych uroczystości i festiwali. Obejmuje on muzykę, śpiew, taniec, sztuki walki. Spektakle są oparte na pół-historycznych opowieściach i legendach Pedant. Mężczyźni tradycyjnie grają postacie zarówno męskie jak i żeńskie, jednak w dzisiejszych czasach w role wcielają się również kobiety.

Bukittingi-nazwa miasta w języku indonezyjskim oznacza „na wysokim wzgórzu”. Znajduje się obok wulkanów: Singgalang i Mount Marapi, który wciąż jest aktywny. Miasto w czasach kolonijnych było znane jako Fort de Klock, dzięki holenderskiej placówce która tu powstała podczas wojny Padri.Miasto zostało oficjalnie przemianowane na Bukittinggi w 1949 roku. Jest to miejsce popularne wśród turystów ze względu na dobrą lokalizację oraz klimat miejsca. Atrakcje na terenie miasta: Sianok Ngarai (Sianok Canyon) Lobang Jepang (Japanese Caves) – japońskie jaskinie, sieć podziemnych bunkrów i tuneli zbudowanych przez Japończyków podczas II Wojny Światowej Jam Gadang – wieża zegarowa, zbudowana przez Holendrów w 1926 roku Pasar Atas i Pasar Bawah –place targowe

Taman Bundo Kanduang –w parku tym znajduje się replika Rumy Gadang (duży dom, z charakterystyczną strukturą dach Padang), muzeum oraz zoo

Wschodnia Indonezja

Są to dzikie i najrzadziej odwiedzane wyspy, zgrupowane w dwa archipelagi położone na północy i południu morza Banda.
Archipelag Molucki-jest złożony z ponad 1000, w większości niezamieszkałych wysp. Lądy te praktycznie odcięte są od zdobyczy współczesnej cywilizacji, charakteryzują się własną odrębną kulturą, często również posiadają swój własny język. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu stanowi wyspa Ambon, która jest bardzo dobrze ufortyfikowanych obszarem, składającym się z kompleksu 40 fortec.

Archipelag Nusa Tengarra- kiedyś znajdowała się tu kolonia karna, jednak współcześnie miejsce to znane jest przedewszystkim ze swoich plaż i interesującego krajobrazu nadmorskiego. Na Komodo żyje jedna z największych i najrzadszych jaszczurek-waran. Szczególnie cenionymi turystycznie wyspami są te położone na północ od Timoru m.in. Solar, Lembasa, Adonara, Alor, Weta, Pantar.

Irian Zachodni- jego duża część jest trudno dostępna, charakteryzująca się wysokimi górami, bagnistymi nizinami i gęstymi lasami, zamieszkują go dzikie plemiona Papuasów.

Bali

Krajobraz tej wyspy należy do wybitnie atrakcyjnych turystycznie. Można zobaczyć tu wulkaniczne góry, rzeki i jeziora, pola ryżowe, plantacje fig, lasy palmowe, oraz zatoki otoczone piaszczystymi plażami. Mimo niewielkiej powierzchni, wyspę tą zamieszkuje 2,5 mln ludzi (2009), którzy w przeciwieństwie do większości Indonezyjczyków są wyznania hinduizmu. W poprzek wyspy ze wschodu na zachód rozciągają się pasma gór wulkanicznych, z najwyższym szczytem w postaci Świętej Góry-3170 m.n.p.m. Terenem wypoczynkowym są obszary plaż, znajdujące się w okolicach miejscowości Sanur i Kuta. Na Bali jest około 1000 świątyń, podczas organizowanych kilka razy w roku festiwali, w ośrodkach kultu organizowane są procesje, tańce oraz składane są ofiary z żywności i kwiatów przeznaczone dla licznych hinduistycznych bogów.

Denpasar- jest to stolica prowincji Bali. Ma tu swoją siedzibę, znane również poza granicami Indonezji, jedno z największych centrów tańca balijskiego.

Bedulu- w pobliżu tej miejscowości znajduje sięjaskinia słoniowa (Goa Gajah), do której wejście zdobią rzeźby zwierząt i roślin o niezwykłych kształtach.

Tampaksiring- region uzdrowiskowy, ze świętymi źródłami, przyciągający co roku tysiące kuracjuszy. Ponadto tworzące tutaj naturalna barierę rafy koralowe sprawiły, że jest to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych.

Surabaya- znane jest jako „City of Heroes” ze względu na odegraną rolę w walce o niepodległość. Charakterystyczne dla tego miasta są budynki z kolumnadami, oraz szerokie aleje z drzewami, jest również dzielnica z wąskimi uliczkami, gdzie można poczuć się jak w arabskim mieście. W Surabaya znajduje się również zabytkowy hotel Majapahit, w którym to zaczęto walkę o niepodległość, oraz Grahadi- eleganckie budynki państwowe i XVIII-wieczna rezydencja państwowa. W mieście tym znajduje się również jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Azji

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • charakterystyczne tańce indonezji

Comments are closed.