Co warto zwiedzić odwiedzając Francję?

Paryż i najbliższe okolice stanowią wielkie centrum krajoznawcze światowego centrum ruchu turystycznego, miasto uważane jest za kulturalna stolicę świata. Magnesem przyciągającym turystów z całego świata są wspaniałe budowle Paryża, muzea i galerie sztuki, przepiękne parki, wreszcie symbol stolicy Francji – wieża Eiffla oraz wspaniała, gotycka katedra Notre Dame. W prowincji Ille de France głównym obiektem zainteresowania są wspaniałe zbytki architektury Wersalu, Chantill i Chartres. Okolice Paryża są bardzo popularnym miejscem wypoczynku paryżan w porze weekendu, gdyż odznaczają się przepięknym harmonijnym krajobrazem. Wielu turystów z całej Europy przyciąga w ten region Eurodisneyland.

Paryż

Paryż to największe miasto Francji oraz stolica tego kraju i największa aglomeracja miejska Unii Europejskiej. Wizytówką stolicy Francji jest znajdująca się na Placu Marsowym w centrum Paryża, słynna Wieża Eiffla. Wieżę zbudowano z okazji Wystawy Światowej w latach 1887-1889 i miała ona zostać rozebrana po jej zakończeniu. Obecnie jej wysokość wynosi 324 metry (wysokość z zamocowaną na szczycie anteną). Będąc w Paryżu koniecznie trzeba zobaczyć jedno z największych muzeów sztuki na świecie – Luwr. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi rzeźby Starożytnej Grecji: Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy słynne dzieło Leonarda da Vinci – Mona Lisa. Obowiązkowym punktem wycieczek jest również zwiedzanie znajdującego się w okolicach Paryża – Pałacu Wersalskiego oraz Ogrodów Wersalskich. Kolejną niezwykłą atrakcją jest Centrum Pompidou położone w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji. Nie można zapomnieć o wzgórzu Montmartre, na którym znajduje się Kościół Najświętszego Serca Jezusowego czyli Sacre-Coeur. W mierzącej 83 metry, najwyższej które warto zobaczyć wymienia się: Łuk Triumfalny – pomnik upamiętniający francuskie zwycięstwa oraz ciągnące się od Łuku Triumfalnego słynne Pola Elizejskie, na których corocznie hucznie obchodzony jest sylwester w Paryżu, w pobliżu jest także Pałac Elizejski, będący oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów; Budynki Sorbony – jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie; Panteon – kościół, w którym pochowani są francuscy bohaterowie narodowi; Dzielnica Łacińska – coś dla miłośników dobrego jedzenia, można tutaj znaleźć kuchnie z całego świata; La Defense – fantastyczne miejsce, nowoczesna dzielnica zaprojektowana w taki sposób, aby ruch pojazdów odbywał się pod ziemią, obecnie centrum biznesu we Francji.

Lazurowe wybrzeże

Wybrzeże Śródziemnomorskie dzieli się na dwa odcinki: Riwierę Francuską i strefę Languedoc – Roussillon. Riwiera Francuska jest to najważniejszy i najbardziej znany obszar turystyczny Francji. Szczegółową sławą cieszy się 60 km Wybrzeże Lazurowe zwane „Mekką” turystyki światowej. Jest to pod względem klimatycznym jeden z najbardziej uprzywilejowanych regionów Europy. Do najbardziej znanych kurortów nadmorskich należą: Saint Tropez, Saint Maxime, Saint Raphael, Antibes, Frejus, Cannes, Nicea, Monte Carlo. Languedoc – Roussillon jest liczącym ok. 180 km odcinkiem wybrzeża Montepellier i Perpignan z licznymi lagunami i ciepłym płytkim morzem.

Najbardziej znanym miastem Lazurowego Wybrzeża jest Saint – Tropez. To właśnie tutaj znajdują się najdroższe sklepy, które przyciągają najbogatszych ludzi świata. Inną atrakcją Saint-Tropez są miejsca, w których kręcone były filmy komediowe z udziałem Louisa de Fines, ponieważ to właśnie w tym mieście powstała większość filmów o sławnym żandarmie. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem jest Nicea, która posiada bardzo dużo zieleni oraz przepiękne stare miasto i oczywiście wspaniałe plaże. Na niezwykle długiej nadmorskiej alei Promenade des Anglais, która jest obramowana palmami oraz przepięknymi kwiatami oraz egzotycznymi roślinami można zobaczyć najprzeróżniejsze rajskie ptaki, które wzbudzają zachwyt turystów. Nicea jest przepięknym miastem, które pełne jest wspaniałych budowli, muzeów, parków, sklepów oraz domów handlowych. Wartym zobaczenia jest również Monaco – księstwo ze słynnym torem Formuły 1 oraz kasynem w dzielnicy Monte Carlo, niesamowite miasto-państwo, które koniecznie trzeba zobaczyć. Lazurowe Wybrzeże to także wypalone stepy i pasma gór, dzikie górskie krajobrazy ze szczytami, głębokimi wąwozami oraz przepaściami, a także największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon. Warto wybrać się także na wyspy Porquerolles, które nazywane są złotymi wyspami. Jest to raj nie tylko dla płetwonurków.

Zamki nad Loarą

W Dolinie Loary znajduje się wiele pałaców i zamków królewskich pochodzących z różnych epok. Stanowią one atrakcję turystyczną w skali światowej. Szlak zamków nad Loarą, jak sama nazwa wskazuje te przepiękne zabytkowe budowle zostały wzniesione nad brzegami najdłuższej rzeki Francji – Loarą oraz jej dopływami. Dolina Loary to dość spory region, położony w samym centrum tego kraju. Szacuje się, iż liczba wybudowanych tu zamków wynosi ponad 300. Są to w większości zamki powstałe w okresie średniowiecza i renesansu, a style tych epok doskonale oddane są w architekturze tych budowli.

Alpy Francuskie

Jednym z najpiękniejszych łańcuchów górskich na świecie są z całą pewnością Alpy Francuskie, gdzie żyzne, zielone doliny stykają się z pokrytymi śniegiem grzbietami górskimi. W porze letniej turyści mogą korzystać tutaj z setek kilometrów szlaków oaz uprawiać różnego rodzaju sporty, natomiast zimą tereny te są stworzone do uprawiania narciarstwa. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast znajdujących się w Alpach Francuskich jest malownicze miasteczko Brides les Bains, które jest znanym na świecie uzdrowiskiem ze źródłami termalnymi. Tutaj także znajduje się jedyne w Alpach kasyno, które przyciąga wielu przebywających tutaj turystów. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt Europy Mont Blanc. Jest to niekwestionowane centrum alpinizmu, turystyki wysokogórskiej oraz białego szaleństwa. U podnóża Mont Blanc, w malowniczej dolinie ulokowała się jedna z najbardziej popularnych francuskich miejscowości turystycznych – Chamonix, w której w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Popularnymi regionami narciarskimi w Alpach Francuskich są: Paradiski, „Trzy Doliny”, godna polecenia jest także stacja Alpe d`Huez. Oprócz doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa w wielu kurortach Alp Francuskich można zadbać także o swoją urodę korzystając z jednego z licznie znajdujących się tutaj salonów odnowy biologicznej.

Korsyka

Korsyka jest interesująca przede wszystkim ze względu na swoje krajobrazy ich ogromną różnorodność. Są tutaj piękne piaszczyste i kamieniste plaże, urocze zatoczki z przycumowanymi jachtami, ale Korsyka to także piękne góry. Ta różnorodność daje nieograniczone możliwości dla turysty. Fascynujące w Korsyce jest także to, że mimo wszystkich dobrodziejstw, jakie przyniosła cywilizacja, pozostaje ona wyspą dziką, gdzie czuje się obcowanie z przyrodą a jej mieszkańcy zachowali swoją odrębność. Jest to wyspa bardzo czysta, nie ma tu żadnego przemysłu. Głównym źródłem utrzymania jest turystyka, rolnictwo: uprawy pomarańczy, winogron, produkcja serów, wędlin, win, które trzeba koniecznie spróbować będąc na wyspie.

Wybrzeże Atlantyku

Wybrzeże Atlantyku ma mniejsze znaczenie pod względem turystycznym niż wybrzeże Śródziemnomorskie. Dominują tu przede wszystkim małe miejscowości o charakterze letniskowym. Do ważniejszych należy zaliczyć: Saint-Malo, Concarneau, La Baulle z plażami należącymi do najpiękniejszych w Europie. Wiele miejscowości tego regionu stanowi cel turystyki krajobrazowej.

Pireneje

Pireneje odgrywają stosunkowo niewielką rolę w turystyce mimo swoich korzystnych warunków naturalnych. Wynika to ze znacznego oddalenia od ośrodków miejskich i konkurencji lepiej zorganizowanego Masywu Centralnego. Głównym walorem Pirenejów są licznie występujące źródła mineralne. Wyjątkową pozycję wśród uzdrowisk pirenejskich zajmuje Lourdes – miasto posiadające niezwykle cenne źródła mineralne i stanowiące cel turystyki pątniczej.

Masyw Centralny

Region Masywu centralnego dominuje w lecznictwie uzdrowiskowym. Do najważniejszych uzdrowisk zalicza się: Vichy o międzynarodowej randze. Teren ten jest również obszarem taniego wypoczynku urlopowego, opartego na możliwości recepcyjnej wsi, tanich hoteli, campingów itp.

Dolina Rodanu

Dolina Rodanu jest bogata krajobrazowo, posiada liczne zabytki kultury materialnej, które wywołują znaczne zainteresowanie wśród turystów krajowych i zagranicznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Co warto zwiedzić odwiedzając Francję?, 5.5 out of 10 based on 4 ratings

Użytkownicy trafili tutaj dzięki frazom:

  • yhs-ddc_bd
  • co warto zwiedzić we francji
  • wakacje w st tropez
  • co warto zobaczyć we francji
  • co można zobaczyć we francji
  • francja co warto zobaczyć
  • co można zwiedzić we francji
  • francja co warto zwiedzić

Comments are closed.